Bijdrage debat Vaststelling Nieuwe Geneesmiddelenwet
woensdag 22 februari 2006 13:52
André Rouvoet: Voorzitter. Het wetsvoorstel inzake marktordening gezondheidszorg is het laatste in een reeks die tezamen het nieuwe zorgstelsel vormgeven. Het is een belangrijk wetsvoorstel, een noodzakelijke aanvulling op en afsluiting van de Wet herziening overeenkomstenstelsel zorg, de Wet toelating zorginstellingen en de Zorgverzekeringswet. Met deze wetten, die inmiddels allemaal in werking zijn getreden, heeft de Kamer vorig jaar ingestemd.
Daarmee is de wettelijke basis gecreëerd voor de introductie van meer marktwerking in de zorg. Ik zal vandaag niet uitvoering uiteen te zetten hoe mijn fractie denkt over marktwerking in de zorg. Daarover is al veel gesproken en het zal bekend zijn dat mijn fractie daar geen onverkort voorstander van is, hoewel wij de noodzaak van prikkels altijd hebben onderschreven. Wij zijn echter beducht voor het al te royaal introduceren van marktprikkels en concurrentie in de zorg, gezien het geheel eigen karakter van de "zorgmarkt".
De zorgautoriteit gaat een belangrijke rol vervullen op de "zorgmarkt" door het sectorspecifieke toezicht op die markt. Daartoe voorziet het voorliggende wetsvoorstel in de oprichting van de NZa. De NZa wordt verantwoordelijk voor het markttoezicht op de zorgverlenings-, de zorgverzekerings- en de zorginkoopmarkt, het toezicht op de rechtmatige uitvoering van de Zorgverzekeringswet, het toezicht op de recht- en doelmatige uitvoering van de AWBZ, de Wet tarieven gezondheidszorg en de WTG ExPres. Het CTG en het CTZ gaan op in de NZa.
Toezicht is van groot belang voor het goed functioneren van het zorgstelsel. De fractie van de ChristenUnie deelt, anders dan de Raad van State, de mening van de regering dat sectorspecifiek toezicht vereist is. Mijn fractie is er echter vooralsnog niet van overtuigd dat het alleen noodzakelijk is gedurende de overgangsfase naar de marktwerking. De regering wijst er namelijk terecht op dat de zorg vanwege een aantal specifieke kenmerken niet zonder meer aan de markt kan worden overgelaten. Er is regelgeving nodig die de toegankelijkheid, betaalbaarheid en kwaliteit waarborgt. Zorgmarkten zijn nu eenmaal geen gewone markten.
Het stelt ook specifieke eisen aan het markttoezicht. Het is de vraag of de NMa na een overgangsperiode altijd voldoende oog zal hebben voor de specifieke kenmerken van de zorgsector. Ik zou het op prijs stellen als de minister in wil gaan op het toezicht na de overgangsfase door de NMa. De NZa is ook belast met het toezicht op de uitvoering va de Zorgverzekeringswet en de AWBZ. Welke organisatie zal deze taak na de overgangsfase overnemen? Gaan die soms ook naar de NMa? Dat lijkt mij niet heel erg voor de hand liggen.
Het was oorspronkelijk de bedoeling om de WMG gelijktijdig met de Zorgverzekeringswet op 1 januari 2006 in werking te laten treden. Inmiddels is de uitvoeringsdatum verschoven naar 1 april. Ook deze datum lijkt niet haalbaar, omdat het wetsvoorstel nog door de Eerste Kamer moet worden behandeld. Houdt de minister nog steeds vast aan de datum van 1 april? Zo niet, van welke datum gaat hij dan wel uit? Ik ga er overigens wel van uit dat de huidige toezichthoudende instanties, het CTZ en het CTG, het gedrag van zorgaanbieders en zorgverzekeraars goed in de gaten blijven houden totdat de NZa daadwerkelijk operationeel is. Er mogen natuurlijk geen gaten vallen in het toezicht.
De heer Van der Vlies wees terecht op het belang van een goede afstemming tussen de NMa en de NZa. Er is nog steeds veel onduidelijk over de werkwijze. Hierover zijn de minister inmiddels vragen gesteld en ik wacht zijn antwoord met belangstelling af.
De NZa en de NMa zijn samen verantwoordelijk voor het markttoezicht in de zorg. De werkzaamheden van deze autoriteiten zullen daarom goed afgestemd moeten worden.
De NMa ziet toe op de naleving van de Mededingingswet door zorgverzekeraars en zorgaanbieders. De NMa kan ingrijpen als marktpartijen misbruik maken van een economische machtspositie. Het instrumentarium van de NZa reikt verder; de NZa kan ook preventief ingrijpen, dus zonder dat er sprake is van misbruik van een economische machtspositie, namelijk als een zorgaanbieder of zorgverzekeraar aanmerkelijke marktmacht heeft. Dat lijkt mij ook nodig, gelet op de rol van de NZa: het gaat niet alleen om het bewaken van concurrentie, maar ook om het op gang brengen daarvan.
De vraag is nu, of het wetsvoorstel de NZa voldoende handvatten biedt om haar taak goed te kunnen uitoefenen. Daar lijkt het nog niet in alle opzichten op. F.T. Schut en M. Varkevisser signalenen in een artikel in het economisch vaktijdschrift ESB van 10 februari jl. een aantal belangrijke tekortkomingen van de NZa. Het eerste punt van kritiek richt zich op het feit dat de NZa in de praktijk bijzonder moeilijk zal kunnen aantonen dat er sprake is van aanmerkelijke marktmacht. Om dat te kunnen bepalen, moet de relevante markt kunnen worden afgebakend. Volgens Schut en Varkevisser is dit met name in de gezondheidszorg een buitengewoon ingewikkelde en tijdrovende bezigheid. De slagkracht van de NZa zou hierdoor kunnen worden aangetast. Bovendien is niet alleen het marktaandeel van belang bij de bepaling van aanmerkelijke marktmacht, maar ook andere factoren, zoals toetredingsdrempels en het begrip "verticale integratie" spelen een rol. De auteurs pleiten er dan ook voor om ook andere factoren bij de bepaling van aanmerkelijke marktmacht te betrekken. Ik zou graag een reactie van de minister krijgen op dit pleidooi.
Op basis van de nieuwe Zorgverzekeringswet mogen zorgverzekeraars eigenaar zijn van een zorginstelling, of daar een bestuurlijke of financiële deelneming in hebben. Met andere woorden: verticale integratie is in het nieuwe stelsel toegestaan. Verticale integratie kan naar de mening van de fractie van de ChristenUnie echter tot marktmacht leiden, zonder dat dit onmiddellijk tot uitdrukking hoeft te komen in het marktaandeel. De NZa zou op basis van het huidige wetsvoorstel in dat geval niet preventief kunnen optreden. Mijn fractie staat dan ook sympathiek tegenover het amendement van de heer Heemskerk -- uit mijn hoofd heeft dat nummer 17 -- dat voor de bepaling van aanmerkelijke marktmacht aansluiting zoekt bij het uitgangspunt dat de Europese toezichthouders in de telecomsector hanteren. Om te voorkomen dat wij verkeerde vergelijkingen gaan trekken, die ook in de stukken getrokken zijn: het gaat om het punt van vergelijking dat een machtspositie altijd moet worden afgeleid uit een combinatie van verschillende factoren, omdat marktaandelen op zichzelf niet doorslaggevend zijn. Als een van de voorbeelden wordt terecht de verticale integratie genoemd.
De heer Heemskerk (PvdA):
Inmiddels is dit amendement gewijzigd in het amendement op stuk nr. 24, juist ook met het idee om inderdaad niet alleen kwantitatieve criteria een rol te laten spelen, maar ook een aantal kwalitatieve criteria te kunnen toevoegen, en dat door de minister te laten doen. Zo kan daar ook rechtszekerheid over zijn.
André Rouvoet: Het amendement had mijn sympathie al. Uiteraard zal de heer Heemskerk het verder toelichten in zijn termijn. Ik wacht de reactie van de minister af en volg dit met belangstelling.
De reikwijdte van het preventieve markttoezicht vormt voor mijn fractie aanleiding voor het maken van een paar kritische opmerkingen. Ik sluit daarbij aan bij het eerdergenoemde artikel van de heren Schut en Varkevisser. De NZa mag op basis van de Wmg alleen preventief ingrijpen op deelmarkten met volledig vrije tarieven. Dit betekent dat de NZa niet kan ingrijpen op deelmarkten waar vaste tarieven zijn vervangen door bijvoorbeeld maximumtarieven. Dat is in de extramurale sector nog het geval, zoals de thuiszorg en de huisartsenzorg. Waarom is hiervoor gekozen, en betekent dit dat in de toekomst mogelijk meer deelmarkten buiten de reikwijdte van het preventieve markttoezicht zullen gaan vallen? Ik ontvang graag een reactie van de minister hierop, want voor mijn fractie is het een aangelegen punt.
De NZa is daarnaast alleen bevoegd om preventief op te treden op de zorginkoopmarkt, en niet op de zorgverzekeringsmarkt. Dat is opmerkelijk, omdat de zorgverzekeringsmarkt zeer bepalend is voor het succes van het nieuwe zorgstelsel. Volgens de minister is het niet nodig, omdat zorgverzekeraars al gewend zouden zijn aan concurrentie, en de Zorgverzekeringswet voldoende elementen bevat om de concurrentie tussen de zorgverzekeraars te stimuleren. Hoe verhoudt dit zich tot het feit dat de NMa vorig jaar de fusie tussen de zorgverzekeraars CZ en OZ aanvankelijk alleen onder voorwaarden toestond? Wij kunnen hierbij ook denken aan de huidige discussie over de prognoses van het Centraal Planbureau voor de premiestijging. Die vormen een indicatie voor het feit dat wij er ook te gemakkelijk vanuit kunnen gaan dat er wel voldoende concurrentie zal bestaan, in dit geval om de premies laag te houden. De rol van de NZa kan wel degelijk aangelegen zijn. Op dat punt is mijn fractie nog niet echt overtuigd, en ik hoor graag een nadere argumentatie van de minister.
Zorgverzekeraars Nederland is van mening dat in het wetsvoorstel Wmg een helder operationeel kader voor het concept van gereguleerde marktwerking ontbreekt. Men geeft aan dat er een maatschappelijk en politiek breed gedragen visie op de wijze waarop de keuzevrijheid zich dient te verhouden tot het concept van geselecteerde zorgaanbieders en de naturapolis ontbreekt.
De politiek heeft nog geen eenduidig antwoord op de vraag in hoeverre een verzekerde door zijn zorgverzekeraar mag worden gestuurd in zijn of haar keuze voor een zorgaanbieder. Als het kabinet, aldus nog steeds Zorgverzekeraars Nederland, maar dan wel vrij vertaald, daarin geen heldere keuzes maakt, is het de vraag of de doelstelling van kostenbeheersing via het concept van gereguleerde marktwerking gerealiseerd kan worden.
Het mag wel duidelijk zijn wat het standpunt van mijn fractie is over de keuzevrijheid van de zorgvrager. Ik verwijs hiervoor ook naar de debatten over de WMO en die over de Zorgverzekeringswet. Wij hebben daarin onze stellingen betrokken. Het lijkt mij van belang, gelet op het statement van de zorgverzekeraars, dat de minister daar ook in dit debat nader op ingaat. Hoe kijkt het kabinet precies tegen deze kwestie aan? Hoe dient die keuzevrijheid zich te verhouden tot het concept van geselecteerde zorgaanbieders en de naturapolis? Graag verneem ik dus de reactie van de minister op dit punt dat door Zorgverzekeraars Nederland naar voren is gebracht.
Het toezicht op de verwerking van persoonsgegevens is in de stukken uitvoerig aan de orde gekomen. Dit is ook van belang voor de invoering van het burgerservicenummer. Ik heb de indruk dat dit nog niet goed geregeld is in het wetsvoorstel. De minister geeft aan dat het College bescherming persoonsgegevens (CBP) primair verantwoordelijk is voor het toezicht op de verwerking van persoonsgegevens. Het CBP zelf wil echter dat de NZa (Nederlandse Zorgautoriteit) ervoor verantwoordelijk wordt om het bij elkaar te houden. De taakafbakening tussen de verschillende toezichthoudende instanties lijkt mij op dit punt nu niet volledig duidelijk. Het is van belang dat dit wel het geval is, zo niet in de wetstekst dan in ieder geval in de toelichting. Het is bekend dat de Handelingen van dit debat ook een deel van de wetsgeschiedenis zijn. Het lijkt mij dus cruciaal dat de minister precies aangeeft hoe hij aankijkt tegen de verwerking van de persoonsgegevens. De voorkeur van mijn fractie gaat er vooralsnog naar uit om het CBP hierin te volgen en dit onderdeel bij de NZa te concentreren. Ongetwijfeld zijn er aan beide opties voor- en nadelen verbonden. Zeker gelet op het standpunt van het CBP dat er veel voor te zeggen is om dit bij de NZa te concentreren, heeft mijn fractie de neiging om dat standpunt te volgen. Ik verneem ook graag de visie van de minister hierop.
Ik zal niet uitvoerig stilstaan bij de consumentenbelangen. Anderen hebben er al over gesproken. Er zijn inmiddels amendementen ingediend om die belangen in het kader van dit wetsvoorstel beter te borgen. Dat lijkt mij ook nodig, omdat dit in het wetsvoorstel onvoldoende is gebeurd. De consumenten zouden ook wat mijn fractie betreft in beroep moeten kunnen gaan tegen beslissingen van de NZa. Dat is nu niet mogelijk, omdat consumentenorganisaties niet als belanghebbenden worden beschouwd in de zin van de Algemene wet bestuursrecht (AWB). Daarom steunt mijn fractie de amendementen die hierover gaan. Het eerste amendement hierover staat op stuk nr. 13 en is van de heer Heemskerk. Inmiddels zijn er meer amendementen ingediend. Wij zullen daar even naar kijken en ongetwijfeld zullen die samengevoegd kunnen worden, zodat dit punt alsnog goed geregeld kan worden.
De minister wil de AWBZ-zorginstellingen op basis van de WMG eerder verplichten om voorgenomen fusies te melden bij de NMa. Dit is nodig, omdat er op een aantal specifieke AWBZ-zorgmarkten sprake is van kleine relevante geografische markten. Op dergelijke markten kan er met een relatief bescheiden omzet een hoog marktaandeel bereikt worden. Ik heb begrepen dat er nader onderzoek wordt verricht om te bepalen om welke AWBZ-zorgmarkten het precies gaat. De resultaten van dat nader onderzoek wacht mijn fractie met belangstelling af.
Eerder hebben wij vastgesteld dat de resultaten van het experiment met vrije prijsvorming in de fysiotherapie, vriendelijk gezegd, niet erg bemoedigend waren. Het lijkt mij goed dat de minister in dit debat aangeeft welke lessen hij daaruit heeft getrokken en hoe dit volgens hem in het nieuwe stelsel functioneert. Ik voeg hieraan toe dat misschien een van de lessen moet zijn dat vrije beroepsbeoefenaren, zoals fysiotherapeuten, meer mogelijkheden moeten krijgen om collectief te onderhandelen met zorgverzekeraars. Daarbij is de positie van de zorgmakelaar ook relevant. Ik heb daar nog steeds geen scherp beeld van. Het lijkt mij dus goed dat de minister in zijn antwoord daar op ingaat. Ik verwijs in dit verband naar de brief van Zorgverzekeraars Nederland, waarin daar de vinger bij gelegd wordt.
