Europees erfgoed
donderdag 08 januari 2004 17:35
De vraag naar Europa’s erfgoed is een vraag naar de waarden die ten grondslag liggen aan Europa. De Europese Unie pretendeert een waardengemeenschap te zijn. Wat verstaat zij daar echter precies onder?
Dit is de complete tekst van het referaat dat Belder heeft uitgesproken.
__________________________________________________________________________
EUROPA’S ERFGOED IN STAATKUNDIG GEREFORMEERD PERSPECTIEF
De vraag naar Europa’s erfgoed is een vraag naar de waarden die ten grondslag liggen aan Europa. De Europese Unie pretendeert een waardengemeenschap te zijn. Wat verstaat zij daar echter precies onder? De centrale vraag daarbij luidt welke geestelijke grondslagen, alsmede de daaruit voortvloeiende waarden en normen, identiteitsbepalend en richtinggevend zijn voor de Europese Unie en haar lidstaten.
Het is hierbij van belang te weten wat precies onder waarden wordt verstaan. Waarden kunnen worden opgevat als beginselen èn als idealen. Als beginselen zijn het grondnormen die richtinggevend zijn voor politiek en beleid. Opgevat als idealen zijn waarden vooral bezielende doelstellingen, die het nastreven waard zijn in persoonlijk of gemeenschappelijk verband.
In dit betoog zullen allereerst de bronnen van de Europese waarden besproken worden. In de tweede plaats zal stilgestaan worden bij de mate waarin deze waarden Europa beïnvloed hebben. Als derde punt zal de plaats van waarden in de verschillende verdragen besproken worden, waarna wordt afgesloten met een beschouwing van de huidige discussie over de verwijzing naar de joods-christelijke wortels van Europa in de tekst van een Europese Grondwet.
De discussie die op dit moment in Europa speelt, is de vraag welke waarden een plaats krijgen in de Europese Grondwet. Deze discussie spitst zich toe op de vraag of in de preambule van deze grondwet een verwijzing moet komen naar de joods-christelijke wortels van Europa. Naast het feit dat het van wezenlijk belang is te verwijzen naar joods-christelijke waarden, is deze verwijzing evenzeer van belang omdat Europa selctief naar haar erfgoed verwijst. Waarden die ten grondslag liggen aan de Griekse filosofie, de Verlichting en de Franse Revolutie worden expliciet genoemd, terwijl het erfgoed van de Reformatie verzwegen en miskend wordt. Hierop zal in het verloop van dit betoog dieper worden ingegaan.
De vraag naar de belangrijkste bronnen van Europese waarden is niet eenvoudig te beantwoorden. Het is dan ook verhelderend deze bronnen in een drietal geografische plaatsen te duiden, namelijk Jeruzalem, Athene en Rome. Vanuit deze drie plaatsen zijn de in de oudheid aanwezige Germaanse, Slavische en Keltische culturen en tradities zozeer verdrongen dat daar nog slechts resten van overgebleven zijn.
Jeruzalem staat in dit verband voor de joods-christelijke religie, gebaseerd op het Oude en het Nieuwe Testament. Zij vormt zonder twijfel de belangrijkste bron van Europese beschaving. Heel het denken over de verhouding van kerk en staat gaat mede terug op de rol van koningen, priesters en profeten in het Oude Testament. Het principiële punt dat de koning niet boven de wet staat en het onderscheid tussen politieke en geestelijke ambten vloeien voort uit de Bijbel.
Andere belangrijke noties die voortkomen uit de joods-christelijke religie zijn de uniciteit van elk menselijk persoon en de gelijkwaardigheid van alle mensen voor God. Elk mens is in zijn doen en laten verantwoording schuldig aan zijn Schepper. Nog een elementaire gedachte is de bescherming van zwakkeren in de samenleving, die reeds in het Oude Testament tot uitdrukking komt in de wetgeving ten aanzien van weduwen, wezen en vreemdelingen.
Athene is vooral bepalend geweest door de Griekse filosofen van de Stoa, Plato, Aristoteles en Socrates met hun abstracte denken en hun ideëen over de staat. In politiek opzicht heeft Athene het Europese denken diepgaand beïnvloed. Aristoteles is de eerste geweest die een theorie heeft uitgewerkt, waarin een prille vorm van democratie een centrale plaats inneemt.
Niet alleen op politiek terrein heeft Athene invloed gehad op Europa, maar ook op het gebied van de wetenschap. In de antieke oudheid was het bedrijven van wetenschap vooral een zaak van priesters. In Hellas begonnen gewone burgers met het beoefenen ervan en werd het denken losgemaakt uit zijn religieuze context. Vooral het logisch denken van Aristoteles heeft via Thomas van Aquino een sterke doorwerking gehad in het christelijk theologisch denken.
Rome heeft Europa vooral in politiek en organisatorisch opzicht beïnvloed. Hierbij kan gedacht worden aan de organisatie van het Romeinse rijk en het Romeinse rechtssysteem. Het wegennet en de bouw van kerken, viaducten en aquaducten is van grote betekenis geweest voor Europa. Het Romeinse rechtssysteem heeft Europa diepgaand en structureel gestempeld. Belangrijke aspecten uit dit systeem zijn de reductie of uitbanning van willekeur uit het recht en het gegeven dat ook de machthebber zelf onderworpen is aan het recht.
In het middeleeuwse Europa consolideert het christendom zich in twee delen. Na het schisma van 1054 valt de kerk in Europa uiteen in het Griekse of orthodoxe christendom in het oostelijk en het Latijns of katholieke christendom in het westelijk deel van het vroegere Romeinse rijk.
In tegenstelling tot het orthodoxe christendom in het Oosten ontwikkelt zich binnen het katholieke christendom een lange traditie van scheiding van politieke en religieuze macht. De keizer en de paus hebben weliswaar voortdurend getwist over de vraag of wereldlijke macht boven- dan wel ondergeschikt is aan geestelijke macht, maar deze strijd is in de veertiende eeuw beslecht in het voordeel van de wereldlijke machthebbers.
Gedurende de periode van de Middeleeuwen heeft het kloosterwezen culturele schatten en waarden behouden en doorgegeven aan volgende generaties. Gaandeweg kreeg Europa hierdoor een eigen cultureel gezicht, waarbij een aantal kenmerkende waarden doorwerkt tot op de dag van vandaag.
Een belangrijk punt binnen deze doorgegeven waarden is het aspect van de trouw. Hierbij moet, naast het leenstelsel, vooral gedacht worden aan onderlinge trouw in de gemeenschappen van familie, dorp, stad en volk. Het geheel van sociale rechten en plichten betekende voor de middeleeuwer veiligheid en bescherming.
In de periode van de Middeleeuwen ontstaat eveneens de waardering voor de menselijke arbeid. Denk aan het gildensysteem met zijn christelijke waarden. Van belang is eveneens de opkomst van de logische, wetenschappelijke methode, die gaandeweg haar uitwerking vindt in de scholastiek. Al deze aspecten geven aan dat het christendom en de christelijke waarden met grote zorgvuldigheid zijn bewaard en doorgegeven.
Het einde van de Middeleeeuwen wordt ingeluid door diverse ontdekkingen en uitvindingen. Hierbij kan gedacht worden aan de uitvinding van de boekdrukkunst en de ontdekking van Amerika. Deze ontwikkelingen hebben een grote invloed op de middeleeuwse samenleving, die gekenmerkt wordt door gebondenheid aan de katholieke kerk en gerichtheid op het hiernamaals.
De Renaissance en de Reformatie maken een einde aan de door de Rooms-Katholieke kerk geponeerde tegenstelling tussen natuur en genade. De aarde en de natuur zijn in zichzelf niet zondig en onrein en mogen met vrijmoedigheid bewerkt en onderzocht worden. Naast deze visie op de aarde staan beide stromingen het onderzoek van historische bronnen voor, waarbij vooral veel aandacht is voor de klassieken.
De Renaissance gaat echter een stap verder dan de Reformatie. De Reformatie handhaaft de grondstelling dat de mens persoonlijke gehoorzaamheid aan God verschuldigd is, terwijl de Renaissance deze notie uit het oog verloor. De Renaissance, en in het verlengde hiervan het humanisme, ziet de mens als een autonoom wezen. Voor het bewerken van zijn levensgeluk is deze autonome mens niet langer afhankelijk van de kerk, maar neemt het heft in eigen hand. Deze autonomie gaat zelfs zo ver dat de mens zich voor het realiseren van zijn levensgeluk onafhankelijk weet van God.
De Reformatie tracht het evenwicht te bewaren. Zij verwerpt enerzijds het aanmatigende karakter van de Rooms-Katholieke kerk, alsof de kerk de bemiddelende instantie tussen God en mens zou zijn, terwijl zij anderzijds de nadruk blijft leggen op het heilzame karakter van de Wet van God voor het individuele en maatschappelijke leven.
Ook in politiek opzicht is de Reformatie van groot belang geweest. Calvijn heeft de kernbegrippen van de Reformatie verder uitgewerkt voor samenleving en politiek. De politieke opvatting van de Reformatie is dat de overheid zelf dienares van God is en de samenleving dient te regeren volgens Bijbelse normen.