In de stukken staat een aantal keren het woord "kwaliteit" en wordt er gesproken over de betekenis van het toezicht op kwaliteit in het kader van de WMG. Ik moet eerlijk bekennen dat ik bij de behandeling van dit wetsvoorstel de rol van de NZa naast de inspectie niet goed scherp heb in relatie tot kwaliteit. Misschien wil de minister dit voor mijn fractie iets meer verhelderen. Dit hoort bij de benodigde verheldering van de precieze taakuitoefening en de werkwijze. Voor mijn fractie raakt dit ook aan de kwaliteit. Wij wachten het antwoord van de minister met belangstelling af.
…
Re- en dupliek 9 maart:
André Rouvoet:
Voorzitter. Ik kan ook betrekkelijk kort zijn en zal zeker geen algemene beschouwingen van de eerste termijn herhalen. Daarbij komt dat ik, zoals ik had aangekondigd, helaas het antwoord van de minister live heb moeten missen, al heb ik er uiteraard achteraf wel kennis van genomen. Dat noopt tot enige bescheidenheid. Ik zal vier punten kort aanstippen en dan tot een voorlopige conclusie komen.
Vandaag is dus de afronding van dit belangrijke wetsvoorstel aan de orde. Ik heb het de vorige keer belangrijk genoemd, omdat het gaat over het toezicht op de invoering van marktwerking in de zorg. Ik heb de vorige keer een aantal opmerkingen gemaakt over hoe ik daar ten principale in sta. Ik heb toen ook aangegeven, dat mijn fractie sectorspecifiek markttoezicht belangrijk vindt. Dat is het eerste punt dat ik vandaag naar voren wil halen. Vanwege dat uitgangspunt is mijn fractie geen voorstander van het uit elkaar trekken van bevoegdheden die op grond van het wetsvoorstel WMG aan de Zorgautoriteit worden toegekend.
Mijn uitgangspunt is: zoveel mogelijk concentreren vanwege het belang van sectorspecificiteit. Dus niet bijvoorbeeld tarievenregulering en toezicht op de uitvoering van de Zorgverzekeringswet en de AWBZ, taken van het CTG en het CTZ, onderbrengen bij de Zorgautoriteit en het toezicht op de verschillende zorgdeelmarkten bij de NMa. Dan wordt immers geen recht gedaan aan het geheel eigen karakter van de zorgmarkt. Dat eigen karakter stelt specifieke eisen aan het toezicht. Ik denk aan het voorbeeld van de keuzevrijheid waarover ik de vorige keer heb gesproken. Ik heb toen aangegeven, dat in het wetsvoorstel onvoldoende duidelijk wordt gemaakt hoe die keuzevrijheid zich verhoudt tot het concept van geselecteerde zorgaanbieders en de naturapolis. Wij hebben erover gesproken en de minister heeft aangegeven, dat de Zorgautoriteit daarover in individuele gevallen zal moeten oordelen en een soort jurisprudentie zal moeten laten ontstaan. Dat is een zware en belangrijke taak. Die vereist nu eenmaal specifieke deskundigheid. Vandaar het gewicht dat mijn fractie hecht aan dat uitgangspunt.
Mijn tweede punt is dat de minister mijn fractie er nog niet van heeft kunnen overtuigen dat het sectorspecifieke toezicht alleen gedurende de overgangsfase naar meer marktwerking noodzakelijk zal zijn. Ik heb de vorige keer gezegd, dat ik mij afvraag of wij het niet moeten bestendigen. Het blijft enigszins vreemd dat de minister enerzijds aangeeft dat op sommige deelmarkten invoering van marktwerking niet voor de hand ligt en dat eigenlijk alleen de electieve zorg darvoor in aanmerking komt, en anderzijds wel van plan is om de Zorgautoriteit te laten invaren in de NMa wanneer de zorg voldoende kenmerken van een "normale" markt vertoont. Dat blijft toch moeilijk met elkaar te rijmen. Ik vraag de minister daarom toch of hij erop wil ingaan en of hij het oordeel deelt van fractie van de Christen-Unie dat het sectorspecifieke toezicht niet slechts tijdelijk noodzakelijk is, maar een meer permanent karakter dient te hebben.
Mijn derde punt betreft de bevoegdheden van de Zorgautoriteit. Er is al het nodige over gezegd. Ik zal er dan ook kort over zijn. In de beleving van mijn fractie heeft de Zorgautoriteit als markttoezichthouder alleen meerwaarde wanneer daadwerkelijk en tijdig kan worden ingegrepen. Wij kunnen ons dan ook wel vinden in de mogelijkheid die in de tweede nota van wijziging is gecreëerd om bij het vaststellen van aanmerkelijke marktmacht vooruitlopend op een definitief besluit een voorlopige voorziening te treffen.
Dat is een verbetering ten opzichte van het oorspronkelijke wetsvoorstel, maar dat neemt niet weg dat de minister daarmee niet volledig tegemoetkomt aan de bezwaren die ik in eerste termijn heb genoemd. Mijn fractie vond en vindt het van belang dat het instrumentarium van de Zorgautoriteit zich niet beperkt tot vrije tarieven op de zorginkoopmarkt. De Zorgautoriteit moet ook de mogelijkheid krijgen om preventief in te grijpen op zorgmarkten met gereguleerde tarieven als de zorgverzekeringsmarkt. Hier geldt het adagium: baadt het niet, dan schaadt het niet. Is er geen sprake van concurrentieverstoring dan hoeft de Zorgautoriteit niet in te grijpen. Het gaat dus slechts om het bieden van een extra waarborg. Op basis van dit uitgangspunt zal mijn fractie de ingediende amendementen beoordelen.
In eerste termijn heb ik aandacht gevraagd voor het toezicht op de verwerking van persoonsgegevens. In de ogen van mijn fractie was dit punt niet duidelijk geregeld in het wetsvoorstel. De Kamer heeft hierop ook veel reacties gekregen van het College Bescherming Persoonsgegevens en anderen. De heer Omtzigt en ik hebben een amendement ingediend op stuk. nr. 44. In eerste termijn heeft de minister hierover behartigenswaardige woorden gesproken. Zo kan volgens hem het CBP meeliften op het toezicht van de NZa bij de verzekeraars. De NZa doet dan het werk voor het CBP. Als ik de minister goed heb begrepen gaat het resultaat van het onderzoek van de NZa naar het CBP.
De Zorgautoriteit signaleert en vervolgens kan het CPB eventueel een sanctie opleggen. Het CPB moet daarvoor wel een checklist inleveren bij het NZa. Verder moeten zij daarover gezamenlijk afspraken maken. Zo luidde de benadering van de minister in eerste termijn. Hij zegt daarmee in ieder geval dat de NZa aandacht moet besteden aan de verwerking van persoonsgegevens. Dat komt ook nog een keer aan de orde in de derde nota van wijziging, want daarin wordt ingegaan op de verankering in de wet van de afspraken en de uitzonderingsgevallen. Ik heb de indruk dat de minister en ik elkaar op dit punt een heel eind genaderd zijn. Ik sluit mij nog wel aan bij het verzoek van mevrouw Kant aan de minister om dieper in te gaan op het begrip "meeliften". Wat moet ik daar precies onder verstaan?
Resteren de sanctiemogelijkheden en de hoogte van de eventueel op te leggen boetes. Samen met de heer Omtzigt heb ik een amendement ingediend dat een hogere boete mogelijk maakt dan de minister voorstelt. Ik wacht met belangstelling op de reactie van deze minister op ons amendement op stuk nr. 44. De minister weet in ieder geval waar wij in deze discussie staan.
De minister wil zich niet vastleggen op een nieuwe invoeringsdatum. Gelet op het belang van goed toezicht op de marktwerking in de zorg, is het van belang dat het snel en goed wordt geregeld. Door middel van een aantal amendementen proberen wij het toezicht te verbeteren. De heer Van der Vlies sprak over zijn preadvies aan zijn fractie. Ik kan nu al wel verklappen dat mijn preadvies in beginsel positief zal zijn.
Daarmee is de wettelijke basis gecreëerd voor de introductie van meer marktwerking in de zorg. Ik zal vandaag niet uitvoering uiteen te zetten hoe mijn fractie denkt over marktwerking in de zorg. Daarover is al veel gesproken en het zal bekend zijn dat mijn fractie daar geen onverkort voorstander van is, hoewel wij de noodzaak van prikkels altijd hebben onderschreven. Wij zijn echter beducht voor het al te royaal introduceren van marktprikkels en concurrentie in de zorg, gezien het geheel eigen karakter van de "zorgmarkt".
De zorgautoriteit gaat een belangrijke rol vervullen op de "zorgmarkt" door het sectorspecifieke toezicht op die markt. Daartoe voorziet het voorliggende wetsvoorstel in de oprichting van de NZa. De NZa wordt verantwoordelijk voor het markttoezicht op de zorgverlenings-, de zorgverzekerings- en de zorginkoopmarkt, het toezicht op de rechtmatige uitvoering van de Zorgverzekeringswet, het toezicht op de recht- en doelmatige uitvoering van de AWBZ, de Wet tarieven gezondheidszorg en de WTG ExPres. Het CTG en het CTZ gaan op in de NZa.
Toezicht is van groot belang voor het goed functioneren van het zorgstelsel. De fractie van de ChristenUnie deelt, anders dan de Raad van State, de mening van de regering dat sectorspecifiek toezicht vereist is. Mijn fractie is er echter vooralsnog niet van overtuigd dat het alleen noodzakelijk is gedurende de overgangsfase naar de marktwerking. De regering wijst er namelijk terecht op dat de zorg vanwege een aantal specifieke kenmerken niet zonder meer aan de markt kan worden overgelaten. Er is regelgeving nodig die de toegankelijkheid, betaalbaarheid en kwaliteit waarborgt. Zorgmarkten zijn nu eenmaal geen gewone markten.
Het stelt ook specifieke eisen aan het markttoezicht. Het is de vraag of de NMa na een overgangsperiode altijd voldoende oog zal hebben voor de specifieke kenmerken van de zorgsector. Ik zou het op prijs stellen als de minister in wil gaan op het toezicht na de overgangsfase door de NMa. De NZa is ook belast met het toezicht op de uitvoering va de Zorgverzekeringswet en de AWBZ. Welke organisatie zal deze taak na de overgangsfase overnemen? Gaan die soms ook naar de NMa? Dat lijkt mij niet heel erg voor de hand liggen.
Het was oorspronkelijk de bedoeling om de WMG gelijktijdig met de Zorgverzekeringswet op 1 januari 2006 in werking te laten treden. Inmiddels is de uitvoeringsdatum verschoven naar 1 april. Ook deze datum lijkt niet haalbaar, omdat het wetsvoorstel nog door de Eerste Kamer moet worden behandeld. Houdt de minister nog steeds vast aan de datum van 1 april? Zo niet, van welke datum gaat hij dan wel uit? Ik ga er overigens wel van uit dat de huidige toezichthoudende instanties, het CTZ en het CTG, het gedrag van zorgaanbieders en zorgverzekeraars goed in de gaten blijven houden totdat de NZa daadwerkelijk operationeel is. Er mogen natuurlijk geen gaten vallen in het toezicht.
De heer Van der Vlies wees terecht op het belang van een goede afstemming tussen de NMa en de NZa. Er is nog steeds veel onduidelijk over de werkwijze. Hierover zijn de minister inmiddels vragen gesteld en ik wacht zijn antwoord met belangstelling af.
De NZa en de NMa zijn samen verantwoordelijk voor het markttoezicht in de zorg. De werkzaamheden van deze autoriteiten zullen daarom goed afgestemd moeten worden.
De NMa ziet toe op de naleving van de Mededingingswet door zorgverzekeraars en zorgaanbieders. De NMa kan ingrijpen als marktpartijen misbruik maken van een economische machtspositie. Het instrumentarium van de NZa reikt verder; de NZa kan ook preventief ingrijpen, dus zonder dat er sprake is van misbruik van een economische machtspositie, namelijk als een zorgaanbieder of zorgverzekeraar aanmerkelijke marktmacht heeft. Dat lijkt mij ook nodig, gelet op de rol van de NZa: het gaat niet alleen om het bewaken van concurrentie, maar ook om het op gang brengen daarvan.
De vraag is nu, of het wetsvoorstel de NZa voldoende handvatten biedt om haar taak goed te kunnen uitoefenen. Daar lijkt het nog niet in alle opzichten op. F.T. Schut en M. Varkevisser signalenen in een artikel in het economisch vaktijdschrift ESB van 10 februari jl. een aantal belangrijke tekortkomingen van de NZa. Het eerste punt van kritiek richt zich op het feit dat de NZa in de praktijk bijzonder moeilijk zal kunnen aantonen dat er sprake is van aanmerkelijke marktmacht. Om dat te kunnen bepalen, moet de relevante markt kunnen worden afgebakend. Volgens Schut en Varkevisser is dit met name in de gezondheidszorg een buitengewoon ingewikkelde en tijdrovende bezigheid. De slagkracht van de NZa zou hierdoor kunnen worden aangetast. Bovendien is niet alleen het marktaandeel van belang bij de bepaling van aanmerkelijke marktmacht, maar ook andere factoren, zoals toetredingsdrempels en het begrip "verticale integratie" spelen een rol. De auteurs pleiten er dan ook voor om ook andere factoren bij de bepaling van aanmerkelijke marktmacht te betrekken. Ik zou graag een reactie van de minister krijgen op dit pleidooi.
Op basis van de nieuwe Zorgverzekeringswet mogen zorgverzekeraars eigenaar zijn van een zorginstelling, of daar een bestuurlijke of financiële deelneming in hebben. Met andere woorden: verticale integratie is in het nieuwe stelsel toegestaan. Verticale integratie kan naar de mening van de fractie van de ChristenUnie echter tot marktmacht leiden, zonder dat dit onmiddellijk tot uitdrukking hoeft te komen in het marktaandeel. De NZa zou op basis van het huidige wetsvoorstel in dat geval niet preventief kunnen optreden. Mijn fractie staat dan ook sympathiek tegenover het amendement van de heer Heemskerk -- uit mijn hoofd heeft dat nummer 17 -- dat voor de bepaling van aanmerkelijke marktmacht aansluiting zoekt bij het uitgangspunt dat de Europese toezichthouders in de telecomsector hanteren. Om te voorkomen dat wij verkeerde vergelijkingen gaan trekken, die ook in de stukken getrokken zijn: het gaat om het punt van vergelijking dat een machtspositie altijd moet worden afgeleid uit een combinatie van verschillende factoren, omdat marktaandelen op zichzelf niet doorslaggevend zijn. Als een van de voorbeelden wordt terecht de verticale integratie genoemd.
De heer Heemskerk (PvdA):
Inmiddels is dit amendement gewijzigd in het amendement op stuk nr. 24, juist ook met het idee om inderdaad niet alleen kwantitatieve criteria een rol te laten spelen, maar ook een aantal kwalitatieve criteria te kunnen toevoegen, en dat door de minister te laten doen. Zo kan daar ook rechtszekerheid over zijn.
André Rouvoet: Het amendement had mijn sympathie al. Uiteraard zal de heer Heemskerk het verder toelichten in zijn termijn. Ik wacht de reactie van de minister af en volg dit met belangstelling.