Een volgend breukvlak in de Europese politieke en sociale geschiedenis wordt gevormd door de Verlichting en de Franse revolutie aan het einde van de achttiende eeuw. De filosofen uit deze periode constateren dat zich sinds de zestiende eeuw een enorme vooruitgang op het gebied van wetenschap en techniek heeft voorgedaan. De oorzaak van deze vooruitgang zien zij in de menselijke rede. Het adagium van de Verlichting is dan ook een optimistisch vooruitgangsgeloof. De filosofen van de Verlichting gaan echter voorbij aan het feit dat het menselijk verstand nooit aangemerkt kan worden als een betrouwbaar kompas.
Een ander belangrijk kenmerk van de Verlichting is haar onverholen afkeer van en verzet tegen het christelijk geloof. Het christendom zou in de ogen van de Verlichtingsfilosofen een belemmering vormen om onvoorwaardelijk op de menselijke rede te vertrouwen. De Bijbelse grondtoon van de geneigdheid van de mens tot alle kwaad is een steen des aanstoots. Ook het kruis van Christus, dat nodig is vanwege de schuld van de mensheid, is een bron van ergernis.
De consequenties van het Verlichtingsdenken voor de Europese waarden zijn enorm. Ontwikkeling op het gebied van welvaart, wetenschap en techniek is de weg naar een betere toekomst voor de mensheid. Redelijkheid of rationaliteit is de hoofdnorm op alle terreinen van het leven. Ook het recht moet aan deze norm voldoen. Zo wordt het Goddelijk recht vervangen door de menselijke zelfbeschikking als bron van recht. In het verlengde hiervan ligt de opkomst van de volkssoevereiniteit. De grondlegger van de volkssoevereiniteit, Rousseau, legt de norm voor goed en kwaad bij het volk. Het volk bepaalt zelf wat gerechtigheid is.
Met de Franse Revolutie wordt ook de strikte scheiding van kerk en staat doorgevoerd, die uitmondt in de hedendaagse wens van scheiding van godsdienst en politiek. In deze periode zijn ook de bekende woorden van de Franse Revolutie, vrijheid en gelijkheid, geradicaliseerd. Deze begrippen kregen hun uitwerking in steeds uitgebreider catalogi van individuele rechten.
In de twintigste eeuw blijven het Verlichtingsdenken en het vooruitgangsgeloof dominant. De twee wereldoorlogen hadden als resultaat dat het optimistische mensbeeld van de Verlichting ongebroken bleef. In Europa vindt in de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw een verbreding en verdieping plaats van de geestelijke omslag van de Verlichting en de Franse Revolutie. Zelfbeschikking, radicale individuele vrijheid en absolute gelijkheid vormen de leuzen onder brede lagen van de bevolking en politiek.
In het politieke leven van West-Europa, en in het verlengde hiervan de Europese Unie wordt het begrippenapparaat van Verlichting en Franse Revolutie vertaald en uitgewerkt in verdragen, constituties en wetgeving. Dat opent de weg naar wettelijke legitimering van abortus, euthanasie en samenlevingsvormen buiten het monogame huwelijk. Het gevolg is een brede kloof tussen de humaniteit van de Bijbel en de Reformatie enerzijds en de humaniteit van de Verlichting en het moderne denken anderzijds. Dit alles betekent een breuk met een eeuwenlange christelijke traditie.
Een andere ontwikkeling in het Europa van na de Tweede Wereldoorlog is het feit dat de EU zich transformeert van een Unie van economische samenwerking naar een politieke waardengemeenschap. In de teksten van de opeenvolgende Europese Verdragen is deze ontwikkeling te traceren, omdat zij steeds uitdrukkelijker ingaan op de grondslagen van de EU.
In aanvang was de Unie een internationale organisatie, die zich primair richtte op economische samenwerking in Europa. Uit het Verdrag van Rome van 1957 is af te leiden dat de Unie streeft naar een zo hecht mogelijk economische samenwerking. Materiële belangen stonden in dit Verdrag voorop.
Ook in de Europese Akte van 1985 is nog steeds dezelfde gerichtheid op de economie waarneembaar. De Akte probeert de haperende economische integratie vlot te trekken, maar besteedt daarnaast aandacht aan normatieve elementen. Zo verwijst de Akte naar de grondrechten in de nationale constituties van de lidstaten en het Europees Verdrag voor de Rechten van de mens. De aanvankelijke concentratie op economische samenwerking is aangevuld met een reeks politieke doelstellingen.
Tijdens de Top van Kopenhagen van 1993, waar de criteria voor uitbreiding van de EU zijn vastgesteld, krijgen deze politieke doelstellingen een prominente plaats. Uit het eerste criterium blijkt voor welke waarden Europa wil staan, namelijk voor democratie, de rechtsstaat, handhaving van mensenrechten en bescherming van minderheden. Dit beeld bevestigt de ontwikkeling in de richting van een politieke Unie met eigen politieke beginselen en idealen.
In de loop van de jaren negentig blijkt dat deze politieke beginselen en idealen steeds concreter en uitgebreider ingevuld worden. Dit mondt uit in het Europees Handvest van de grondrechten van de EU. Dit Handvest, dat in 2000 in Nice werd gepresenteerd, is het resultaat van een jarenlang spreken over een Europese waardengemeenschap met een eigen Europese grondwet. De EU geeft met dit Handvest aan te beschikken over een document waarin reeds bestaande en erkende grondrechten zijn geformuleerd.
De introductie van het Handvest van grondrechten heeft ertoe geleid dat op de Europese Top van Laken van december 2001 een Conventie in het leven is geroepen. Haar opdracht was de wenselijkheid van een Europese grondwet te bezien. Het meest saillante van de Verklaring van Laken is dat de EU voor het eerst expliciet de Franse Revolutie tot Europa’s erfgoed verklaart.
Het humanisme, de Verlichting en het liberale denken van de laatste twee eeuwen hebben een grote invloed op het tegenwoordige Europa gehad. Diverse waarden die geheel of gedeeltelijk een christelijke oorsprong hebben, zijn in de loop van de tijd van een seculiere invulling voorzien. De neerslag hiervan is te zien in de politieke teksten van Europa.
Dit laat zich het best illustreren aan de hand van enkele voorbeelden. Gerechtigheid is bijvoorbeeld een zeer belangrijke, op de Bijbel gefundeerde, waarde. God is de Bron van alle recht. De Tien Geboden zijn universele richtlijnen voor individu en samenleving. Het humanisme en de Verlichting geven het begrip gerechtigheid een geheel andere duiding. De door het volk vastgestelde wet is bron van recht en richtlijn voor het individuele en publieke domein.
Dit fenomeen doet zich ook voor bij de begrippen vrijheid en gelijkheid. Vanuit bijbels perspectief leeft niemand voor zichzelf. De mens is afhankelijk van God en dienstbaar aan de naaste. Vanuit humanistisch perspectief wordt vrijheid bovenal gezien als individuele vrijheid. De mens is autonoom ten opzichte van God en medemens. De christelijke waarde van de gelijkheid staat ook op gespannen voet met de betekenis die de Franse Revolutie aan dit begrip heeft gegeven. De christelijke waarde beschouwt alle mensen als gelijkwaardig. Hierbij wordt echter niet uit het oog verloren dat ieder mens zijn specifieke roeping en gaven bezit. Het begrip gelijkheid is door de Franse Revolutie geradicaliseerd. Het ziet op een absoluut gelijkheidsdenken, waarbij aan verschillen geen consequenties verbonden mogen worden.
Ook het begrip democratie heeft de laatste twee euwen een transformatieproces doorgemaakt. In Bijbels licht erkennen volk en overheid Gods soevereiniteit over alles. De overheid is Gods dienares en is er ten dienste van haar burgers. Dit is een principieel andere typering dan een overheid die uitgaat van volkssoevereiniteit en de mens in het beleid centraal stelt.
De ontwikkeling van de invulling van waarden is van groot belang voor Europa. Waarden die van oorsprong voluit christelijk zijn, worden vervormd door het moderne denken. God wordt niet genoemd als Schepper van de mens en Bron van het recht. Dit vloeit voort uit het “geen God, geen meester”, de ideologische kern van de Franse Revolutie. In plaats van God wordt de autonome mens op de troon gezet, die zelf de norm van goed en kwaad bepaalt.
Het is dan ook van het grootste belang dat de Europese Unie op een zorgvuldige wijze verwijst naar de bronnen die ten grondslag liggen aan de waarden in Europa. De Europese Unie heeft namelijk een ontwikkeling doorgemaakt, waarbij het accent steeds meer op het terrein van politieke beginselen en ideologieën is gaan liggen. De bron waaruit geput wordt, zegt namelijk alles over de concrete invulling van die betreffende waarde. De voorbeelden van gerechtigheid, vrijheid, gelijkheid en democratie hebben dat duidelijk aangetoond. Het is in dit verband tekenend dat het Verdrag van Laken slechts gewag maakt van het humanisme en de Franse Revolutie.