De reikwijdte van het preventieve markttoezicht vormt voor mijn fractie aanleiding voor het maken van een paar kritische opmerkingen. Ik sluit daarbij aan bij het eerdergenoemde artikel van de heren Schut en Varkevisser. De NZa mag op basis van de Wmg alleen preventief ingrijpen op deelmarkten met volledig vrije tarieven. Dit betekent dat de NZa niet kan ingrijpen op deelmarkten waar vaste tarieven zijn vervangen door bijvoorbeeld maximumtarieven. Dat is in de extramurale sector nog het geval, zoals de thuiszorg en de huisartsenzorg. Waarom is hiervoor gekozen, en betekent dit dat in de toekomst mogelijk meer deelmarkten buiten de reikwijdte van het preventieve markttoezicht zullen gaan vallen? Ik ontvang graag een reactie van de minister hierop, want voor mijn fractie is het een aangelegen punt.
De NZa is daarnaast alleen bevoegd om preventief op te treden op de zorginkoopmarkt, en niet op de zorgverzekeringsmarkt. Dat is opmerkelijk, omdat de zorgverzekeringsmarkt zeer bepalend is voor het succes van het nieuwe zorgstelsel. Volgens de minister is het niet nodig, omdat zorgverzekeraars al gewend zouden zijn aan concurrentie, en de Zorgverzekeringswet voldoende elementen bevat om de concurrentie tussen de zorgverzekeraars te stimuleren. Hoe verhoudt dit zich tot het feit dat de NMa vorig jaar de fusie tussen de zorgverzekeraars CZ en OZ aanvankelijk alleen onder voorwaarden toestond? Wij kunnen hierbij ook denken aan de huidige discussie over de prognoses van het Centraal Planbureau voor de premiestijging. Die vormen een indicatie voor het feit dat wij er ook te gemakkelijk vanuit kunnen gaan dat er wel voldoende concurrentie zal bestaan, in dit geval om de premies laag te houden. De rol van de NZa kan wel degelijk aangelegen zijn. Op dat punt is mijn fractie nog niet echt overtuigd, en ik hoor graag een nadere argumentatie van de minister.
Zorgverzekeraars Nederland is van mening dat in het wetsvoorstel Wmg een helder operationeel kader voor het concept van gereguleerde marktwerking ontbreekt. Men geeft aan dat er een maatschappelijk en politiek breed gedragen visie op de wijze waarop de keuzevrijheid zich dient te verhouden tot het concept van geselecteerde zorgaanbieders en de naturapolis ontbreekt.
De politiek heeft nog geen eenduidig antwoord op de vraag in hoeverre een verzekerde door zijn zorgverzekeraar mag worden gestuurd in zijn of haar keuze voor een zorgaanbieder. Als het kabinet, aldus nog steeds Zorgverzekeraars Nederland, maar dan wel vrij vertaald, daarin geen heldere keuzes maakt, is het de vraag of de doelstelling van kostenbeheersing via het concept van gereguleerde marktwerking gerealiseerd kan worden.
Het mag wel duidelijk zijn wat het standpunt van mijn fractie is over de keuzevrijheid van de zorgvrager. Ik verwijs hiervoor ook naar de debatten over de WMO en die over de Zorgverzekeringswet. Wij hebben daarin onze stellingen betrokken. Het lijkt mij van belang, gelet op het statement van de zorgverzekeraars, dat de minister daar ook in dit debat nader op ingaat. Hoe kijkt het kabinet precies tegen deze kwestie aan? Hoe dient die keuzevrijheid zich te verhouden tot het concept van geselecteerde zorgaanbieders en de naturapolis? Graag verneem ik dus de reactie van de minister op dit punt dat door Zorgverzekeraars Nederland naar voren is gebracht.
Het toezicht op de verwerking van persoonsgegevens is in de stukken uitvoerig aan de orde gekomen. Dit is ook van belang voor de invoering van het burgerservicenummer. Ik heb de indruk dat dit nog niet goed geregeld is in het wetsvoorstel. De minister geeft aan dat het College bescherming persoonsgegevens (CBP) primair verantwoordelijk is voor het toezicht op de verwerking van persoonsgegevens. Het CBP zelf wil echter dat de NZa (Nederlandse Zorgautoriteit) ervoor verantwoordelijk wordt om het bij elkaar te houden. De taakafbakening tussen de verschillende toezichthoudende instanties lijkt mij op dit punt nu niet volledig duidelijk. Het is van belang dat dit wel het geval is, zo niet in de wetstekst dan in ieder geval in de toelichting. Het is bekend dat de Handelingen van dit debat ook een deel van de wetsgeschiedenis zijn. Het lijkt mij dus cruciaal dat de minister precies aangeeft hoe hij aankijkt tegen de verwerking van de persoonsgegevens. De voorkeur van mijn fractie gaat er vooralsnog naar uit om het CBP hierin te volgen en dit onderdeel bij de NZa te concentreren. Ongetwijfeld zijn er aan beide opties voor- en nadelen verbonden. Zeker gelet op het standpunt van het CBP dat er veel voor te zeggen is om dit bij de NZa te concentreren, heeft mijn fractie de neiging om dat standpunt te volgen. Ik verneem ook graag de visie van de minister hierop.
Ik zal niet uitvoerig stilstaan bij de consumentenbelangen. Anderen hebben er al over gesproken. Er zijn inmiddels amendementen ingediend om die belangen in het kader van dit wetsvoorstel beter te borgen. Dat lijkt mij ook nodig, omdat dit in het wetsvoorstel onvoldoende is gebeurd. De consumenten zouden ook wat mijn fractie betreft in beroep moeten kunnen gaan tegen beslissingen van de NZa. Dat is nu niet mogelijk, omdat consumentenorganisaties niet als belanghebbenden worden beschouwd in de zin van de Algemene wet bestuursrecht (AWB). Daarom steunt mijn fractie de amendementen die hierover gaan. Het eerste amendement hierover staat op stuk nr. 13 en is van de heer Heemskerk. Inmiddels zijn er meer amendementen ingediend. Wij zullen daar even naar kijken en ongetwijfeld zullen die samengevoegd kunnen worden, zodat dit punt alsnog goed geregeld kan worden.
De minister wil de AWBZ-zorginstellingen op basis van de WMG eerder verplichten om voorgenomen fusies te melden bij de NMa. Dit is nodig, omdat er op een aantal specifieke AWBZ-zorgmarkten sprake is van kleine relevante geografische markten. Op dergelijke markten kan er met een relatief bescheiden omzet een hoog marktaandeel bereikt worden. Ik heb begrepen dat er nader onderzoek wordt verricht om te bepalen om welke AWBZ-zorgmarkten het precies gaat. De resultaten van dat nader onderzoek wacht mijn fractie met belangstelling af.
Eerder hebben wij vastgesteld dat de resultaten van het experiment met vrije prijsvorming in de fysiotherapie, vriendelijk gezegd, niet erg bemoedigend waren. Het lijkt mij goed dat de minister in dit debat aangeeft welke lessen hij daaruit heeft getrokken en hoe dit volgens hem in het nieuwe stelsel functioneert. Ik voeg hieraan toe dat misschien een van de lessen moet zijn dat vrije beroepsbeoefenaren, zoals fysiotherapeuten, meer mogelijkheden moeten krijgen om collectief te onderhandelen met zorgverzekeraars. Daarbij is de positie van de zorgmakelaar ook relevant. Ik heb daar nog steeds geen scherp beeld van. Het lijkt mij dus goed dat de minister in zijn antwoord daar op ingaat. Ik verwijs in dit verband naar de brief van Zorgverzekeraars Nederland, waarin daar de vinger bij gelegd wordt.
In de stukken staat een aantal keren het woord "kwaliteit" en wordt er gesproken over de betekenis van het toezicht op kwaliteit in het kader van de WMG. Ik moet eerlijk bekennen dat ik bij de behandeling van dit wetsvoorstel de rol van de NZa naast de inspectie niet goed scherp heb in relatie tot kwaliteit. Misschien wil de minister dit voor mijn fractie iets meer verhelderen. Dit hoort bij de benodigde verheldering van de precieze taakuitoefening en de werkwijze. Voor mijn fractie raakt dit ook aan de kwaliteit. Wij wachten het antwoord van de minister met belangstelling af.
…
Re- en dupliek 9 maart:
André Rouvoet:
Voorzitter. Ik kan ook betrekkelijk kort zijn en zal zeker geen algemene beschouwingen van de eerste termijn herhalen. Daarbij komt dat ik, zoals ik had aangekondigd, helaas het antwoord van de minister live heb moeten missen, al heb ik er uiteraard achteraf wel kennis van genomen. Dat noopt tot enige bescheidenheid. Ik zal vier punten kort aanstippen en dan tot een voorlopige conclusie komen.
Vandaag is dus de afronding van dit belangrijke wetsvoorstel aan de orde. Ik heb het de vorige keer belangrijk genoemd, omdat het gaat over het toezicht op de invoering van marktwerking in de zorg. Ik heb de vorige keer een aantal opmerkingen gemaakt over hoe ik daar ten principale in sta. Ik heb toen ook aangegeven, dat mijn fractie sectorspecifiek markttoezicht belangrijk vindt. Dat is het eerste punt dat ik vandaag naar voren wil halen. Vanwege dat uitgangspunt is mijn fractie geen voorstander van het uit elkaar trekken van bevoegdheden die op grond van het wetsvoorstel WMG aan de Zorgautoriteit worden toegekend.
Mijn uitgangspunt is: zoveel mogelijk concentreren vanwege het belang van sectorspecificiteit. Dus niet bijvoorbeeld tarievenregulering en toezicht op de uitvoering van de Zorgverzekeringswet en de AWBZ, taken van het CTG en het CTZ, onderbrengen bij de Zorgautoriteit en het toezicht op de verschillende zorgdeelmarkten bij de NMa. Dan wordt immers geen recht gedaan aan het geheel eigen karakter van de zorgmarkt. Dat eigen karakter stelt specifieke eisen aan het toezicht. Ik denk aan het voorbeeld van de keuzevrijheid waarover ik de vorige keer heb gesproken. Ik heb toen aangegeven, dat in het wetsvoorstel onvoldoende duidelijk wordt gemaakt hoe die keuzevrijheid zich verhoudt tot het concept van geselecteerde zorgaanbieders en de naturapolis. Wij hebben erover gesproken en de minister heeft aangegeven, dat de Zorgautoriteit daarover in individuele gevallen zal moeten oordelen en een soort jurisprudentie zal moeten laten ontstaan. Dat is een zware en belangrijke taak. Die vereist nu eenmaal specifieke deskundigheid. Vandaar het gewicht dat mijn fractie hecht aan dat uitgangspunt.
Mijn tweede punt is dat de minister mijn fractie er nog niet van heeft kunnen overtuigen dat het sectorspecifieke toezicht alleen gedurende de overgangsfase naar meer marktwerking noodzakelijk zal zijn. Ik heb de vorige keer gezegd, dat ik mij afvraag of wij het niet moeten bestendigen. Het blijft enigszins vreemd dat de minister enerzijds aangeeft dat op sommige deelmarkten invoering van marktwerking niet voor de hand ligt en dat eigenlijk alleen de electieve zorg darvoor in aanmerking komt, en anderzijds wel van plan is om de Zorgautoriteit te laten invaren in de NMa wanneer de zorg voldoende kenmerken van een "normale" markt vertoont. Dat blijft toch moeilijk met elkaar te rijmen. Ik vraag de minister daarom toch of hij erop wil ingaan en of hij het oordeel deelt van fractie van de Christen-Unie dat het sectorspecifieke toezicht niet slechts tijdelijk noodzakelijk is, maar een meer permanent karakter dient te hebben.
Mijn derde punt betreft de bevoegdheden van de Zorgautoriteit. Er is al het nodige over gezegd. Ik zal er dan ook kort over zijn. In de beleving van mijn fractie heeft de Zorgautoriteit als markttoezichthouder alleen meerwaarde wanneer daadwerkelijk en tijdig kan worden ingegrepen. Wij kunnen ons dan ook wel vinden in de mogelijkheid die in de tweede nota van wijziging is gecreëerd om bij het vaststellen van aanmerkelijke marktmacht vooruitlopend op een definitief besluit een voorlopige voorziening te treffen.
Dat is een verbetering ten opzichte van het oorspronkelijke wetsvoorstel, maar dat neemt niet weg dat de minister daarmee niet volledig tegemoetkomt aan de bezwaren die ik in eerste termijn heb genoemd. Mijn fractie vond en vindt het van belang dat het instrumentarium van de Zorgautoriteit zich niet beperkt tot vrije tarieven op de zorginkoopmarkt. De Zorgautoriteit moet ook de mogelijkheid krijgen om preventief in te grijpen op zorgmarkten met gereguleerde tarieven als de zorgverzekeringsmarkt. Hier geldt het adagium: baadt het niet, dan schaadt het niet. Is er geen sprake van concurrentieverstoring dan hoeft de Zorgautoriteit niet in te grijpen. Het gaat dus slechts om het bieden van een extra waarborg. Op basis van dit uitgangspunt zal mijn fractie de ingediende amendementen beoordelen.
In eerste termijn heb ik aandacht gevraagd voor het toezicht op de verwerking van persoonsgegevens. In de ogen van mijn fractie was dit punt niet duidelijk geregeld in het wetsvoorstel. De Kamer heeft hierop ook veel reacties gekregen van het College Bescherming Persoonsgegevens en anderen. De heer Omtzigt en ik hebben een amendement ingediend op stuk. nr. 44. In eerste termijn heeft de minister hierover behartigenswaardige woorden gesproken. Zo kan volgens hem het CBP meeliften op het toezicht van de NZa bij de verzekeraars. De NZa doet dan het werk voor het CBP. Als ik de minister goed heb begrepen gaat het resultaat van het onderzoek van de NZa naar het CBP.
De Zorgautoriteit signaleert en vervolgens kan het CPB eventueel een sanctie opleggen. Het CPB moet daarvoor wel een checklist inleveren bij het NZa. Verder moeten zij daarover gezamenlijk afspraken maken. Zo luidde de benadering van de minister in eerste termijn. Hij zegt daarmee in ieder geval dat de NZa aandacht moet besteden aan de verwerking van persoonsgegevens. Dat komt ook nog een keer aan de orde in de derde nota van wijziging, want daarin wordt ingegaan op de verankering in de wet van de afspraken en de uitzonderingsgevallen. Ik heb de indruk dat de minister en ik elkaar op dit punt een heel eind genaderd zijn. Ik sluit mij nog wel aan bij het verzoek van mevrouw Kant aan de minister om dieper in te gaan op het begrip "meeliften". Wat moet ik daar precies onder verstaan?
Resteren de sanctiemogelijkheden en de hoogte van de eventueel op te leggen boetes. Samen met de heer Omtzigt heb ik een amendement ingediend dat een hogere boete mogelijk maakt dan de minister voorstelt. Ik wacht met belangstelling op de reactie van deze minister op ons amendement op stuk nr. 44. De minister weet in ieder geval waar wij in deze discussie staan.
De minister wil zich niet vastleggen op een nieuwe invoeringsdatum. Gelet op het belang van goed toezicht op de marktwerking in de zorg, is het van belang dat het snel en goed wordt geregeld. Door middel van een aantal amendementen proberen wij het toezicht te verbeteren. De heer Van der Vlies sprak over zijn preadvies aan zijn fractie. Ik kan nu al wel verklappen dat mijn preadvies in beginsel positief zal zijn.