De Reformatie wordt in de tekst van Laken niet genoemd. Dit is een miskenning van de grote invloed die de Reformatie op kerkelijk, sociaal en politiek gebied heeft uitgeoefend en dat tot onze vreugde nog steeds doet. Het geeft ook aan welke invulling de EU wil geven aan de waarden die zij formuleert. De SGP is hierbij van mening dat de EU zich op grondslagen fundeert die historisch en geestelijk gezien eenzijdig en ondeugdelijk zijn.
De Europese Unie zal vanaf 1 mei 2004 bestaan uit 25 lidstaten. Met de uitbreiding van de EU wordt niet alleen een kunstmatige politieke tweedeling van Europa tenietgedaan, maar ook samengebracht wat in godsdienstig en cultureel opzicht voor de Tweede Wereldoorlog bijeen hoorde.
De joods-christelijke geschiedenis van Europa is een essentieel onderdeel van de gezamenlijke identiteit van de lidstaten. De Europese Unie als geheel heeft in zichzelf niet zozeer een eigen identiteit. De vraag naar de identiteit van de EU kan dan ook niet los worden gezien van de identiteit van de gezamenlijke lidstaten. Zij hebben ieder een eigen geschiedenis, een eigen cultuur en een eigen identiteit. Ondanks alle verscheidenheid in Europa is er één factor die alle huidige en toekomstige lidstaten van de Unie gemeenschappelijk hebben, namelijk de joods-christelijke waarden, die eeuwenlang een grote invloed hebben uitgeoefend in al deze landen en dat tot op de dag van vandaag doen.
Estland en Letland vormen historisch gezien een onderdeel van een luthers noordelijk Europa, waar de Duitse en Scandinavische invloed sterk was. Litouwen is overwegend rooms-katholiek, onder invloed van het streng katholieke Polen. Tsjechië, Slowakije, Hongarije en Slovenië zijn gestempeld door de Oostenrijkse monarchie van de Habsburgers. Zij zijn overwegend rooms-katholiek, hoewel de Reformatie in delen van Slowakije en vooral in Hongarije diepe sporen heeft getrokken.
Toch zijn er velen die bezwaar hebben geuit tegen opneming van een verwijzing naar de joods-christelijke wortels van Europa in de concepttekst voor een Europese grondwet. Frankrijk heeft zich opgeworpen als de grootste tegenstander onder de huidige lidstaten. De Franse grondwet heeft een seculier karakter. Parijs beoogt een Europese grondwet op exact dezelfde leest.
Een ander probleem is het bezwaar dat Turkije maakt tegen een verwijzing naar de joods-christelijke geschiedenis van Europa. De Turkse autoriteiten hebben aangegeven dat Europa een waardengemeenschap moet zijn, die openstaat voor meerdere religies. Een expliciete verwijzing naar de joods-christelijke geschiedenis van Europa is voor hen onacceptabel. Verschillende Europese leiders zijn dan ook terughoudend in het opnemen van zo’n verwijzing uit angst de Turkse regering voor het hoofd te stoten.
Daarnaast zijn er mensen die vanuit principieel oogpunt tegen de opneming van een verwijzing naar de joods-christelijke grondslagen van Europa zijn. Zij betogen dat opneming getuigt van het niet respecteren van andersdenkenden. Europarlementariër Max van den Berg verwoordde het als volgt: Het verwijzen naar één of twee religies in de Grondwet brengt een democratischer, efficiënter en transparanter Europa, de doelstelling van de Europese Conventie, geen stap dichterbij. Sterker nog, daarmee sluit je onherroepelijk een groot aantal mensen in Europa buiten. Arrogant, want fundamentele waarden zijn er in principe voor alle Europese burgers. En nog belangrijker: waar is het principe van scheiding van kerk en staat, de basis van de moderne democratie, gebleven? Even verder in het artikel vervolgt hij zijn betoog als volgt: Vrijheid en pluriformiteit dreigen hier ingeruild te worden voor het eigen ethisch gelijk, opgelegd aan andere bevolkingsgroepen of andere landen. Ik wil in geen geval een Europese Grondwet die de Nederlandse burgers inperkt of regels oplegt die geen meerwaarde of noodzaak hebben in het Europees domein. Hij besluit zijn betoog met de volgende zinnen: Ieder individu in Europa heeft het recht op zijn eigen waarden en beginselen. God staat boven de wet. Een Europese Grondwet mag God niet verlagen tot de wet en daarmee de scheiding tussen kerk en staat aantasten. (Trouw, 11-10-2003)
Waarom dan toch een verwijzing naar de joods-christelijke geschiedenis van Europa? In de eerste plaats biedt het een referentiekader, waarbij de bronnen die ten grondslag liggen aan de waarden, worden erkend. De waarden waar Europa voor moet staan, worden zodoende vanuit de juiste invalshoek belicht. Een humanistische visie op democratie is bijvoorbeeld van principieel ander gehalte dat de bijbelse visie op de overheid.
In de tweede plaats biedt de joods-christelijke geschiedenis van Europa de mogelijkheid te spreken over een gedeeld erfgoed. Zij vormt zodoende de factor die alle huidige en toekomstige lidstaten van de Unie gemeenschappelijk hebben. Het ontbreken van een verwijzing naar de joods-christelijke geschiedenis is dan ook een miskenning van de geschiedenis van Europa en geeft aan dat Europa losraakt van zijn oorspronkelijke wortels.
In de derde plaats is het niet terecht om onder het verwijt van aantasting van het principe van scheiding van kerk en staat een verwijzing te weren. De scheiding van kerk en staat mag nooit gebruikt worden om geloof en politiek te scheiden. Hoe zou het geloof in de levende God naar de privé-sfeer verdrongen worden, terwijl de anti-religie van het socialisme en liberalisme in het publieke domein ruim baan krijgen.
Uiteindelijk is het niet voldoende dat christelijke uitgangspunten inspiratiebron zijn voor de politiek. Nodig is dat de EU haar universele grondslag vindt in de Tien Geboden en dat deze een plaats krijgen in de Europese verdragen. Een verwijzing naar de joods-christelijke geschiedenis van Europa is echter een eerste stap op de weg naar het behoud, de revitalisatie en de overdracht van elementair Europees erfgoed.
Bas Belder
__________________________________________________________________________
EUROPA’S ERFGOED IN STAATKUNDIG GEREFORMEERD PERSPECTIEF
De vraag naar Europa’s erfgoed is een vraag naar de waarden die ten grondslag liggen aan Europa. De Europese Unie pretendeert een waardengemeenschap te zijn. Wat verstaat zij daar echter precies onder? De centrale vraag daarbij luidt welke geestelijke grondslagen, alsmede de daaruit voortvloeiende waarden en normen, identiteitsbepalend en richtinggevend zijn voor de Europese Unie en haar lidstaten.
Het is hierbij van belang te weten wat precies onder waarden wordt verstaan. Waarden kunnen worden opgevat als beginselen èn als idealen. Als beginselen zijn het grondnormen die richtinggevend zijn voor politiek en beleid. Opgevat als idealen zijn waarden vooral bezielende doelstellingen, die het nastreven waard zijn in persoonlijk of gemeenschappelijk verband.
In dit betoog zullen allereerst de bronnen van de Europese waarden besproken worden. In de tweede plaats zal stilgestaan worden bij de mate waarin deze waarden Europa beïnvloed hebben. Als derde punt zal de plaats van waarden in de verschillende verdragen besproken worden, waarna wordt afgesloten met een beschouwing van de huidige discussie over de verwijzing naar de joods-christelijke wortels van Europa in de tekst van een Europese Grondwet.
De discussie die op dit moment in Europa speelt, is de vraag welke waarden een plaats krijgen in de Europese Grondwet. Deze discussie spitst zich toe op de vraag of in de preambule van deze grondwet een verwijzing moet komen naar de joods-christelijke wortels van Europa. Naast het feit dat het van wezenlijk belang is te verwijzen naar joods-christelijke waarden, is deze verwijzing evenzeer van belang omdat Europa selctief naar haar erfgoed verwijst. Waarden die ten grondslag liggen aan de Griekse filosofie, de Verlichting en de Franse Revolutie worden expliciet genoemd, terwijl het erfgoed van de Reformatie verzwegen en miskend wordt. Hierop zal in het verloop van dit betoog dieper worden ingegaan.
De vraag naar de belangrijkste bronnen van Europese waarden is niet eenvoudig te beantwoorden. Het is dan ook verhelderend deze bronnen in een drietal geografische plaatsen te duiden, namelijk Jeruzalem, Athene en Rome. Vanuit deze drie plaatsen zijn de in de oudheid aanwezige Germaanse, Slavische en Keltische culturen en tradities zozeer verdrongen dat daar nog slechts resten van overgebleven zijn.
Jeruzalem staat in dit verband voor de joods-christelijke religie, gebaseerd op het Oude en het Nieuwe Testament. Zij vormt zonder twijfel de belangrijkste bron van Europese beschaving. Heel het denken over de verhouding van kerk en staat gaat mede terug op de rol van koningen, priesters en profeten in het Oude Testament. Het principiële punt dat de koning niet boven de wet staat en het onderscheid tussen politieke en geestelijke ambten vloeien voort uit de Bijbel.
Andere belangrijke noties die voortkomen uit de joods-christelijke religie zijn de uniciteit van elk menselijk persoon en de gelijkwaardigheid van alle mensen voor God. Elk mens is in zijn doen en laten verantwoording schuldig aan zijn Schepper. Nog een elementaire gedachte is de bescherming van zwakkeren in de samenleving, die reeds in het Oude Testament tot uitdrukking komt in de wetgeving ten aanzien van weduwen, wezen en vreemdelingen.
Athene is vooral bepalend geweest door de Griekse filosofen van de Stoa, Plato, Aristoteles en Socrates met hun abstracte denken en hun ideëen over de staat. In politiek opzicht heeft Athene het Europese denken diepgaand beïnvloed. Aristoteles is de eerste geweest die een theorie heeft uitgewerkt, waarin een prille vorm van democratie een centrale plaats inneemt.
Niet alleen op politiek terrein heeft Athene invloed gehad op Europa, maar ook op het gebied van de wetenschap. In de antieke oudheid was het bedrijven van wetenschap vooral een zaak van priesters. In Hellas begonnen gewone burgers met het beoefenen ervan en werd het denken losgemaakt uit zijn religieuze context. Vooral het logisch denken van Aristoteles heeft via Thomas van Aquino een sterke doorwerking gehad in het christelijk theologisch denken.
Rome heeft Europa vooral in politiek en organisatorisch opzicht beïnvloed. Hierbij kan gedacht worden aan de organisatie van het Romeinse rijk en het Romeinse rechtssysteem. Het wegennet en de bouw van kerken, viaducten en aquaducten is van grote betekenis geweest voor Europa. Het Romeinse rechtssysteem heeft Europa diepgaand en structureel gestempeld. Belangrijke aspecten uit dit systeem zijn de reductie of uitbanning van willekeur uit het recht en het gegeven dat ook de machthebber zelf onderworpen is aan het recht.
In het middeleeuwse Europa consolideert het christendom zich in twee delen. Na het schisma van 1054 valt de kerk in Europa uiteen in het Griekse of orthodoxe christendom in het oostelijk en het Latijns of katholieke christendom in het westelijk deel van het vroegere Romeinse rijk.
In tegenstelling tot het orthodoxe christendom in het Oosten ontwikkelt zich binnen het katholieke christendom een lange traditie van scheiding van politieke en religieuze macht. De keizer en de paus hebben weliswaar voortdurend getwist over de vraag of wereldlijke macht boven- dan wel ondergeschikt is aan geestelijke macht, maar deze strijd is in de veertiende eeuw beslecht in het voordeel van de wereldlijke machthebbers.
Gedurende de periode van de Middeleeuwen heeft het kloosterwezen culturele schatten en waarden behouden en doorgegeven aan volgende generaties. Gaandeweg kreeg Europa hierdoor een eigen cultureel gezicht, waarbij een aantal kenmerkende waarden doorwerkt tot op de dag van vandaag.
Een belangrijk punt binnen deze doorgegeven waarden is het aspect van de trouw. Hierbij moet, naast het leenstelsel, vooral gedacht worden aan onderlinge trouw in de gemeenschappen van familie, dorp, stad en volk. Het geheel van sociale rechten en plichten betekende voor de middeleeuwer veiligheid en bescherming.
In de periode van de Middeleeuwen ontstaat eveneens de waardering voor de menselijke arbeid. Denk aan het gildensysteem met zijn christelijke waarden. Van belang is eveneens de opkomst van de logische, wetenschappelijke methode, die gaandeweg haar uitwerking vindt in de scholastiek. Al deze aspecten geven aan dat het christendom en de christelijke waarden met grote zorgvuldigheid zijn bewaard en doorgegeven.
Het einde van de Middeleeeuwen wordt ingeluid door diverse ontdekkingen en uitvindingen. Hierbij kan gedacht worden aan de uitvinding van de boekdrukkunst en de ontdekking van Amerika. Deze ontwikkelingen hebben een grote invloed op de middeleeuwse samenleving, die gekenmerkt wordt door gebondenheid aan de katholieke kerk en gerichtheid op het hiernamaals.
De Renaissance en de Reformatie maken een einde aan de door de Rooms-Katholieke kerk geponeerde tegenstelling tussen natuur en genade. De aarde en de natuur zijn in zichzelf niet zondig en onrein en mogen met vrijmoedigheid bewerkt en onderzocht worden. Naast deze visie op de aarde staan beide stromingen het onderzoek van historische bronnen voor, waarbij vooral veel aandacht is voor de klassieken.
De Renaissance gaat echter een stap verder dan de Reformatie. De Reformatie handhaaft de grondstelling dat de mens persoonlijke gehoorzaamheid aan God verschuldigd is, terwijl de Renaissance deze notie uit het oog verloor. De Renaissance, en in het verlengde hiervan het humanisme, ziet de mens als een autonoom wezen. Voor het bewerken van zijn levensgeluk is deze autonome mens niet langer afhankelijk van de kerk, maar neemt het heft in eigen hand. Deze autonomie gaat zelfs zo ver dat de mens zich voor het realiseren van zijn levensgeluk onafhankelijk weet van God.
De Reformatie tracht het evenwicht te bewaren. Zij verwerpt enerzijds het aanmatigende karakter van de Rooms-Katholieke kerk, alsof de kerk de bemiddelende instantie tussen God en mens zou zijn, terwijl zij anderzijds de nadruk blijft leggen op het heilzame karakter van de Wet van God voor het individuele en maatschappelijke leven.
Ook in politiek opzicht is de Reformatie van groot belang geweest. Calvijn heeft de kernbegrippen van de Reformatie verder uitgewerkt voor samenleving en politiek. De politieke opvatting van de Reformatie is dat de overheid zelf dienares van God is en de samenleving dient te regeren volgens Bijbelse normen.
Een volgend breukvlak in de Europese politieke en sociale geschiedenis wordt gevormd door de Verlichting en de Franse revolutie aan het einde van de achttiende eeuw. De filosofen uit deze periode constateren dat zich sinds de zestiende eeuw een enorme vooruitgang op het gebied van wetenschap en techniek heeft voorgedaan. De oorzaak van deze vooruitgang zien zij in de menselijke rede. Het adagium van de Verlichting is dan ook een optimistisch vooruitgangsgeloof. De filosofen van de Verlichting gaan echter voorbij aan het feit dat het menselijk verstand nooit aangemerkt kan worden als een betrouwbaar kompas.
Een ander belangrijk kenmerk van de Verlichting is haar onverholen afkeer van en verzet tegen het christelijk geloof. Het christendom zou in de ogen van de Verlichtingsfilosofen een belemmering vormen om onvoorwaardelijk op de menselijke rede te vertrouwen. De Bijbelse grondtoon van de geneigdheid van de mens tot alle kwaad is een steen des aanstoots. Ook het kruis van Christus, dat nodig is vanwege de schuld van de mensheid, is een bron van ergernis.
De consequenties van het Verlichtingsdenken voor de Europese waarden zijn enorm. Ontwikkeling op het gebied van welvaart, wetenschap en techniek is de weg naar een betere toekomst voor de mensheid. Redelijkheid of rationaliteit is de hoofdnorm op alle terreinen van het leven. Ook het recht moet aan deze norm voldoen. Zo wordt het Goddelijk recht vervangen door de menselijke zelfbeschikking als bron van recht. In het verlengde hiervan ligt de opkomst van de volkssoevereiniteit. De grondlegger van de volkssoevereiniteit, Rousseau, legt de norm voor goed en kwaad bij het volk. Het volk bepaalt zelf wat gerechtigheid is.
Met de Franse Revolutie wordt ook de strikte scheiding van kerk en staat doorgevoerd, die uitmondt in de hedendaagse wens van scheiding van godsdienst en politiek. In deze periode zijn ook de bekende woorden van de Franse Revolutie, vrijheid en gelijkheid, geradicaliseerd. Deze begrippen kregen hun uitwerking in steeds uitgebreider catalogi van individuele rechten.
In de twintigste eeuw blijven het Verlichtingsdenken en het vooruitgangsgeloof dominant. De twee wereldoorlogen hadden als resultaat dat het optimistische mensbeeld van de Verlichting ongebroken bleef. In Europa vindt in de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw een verbreding en verdieping plaats van de geestelijke omslag van de Verlichting en de Franse Revolutie. Zelfbeschikking, radicale individuele vrijheid en absolute gelijkheid vormen de leuzen onder brede lagen van de bevolking en politiek.
In het politieke leven van West-Europa, en in het verlengde hiervan de Europese Unie wordt het begrippenapparaat van Verlichting en Franse Revolutie vertaald en uitgewerkt in verdragen, constituties en wetgeving. Dat opent de weg naar wettelijke legitimering van abortus, euthanasie en samenlevingsvormen buiten het monogame huwelijk. Het gevolg is een brede kloof tussen de humaniteit van de Bijbel en de Reformatie enerzijds en de humaniteit van de Verlichting en het moderne denken anderzijds. Dit alles betekent een breuk met een eeuwenlange christelijke traditie.