Nieuwsarchief > 2006
december
- 21-12-06 20:15 - ChristenUnie pakt werkloosheid 45-plussers aan
- 21-12-06 15:25 - Voorstel tegen misbruik koopzondag
- 20-12-06 18:02 - Gebrek eindperspectief Nederlandse Antillen en Aruba
- 20-12-06 17:18 - Bijdrage spoeddebat thuiszorg
- 20-12-06 15:54 - Voorkom godsdienstinperking in Roemenië
- 20-12-06 13:23 - ChristenUnie in college Lansingerland
- 20-12-06 11:35 - Bijdrage debat begroting NAAZ 2007
- 19-12-06 21:31 - Maidenspeech Joël Voordewind in bijzijn van minister-president
- 19-12-06 18:45 - ChristenUnie ziet uit naar nieuwe fase kabinetsonderhandelingen
- 19-12-06 17:26 - Bijdrage debat Europese Top
- 18-12-06 17:43 - Minister Veerman luistert met belangstelling naar maidenspeech van Ernst Cramer
- 18-12-06 16:31 - Beperk alcoholreclame!
- 16-12-06 10:00 - Nederland, waarheen?
- 15-12-06 13:03 - Bereidheid ChristenUnie tot onderhandelen
- 15-12-06 11:20 - ‘ChristenUnie inderdaad enige gezinspartij'
- 14-12-06 15:18 - Bijdrage spoeddebat uitvoering motie-Dijsselbloem over opschorten uitzettingen asielzoekers
- 14-12-06 14:56 - Overleg over MEP-subsidies
- 14-12-06 14:50 - Overleg landbouw- en visserijraad
- 13-12-06 16:13 - Rouvoet: “Positieve keuze voorwaarde voor verkenning”
- 13-12-06 11:53 - ChristenUnie steunt motie van afkeuring
- 13-12-06 09:03 - Gebrek aan Europese visie oorzaak onvrede
- 13-12-06 08:56 - Rouvoet populair onder PKN-dominees
- 13-12-06 07:59 - Rouvoet heeft spijt van aanbevelen boek Pieter Bos
- 12-12-06 15:44 - Geen afstandsbediening vanuit Brussel
- 12-12-06 15:43 - Debat over Reach
- 12-12-06 15:42 - Akkoord Reach; beter half ei dan lege dop
- 12-12-06 15:00 - Bijdrage spoeddebat motie-Dijsselbloem over opschorten uitzettingen asielzoekers
- 12-12-06 14:43 - Overleg over werknemers uit nieuwe EU-lidstaten
- 12-12-06 14:41 - Bijdrage debat begroting VROM 2007
- 12-12-06 09:04 - Euro-5 normen in Nederland vervroegd nodig
- 11-12-06 18:42 - Hazenlip mag nooit reden voor een abortus zijn
- 11-12-06 16:58 - Start campagne tegen roken in auto's met kinderen
- 11-12-06 11:59 - Train de trainer is afgerond
- 11-12-06 11:53 - Minister de Geus prijst Inclusief
- 09-12-06 13:31 - Christelijk-sociale visie breder gedragen in Europa
- 09-12-06 00:42 - EU-gat christelijke politiek gevuld
- 08-12-06 11:10 - Spectaculaire opkomst ChristenUnie
- 07-12-06 11:39 - Motie asielbeleid (ChristenUnie Zwartewaterland) aangenomen
- 06-12-06 11:46 - Bijdrage debat verkiezing Kamervoorzitter
- 06-12-06 11:24 - De brief van Verdonk
- 05-12-06 11:32 - Bijdrage begroting LNV 2006
- 05-12-06 10:48 - Energiecompensatie voor wie écht in de kou zit
- 04-12-06 16:45 - Vragen over verbetering medicatieveiligheid
- 04-12-06 13:00 - Henk Geurts overleden
- 02-12-06 13:33 - Politieke moraliteit en coalitievorming
- 01-12-06 15:44 - Vaste koers ChristenUnie generaal pardon
november
- 30-11-06 14:02 - Bijdrage spoeddebat generaal pardon
- 30-11-06 13:16 - ChristenUnie wil APK voor medicijngebruik
- 29-11-06 18:25 - Verantwoordelijkheid nemen in complexe situatie
- 27-11-06 17:05 - ChristenUnie Leeuwarden initieert in kaart brengen kerk en moskee
- 27-11-06 16:21 - Primeur Enschede met zwangerschapsverlof raadslid
- 25-11-06 11:10 - ChristenUnie rukt op in Brabant
- 25-11-06 10:07 - Verkennende fase wenselijk
- 24-11-06 15:37 - Historische doorbraak ChristenUnie in Limburg
- 24-11-06 14:54 - ChristenUnie wint eerste zetel in Binnenmaas
- 23-11-06 09:49 - Een mooi verkiezingsresultaat
- 23-11-06 01:46 - Rouvoet ziet kansen voor regeringsdeelname
- 21-11-06 18:02 - ChristenUnie staat dichtst bij voorkeur kiezer
- 21-11-06 16:13 - Het politieke landschap volgens Kieskompas
- 21-11-06 16:03 - VolkskrantBanen.NL: André Rouvoet ideale lijsttrekker
- 21-11-06 11:47 - Rouvoet: Zegen niet hetzelfde als succes
- 21-11-06 09:40 - André Rouvoet: appèl aan de politiek
- 21-11-06 09:35 - Joël Voordewind wint debat christelijke partijen
- 20-11-06 17:41 - Open brief: Vaste grond voor de zwevende kiezer
- 20-11-06 15:58 - Beschilderde stembus
- 18-11-06 20:51 - Rouvoet: goed armoedebeleid lost knelpunten op en biedt kansen
- 18-11-06 20:10 - Uit het hart gegrepen: de campagne van lantaarndrager Rita Klapwijk (nr. 29)
- 18-11-06 19:36 - ChristenUnie: regeren mag, maar hoeft niet
- 18-11-06 19:28 - Zwolse vrienden in Haagse politiek
- 18-11-06 19:17 - Groene Rouvoet fietst door rijwielstad Houten
- 18-11-06 14:00 - Verkiezingsmanifestatie Rogier Havelaar Tilburg
- 18-11-06 10:12 - Gepraat over optimisme zie ik als verkiezingsretoriek
- 17-11-06 18:36 - „Nederlandse militairen geen haar beter”
- 17-11-06 17:40 - Mijn Nederland in vijf foto’s
- 17-11-06 17:35 - Rouvoet gruwt van minderheidskabinet
- 17-11-06 17:31 - Begeerd als coalitiepartner
- 17-11-06 17:06 - Doe de groeten aan André
- 17-11-06 10:00 - Debat Rogier Havelaar Utrecht
- 16-11-06 19:59 - ChristenUnie presenteert banenpakket
- 16-11-06 18:50 - ChristenUnie Radio
- 16-11-06 17:14 - ChristenUnie populair bij jongeren
- 16-11-06 14:42 - 'Rouvoet beste politicus'
- 16-11-06 11:45 - Gastles Rogier Havelaar Waddinxveen
- 15-11-06 17:11 - Slob voelt zich als vis in water in onderwijsdebat
- 15-11-06 13:28 - Debat over situatie in Gaza
- 15-11-06 13:26 - André Rouvoet in FOK! Lijsttrekkersenquête 2006
- 15-11-06 12:44 - Speciale editie verkiezingsprogramma ChristenUnie
- 15-11-06 08:21 - Rouvoet: Verdonk jokt over PvdA
- 15-11-06 00:00 - Debat Rogier Havelaar Hilversum
- 14-11-06 18:17 - Kwik in handgemaakte barometers blijft toegestaan
- 14-11-06 17:28 - ChristenUnie: seks op tv desnoods verbieden
- 14-11-06 00:00 - Debat Rogier Havelaar Bleskensgraaf
- 13-11-06 23:19 - Fietsersbond: ChristenUnie uitgesproken pro-fiets
- 13-11-06 08:59 - Ruim een kwart nieuwe kiezers onder christelijke 20’ers en 30’ers
- 12-11-06 19:13 - Vroege Vogels: Groene Rapportcijfers voor politiek
- 11-11-06 00:14 - André Rouvoet: ’Ik wil geen aanstoot geven’
- 10-11-06 22:06 - Aantjes overweegt stem op ChristenUnie
- 10-11-06 18:02 - Uit het hart gegrepen: Ed Anker (nr. 8) over zijn campagne
- 10-11-06 17:27 - Rouvoet wil loverboy aan schandpaal
- 10-11-06 17:10 - ChristenUnie ontwikkelt nieuw type gevangenis
- 10-11-06 15:19 - Tineke Huizinga geeft stem aan TomTom
- 10-11-06 12:49 - André Rouvoet: Reken mij niet af op zetels, maar op inhoud
- 09-11-06 23:03 - Mantel voor André Rouvoet
- 09-11-06 21:01 - Rouvoet roept op tot stringentere aanpak drugstoerisme
- 09-11-06 11:33 - Vragen lezers Leeuwarder Courant aan André Rouvoet
- 08-11-06 14:25 - Kleurplaat wedstrijd
- 08-11-06 12:31 - Groenste kandidaat ChristenUnie: wat wil Martine van Meekeren-Vonk?
- 07-11-06 21:09 - Rouvoet wakkert waarden en normendebat weer aan
- 07-11-06 16:35 - André Rouvoet gelooft in eigen kunnen
- 07-11-06 14:20 - Onderwijs breekpunt voor ChristenUnie
- 07-11-06 10:33 - Andre Rouvoet op bezoek bij Corus IJmuiden
- 06-11-06 17:00 - André Rouvoet: “Seksueel misbruik kinderen onderschat”
- 06-11-06 13:54 - Groeten moet weer normaal worden in Nederland!
- 04-11-06 23:06 - Rouvoet en burgemeester Hoogeveen tekenen ‘doe-normaal-contract’
- 04-11-06 22:43 - Uit het hart gegrepen - Esmé Wiegman (nr. 7) over haar campagne
- 04-11-06 22:09 - Rouvoet: Ruimte voor meedenken boeren
- 04-11-06 15:19 - Balkenende herstelde schade paars niet
- 04-11-06 14:12 - ChristenUnie: "Broodwinning winkeliers beschermen"
- 04-11-06 12:00 - Nico Schipper verkozen tot bestuurslid
- 03-11-06 17:12 - Versterk vrijwilligerswerk!
- 03-11-06 14:15 - Rouvoet wijst ondernemers op rechten én plichten
- 03-11-06 10:45 - Groengehalte verkiezingsprogramma’s wisselt sterk
- 03-11-06 07:22 - Politics on Ice vergroot de kloof burger-politiek
- 02-11-06 17:17 - Rouvoet verwerpt speelplicht Balkenende
- 02-11-06 16:46 - Vragen over OV-Fiets
- 02-11-06 16:44 - ChristenUnie: Red OV-fiets!
- 02-11-06 12:01 - Inzetten op jeugd- en gezinsbeleid
- 02-11-06 11:44 - Rouvoet zeemt ramen in Zwolle
- 01-11-06 15:41 - Greenpeace prijst energieplannen van ChristenUnie
- 01-11-06 15:21 - Frans Weisglas neemt eerste exemplaar Parlementair Jaarboek in ontvangst
- 01-11-06 13:26 - Rita Klapwijk (nr. 29) op ondersteboven.nl
- 01-11-06 11:15 - Burgemeester niet langer verplicht voorzitter gemeenteraad
oktober
- 31-10-06 17:25 - Kamerleden om tafel met visserijsector
- 31-10-06 17:23 - Hulpbisschop overweegt stem op ChristenUnie
- 31-10-06 15:55 - Internationale afspraken nodig tegen illegale abortus
- 31-10-06 11:56 - Vragen Rouvoet over late abortussen Spanje
- 31-10-06 11:40 - Duidelijk zijn en kleur bekennen
- 31-10-06 11:21 - Partijvoorzitter kritiseert materialistische grondtoon bij CDA
- 30-10-06 17:31 - Slob: minder fiscale belemmeringen boeren
- 30-10-06 15:35 - Wetgevingsoverleg begroting V&W 2007
- 30-10-06 14:27 - Opinie artikel: Kinderopvang in de kerk...
- 30-10-06 12:37 - Rouvoet ziet sleutelrol voor ChristenUnie
- 30-10-06 11:53 - Rouvoet vindt gratis kinderopvang 'zot'
- 28-10-06 22:10 - Uit het hart gegrepen – Ernst Cramer (nr. 6) over zijn campagne
- 28-10-06 17:46 - ‘Het gaat weer om de moraal’
- 28-10-06 14:42 - Michael van der Vlis (ROVER): Kiezen voor ChristenUnie
- 28-10-06 14:41 - Rouvoet op Hyves
- 28-10-06 14:25 - ChristenUnie blij met steun voor monumenten
- 27-10-06 20:21 - 100 miljoen voor duurzame regionale energieprojecten
- 26-10-06 16:50 - ChristenUnie: “Klopt als een bus”
- 26-10-06 15:31 - Ambitieuze christelijk-sociale doelstellingen ChristenUnie goed haalbaar
- 26-10-06 10:34 - Bijdrage debat begroting Verkeer & Waterstaat
- 25-10-06 17:17 - Landelijk klachtenloket voor OV-reizigers
- 25-10-06 16:53 - Rouvoet geeft aftrap verkiezingscampagne in Limburg
- 25-10-06 15:00 - UNFCCC Klimaatconferentie in Nairobi
- 25-10-06 12:35 - Migrantenvoorgangers bezoeken ChristenUnie
- 25-10-06 12:13 - Inbreng bij wijziging van de Wet veiligheidsonderzoeken
- 25-10-06 10:24 - Bijdrage debat begroting Sociale Zaken en Werkgelegenheid
- 25-10-06 10:17 - Bijdrage debat belastingplan 2007 en wijzigingsplan 'Paarse krokodil'
- 25-10-06 09:52 - Inbreng bij de Wet gelijke behandeling
- 25-10-06 09:15 - Naleving wetgeving afvaltransport schiet ernstig te kort
- 25-10-06 08:20 - Associatieakkoord met Syrie is medogenloos regime steunen
- 24-10-06 17:44 - Stop stimuleren prostitutie
- 24-10-06 16:00 - Bijdrage aan het debat over de Schipholbrand
- 24-10-06 15:47 - Overlevenden Schipholbrand mogen hier blijven
- 24-10-06 15:10 - Gouden toekomst voor binnenvaart
- 24-10-06 10:02 - De Hongaarse opstand van dichtbij meegemaakt
- 24-10-06 09:59 - Meer controles in Schengengebied nodig
- 23-10-06 15:37 - Verrassend onderzoek stemwijzergegevens
- 23-10-06 10:53 - Bijdrage overleg belastingplan 2007
- 21-10-06 18:38 - Uit het hart gegrepen: Cynthia Ortega (nr. 5) over haar campagne
- 21-10-06 18:34 - Campagnebus ChristenUnie toert door provincies
- 21-10-06 17:06 - Tineke Huizinga wijst u de weg
- 21-10-06 08:52 - Er is geen wapen tegen kwade wil
- 20-10-06 18:06 - StemRou! campagne bereikt jongeren massaal voor ChristenUnie
- 20-10-06 17:14 - ‘Gij zult werken’ dankzij ‘gratis’ kinderopvang
- 20-10-06 13:38 - Inbreng bij wijziging wet op de lijkbezorging
- 19-10-06 19:09 - Aantijging Verdonk misplaatst
- 19-10-06 15:09 - Overleg over uitvoering motie-Lambrechts
- 19-10-06 13:48 - Inbreng bij wijziging wet op de lijkbezorging
- 19-10-06 13:40 - Inbreng bij beloningsstructuur voor politieke ambtsdragers
- 19-10-06 12:06 - Onbezonnen kruistocht tegen ChristenUnie
- 18-10-06 20:41 - Paul Rosenmöller en André Rouvoet in Jeruzalem
- 18-10-06 16:19 - CDA, niet zo zuur richting ChristenUnie
- 18-10-06 13:31 - Inbreng bij spoedwet hoger onderwijs
- 18-10-06 10:53 - Bijdrage debat economische zaken
- 18-10-06 10:46 - Bijdrage debat luchtkwaliteitseisen
- 17-10-06 13:26 - De VOC: vooruitgang of conservatisme?