Een andere ontwikkeling in het Europa van na de Tweede Wereldoorlog is het feit dat de EU zich transformeert van een Unie van economische samenwerking naar een politieke waardengemeenschap. In de teksten van de opeenvolgende Europese Verdragen is deze ontwikkeling te traceren, omdat zij steeds uitdrukkelijker ingaan op de grondslagen van de EU.
In aanvang was de Unie een internationale organisatie, die zich primair richtte op economische samenwerking in Europa. Uit het Verdrag van Rome van 1957 is af te leiden dat de Unie streeft naar een zo hecht mogelijk economische samenwerking. Materiële belangen stonden in dit Verdrag voorop.
Ook in de Europese Akte van 1985 is nog steeds dezelfde gerichtheid op de economie waarneembaar. De Akte probeert de haperende economische integratie vlot te trekken, maar besteedt daarnaast aandacht aan normatieve elementen. Zo verwijst de Akte naar de grondrechten in de nationale constituties van de lidstaten en het Europees Verdrag voor de Rechten van de mens. De aanvankelijke concentratie op economische samenwerking is aangevuld met een reeks politieke doelstellingen.
Tijdens de Top van Kopenhagen van 1993, waar de criteria voor uitbreiding van de EU zijn vastgesteld, krijgen deze politieke doelstellingen een prominente plaats. Uit het eerste criterium blijkt voor welke waarden Europa wil staan, namelijk voor democratie, de rechtsstaat, handhaving van mensenrechten en bescherming van minderheden. Dit beeld bevestigt de ontwikkeling in de richting van een politieke Unie met eigen politieke beginselen en idealen.
In de loop van de jaren negentig blijkt dat deze politieke beginselen en idealen steeds concreter en uitgebreider ingevuld worden. Dit mondt uit in het Europees Handvest van de grondrechten van de EU. Dit Handvest, dat in 2000 in Nice werd gepresenteerd, is het resultaat van een jarenlang spreken over een Europese waardengemeenschap met een eigen Europese grondwet. De EU geeft met dit Handvest aan te beschikken over een document waarin reeds bestaande en erkende grondrechten zijn geformuleerd.
De introductie van het Handvest van grondrechten heeft ertoe geleid dat op de Europese Top van Laken van december 2001 een Conventie in het leven is geroepen. Haar opdracht was de wenselijkheid van een Europese grondwet te bezien. Het meest saillante van de Verklaring van Laken is dat de EU voor het eerst expliciet de Franse Revolutie tot Europa’s erfgoed verklaart.
Het humanisme, de Verlichting en het liberale denken van de laatste twee eeuwen hebben een grote invloed op het tegenwoordige Europa gehad. Diverse waarden die geheel of gedeeltelijk een christelijke oorsprong hebben, zijn in de loop van de tijd van een seculiere invulling voorzien. De neerslag hiervan is te zien in de politieke teksten van Europa.
Dit laat zich het best illustreren aan de hand van enkele voorbeelden. Gerechtigheid is bijvoorbeeld een zeer belangrijke, op de Bijbel gefundeerde, waarde. God is de Bron van alle recht. De Tien Geboden zijn universele richtlijnen voor individu en samenleving. Het humanisme en de Verlichting geven het begrip gerechtigheid een geheel andere duiding. De door het volk vastgestelde wet is bron van recht en richtlijn voor het individuele en publieke domein.
Dit fenomeen doet zich ook voor bij de begrippen vrijheid en gelijkheid. Vanuit bijbels perspectief leeft niemand voor zichzelf. De mens is afhankelijk van God en dienstbaar aan de naaste. Vanuit humanistisch perspectief wordt vrijheid bovenal gezien als individuele vrijheid. De mens is autonoom ten opzichte van God en medemens. De christelijke waarde van de gelijkheid staat ook op gespannen voet met de betekenis die de Franse Revolutie aan dit begrip heeft gegeven. De christelijke waarde beschouwt alle mensen als gelijkwaardig. Hierbij wordt echter niet uit het oog verloren dat ieder mens zijn specifieke roeping en gaven bezit. Het begrip gelijkheid is door de Franse Revolutie geradicaliseerd. Het ziet op een absoluut gelijkheidsdenken, waarbij aan verschillen geen consequenties verbonden mogen worden.
Ook het begrip democratie heeft de laatste twee euwen een transformatieproces doorgemaakt. In Bijbels licht erkennen volk en overheid Gods soevereiniteit over alles. De overheid is Gods dienares en is er ten dienste van haar burgers. Dit is een principieel andere typering dan een overheid die uitgaat van volkssoevereiniteit en de mens in het beleid centraal stelt.
De ontwikkeling van de invulling van waarden is van groot belang voor Europa. Waarden die van oorsprong voluit christelijk zijn, worden vervormd door het moderne denken. God wordt niet genoemd als Schepper van de mens en Bron van het recht. Dit vloeit voort uit het “geen God, geen meester”, de ideologische kern van de Franse Revolutie. In plaats van God wordt de autonome mens op de troon gezet, die zelf de norm van goed en kwaad bepaalt.
Het is dan ook van het grootste belang dat de Europese Unie op een zorgvuldige wijze verwijst naar de bronnen die ten grondslag liggen aan de waarden in Europa. De Europese Unie heeft namelijk een ontwikkeling doorgemaakt, waarbij het accent steeds meer op het terrein van politieke beginselen en ideologieën is gaan liggen. De bron waaruit geput wordt, zegt namelijk alles over de concrete invulling van die betreffende waarde. De voorbeelden van gerechtigheid, vrijheid, gelijkheid en democratie hebben dat duidelijk aangetoond. Het is in dit verband tekenend dat het Verdrag van Laken slechts gewag maakt van het humanisme en de Franse Revolutie.
De Reformatie wordt in de tekst van Laken niet genoemd. Dit is een miskenning van de grote invloed die de Reformatie op kerkelijk, sociaal en politiek gebied heeft uitgeoefend en dat tot onze vreugde nog steeds doet. Het geeft ook aan welke invulling de EU wil geven aan de waarden die zij formuleert. De SGP is hierbij van mening dat de EU zich op grondslagen fundeert die historisch en geestelijk gezien eenzijdig en ondeugdelijk zijn.
De Europese Unie zal vanaf 1 mei 2004 bestaan uit 25 lidstaten. Met de uitbreiding van de EU wordt niet alleen een kunstmatige politieke tweedeling van Europa tenietgedaan, maar ook samengebracht wat in godsdienstig en cultureel opzicht voor de Tweede Wereldoorlog bijeen hoorde.
De joods-christelijke geschiedenis van Europa is een essentieel onderdeel van de gezamenlijke identiteit van de lidstaten. De Europese Unie als geheel heeft in zichzelf niet zozeer een eigen identiteit. De vraag naar de identiteit van de EU kan dan ook niet los worden gezien van de identiteit van de gezamenlijke lidstaten. Zij hebben ieder een eigen geschiedenis, een eigen cultuur en een eigen identiteit. Ondanks alle verscheidenheid in Europa is er één factor die alle huidige en toekomstige lidstaten van de Unie gemeenschappelijk hebben, namelijk de joods-christelijke waarden, die eeuwenlang een grote invloed hebben uitgeoefend in al deze landen en dat tot op de dag van vandaag doen.
Estland en Letland vormen historisch gezien een onderdeel van een luthers noordelijk Europa, waar de Duitse en Scandinavische invloed sterk was. Litouwen is overwegend rooms-katholiek, onder invloed van het streng katholieke Polen. Tsjechië, Slowakije, Hongarije en Slovenië zijn gestempeld door de Oostenrijkse monarchie van de Habsburgers. Zij zijn overwegend rooms-katholiek, hoewel de Reformatie in delen van Slowakije en vooral in Hongarije diepe sporen heeft getrokken.
Toch zijn er velen die bezwaar hebben geuit tegen opneming van een verwijzing naar de joods-christelijke wortels van Europa in de concepttekst voor een Europese grondwet. Frankrijk heeft zich opgeworpen als de grootste tegenstander onder de huidige lidstaten. De Franse grondwet heeft een seculier karakter. Parijs beoogt een Europese grondwet op exact dezelfde leest.
Een ander probleem is het bezwaar dat Turkije maakt tegen een verwijzing naar de joods-christelijke geschiedenis van Europa. De Turkse autoriteiten hebben aangegeven dat Europa een waardengemeenschap moet zijn, die openstaat voor meerdere religies. Een expliciete verwijzing naar de joods-christelijke geschiedenis van Europa is voor hen onacceptabel. Verschillende Europese leiders zijn dan ook terughoudend in het opnemen van zo’n verwijzing uit angst de Turkse regering voor het hoofd te stoten.