- 17-10-06 10:38 - Bijdrage begroting defensie
- 17-10-06 10:15 - Bijdrage initiatief Klaas de Vries; Wet op de parlementaire enquête
- 16-10-06 16:43 - Politici zweven, maar Rouvoet niet
- 14-10-06 19:36 - Volkskrant interview: God heeft de ChristenUnie niet nodig
- 12-10-06 21:26 - ChristenUnie-rap: Rivelino bemoeit zich met de campagne
- 12-10-06 15:24 - Planet.NL: Doe de Rou
- 12-10-06 12:26 - De ChristenUnie sees you at the stembus dankzij hiphop
- 12-10-06 11:00 - Inbreng regels omtrent een basisregister van ondernemingen en rechtspersonen
- 12-10-06 10:50 - Vragen over artikel 3.64 Wet inkomstenbelasting 2001
- 12-10-06 10:45 - Vragen over handelswijze Staatsbosbeheer i.v.m. bomenkap
- 12-10-06 10:20 - Michiel Hulshof: Ik stem op André Rouvoet
- 12-10-06 09:18 - Blokland: Geen Europees grondrechtenbureau
- 12-10-06 07:12 - ChristenUnie lokt jongeren met rapnummer
- 11-10-06 17:43 - Bijdrage debat Onderwijsbegroting 2007
- 11-10-06 17:35 - Geen woorden, maar euro’s
- 11-10-06 09:25 - Kernproeven Noord-Korea
- 10-10-06 17:26 - Rouvoet ontvangt ‘Beleid onder invloed’
- 10-10-06 14:13 - Debat Europarlementariers en Tweede Kamerleden
- 10-10-06 12:03 - Bijdrage debat staat van de Europese Unie
- 09-10-06 14:40 - ChristenUnie zet vraagtekens verplichte eindtoets
- 09-10-06 11:05 - "Ik laat mijn geloof niet op het nachtkastje liggen"
- 09-10-06 11:03 - Uit het hart: Joël Voordewind (nr. 4) over zijn campagne
- 08-10-06 15:36 - Rivelino op Spreeksteen
- 07-10-06 13:47 - Taalbeleid in partijprogramma's onvindbaar
- 05-10-06 18:32 - Rouvoet en Huizinga geven gastles over respect
- 05-10-06 18:26 - Vervallen monumenten gered
- 05-10-06 13:14 - Inbreng bij belastingplan 2007
- 05-10-06 12:19 - Bijdrage debat buitenschoolse opvang
- 05-10-06 12:18 - Bijdrage debat VAO natuurprogramma Westerschelde
- 05-10-06 11:37 - Inbreng bij experimenten Schiphol
- 04-10-06 18:35 - Zalm, meer overschot a.u.b.
- 04-10-06 17:11 - Vragen over gewelddadige uitzetting Iraans asielzoekers gezin in Utrecht
- 04-10-06 13:11 - EP-delegatie niet welkom in Turkije
- 04-10-06 11:44 - Bijdrage debat wijziging rijkswet op het Nederlanderschap
- 04-10-06 11:39 - Bijdrage debat over de Algemeen Financiële Beschouwingen
- 04-10-06 10:39 - Inbreng bij Wet tijdelijk huisverbod i.v.m. huiselijk geweld
- 04-10-06 10:33 - Overleg over o.a. onderwijsaanbod Hoger Onderwijs
- 03-10-06 20:43 - Aanpak gokken internet naar Amerikaans voorbeeld
- 03-10-06 20:28 - ChristenUnie neemt afstand van site www.kutvvd.nl
- 02-10-06 17:59 - Drempel buitenschoolse opvang hoger
- 02-10-06 15:50 - Vragen over gokken op internet
september
- 30-09-06 23:31 - ChristenUnie blij met steun CDA voor gratis schoolboeken
- 30-09-06 20:45 - Speech André Rouvoet: Het geheim van de ChristenUnie
- 29-09-06 15:05 - ChristenUnie derde plaats bij zorgmeetlat
- 28-09-06 18:12 - Moties van de ChristenUnie bij de Algemene Beschouwingen
- 28-09-06 17:19 - Inbreng bij voorstel van wet van leden Eerdmans en Wolfsen i.v.m. misdijven t.a.v. dieren
- 28-09-06 17:08 - ChristenUnie heeft beste idee voor vrijwilligers
- 28-09-06 16:18 - Bijdrage Algemene Politieke Beschouwingen (tweede termijn)
- 28-09-06 13:59 - EU moet risico´s nanotechnologieën in kaart brengen
- 28-09-06 13:30 - Arie Slob: Trots zijn op VMBO-studenten
- 28-09-06 12:39 - 2e ECPM Congres - Vision for Christian-demcoracy in Europe
- 28-09-06 12:12 - Katwijk handhaaft ambtsgebed
- 28-09-06 08:54 - Circus niet welkom in Winschoten
- 27-09-06 18:34 - Begroting toont té weinig ambitie
- 27-09-06 18:31 - Bijdrage Algemene Politieke Beschouwingen
- 27-09-06 14:30 - Bijdrage van Bas Belder aan het debat over de Economische en handelsrelaties van de EU met India
- 27-09-06 13:45 - Inbreng bij aanbieding van het toezichtkader actief burgerschap en sociale integratie
- 27-09-06 11:09 - Blokland wil Europese oplossing voor immigratieprobleem
- 26-09-06 17:51 - André Rouvoet presenteert tegenbegroting: Versterking van het fundament
- 26-09-06 17:16 - Wet werken aan winst (plenaire afronding)
- 26-09-06 17:14 - Wijziging grondwet; uitsluiten kiesrecht wilsonbekwamen
- 26-09-06 13:49 - Open brief aan Gretta Duisenberg
- 26-09-06 12:19 - Bijdrage van Bas Belder (IND/DEM) aan het debat over Turkije
- 26-09-06 10:59 - Inbreng bij wijziging Leerplichtwet 1969
- 26-09-06 10:57 - Inbreng bij wijziging wet op het Hoger Onderwijs en Onderzoek
- 26-09-06 10:13 - Bijdrage van J. Blokland aan het debat over vervalsing van de euro
- 26-09-06 10:10 - Bijdrage van J. Blokland aan het debat over diensten van Algemeen Belang
- 25-09-06 16:00 - Blokland: "Koppeling luchtkwaliteitsnormen aan maatregelen cruciaal"
- 23-09-06 18:03 - Rouvoet bepleit leerstoel ‘christelijke politiek’
- 21-09-06 17:33 - ChristenUnie heeft meest effectieve maatregelen alcoholpreventie
- 21-09-06 13:49 - ChristenUnie geschokt door Schipholrapport
- 21-09-06 11:32 - Inbreng bij verzekerbaarheid van werknemers die bij ingang van de verzekering ziek zijn
- 21-09-06 10:28 - Overleg over ontwerpplan van sholen
- 21-09-06 10:20 - Bijdrage overleg over verdieping van de Westerschelde
- 21-09-06 10:05 - Bijdrage overleg over de MEP
- 20-09-06 17:01 - Bijdrage over kansspelen op internet
- 20-09-06 11:34 - Inbreng bij de wijziging van de telecommunicatiewet
- 19-09-06 17:25 - Zoet met een bijsmaakje
- 19-09-06 10:07 - Volkskrant-onderzoek: Rouvoet visionair
- 18-09-06 11:34 - Draai CDA bij no-claim merkwaardig
- 18-09-06 11:01 - Overleg werken aan winst
- 18-09-06 09:55 - Bijdrage overleg over Afghanistan, missie Uruzgan
- 16-09-06 23:17 - ChristenUnie in wielerpeloton
- 15-09-06 17:43 - Rouvoet voetbalt tegen kanker
- 15-09-06 12:45 - Slob loopt halve marathon voor campagne
- 14-09-06 23:01 - Bijdrage spoeddebat uitspraken minister Donner over Sharia
- 14-09-06 14:23 - Fietshelmen en kinderzitjes
- 14-09-06 10:45 - Inbreng bij wet modernisering waterschapsbestel
- 14-09-06 10:44 - Inbreng bij wijziging verzamelwet arbeidsverhoudingen en arbeidsmarkt 2006
- 14-09-06 10:42 - Inbreng bij initiatiefwetsvoorstel kinderopvang
- 13-09-06 22:34 - Geen ruimte voor gewetensbezwaar tegen paspoort
- 13-09-06 12:44 - Bijdrage bij de wijziging van de provincie- en gemeentewet
- 13-09-06 10:37 - Inbreng bij wijziging ANW
- 13-09-06 10:35 - Inbreng bij wet modernisering huurbeleid
- 13-09-06 10:33 - Inbreng bij kabinetsstandpunt langdurige zorg
- 13-09-06 10:31 - Inbreng bij transparante en integrale tarieven in de gezondheidszorg
- 13-09-06 09:49 - Bijdrage overleg over kinderen in vreemdelingenbewaring
- 13-09-06 09:45 - Inbreng bij wet op het waddenfonds
- 13-09-06 08:25 - Goeddoen spil Micha Campagne
- 12-09-06 16:34 - Inbreng bij wet werk en bijstand
- 12-09-06 16:22 - Inbreng bij buitenschoolse opvang
- 12-09-06 12:42 - Bijdrage bij VAO jeugd en media
- 12-09-06 10:40 - Inbreng bij wijziging WWB, IOAW en IOAZ
- 12-09-06 10:38 - Inbreng bij wijziging AOW
- 11-09-06 14:03 - Kleinere fracties niet blij met kabinetsplannen
- 11-09-06 11:31 - Overleg over de pensioenwet
- 11-09-06 10:39 - Inbreng bij het wijzigen van enkele sociale verzekeringswetten
- 08-09-06 16:42 - 9-11
- 08-09-06 16:19 - Inbreng bij onderwijshuisvesting
- 08-09-06 16:05 - Vragen over de terugkeer van geëvacueerden naar Libanon
- 08-09-06 14:00 - Bas Belder heeft hoop voor China (ND)
- 08-09-06 13:34 - Belangstelling voor religie groeit in China, RD-artikel
- 07-09-06 17:03 - Inbreng bij wijziging wet kansspelbelasting
- 07-09-06 17:01 - Inbreng bij wijziging gemeentelijke watertaken
- 07-09-06 16:56 - Inbreng bij wijziging van de Rijkswet op het Nederlanderschap
- 07-09-06 16:47 - Inbreng bij wijziging van de Wet ammoniak en veehouderij
- 07-09-06 16:46 - Bijdrage bij wijziging pachtwet
- 07-09-06 15:45 - Slob wil aandacht voor gewetensbezwaarden bij toename identificatiemogelijkheden
- 07-09-06 12:09 - ChristenUnie: libanese vluchtelingen nog niet terugsturen
- 07-09-06 09:17 - Belders China rapport aangenomen in het EP
- 06-09-06 16:41 - Bijdrage bij wet algemene bepalingen burgerservicenummer
- 06-09-06 16:27 - Bjidrage bij wijziging arbeidstijdenwet
- 06-09-06 12:57 - Bijdrage VAO wegen
- 05-09-06 16:17 - Bijdrage heropening wijziging mediawet
- 05-09-06 15:29 - Ontzuiling of ontschotting?
- 05-09-06 12:50 - Meer ruimte voor gezin en investeren in duurzame samenleving
- 05-09-06 11:14 - Daphne III (rapport Gröner)
- 05-09-06 11:09 - Belasting personenauto’s
- 05-09-06 11:04 - Verdrag van Rotterdam (bij de stemming)
- 01-09-06 19:14 - ChristenUnie bezorgd over nieuw paspoort
- 01-09-06 18:52 - ChristenUnie presenteert verkiezingsprogramma ’Duurzaam voor elkaar’
- 01-09-06 16:15 - EP bespreekt Belders rapport over relatie EU-China
augustus
- 31-08-06 16:50 - Bijdrage bij Wet inrichting landelijk gebied (WILG)
- 31-08-06 13:16 - Bijdrage overleg duurzaam hout
- 31-08-06 11:49 - Bijdrage overleg over mensenhandel; Somalische kinderen
- 30-08-06 19:12 - ChristenUnie: 6 verbeteringen voor spoor
- 30-08-06 13:21 - Inbreng bij wet op de parlementaire enquête
- 30-08-06 13:11 - Bijdrage spoeddebat NS-dienstregeling 2007
- 30-08-06 13:07 - Bijdrage VAO wegen
- 30-08-06 13:01 - Bijdrage VAO gratis openbaar vervoer
- 29-08-06 18:42 - VVD-programma: klare taal maar niet het hele verhaal
- 29-08-06 18:16 - ChristenUnie overspoeld door klachten over NS
- 22-08-06 16:14 - Vragen over rechtzaak tegen tot christen bekeerde moslim in Iran
- 21-08-06 14:42 - Rouvoet op Flevo
- 18-08-06 15:30 - ChristenUnie opent meldpunt NS-dienstregeling
- 17-08-06 19:34 - ChristenUnie ontevreden over NS-dienstregeling
- 17-08-06 13:19 - Vragen over de rechtszaak in Iran tegen een tot christen bekeerde moslim
- 17-08-06 09:36 - Kabinet met ChristenUnie-SGP vereist strategische stem
- 16-08-06 17:32 - ChristenUnie publiceert giften
- 14-08-06 16:08 - Vragen over ophanden zijnde executie drie christenen op Sulawesi
- 11-08-06 13:17 - Bot moet executie verhinderen
- 10-08-06 09:26 - Vragen over aanstaande executie Indonesische boeren
- 04-08-06 16:11 - Vragen over uitspraken van Iran m.b.t. vernietiging staat Israel
- 03-08-06 15:50 - Kamervragen over uitspraak Iran over vernietiging staat Israel
- 01-08-06 13:40 - Midden-Oosten
juli
- 31-07-06 12:52 - Inbreng bij de wijziging van de Wet luchtvaart
- 28-07-06 15:24 - 'Groene' palmolie en 'zwart' hout
- 27-07-06 17:05 - Vragen over de belangen van kinderen in asielprocedures
- 26-07-06 12:08 - Vragen n.a.v. rapport 'Defence for children'
- 25-07-06 14:55 - ChristenUnie wil betere zorg voor asielkinderen
- 24-07-06 16:36 - Reactie ChristenUnie op brief van minister Bot over situatie in het Midden Oosten
- 24-07-06 16:26 - ChristenUnie: Israel heeft het recht zich te verdedigen
- 21-07-06 10:37 - 25.000e lid ChristenUnie
- 19-07-06 09:27 - ChristenUnie ‘trapt af’ op Kwakoe
- 18-07-06 13:50 - Makke schapen, scherpe pijlen?
- 18-07-06 09:53 - ChristenUnie wil actie OM tegen pedo-partij
- 13-07-06 15:36 - Afvalbeleid belangrijk voor bescherming milieu en volksgezondheid
- 13-07-06 15:13 - Colourful Newsletter 3 (juli 2006)
- 12-07-06 15:21 - China rapport Belder aangenomen in commissie Buitenlandse Zaken
- 11-07-06 16:42 - Economie moet niet het leidmotief zijn - Kort Commentaar over nanotechnologieën
- 11-07-06 14:54 - Inbreng bij realisering doelstellingen nota werken aan winst
- 07-07-06 19:00 - Bijdrage debat regeringsverklaring Balkenende III
- 07-07-06 18:40 - Steun voor Balkenende III moet verdiend worden
- 07-07-06 13:54 - Uitkomst debat nog onzeker
- 06-07-06 16:39 - ‘Niet zeuren, maar mouwen opstropen'
- 05-07-06 19:05 - ChristenUnie: Geen gedoogsteun, wel constructieve opstelling
- 05-07-06 19:00 - Tineke Huizinga in debat bij MTV Cool Politics
- 05-07-06 13:40 - Mensensmokkel aanpakken
- 05-07-06 13:38 - Situatie in de Palestijnse gebieden
- 05-07-06 08:33 - Voorschriften voor de binnenvaart
- 04-07-06 12:17 - EP stemt in met rapport Blokland over verbod op cadmium in batterijen
- 03-07-06 16:09 - Inbreng bij wijziging wet bestuurlijke maatregelen nationale veiligheid
- 03-07-06 10:43 - ChristenUnie staat open voor katholieken
- 03-07-06 10:39 - Rouvoet pleit voor terughoudend kabinet
- 01-07-06 18:46 - De burger als decor en verschaffer van applaus
- 01-07-06 12:42 - Tussenkabinet geen gewoon kabinet
juni
- 29-06-06 23:33 - Gemengde gevoelens bij val kabinet
- 29-06-06 17:00 - Politieke wandeling in Den Haag
- 29-06-06 16:04 - Inbreng bij wijziging van de Arbeidsomstandighedenwet 1998
- 29-06-06 16:02 - Inbreng bij regels betreffende pensioenen (pensioenwet)
- 29-06-06 15:51 - Inbreng bij regels inzake het raadgevend referendum
- 29-06-06 15:49 - Inbreng bij invoering van het stemmen met een stempas
- 29-06-06 14:48 - 'Media storten ongehinderd bagger op jeugd'
- 29-06-06 14:37 - Inbreng bij wijziging vreemdelingenwet 2000
- 29-06-06 14:34 - Bijdrage vervolgdebat over Ayaan Hirsi Ali
- 29-06-06 11:04 - Bijdrage spoeddebat Ayaan Hirsi Ali
- 29-06-06 11:04 - Energie uit water voor heel Flevoland!
- 29-06-06 10:21 - 'Balkenende niet goed in uitkiezen coalitiepartners'
- 29-06-06 10:06 - Waarom ChristenUnie en SGP verschillend stemden
- 29-06-06 09:16 - ChristenUnie steunt motie van wantrouwen Verdonk
- 28-06-06 15:53 - Bijdrage voorjaarsnota 2006
- 28-06-06 15:45 - Bijdrage wijziging grondwet; rechtstreekse verkiezing burgemeester
- 27-06-06 19:28 - 100 miljoen voor monumentale kerken
- 27-06-06 16:44 - ChristenUnie ook in Limburg actief
- 27-06-06 15:19 - Bijdrage debat oprichting museum Nederlandse geschiedenis
- 27-06-06 15:17 - Suppletoire begroting OCW
- 27-06-06 15:13 - Bijdrage Wet inburgering
- 27-06-06 11:00 - Publieke tribune Amsterdam Zuidoost vol afgekickte ex-drugsverslaafden
- 26-06-06 13:37 - Gratis en exclusief cursusaanbod Train de trainer van Inclusief
- 26-06-06 09:40 - Netwerk: MTV moet optreden tegen seks en geweld in videoclips
- 26-06-06 08:53 - ChristenUnie wil mediavoorlichting op scholen
- 24-06-06 09:54 - Slob schiet uit zijn slof
- 23-06-06 11:12 - MTV vindt zijn uitzendbeleid voor videoclips verantwoord
- 22-06-06 16:57 - Inbreng bij wijziging Wet verplichting, uitbreiding en verstrekking gegevens
- 22-06-06 16:25 - Overleg uitval en doorstroom in het onderwijs
- 22-06-06 16:09 - Bijdrage verantwoordingsdebat over het jaar 2005
- 22-06-06 12:31 - ChristenUnie Radio
- 22-06-06 10:19 - Brussel als zetel van het EP
- 21-06-06 20:30 - Bijdrage spoeddebat over de status van asielzoekers die onder de oude wet vallen
- 21-06-06 16:54 - Kamer: medezeggenschap op alle scholen
- 21-06-06 16:53 - Inbreng bij wijziging Wet adoptie door echtgenoten van gelijk geslacht
- 21-06-06 16:47 - Overleg wet inburgering (tweede termijn)
- 21-06-06 16:38 - Bijdrage debat over TBS-rapport
- 21-06-06 09:43 - Overleg WTO
- 20-06-06 19:36 - Europees Parlement moet daad stellen
- 20-06-06 16:05 - Bijdrage debat over de Europese Top van 15 en 16 juni
- 20-06-06 16:00 - Stemverklaring bij wijziging WHW, financiering hoger onderwijs
- 20-06-06 15:07 - Volledige tekst van de Stemverklaring ChristenUnie
- 20-06-06 15:06 - ChristenUnie teleurgesteld over leerrechten
- 19-06-06 16:44 - Overleg ruimte voor de rivier
- 19-06-06 15:30 - André Rouvoet tentoongesteld
- 19-06-06 08:47 - Boekenlegger voor jongerenbijbel
- 17-06-06 15:06 - ChristenUnie Capelle bezoekt Zeeverkenners
- 16-06-06 14:00 - Column Tineke Huizinga Centraal Weekblad (juni)
- 16-06-06 09:14 - Europa moet vertrouwen van burger terugwinnen
- 15-06-06 16:34 - Bijdrage debat wijziging wet medezeggenschap scholen - voortzetting
- 15-06-06 15:11 - ChristenUnie-SGP: Strippenkaart naast OV-chipkaart
- 15-06-06 13:06 - Europese subsidie voor embryonaal stamcelonderzoek
- 15-06-06 09:42 - Overleg emissiehandel en klimaatbeleid
- 14-06-06 17:01 - Bijdrage debat over het TBS-rapport
- 14-06-06 16:40 - Overleg over het arbeidsmarktbeleid
- 14-06-06 16:31 - Bijdrage debat wijziging mediawet i.v.m. rijksomroepbijdrage
- 14-06-06 16:17 - EU-lidstaten solidair bij wateroverlast
- 14-06-06 14:06 - Duurzame ontwikkelingsstrategie
- 14-06-06 13:37 - Inbreng bij kabinetsstandpunt over de evaluatie van de Wet Afbreking Zwangerschap
- 14-06-06 13:34 - Inbreng bij het jaarverslag 2005 van de regionale toetsingscommissies euthanasie
- 14-06-06 10:42 - Introductie ERTMS
- 14-06-06 10:20 - Debat over de voorbereiding van de Europese Raad van 15 en 16 juni 2006
- 13-06-06 17:13 - Overleg toekomstagenda milieu
- 13-06-06 16:57 - Vragen over verslaving door kansspelen
- 13-06-06 16:22 - Overleg buitenschoolse opvang
- 13-06-06 15:00 - Debat 17e Top EU-Rusland
- 13-06-06 14:56 - Uitsluitingen onderzoeksprogramma EU op ethische gronden
- 13-06-06 11:25 - Overleg landbouw- en visserijraad
- 13-06-06 09:39 - Overleg missie Uruzgan
- 12-06-06 18:00 - Bescherming van grondwater
- 12-06-06 18:00 - EU-bescherming tegen overstromingen
- 12-06-06 16:40 - Overleg Wet inburgering
- 10-06-06 10:59 - Arie Slob loopt halve marathon
- 08-06-06 20:34 - ‘Minder moties en meer integriteit’
- 08-06-06 17:10 - Overleg GGZ
- 08-06-06 17:07 - Overleg RAZEB
- 08-06-06 16:21 - Inbreng wijziging telecommunicatiewet
- 08-06-06 12:51 - ChristenUnie Gouda in actie tegen bordeeloverlast
- 08-06-06 12:36 - ChristenUnie Radio
- 08-06-06 12:12 - Meer energie uit vergisting
- 08-06-06 09:41 - Bijdrage overleg over IVF en psychotherapie
- 07-06-06 16:37 - Bijdrage debat gemeentelijke herindeling Zuid-Holland
- 07-06-06 16:30 - Radio 1 Journaal: Plan voor helft goedkoper treinreizen naar Amsterdam
- 07-06-06 16:00 - Overleg wegen
- 06-06-06 20:12 - TweeVandaag: Steun voor buddyproject?
- 06-06-06 19:41 - Beperk schooluitval door inzet studybuddies
- 06-06-06 17:58 - ChristenUnie en PvdA: Maak trein tussen Amsterdam-Utrecht goedkoper
- 06-06-06 16:56 - Blokland onderzoekt illegale immigratie op Canarische eilanden
- 06-06-06 16:28 - Vragen over internetgedrag kinderen
- 06-06-06 16:24 - Bijdrage debat financiering Hoger Onderwijs
- 06-06-06 16:20 - Inbreng liberalisering postmarkt
- 06-06-06 15:02 - Alle vormen van negationisme moeten strafbaar worden
- 06-06-06 08:57 - Godsvrede
- 03-06-06 11:51 - Zoeken naar andere strijdmiddelen
- 02-06-06 11:42 - Straf op ontkenning is signaal
- 02-06-06 11:12 - Reactie ChristenUnie oprichting pedopartij
- 02-06-06 10:45 - ChristenUnie: maak ontkennen genocide strafbaar
- 01-06-06 13:53 - Memorie van toelichting wetsvoorstel negationisme
- 01-06-06 13:24 - Tekst wetsvoorstel negationisme
- 01-06-06 12:27 - Maak ontkennen van genocide strafbaar
- 01-06-06 12:14 - ChristenUnie wil reactie van minister op Cyberseks
- 01-06-06 10:16 - Inbreng raming 2007
- 01-06-06 08:37 - EP actie 'one seat'
mei
- 31-05-06 15:37 - Inbreng binnenvaartwet
- 31-05-06 15:19 - Bijdrage wet medezeggenschap scholen
- 31-05-06 08:35 - Seksuele misdrijven tegen kinderen
- 31-05-06 08:28 - Bijdragen Blokland en Belder aan het debat over transatlantische Betrekkingen
- 30-05-06 14:33 - Inbreng raadplegend referendum toetreding Turkije tot EU
- 30-05-06 11:51 - Initiatiefwet rechten ziek kind
- 30-05-06 10:10 - 'i-Pod generatie wordt doof'
- 29-05-06 13:36 - Sterk optreden Rouvoet beloond met tweede lijsttrekkerschap
- 29-05-06 12:14 - Nationale staten moeten Europese Unie dragen
- 27-05-06 13:43 - Rouvoet onbetwist op nr. 1
- 27-05-06 09:34 - Rouvoet op 2e plaats voor premierschap
- 24-05-06 14:28 - Inbreng wijziging arbeidstijdenwet i.v.m. vereenvoudiging van die wet
- 23-05-06 14:31 - Inbreng wijziging wet inrichting landelijk gebied
- 23-05-06 11:47 - Bijdrage wijziging Wet werk en bijstand; langdurigheidstoeslag
- 22-05-06 12:36 - ChristenUnie Radio
- 19-05-06 18:51 - Iraanse Christenen alsnog uitgezet
- 19-05-06 07:45 - Waarom ChristenUnie en SGP verschillend stemden
- 18-05-06 18:35 - Reactie Christenunie op uitspraken Balkenende in ‘Netwerk’
- 18-05-06 17:01 - Overleg over besluit territoriale congruentie gemeente Haarlemmermeer inclusief Schiphol
- 18-05-06 16:44 - Vragen over Haïti
- 18-05-06 16:09 - Inbreng wijziging van de Wet BOPZ (voorwaardelijke machtiging en dwangbehandeling)
- 18-05-06 16:02 - Inbreng handhaving art. 2 en 3 van de Opiumwet
- 18-05-06 16:01 - Inbreng vervroegde invrijheidsstelling
- 18-05-06 15:58 - Inbreng evaluatie van de belastingherziening 2001
- 18-05-06 15:25 - Bijdrage initiatief-Wolfsen-Luchtenveld; Wet dwangsom niet tijdig beslissen
- 18-05-06 14:52 - Ahmadinejad niet welkom in EU-lidstaten
- 18-05-06 14:48 - Europese steun bij natuurrampen beperken tot noodhulp
- 18-05-06 14:46 - Bijdrage debat toetreding Taiwan tot Wereld Gezondheids Organisatie
- 18-05-06 07:52 - Recht-door-zee Rita moet buigen
- 17-05-06 15:44 - Bijdrage debat embargo-regeling prinsjesdag
- 17-05-06 13:18 - Hard en onbuigzaam
- 17-05-06 08:57 - Rita Verdonk kon niet naar links, niet naar rechts, maar ging recht door de knieën
- 17-05-06 03:56 - Bijdrage spoeddebat positie Ayaan Hirsi Ali
- 16-05-06 16:47 - Toetreding Roemenie en Bulgarije tot de EU
- 16-05-06 16:45 - EP op de bres voor het MKB
- 16-05-06 15:49 - VVD valt in eigen zwaard
- 16-05-06 15:48 - Reactie ChristenUnie op TBS-rapport
- 16-05-06 15:46 - ChristenUnie’s reactie op presentatie van de jaarverslagen
- 16-05-06 12:49 - De toekomst van Europa
- 15-05-06 18:31 - EP bindt de strijd aan met overgewicht Europeanen
- 15-05-06 15:00 - Overleg financiering hoger onderwijs
- 13-05-06 08:37 - Alle geloven bij elkaar in de klas bevordert integratie niet
- 11-05-06 15:36 - Vergaderrooster EP 2006
- 11-05-06 12:37 - ChristenUnie Radio
- 06-05-06 11:03 - Het dubbele gezicht van de ChristenUnie
- 04-05-06 17:01 - Open dag in het EP
- 04-05-06 16:50 - Vragen over bedreigingen van tot christen bekeerde moslims
- 04-05-06 14:19 - Rouvoet hulpburgemeester Rotterdam
- 04-05-06 11:46 - EP: Geen Europese financiering voor onderzoek met menselijke embryo’s
- 03-05-06 15:46 - Europees Parlement akkoord met rapport Blokland over batterijen
- 03-05-06 11:43 - Geen schadelijke stoffen in batterijen
- 03-05-06 10:39 - Belder bepleit verbetering relatie EU-China