Daarnaast zijn er mensen die vanuit principieel oogpunt tegen de opneming van een verwijzing naar de joods-christelijke grondslagen van Europa zijn. Zij betogen dat opneming getuigt van het niet respecteren van andersdenkenden. Europarlementariër Max van den Berg verwoordde het als volgt: Het verwijzen naar één of twee religies in de Grondwet brengt een democratischer, efficiënter en transparanter Europa, de doelstelling van de Europese Conventie, geen stap dichterbij. Sterker nog, daarmee sluit je onherroepelijk een groot aantal mensen in Europa buiten. Arrogant, want fundamentele waarden zijn er in principe voor alle Europese burgers. En nog belangrijker: waar is het principe van scheiding van kerk en staat, de basis van de moderne democratie, gebleven? Even verder in het artikel vervolgt hij zijn betoog als volgt: Vrijheid en pluriformiteit dreigen hier ingeruild te worden voor het eigen ethisch gelijk, opgelegd aan andere bevolkingsgroepen of andere landen. Ik wil in geen geval een Europese Grondwet die de Nederlandse burgers inperkt of regels oplegt die geen meerwaarde of noodzaak hebben in het Europees domein. Hij besluit zijn betoog met de volgende zinnen: Ieder individu in Europa heeft het recht op zijn eigen waarden en beginselen. God staat boven de wet. Een Europese Grondwet mag God niet verlagen tot de wet en daarmee de scheiding tussen kerk en staat aantasten. (Trouw, 11-10-2003)
Waarom dan toch een verwijzing naar de joods-christelijke geschiedenis van Europa? In de eerste plaats biedt het een referentiekader, waarbij de bronnen die ten grondslag liggen aan de waarden, worden erkend. De waarden waar Europa voor moet staan, worden zodoende vanuit de juiste invalshoek belicht. Een humanistische visie op democratie is bijvoorbeeld van principieel ander gehalte dat de bijbelse visie op de overheid.
In de tweede plaats biedt de joods-christelijke geschiedenis van Europa de mogelijkheid te spreken over een gedeeld erfgoed. Zij vormt zodoende de factor die alle huidige en toekomstige lidstaten van de Unie gemeenschappelijk hebben. Het ontbreken van een verwijzing naar de joods-christelijke geschiedenis is dan ook een miskenning van de geschiedenis van Europa en geeft aan dat Europa losraakt van zijn oorspronkelijke wortels.
In de derde plaats is het niet terecht om onder het verwijt van aantasting van het principe van scheiding van kerk en staat een verwijzing te weren. De scheiding van kerk en staat mag nooit gebruikt worden om geloof en politiek te scheiden. Hoe zou het geloof in de levende God naar de privé-sfeer verdrongen worden, terwijl de anti-religie van het socialisme en liberalisme in het publieke domein ruim baan krijgen.
Uiteindelijk is het niet voldoende dat christelijke uitgangspunten inspiratiebron zijn voor de politiek. Nodig is dat de EU haar universele grondslag vindt in de Tien Geboden en dat deze een plaats krijgen in de Europese verdragen. Een verwijzing naar de joods-christelijke geschiedenis van Europa is echter een eerste stap op de weg naar het behoud, de revitalisatie en de overdracht van elementair Europees erfgoed.
Bas Belder
Nieuwsarchief > 2004
december
- 31-12-04 22:01 - Het Elfde Uur Jaarafsluiting met André Rouvoet
- 31-12-04 14:50 - Dé industrie bestaat eindelijk
- 28-12-04 14:11 - ChristenUnie Radio
- 27-12-04 17:07 - Zonder voetbal nieuwe kansen voor de NOS
- 22-12-04 23:04 - Nederland erkent Armeense genocide
- 21-12-04 23:58 - ChristenUnie Amersfoort: inspannen voor resocialisatie verslaafden
- 21-12-04 20:35 - Algemeen Overleg Irak
- 21-12-04 17:47 - ChristenUnie zegt nee tegen Turkije
- 21-12-04 17:45 - Nederlands voorzitterschap realiseert toezegging van Bot aan ChristenUnie
- 21-12-04 09:45 - Conclusies Nederlands voorzitterschap
- 21-12-04 09:35 - Vragen over Geweld Papoea
- 20-12-04 10:48 - Recycling van batterijen
- 20-12-04 10:36 - Rouvoet politicus van het jaar
- 20-12-04 08:45 - André Rouvoet beste politicus van 2004
- 17-12-04 17:08 - Waarschuwing aan VVD: praat VMBO niet in de vernieling
- 16-12-04 23:11 - ChristenUnie doet mee aan collegeonderhandelingen Doetinchem
- 16-12-04 15:32 - Verslag Wet verkorting erkenningenduur publieke omroep
- 16-12-04 15:28 - Vragen over Alcoholconsumptie onder jongeren
- 16-12-04 15:27 - Bijdrage debat Schuldhulpverlening
- 16-12-04 15:22 - Verslag OM-afdoening
- 16-12-04 14:10 - EU moet stokebrand Syrië niet paaien
- 16-12-04 10:51 - regering verplichten kamer goed te informeren
- 15-12-04 18:49 - ChristenUnie pleit voor cultuuromslag
- 15-12-04 16:43 - Toetreding Roemenië
- 15-12-04 15:23 - Verslag Wet ambulancezorg
- 15-12-04 14:24 - Slob schrijft mee aan geschiedenis
- 15-12-04 10:44 - Algemeen Overleg financiering hoger Onderwijs
- 14-12-04 23:08 - Motie Slob aangenomen: verbetering positie WAO’ers in gemeenteraad
- 14-12-04 22:30 - Drugsbestrijding
- 14-12-04 21:21 - ChristenUnie Radio
- 14-12-04 10:19 - Toekomstig EU beleid
- 13-12-04 20:20 - Debat Turkije
- 13-12-04 15:25 - Bijdrage debat Onderdeel Integratiebeleid Begroting 2005 Justitie
- 13-12-04 10:40 - Yvette Lont: Help prostituees met Alarmlijn
- 11-12-04 12:57 - Frustrerende grondrechten
- 11-12-04 12:55 - De smalle marges van de (christelijk) sociaal-economische politiek
- 11-12-04 12:45 - Nieuwe solidariteit?
- 11-12-04 12:43 - In gesprek met André Rouvoet
- 11-12-04 09:00 - ND en RD over WI-congres
- 10-12-04 12:53 - Rouvoet bepleit stemmen bij volmacht
- 10-12-04 11:32 - Fotoverslag congres
- 10-12-04 11:15 - ChristenUnie-SGP Rotterdam tegen ruimere winkeltijden
- 09-12-04 15:02 - Algemeen Overleg Wet maatschappelijke Ondersteuning
- 09-12-04 13:38 - Algemeen Overleg Financiering Hoger Onderwijs
- 09-12-04 12:08 - Wijziging subsidiëring politieke partijen
- 09-12-04 12:07 - Vierde tranche algemene bestuurswet
- 08-12-04 16:18 - Algemeen Overleg Aanpak splitsing energiebedrijven
- 08-12-04 16:16 - Algemeen Overleg Inkomensbeleid
- 08-12-04 15:03 - Algemeen Overleg Bestrijding internationaal terrorisme
- 08-12-04 11:08 - Bijdrage debat Begroting 2005 Sociale Zaken en Werkgelegenheid
- 07-12-04 19:44 - Vragen over Klankbordgroep Integrale Ontwikkeling Dlft-Schiedam
- 07-12-04 14:27 - Lofzang op Joop van Ommen
- 06-12-04 16:37 - ChristenUnie: Bescherm uitgezette asielzoekers in risicolanden
- 04-12-04 09:22 - Bij christenen is de democratie veilig
- 03-12-04 16:36 - Bestuur en partijleider ChristenUnie verheugd over aanblijven directeu
- 02-12-04 11:05 - Prominenten tekenen samenlevingscontract
- 01-12-04 22:34 - Markante en strijdbare prins overleden
- 01-12-04 18:43 - Oekraïne
- 01-12-04 17:34 - Directeur ChristenUnie vertrekt naar EO
- 01-12-04 14:13 - Groepsvorming in het Europees Parlement
november
- 30-11-04 18:49 - ChristenUnie Radio
- 30-11-04 17:45 - Verbod huisuitzetting bij huurachterstand
- 30-11-04 15:30 - Bijdrage debat Begroting 2005 Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu
- 29-11-04 09:24 - Bijdrage wetgevingsoverleg herziening zorgstelsel
- 27-11-04 10:22 - Interview: In de knel
- 26-11-04 11:09 - Geen 1 en 2 eurobiljetten
- 25-11-04 21:21 - Pas in mei tijd voor bezwaar marathon Rotterdam
- 25-11-04 11:18 - Bijdrage debat Begroting 2005 Defensie
- 24-11-04 12:58 - Vragen over Voorlichtingsfimpje over aids-preventie in India
- 24-11-04 11:21 - Bijdrage debat Fiscale behandeling VUT, Prepensioen en introductie levensloopregeling
- 23-11-04 23:09 - Sneller met de trein: 200 km/u
- 23-11-04 22:53 - Bijdrage debat Begroting Verkeer en Waterstaat 2005 en Infrastructuurfonds
- 23-11-04 14:34 - Tot een voorbeeld zult gij blijven
- 23-11-04 11:34 - Ouderenwerkgroep ChristenUnie
- 23-11-04 11:32 - Bijdrage debat Wijziging Wet Voortgezet Onderwijs – huisvestingskosten scholen
- 22-11-04 11:46 - Bijdrage debat Cultuurnota 2005-2008 Begroting 2005 OCW : Cultuur
- 22-11-04 11:44 - Bijdrage debat Begroting 2005 OCW- Media
- 20-11-04 17:28 - Interview: Tolerantie doet pijn
- 19-11-04 16:20 - ChristenUnie wil les in televisiekijken
- 19-11-04 12:22 - Vragen over Positie van christenen in China
- 19-11-04 11:48 - Bijdrage debat Wet aanpassing VUT, prepensioen en introductie levensloopregeling
- 18-11-04 18:23 - Column: De grootste misser van Nederland
- 18-11-04 17:20 - Europese Commissie goedgekeurd
- 18-11-04 14:53 - Situatie in Eritrea
- 18-11-04 14:38 - Verslag Lumpsumbekostiging primair onderwijs
- 18-11-04 11:24 - Stemming Europese Commissie
- 18-11-04 06:42 - Verkiezingsuitslagen Achterhoek
- 17-11-04 20:55 - Bijdrage debat Belastingplan 2005 en overige fiscale maatregelen
- 17-11-04 16:06 - Antireligieuze toon in politieke debat baart zorgen
- 17-11-04 14:39 - Verslag Gebruik videoconferentie in het strafrecht
- 17-11-04 10:57 - Bijdrage debat Begroting 2005 Binnenlandse Zaken en Koninkrijkrelaties
- 17-11-04 10:52 - Reactie op Europese Raad
- 16-11-04 22:53 - Algemene Politieke Beschouwingen ChristenUnie
- 16-11-04 22:30 - Situatie op Cuba
- 16-11-04 20:32 - Europese militaire missie
- 16-11-04 16:44 - Klimaatverandering
- 16-11-04 15:29 - Verdonk speelt met vuur
- 16-11-04 11:04 - Bijdrage debat IJzeren Rijn
- 16-11-04 11:02 - Voortgezet Algemeen Overleg Waddenzee
- 16-11-04 10:59 - Bijdrage debat Begroting 2005 Landbouw, Natuurbeheer en Voedselveiligheid
- 16-11-04 09:38 - ChristenUnie Radio
- 15-11-04 11:06 - Bijdrage debat Belastingplan 2005
- 13-11-04 21:27 - Wat staat ons te doen?