- 02-05-06 16:58 - Vragen over Wet handhaving pleziervaartuigen
- 02-05-06 16:55 - Vragen over inperking godsdienstvrijheid in Indonesië
- 02-05-06 11:04 - Vragen over handhaving Wet pleziervaartuigen
- 01-05-06 10:11 - CU Veendam wil 'begeertepreventie'
april
- 28-04-06 18:04 - Reactie ChristenUnie op kabinetsbesluit over evaluatie Wet Afbreking Zwangerschap
- 27-04-06 16:59 - Overleg over openhouden kerncentrale Borssele
- 27-04-06 16:38 - Overleg over koopkracht en loonontwikkeling
- 27-04-06 16:06 - Inbreng nota gezinsbeleid
- 27-04-06 15:57 - Verslag Zadelrobben en klapmutsen
- 27-04-06 15:55 - Inbreng aanbestedingswet
- 27-04-06 15:52 - Inbreng regels betreffende pensioenen (pensioenwet)
- 27-04-06 15:51 - Inbreng wijziging van de wet milieubeheer (lucktkwaliteit)
- 27-04-06 15:35 - Bijdrage debat ministriële verantwoordelijkheid
- 27-04-06 15:32 - Bijdrage VAO verkleining groepsgrootte vso-zmlk
- 27-04-06 15:30 - Bijdrage debat situatie NedCar
- 27-04-06 15:28 - Bijdrage VAO Voedselbanken
- 27-04-06 14:38 - "Gelukkig is Hij trouwer dan ik"
- 27-04-06 12:37 - ChristenUnie Radio
- 26-04-06 18:44 - ChristenUnie: Sluiting kerken Indonesië onacceptabel
- 26-04-06 15:49 - Toetreding Roemenie en Bulgarije
- 26-04-06 11:46 - Voorkom willekeur bij uitbreiding EU
- 26-04-06 10:41 - Laat Bollenstreek zelf bouwlocaties aanwijzen
- 25-04-06 18:52 - Betaal ‘lopende kosten’ voedselbanken
- 25-04-06 15:48 - Inbreng vaststelling en invoering van titel 7.5 (Pacht) van het Burgerlijk Wetboek
- 25-04-06 11:03 - Bijdrage aanpassingen en onderhoud leidingen en kabels
- 24-04-06 21:15 - Netwerk: Opmars ChristenUnie in gemeentebesturen
- 24-04-06 16:33 - ChristenUnie vreest voor samenwerking met Verdonk
- 24-04-06 10:47 - Bijdrage voortgang tweede fase HAVO-VWO
- 22-04-06 16:07 - Overdenking Peter Kos op Ledencongres
- 22-04-06 15:37 - Toespraak Rouvoet: Politiek met overtuiging
- 22-04-06 07:09 - De folklore voorbij
- 21-04-06 15:38 - Pleidooi Verhagen komt voor publieke omroep te laat
- 21-04-06 07:14 - Rouvoet: 'Niet bewust verwijdering van SGP'
- 20-04-06 15:47 - Overleg kinderporno
- 20-04-06 14:52 - Verslag overleg landbouw- en visserijraad
- 20-04-06 13:51 - 'Kabinet voelt omslag in de samenleving niet aan'
- 20-04-06 10:41 - Bijdrage kinderopvangvoorzieningen in de Tweede Kamer
- 19-04-06 15:41 - ChristenUnie in college Utrecht
- 19-04-06 14:50 - Verslag overleg verkleining groepsgrootte vso-zmlk
- 19-04-06 14:49 - Verslag overleg praktijkonderwijs
- 19-04-06 11:28 - Rouvoet: Balkenende moet Verdonk les lezen
- 19-04-06 10:36 - Bijdrage wijziging Electriciteitswet i.v.m. regels omtrent onafhankelijk netbeheer
- 19-04-06 10:34 - Bijdrage wijziging wegenverkeerswet i.v.m. invoering bromfietsrijbewijs
- 14-04-06 17:10 - Vragen over gehoorschade onder jeugdigen
- 14-04-06 16:27 - Utrecht voor elkaar
- 14-04-06 11:47 - ‘We willen niet dat mensen zo ongelukjes repareren’
- 13-04-06 16:03 - Overleg voedselbanken
- 13-04-06 12:38 - ChristenUnie Radio
- 13-04-06 12:32 - Christenen niet terug naar Iran
- 13-04-06 10:31 - Bijdrage Wet betaalbaarheidsheffing huurwoningen
- 13-04-06 10:08 - Bijdrage wijziging Elektriciteitswet i.v.m. regels omtrent onafhankelijk netbeheer
- 13-04-06 10:05 - Bijdrage kinderopvangvoorzieningen in de Tweede Kamer
- 13-04-06 09:46 - Inbreng wijzing gemeente en provinciewet i.v.m. ontheffing woonplaatsontheffing wethouders
- 13-04-06 09:43 - Bijdrage wijziging Wet werk en bijstand
- 12-04-06 17:02 - Bijdrage debat Wijziging Wet primair onderwijs; overblijven in het basisonderwijs
- 12-04-06 15:15 - Verslag overleg vrij verkeer werknemers MOE-landen
- 12-04-06 14:46 - Verslag overleg asielzoekers en Iran
- 12-04-06 11:50 - Aanpak illegale bingo's
- 11-04-06 14:44 - Verslag overleg grenzen van de Europese Unie
- 11-04-06 10:28 - Bijdrage voorlopige rekening 2005
- 11-04-06 10:24 - Bijdrage Wet gewasbeschermingsmiddelen en biociden
- 11-04-06 10:20 - Vragenuur - Illegale bingo's
- 11-04-06 10:02 - Bijdrage initiatief-Wolfsen-Luchtenveld; Wet dwangsom niet tijdig beslissen
- 10-04-06 16:51 - Vragen over illegaal hout
- 10-04-06 00:00 - Treitershow Talpa is smakeloos
- 08-04-06 00:00 - ChristenUnie met blij gemoed colleges in
- 06-04-06 09:32 - Bijdrage debat Nieuwe Geneesmiddelenwet en Wijzinging Wet Geneesmiddelenvoorziening
- 06-04-06 09:26 - Bijdrage debat VAO Syrische asielzoekers
- 06-04-06 09:23 - Bijdrage debat Wijziging wet Lijkbezorging
- 06-04-06 09:02 - Effectiviteit hulp aan ontwikkelingslanden
- 06-04-06 00:00 - Inbreng Algemeen overleg Wet op Onderwijstoezicht
- 05-04-06 16:36 - Bijdrage debat Stand van zaken TCI
- 05-04-06 16:34 - Bijdrage debat VAO Schuldhulpsanering
- 05-04-06 14:29 - Machtsstrijd Hamas en Fatah
- 05-04-06 00:00 - Webcast: Verdonk bagatelliseert gevaar terugkeer asielzoekers
- 05-04-06 00:00 - Europese top afschaffen
- 04-04-06 16:32 - Verslag overleg MOU-betuweroute
- 04-04-06 16:31 - Bijdrage debat Wet bevordering eigen woningbezit
- 04-04-06 11:58 - Wetgeving verbeteren
- 04-04-06 08:56 - Economisch beleid
- 04-04-06 00:00 - Vragen over Zwarte Lijst EU Vliegtuigmaatschappijen (aanvulling)
- 03-04-06 17:24 - WTO Hong Kong
- 03-04-06 11:46 - Inbreng Algemeen overleg Toekomstvisie Agrarische Sector
- 01-04-06 07:14 - Politieke tweedeling
maart
- 31-03-06 16:52 - Inhaalslag vrouwen binnen de ChristenUnie
- 31-03-06 13:11 - Debat over dubieuze internetfora
- 31-03-06 11:59 - Vragen over Zwarte Lijst EU Vliegtuigmaatschappijen
- 31-03-06 00:00 - Vragen over uitzetting bekeerde moslims naar Afghanistan
- 30-03-06 11:43 - Inbreng Algemeen overleg Wijziging Elektriciteitswet 1998 en Gaswet
- 30-03-06 11:40 - Bijdrage Spoeddebat Hongersnood in Oost-Afrika
- 30-03-06 10:38 - Petitieactie Afghanistan gaat door!
- 30-03-06 10:25 - ChristenUnie Radio
- 29-03-06 16:44 - Debat over de toekomst van Israel
- 29-03-06 16:01 - Overleg voedselbanken
- 29-03-06 11:36 - Bijdrage Spoeddebat HBO-docenten
- 29-03-06 11:32 - Bijdrage debat Europese Top
- 28-03-06 13:54 - Ik wil de ellende niet vergeten
- 28-03-06 11:51 - Een kijkje nemen in het EP?
- 28-03-06 10:56 - Troepen niet koppelen aan vonnis Rahman
- 28-03-06 00:00 - Inbreng Algemeen overleg Initiatief Crone
- 25-03-06 12:44 - 'Kloof met SGP wordt steeds groter'
- 25-03-06 12:40 - Opmars van ChristenUnie
- 25-03-06 09:45 - Wij solidair? Dan de overheid ook
- 24-03-06 19:23 - ChristenUnie-jongeren starten samen met CGI petitie voor godsdienstvrijheid
- 24-03-06 16:35 - Wat vindt u van Europa?
- 24-03-06 12:20 - Afghaanse bekeerling mogelijk veroordeeld tot doodstraf
- 23-03-06 17:09 - Verslag overleg Syrische asielzoekers
- 23-03-06 16:47 - Verslag overleg Het Rijk rond schulden
- 23-03-06 13:35 - Bijdrage debat Wijziging WPO
- 23-03-06 09:16 - ChristenUnie in college Zwartewaterland
- 22-03-06 16:48 - Analyses verkiezingsuitslagen
- 22-03-06 16:34 - Niet zwichten onder druk energieproducerende landen
- 22-03-06 16:28 - Energie garantie in de EU
- 22-03-06 13:42 - Bijdrage debat Wet Ambulancezorg
- 22-03-06 12:52 - Plannen PvdA ongepaste overheidsbemoeienis
- 22-03-06 09:22 - Bijdrage debat Vrijheid van Meningsuiting
- 22-03-06 09:14 - Vragen over mogelijke doodstraf Afghaanse bekeerling
- 21-03-06 13:59 - ChristenUnie Utrecht in collegebespreking
- 21-03-06 09:50 - Bijdrage Spoeddebat beloning rvb Essent
- 16-03-06 16:45 - Verslag overleg landbouw- en visserijraad
- 16-03-06 16:20 - Verslag overleg OV-chipkaart
- 16-03-06 15:40 - Geloof en politiek? Daar worden we beter van!
- 16-03-06 15:30 - Verkiezingswinnaar over het hoofd gezien
- 16-03-06 14:35 - ChristenUnie Radio
- 16-03-06 13:28 - Syriërs asiel geven
- 16-03-06 11:35 - Hervorming IND/DEM Groep
- 15-03-06 18:31 - ChristenUnie Amsterdam: Cohen pak hoerenlopers aan
- 15-03-06 18:07 - Bijdrage debat vervanging bij zwangerschapsverlof
- 15-03-06 14:38 - Verslag overleg veiligheidsregio’s & uitvoering ACIR
- 15-03-06 14:16 - Positie christenen in Turkije
- 15-03-06 14:14 - Voorbereiding Europese Top
- 15-03-06 13:59 - Helpende hand voor barometerproducenten
- 14-03-06 13:57 - Import Chinese schoenen
- 14-03-06 13:55 - Europees Aanhoudingsbevel
- 14-03-06 08:14 - Minister negeerde advies Havermans
- 13-03-06 13:53 - Kwik in barometers
- 13-03-06 13:52 - Prostitutie en WK-voetbal
- 11-03-06 10:21 - "Ik ben in een rijdende trein gestapt"
- 10-03-06 12:24 - ChristenUnie Hilversum heeft 38 stemmen tekort voor tweede zetel
- 10-03-06 11:12 - 12% meer raadszetels
- 10-03-06 10:12 - Flinke groei voor ChristenUnie Wageningen
- 09-03-06 21:08 - ChristenUnie Flevoland op werkbezoek bij Connexxion
- 09-03-06 15:59 - Verdonk buigt voor wens Kamer
- 09-03-06 15:43 - „ChristenUnie zonder SGP aantrekkelijker”
- 09-03-06 15:37 - Verdonk zet Iraanse christenen nog niet uit
- 09-03-06 14:57 - Inbreng Rapport themacommissie ouderenbeleid
- 09-03-06 14:53 - Inbreng Rechtstreekse verkiezingen burgemeester
- 09-03-06 14:37 - Bijdrage Spoeddebat christenasielzoekers Iran
- 09-03-06 14:31 - Bijdrage debat Verruiming opsporing en vervolging terroritische misdrijven
- 09-03-06 10:43 - Janine Clement met voorkeurstemmen in gemeenteraad Leiden
- 08-03-06 16:56 - Winst christelijke partijen zit uitsluitend bij de ChristenUnie
- 08-03-06 16:11 - Verslag overleg ruimte voor de rivier deel 2 en 3
- 08-03-06 10:44 - ChristenUnie krijgt proteststemmen in Delfzijl
- 08-03-06 10:41 - ChristenUnie krijgt zetel in raad Bussum
- 08-03-06 08:19 - Iraanse christenen uitgezet
- 08-03-06 00:49 - ChristenUnie tevreden
- 07-03-06 14:10 - Verdonk blijft Iraanse christenen uitzetten
- 07-03-06 09:47 - Vragen over Vervoer van gevaarlijke stoffen per schip
- 07-03-06 08:34 - Benieuwd en ongeduldig
- 07-03-06 00:00 - Vrijheid van meningsuiting is geen ‘recht op krenken’
- 06-03-06 19:32 - TweeVandaag: Voedselbank kan vraag niet meer aan
- 06-03-06 19:00 - Lager huurwaardeforfait, hogere huurtoeslag
- 06-03-06 16:25 - ChristenUnie Ede wil groene aanplant om te kunnen bouwen
- 06-03-06 13:36 - Terpstra van de ChristenUnie in Nationale Verkiezingselftal
- 06-03-06 12:09 - Blowverbod goed idee
- 04-03-06 09:09 - Burgers adverteren voor ChristenUnie
- 04-03-06 09:07 - Een ontroerende brief
- 03-03-06 23:48 - Kandidaten ChristenUnie bedienen in Happietaria Utrecht
- 03-03-06 15:53 - Wethouder Rozema: „Gokhal tegengehouden”
- 03-03-06 15:49 - Wethouder van der Sluijs: „Geen politiek bedrijven”
- 03-03-06 13:26 - Vragen over mogelijk maken eindexamen Taïda Pasic
- 03-03-06 12:13 - ChristenUnie Gouda en het failliet van de snoeproute
- 03-03-06 09:43 - Vragen over homoseksuele asielzoekers uit Iran
- 03-03-06 09:31 - Vragen over Vermissing uitgewezen Syriërs
- 02-03-06 16:42 - Reactie ChristenUnie: Iraanse bekeerlingen
- 02-03-06 14:41 - ChristenUnie Radio
- 02-03-06 10:22 - Huishoudboekje in lesprogramma's
- 02-03-06 09:29 - ChristenUnie bezoekt zorgboerderij Klein Essen
- 02-03-06 08:55 - Uitgezette Syriërs vermist
- 01-03-06 17:30 - Begeleiding VMBO-leerling financieel steunen
- 01-03-06 17:22 - Afrekencultuur kost handen vol geld
- 01-03-06 17:19 - Met bonus op spaarzin focus op toekomst!
- 01-03-06 13:51 - Kritisch over financiële hulp aan Palestijnen
- 01-03-06 11:00 - Kookfestijn met bekende Nederlanders in voedselbank succes
- 01-03-06 08:11 - PvdA en ChristenUnie: IND moet bij gesprekken zijn
- 01-03-06 00:00 - Henk Vos: "Af en toe roep je weerstand op"
februari
- 28-02-06 17:16 - Coaching ‘leeftijdgenoten’ tegen schooluitval
- 28-02-06 16:57 - Huizinga kookt met bekende Nederlanders voor voedselbank
- 28-02-06 11:20 - Zeeland als kenniscentrum wereld
- 28-02-06 08:31 - Nicolaïtisme in de Politiek
- 27-02-06 17:08 - Vragen over ambulancevervoer regio Rijnmond
- 27-02-06 16:00 - Arjan Beekman: „Gemeenteraadslid is geen evangelist”
- 25-02-06 20:51 - NOS-journaal: ChristenUnie organiseert gospelavond in Amsterdam
- 25-02-06 12:08 - ChristenUnie Langedijk op achtpersoonsfiets
- 25-02-06 11:35 - Radio 1 journaal: Onbekommerd christen-zijn verenigd
- 24-02-06 21:28 - Laat scholen de wijk schoonmaken!
- 24-02-06 16:27 - Reactie ChristenUnie op kenmerken Nederlanders in databank
- 24-02-06 13:50 - Samen opkomen tegen de echtscheidingscultuur
- 24-02-06 10:37 - Huizinga vindt antwoord minister (naar Syrische delegatie) onvolledig
- 23-02-06 21:57 - Netwerk: Debat over Somalische kindersmokkel
- 23-02-06 16:35 - Vragen over Kinderhandel Somalië
- 23-02-06 14:46 - Inbreng Verlaging voorkeurdrempel leden Tweede Kamer
- 23-02-06 14:11 - Bijdrage Spoeddebat wachtlijsten jeugdzorg
- 23-02-06 14:03 - Algemeen Overleg Kansspelen via internet
- 23-02-06 11:55 - Bijdrage Spoeddebat kindersmokkel Somalië
- 23-02-06 11:17 - Betrouwbaar ambulancevervoer noodzaak!
- 23-02-06 10:52 - Vragen over Ambulancevervoer in regio Rijnmond
- 23-02-06 09:45 - Inbreng algemeen overleg Verhoging kinderkorting
- 23-02-06 08:06 - Kamervragen over Syrische delegatie
- 23-02-06 00:00 - Verslag Algemeen overleg Vervoerplan 2006 NS en dienstregeling
- 22-02-06 15:19 - Geef dorpsraden status deelraden
- 22-02-06 13:57 - Verslag Algemeen overleg Algemene Kinderbijslagwet
- 22-02-06 13:52 - Bijdrage debat Vaststelling Nieuwe Geneesmiddelenwet
- 22-02-06 09:09 - Inbreng Medezeggenschap op scholen
- 21-02-06 22:37 - Intermediair-onderzoek: ChristenUnie heeft beste wethouders
- 21-02-06 16:53 - Bijdrage debat uitspraken Zalm over OZB
- 21-02-06 12:47 - Positie Lega Nord in ID/Groep
- 21-02-06 09:49 - Inbreng algemeen overleg Wet handhaving Consumentenbescherming
- 21-02-06 00:00 - Blokland (CU/SGP) meest aanwezige Nederlander Europarlement
- 20-02-06 16:39 - Reactie ChristenUnie op ontstane commotie Deense spotprenten
- 20-02-06 16:30 - ChristenUnie wil comfortroutes
- 20-02-06 14:34 - Muziekzenders komen met "rap-button"
- 20-02-06 14:28 - MTV
- 19-02-06 21:30 - Over de soepele heupen van André Rouvoet
- 18-02-06 23:18 - Met het oog op morgen: Verslag startavond campagne
- 18-02-06 18:53 - Klant illegale prostituee straffen!
- 18-02-06 14:18 - Reformatorisch Dagblad: „Wat kinderen op tv zien, doen ze na”
- 18-02-06 14:16 - Kijkwijzer
- 18-02-06 14:11 - Verband tussen MTV-clips en agressie
- 18-02-06 14:03 - MTV wil jongeren laten discussiëren over clips
- 18-02-06 13:44 - Mediaconferentie invloed van Geweld en Seks op jongeren
- 18-02-06 09:23 - ChristenUnie-raadsleden wandelen in het teken van comfortroutes
- 17-02-06 23:55 - Agressief door gangstaclips
- 17-02-06 16:55 - ChristenUnie wil belspelletjes aanpakken
- 17-02-06 14:31 - MTV wil meer discussie over clips
- 17-02-06 14:24 - "Iedereen is het erover eens: Media-educatie is hard nodig!"
- 16-02-06 16:45 - ChristenUnie schrijft prijsvraag uit - Ballonvaart voor de winnaar
- 16-02-06 16:43 - Verslag overleg discriminatie op de arbeidsmarkt
- 16-02-06 14:43 - ChristenUnie Radio
- 16-02-06 14:09 - Inbreng Financiering Hoger Onderwijs
- 16-02-06 14:07 - Verslag Wet Inburgering
- 16-02-06 14:01 - Verslag Algemeen overleg Landbouw & Visserijraad
- 16-02-06 13:41 - Lega Nord en cartoons
- 16-02-06 11:46 - Algemeen Overleg Ministeriële Conferentie Wereldhandelsorganisatie
- 16-02-06 10:39 - ChristenUnie start buddyproject van studenten voor ouderen
- 15-02-06 16:36 - Verslag overleg governance in het onderwijs
- 15-02-06 13:54 - Vragen over Syrische christenen
- 15-02-06 13:52 - ChristenUnie vraagt spoeddebat aan naar aanleiding van Netwerkuitzending over mensensmokkel
- 15-02-06 12:58 - Inbreng algemeen overleg Governance in het onderwijs
- 15-02-06 11:20 - SGP-ChristenUnie wil snel duidelijkheid Groene Hart
- 15-02-06 10:37 - Bijdrage Spoeddebat overlast en criminaliteit in grote steden
- 15-02-06 09:34 - Iran
- 15-02-06 09:05 - Bijdrage debat Geneesmiddelenwet
- 15-02-06 09:02 - Inbreng Wijziging wet Kernenenrgie
- 14-02-06 22:07 - Netwerk: Somalische kindersmokkel
- 14-02-06 15:56 - "Ook even de plintjes"
- 14-02-06 09:49 - Beperkingen dienstenrichtlijn
- 14-02-06 09:20 - Compromis dienstenrichtlijn
- 14-02-06 09:14 - Bijdrage debat WVO Onderwijsachterstandenbeleid
- 13-02-06 20:01 - ChristenUnie Amsterdam: Volg het Rotterdamse voorbeeld, sluit coffeeshops bij scholen
- 13-02-06 18:00 - Goedkoper OV voor ouderen
- 13-02-06 16:21 - Wetgevingsoverleg Wijziging Electriciteits- en gaswet
- 13-02-06 14:48 - Alle coffeeshops weg uit Rotterdam
- 13-02-06 14:44 - ChristenUnie tegen gedwongen splitsing
- 12-02-06 10:21 - Christenmigrant moet in Leeuwarden plek opeisen
- 11-02-06 15:24 - Samen dienen in de wereld
- 11-02-06 14:36 - Kansen voor gemeenten?
- 11-02-06 14:33 - Zeggenschap over de politie - van gemeentelijk naar regionaal naar landelijk
- 11-02-06 14:29 - Verheugd met de jeugd?
- 11-02-06 14:08 - De brandweer als regionale spil?
- 11-02-06 11:37 - ChristenUnie wil Bussum ontdoen van stoffig imago
- 11-02-06 11:27 - ChristenUnie Gouda komt op voor de fietser
- 09-02-06 12:29 - Algemeen Overleg Industriebrief EU-regelgeving
- 09-02-06 11:50 - Rust in plaats van ronkende racewagens
- 09-02-06 10:48 - Vier gemeentelijke beleidsterreinen
- 09-02-06 10:17 - Dichtbij de burger
- 09-02-06 10:08 - Dualistisch onderhandelen
- 09-02-06 10:03 - Zorgen om de huishouding van Thorbecke
- 09-02-06 09:59 - Vragen over de levensbeëindiging bij pasgeborenen
- 08-02-06 18:27 - Bijdrage debat vervolging christenen Iran
- 08-02-06 18:22 - Politiek4Kids interview jongste kandidaat Nederland
- 08-02-06 18:18 - Algemeen overleg politiebestel
- 08-02-06 18:17 - Bijdrage debat politiebestel
- 08-02-06 18:15 - Reactie ChristenUnie op inkomensgevolgen nieuwe Zorgverzekeringswet
- 08-02-06 13:32 - Verslag Algemeen overleg IND
- 08-02-06 13:28 - Bijdrage debat Wet ruimtelijke ordening
- 08-02-06 13:06 - Verslag algemeen overleg Politiebestel
- 08-02-06 10:33 - Algemeen Overleg Nieuwe subsidieregeling PGO-organisaties
- 08-02-06 00:00 - Verslag Algemeen overleg Koninklijke Marechaussee Beleidsplan 2010
- 07-02-06 17:33 - Christenen slikken ook niet alles
- 07-02-06 16:48 - € 400.000 naar Present voor WMO
- 07-02-06 12:09 - Bijdrage debat Onderwijs achterstandenbeleid
- 07-02-06 11:55 - Column: Demissionair
- 07-02-06 11:47 - ChristenUnie Sneek meest vrouwvriendelijke partij
- 07-02-06 10:15 - Verre adviseur
- 06-02-06 22:34 - 100 miljoen voor monumentale kerken
- 04-02-06 11:00 - Gehandicapte kan raadslid blijven
- 03-02-06 16:46 - Sportbijbels bij aftrap verkiezingscampagne Zwartewaterland
- 03-02-06 16:28 - Vragen n.a.v. website 'meisjesforum.net'
- 03-02-06 14:19 - Vragen over Meisjesforum
- 03-02-06 14:16 - Voordewind predikt orde en fatsoen
- 03-02-06 14:00 - Mensenrechten Cuba
- 03-02-06 09:30 - Vragen over post Koninklijke Marechaussee Ter Apel
- 03-02-06 09:10 - Gereformeerd als eretitel
- 02-02-06 23:39 - Bijdrage debat Afghanistan
- 02-02-06 17:24 - Stemverklaring Cuba
- 02-02-06 17:17 - rusttijden chauffeurs
- 02-02-06 13:29 - Inbreng Algemeen overleg Afghanistan
- 02-02-06 12:54 - Algemeen Overleg Leerlinggebonden Financiering
- 01-02-06 15:14 - Vragen over wegwerkzaamheden
- 01-02-06 14:18 - Teheran en Ramallah
- 01-02-06 10:31 - Bijdrage debat Goedkeuring toetreding Bulgarije en Roemenië tot EU
januari
- 31-01-06 13:25 - Inbreng Algemeen overleg Regelgeving vervoer gevaarlijke stoffen per schip
- 31-01-06 11:17 - ChristenUnie Urk lanceert breezermotie
- 31-01-06 10:18 - Nooit een revolutie
- 31-01-06 10:08 - Bijdrage debat Wet wijziging WW-stelsel en ontslagrecht
- 31-01-06 09:31 - ChristenUnie Gouda zet in op vrijwilligerswerk bij 5-jarig bestaan
- 27-01-06 12:32 - Inbreng Wijziging wet primair onderwijs 1992 i.v.m. overblijven in het basisonderwijs
- 27-01-06 11:21 - ChristenUnie Woerden: Kwekplekken tegen overlast van ouders
- 26-01-06 14:35 - Verslag overleg voor- en naschoolse opvang
- 26-01-06 12:49 - Algemeen Overleg Westerschelde
- 26-01-06 12:46 - Algemeen Overleg Nota Rijk rond Schulden
- 26-01-06 11:27 - Inbreng Samenvoeging van de gemeenten Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Bleiswijk
- 26-01-06 11:23 - Inbreng Correctief referendum
- 25-01-06 16:01 - Samen een ‘bakkie’ doen
- 25-01-06 12:41 - Algemeen Overleg Lerarenopleidingen
- 25-01-06 11:28 - Verslag Invoering burgerservicenummer in de zorg
- 25-01-06 10:36 - Bijdrage debat Burgerinitiatief
- 24-01-06 14:37 - Europa dramt door
- 24-01-06 10:15 - Bijdrage debat Tweede Fase voortgezet onderwijs
- 24-01-06 08:26 - Eindelijk nieuwe partij in Bussum
- 23-01-06 16:54 - Ambitie ChristenUnie is 4% van alle raadszetels
- 23-01-06 10:00 - Verslag Wijziging Mediawet
- 23-01-06 09:18 - Kamerleden opgehaald met rolstoelvervoer
- 21-01-06 15:49 - Column Centraal Weekblad
- 20-01-06 13:33 - Sportbijbel is positief getuigenis
- 19-01-06 16:38 - ChristenUnie bezorgd over gevolgen nieuwe dienstregeling NS
- 19-01-06 16:14 - Donner neemt plan ChristenUnie over
- 19-01-06 14:55 - Bijdrage debat bestuurlijke boete
- 19-01-06 14:44 - ChristenUnie Radio
- 19-01-06 13:50 - Prostitutieverbod
- 19-01-06 11:34 - Grondwetperikelen
- 19-01-06 11:27 - Kurdistan
- 19-01-06 10:59 - Europese grondwet
- 19-01-06 10:17 - Verslag onderwijsnummer
- 18-01-06 19:46 - Kamervragen over Messiasbelijdende joden Israël
- 18-01-06 13:02 - EU verscherpt strijd tegen mensenhandel
- 18-01-06 12:06 - Europees nabuurschap
- 18-01-06 11:23 - Algemeen overleg invoering Lumpsum in primair onderwijs
- 18-01-06 10:51 - Europese grondwet
- 17-01-06 16:31 - Verslag Wijziging Wegenverkeerswet 1994 ivm de invoering van een puntenstelsel rijbewijs
- 17-01-06 11:00 - Prostitutie is misbruik
- 17-01-06 10:52 - Havenrichtlijn
- 16-01-06 12:24 - Lijsttrekker ChristenUnie Wageningen overleden
- 16-01-06 10:56 - Havenarbeiders op de bres
- 13-01-06 14:54 - Reactie op kabinetsbesluit Afghanistan
- 13-01-06 09:36 - Ruimte voor tuinders in Emmen
- 11-01-06 20:58 - Blijf bij ontheffing medezeggenschap
- 11-01-06 10:44 - Alternatief plan ChristenUnie-SGP centrum Emmeloord
- 10-01-06 21:23 - Column: Beschamend
- 10-01-06 11:04 - ChristenUnie Veendam: Therapie voor echtscheiding
- 09-01-06 21:08 - Regina Mac-Nack Amsterdammer van het jaar
- 07-01-06 23:00 - Debat op 1: D66 is een anti-religieuze partij
- 07-01-06 09:11 - Een liberaal pleidooi tegen openbaar onderwijs
- 04-01-06 13:20 - Nieuwe solidariteit vraagt aandacht voor gezamenlijk bestaan
- 03-01-06 19:55 - D66 maakt de dienst uit in kabinet
- 02-01-06 12:31 - SGP-ChristenUnie Zuid-Holland op bres voor regiotaxi
Reacties op 'Bijdrage debat Vaststelling Nieuwe Geneesmiddelenwet'
Geen berichten gevonden
Log in om te kunnen reageren op nieuwsberichten.