- 13-11-04 21:26 - Ambassadeurs van naastenliefde
- 13-11-04 16:57 - Meditatie congres: Redt hen uit de greep van wie kwaad wil
- 13-11-04 16:45 - Bestuursverklaring over Eurofractie zoals uitgesproken op congres
- 13-11-04 16:35 - Speech: Luis in de pels van de Belgische politiek
- 13-11-04 13:55 - Resoluties vrouwenparticipatie Ledencongres
- 12-11-04 16:49 - Vragen over de instelling van een Volkscongres in de Indonesische provincie Papoea
- 11-11-04 19:40 - Bijdrage debat moord op dhr. Th. van Gogh
- 11-11-04 14:04 - Stuurgroep Vrouwenparticipatie ChristenUnie ontvangt subsidie voor emancipatieproject
- 11-11-04 13:05 - Politiek en sociale partners moeten zich bezinnen op overlegeconomie
- 10-11-04 19:43 - Bijdrage debat Staat van de Unie
- 10-11-04 14:44 - Verslag Experimentenwet vooropleidingseisen, selectie en collegegeldheffing
- 10-11-04 13:51 - Staat van de Unie
- 10-11-04 09:27 - Algemeen Overleg Openbaar Vervoer
- 09-11-04 21:51 - Het Elfde Uur: André Rouvoet over moslimextremisme
- 09-11-04 14:45 - Verslag Wijziging WWB – fin. tegemoetkoming personen met ouderdomspensioen
- 09-11-04 11:29 - Vrije markt helpt boeren niet
- 08-11-04 23:11 - Pijlsnelle groei Europees netwerk ChristenUnie-jongeren
- 08-11-04 15:04 - Overgangsregeling voor grijs kenteken
- 08-11-04 12:10 - Wetenschappelijk instituut presenteert scenario’s voor de toekomst van de landbouw
- 08-11-04 12:03 - Omslag nodig in landbouwbeleid
- 08-11-04 09:57 - Foto's aanbieding boek aan minister Veerman
- 06-11-04 21:50 - ChristenUnie wil nachtopvang in Deventer
- 06-11-04 14:29 - CDA, ChristenUnie en SGP breken met Burkestichting
- 06-11-04 14:26 - De kerk mag zich bemoeien met de politiek
- 06-11-04 14:17 - Geen drugs op straat toestaan
- 06-11-04 09:22 - Journalistiek in het Koninkrijk
- 05-11-04 12:56 - Column: In de aanval
- 04-11-04 21:26 - Arie Slob krijgt toezeggingen van minister OCW
- 04-11-04 14:46 - Verslag Wijziging Huursubsidiewet – jongeren en studenten
- 03-11-04 21:08 - Bijdrage debat Begroting Justitie onderdeel vreemdelingenzaken
- 03-11-04 19:16 - Bijdrage debat Begroting Onderwijs Cultuur en Wetenschappen
- 03-11-04 18:51 - Vragen over Onderzoeksrapport verpleegkundigen en regelgeving bij euthanasie en zelfdoding
- 03-11-04 16:35 - Vragen over mogelijke onveilige vrachtvliegtuigen
- 03-11-04 15:38 - Donner op voorstel van ChristenUnie: proef met 'Ik doe normaal'
- 03-11-04 13:56 - Zorgvuldig omgaan met vrije woord
- 03-11-04 13:21 - Stap dichterbij EU-ambassadeur
- 03-11-04 11:29 - Strijd aanbinden met moslimextremisme
- 02-11-04 22:06 - ChristenUnie Radio
- 02-11-04 21:04 - Bijdrage debat Begroting Justitie
- 02-11-04 12:35 - Column Centraal Weekblad
- 02-11-04 12:18 - Stop medewerking verpleegkundigen euthanasie
- 01-11-04 18:53 - Bijdrage debat Begroting Buitenlandse Zaken
- 01-11-04 18:12 - Blokland stort bovenmatige kilometervergoeding terug in Europese kas
- 01-11-04 09:54 - Bos en Rouvoet onderuit tegen rolstoelbasketballers
oktober
- 29-10-04 11:08 - Migrant wil plek in ChristenUnie
- 28-10-04 13:19 - Belder en Blokland: NEE tegen EU-begroting 2005
- 28-10-04 13:16 - Sonars verstoren zeeleven
- 27-10-04 15:00 - Blokland en Belder ongelukkig met uitstel stemming
- 27-10-04 14:51 - Onthouden mag niet
- 27-10-04 11:08 - Algemeen Overleg Aanpak onderwijsachterstandenbeleid
- 27-10-04 10:47 - Verkiezingen in Oekraïne
- 26-10-04 14:19 - Koningin Beatrix in het Europees Parlement
- 26-10-04 14:01 - Eurofractie voor Buttiglione
- 26-10-04 11:15 - Bijdrage debat begroting VWS
- 25-10-04 16:34 - Nog geen 1 Euro biljet op komst
- 25-10-04 16:06 - ChristenUnie geeft Migrantennieuwsbrief uit
- 25-10-04 09:35 - Waterschapsverkiezingen
- 23-10-04 18:58 - Open brief aan Aart Mosterd
- 21-10-04 13:03 - ChristenUnie weert Cup-a-Soup van lunchtafel wegens respectloze reclame
- 20-10-04 13:33 - Succesvolle actie werving gezinsleden Barneveld
- 19-10-04 15:39 - ChristenUnie Radio
- 18-10-04 13:31 - Raadslid in WAO wil minder verdienen
- 18-10-04 11:10 - Vragen over inkomen uit een Persoons Gebonden Budget
- 16-10-04 19:34 - Uniek convenant casinospelen in Enschede
- 15-10-04 14:21 - Nieuwe poll en uitslagen vorige polls
- 15-10-04 09:00 - Kroes "op de grill"
- 14-10-04 22:54 - Bijdrage spoeddebat minimumloon
- 14-10-04 17:55 - Bijdrage debat Wet arbeid en zorg – langdurig zorgverlof
- 14-10-04 13:57 - Bijdrage debat Begroting 2005 Koninkrijkrelaties
- 14-10-04 13:48 - Vragen over Terugkeerfaciliteiten voor mensen in noodopvang
- 14-10-04 12:47 - Kerk en staat: ‘living apart together’
- 14-10-04 11:35 - Algemeen Overleg Nieuw schelpdiervisserijbeleid Waddenzee
- 13-10-04 13:59 - Bijdrage debat Invoering no-claimteruggaaf Ziekenfondswet
- 13-10-04 13:52 - Verslag Wet medisch-wetenschappelijk onderzoek met mensen
- 13-10-04 11:53 - Algemeen Overleg Beleidsreactie Eindadvies Taakgroep Vernieuwing Basisvorming
- 12-10-04 14:02 - Bijdrage debat Begroting 2005 Economische Zaken en FES
- 12-10-04 09:30 - Algemeen Overleg voortgang homo-emancipatiebeleid
- 12-10-04 00:18 - De onuitroeibaarheid van het monisme
- 11-10-04 19:51 - Kerk en staat: living apart together!
- 11-10-04 12:09 - Deltaplan behoud poldermolens Zuid-Holland dringend nodig!
- 11-10-04 11:55 - Algemeen Overleg Asielbeleid en terugkeerbeleid
- 09-10-04 12:46 - Internationale machtsverhoudingen
- 09-10-04 12:39 - Interview over het functioneren van het openbaar bestuur
- 09-10-04 12:36 - Een veiligheidsprovincie?
- 09-10-04 11:19 - Ingekaderde en dienstbare macht
- 08-10-04 14:10 - Vragen over Uitspraken hoofd UNRWA
- 08-10-04 13:21 - AO Duurzame gewasbescherming
- 07-10-04 15:19 - Bos en Rouvoet in rolstoel
- 07-10-04 14:07 - Algemeen Overleg Nota Duurzame Gewasbescherming
- 07-10-04 14:05 - Verslag Wet aanpassing fiscale behandeling VUT/prepensioen en levensloopregeling
- 07-10-04 13:27 - Rouvoet: Oppositie wordt verwezen naar de publieke tribune
- 07-10-04 11:27 - Turkije klaar voor onderhandelingen?
- 07-10-04 10:06 - Turkije-rapport leidt tot botsingen
- 05-10-04 21:57 - Het Elfde Uur: 'De verdeling van de lasten deugt niet'
- 05-10-04 20:00 - Bijdrage debat Algemene Financiële Beschouwingen 2005
- 05-10-04 16:16 - Buttiglione tolereert coffeeshops
- 05-10-04 14:46 - ChristenUnie Radio
- 05-10-04 14:09 - Algemeen Overleg Geluidsisolatie Schiphol
- 05-10-04 12:06 - Bijdrage debat Pieken in de Delta
- 05-10-04 09:32 - Algemeen Overleg Vervoerconcessie en beheersconcessie spoor
- 04-10-04 14:25 - Hoorzitting Buttiglione
- 04-10-04 12:03 - Nota-overleg Agenda voor een Vitaal Platteland
- 04-10-04 11:57 - Nota-overleg Koers Primair en Voortgezet Onderwijs
- 02-10-04 09:23 - De veiligheidsstaat Nederland
- 01-10-04 15:34 - Actie Monitoring Asielzoekers: Teruggestuurd, maar dan…
- 01-10-04 14:52 - Colourful Newsletter 1 (oktober 2004)
- 01-10-04 10:41 - ChristenUnie-jongeren presenteren film voor Wereldvoedseldag
- 01-10-04 09:59 - Debat over De Passie (Wierden)
september
- 30-09-04 14:27 - Algemeen Overleg Kabinetsstandpunt Commissie Schutte – vervolgonderzoek Rekenschap
- 30-09-04 14:26 - Algemeen Overleg Ontwerp Plan van Scholen 2005-2006-2007
- 30-09-04 12:46 - Rouvoet: vóór een christelijk-sociaal beleid
- 28-09-04 20:29 - Bijdrage debat Algemene Politieke Beschouwingen
- 28-09-04 20:27 - De overheid is er niet voor zichzelf!
- 28-09-04 17:00 - Trouwambtenaar Eringa mag toch blijven
- 28-09-04 16:37 - Oppositie vóór een christelijk-sociaal beleid
- 28-09-04 13:16 - Regeren voor later niet uitspelen tegen solidariteit nu
- 24-09-04 19:21 - Gerechtigheid … en de kerk?
- 23-09-04 19:20 - ChristenUnie Flevoland opent website voor inspraak omgevingsplan
- 23-09-04 17:36 - Tineke Huizinga ontvangt Oranjekinderbijbel
- 23-09-04 10:37 - Uitgangspunten voor een alternatieve aanpak van prepensioen en levensloop
- 22-09-04 16:11 - Beleid vervreemdt organisaties van CDA
- 21-09-04 16:29 - Christennetwerk GMV blij met plan ChristenUnie
- 21-09-04 13:59 - Troonrede moet het hele verhaal vertellen om vertrouwen te herwinnen
- 21-09-04 13:39 - ChristenUnie Radio
- 20-09-04 16:12 - Algemeen Overleg over vergunningverlening mechanische kokkelvisserij voor 2004
- 20-09-04 15:11 - CPB: economische effecten van Christelijk-sociaal inkomensplan 2005 zijn gunstig
- 17-09-04 22:45 - Slob: Genoten van drie extra zware weken
- 17-09-04 22:41 - Rouvoet: “Uitstel aanleiding om ook in toekomst herhaling van zetten te voorkomen”
- 17-09-04 16:29 - Wie is er bang voor de mediator?
- 17-09-04 16:23 - Voetbalspreekkoren
- 17-09-04 16:11 - Stichtingsvorm voor Openbaar Onderwijs?
- 17-09-04 15:48 - Wet Maatschappelijke Ondersteuning
- 17-09-04 15:34 - Aankondiging publicatie Landbouw
- 17-09-04 15:28 - Oproep Tweede Kamerfractie evaluatie dualisering
- 16-09-04 22:10 - Meer koopkracht voor gezinnen
- 16-09-04 15:14 - ChristenUnie Maassluis presenteert Nota Werkzame Stad
- 16-09-04 14:16 - Hongaarse minderheden
- 16-09-04 14:00 - Verdeling posten in EP
- 16-09-04 10:00 - Debat over abortusboot
- 16-09-04 10:00 - Abortusboot rechtmatig geweigerd door Portugal
- 15-09-04 22:12 - ChristenUnie belast sterkste schouders zwaarder ten gunste van chronisch zieken
- 15-09-04 16:56 - Situatie in Irak
- 15-09-04 16:11 - Stabiliteits- en groeipact
- 15-09-04 14:32 - Algemeen Overleg Kabinetsnotitie Pieken in de Delta
- 15-09-04 14:30 - Algemeen Overleg Moskeeën
- 15-09-04 14:04 - ChristenUnie start met ledenpoll
- 15-09-04 13:54 - Rijk van Dam geridderd
- 15-09-04 12:32 - Rijk van Dam geridderd
- 14-09-04 12:11 - Wit-Rusland
- 14-09-04 10:27 - Illegaal transport van afval
- 14-09-04 09:20 - Luchtvaart moet schoner
- 13-09-04 13:37 - Toetreding Turkije?
- 13-09-04 09:49 - Eurofractie zoekt Office Manager
- 09-09-04 13:07 - Oordeel over OCW is ontluisterend
- 08-09-04 21:23 - Seniorendag GMV
- 08-09-04 14:34 - Algemeen Overleg Hoofdlijnen beleid publieke omroep
- 07-09-04 17:42 - actie steun aan het noorden
- 07-09-04 16:49 - Hans Alders lanceert publieksactie
- 07-09-04 15:09 - Overleg fracties over toekomst Zuidplaspolder
- 07-09-04 14:07 - Geen Wet Maatschappelijke Ontwrichting
- 07-09-04 13:18 - ChristenUnie Radio
- 03-09-04 22:28 - Het momentum voor de ChristenUnie
- 02-09-04 14:35 - Algemeen Overleg Opheffing algemeen bordeelverbod
- 01-09-04 23:58 - Israël zal veilig wonen!
- 01-09-04 13:08 - Pamflet aan regering en parlement van samenwerkingsverband Noord-Nederland
- 01-09-04 13:06 - “Hallo, wij zijn er ook nog!”
augustus
- 31-08-04 13:32 - Bijdrage debat integratie (rapport commissie Blok)
- 24-08-04 14:36 - Algemeen Overleg Irak
- 24-08-04 09:30 - TCI begint met openbare verhoren
- 21-08-04 17:04 - Zwols Kamerbreed
- 21-08-04 11:26 - ChristenUnie roept op tot lokale Kroonbede
- 20-08-04 23:02 - Rouvoet: Reactie van kabinet is gênant
- 20-08-04 16:47 - Medewerker ChristenUnie op wereldcongres Lausanne III in Thailand
- 16-08-04 10:24 - Vragen over betekenis van nieuwe technologische ontwikkelingen voor abortuspraktijk
- 14-08-04 23:09 - Flevofestival: ChristenUnie meest sociaal
- 13-08-04 15:16 - Overheid gaat op z’n woorden passen
- 12-08-04 10:24 - Houden abortusklinieken zich aan wet?
- 09-08-04 12:24 - PerspectieF initiatief voor Europees Christelijk Politiek Jongerennetwerk
- 07-08-04 20:35 - Rouvoet: Kabinet lost belofte aan ChristenUnie-SGP niet in
- 05-08-04 13:37 - ChristenUnie Ridderkerk op de bres voor verhuisvergoeding
- 02-08-04 13:32 - Bot na kamervragen in actie voor Chinese kerkleiders
juli
- 31-07-04 09:24 - Liever Turks dan paaps?
- 29-07-04 16:11 - ChristenUnie-SGP houdt Lega Nord in de gaten
- 26-07-04 16:23 - Vragen over VN-resolutie over de Israëlische veiligheidsbarrière
- 23-07-04 14:20 - Vijf punten van enigheid
- 22-07-04 14:34 - ChristenUnie-SGP tevreden met commissieplaatsen
- 12-07-04 12:26 - ChristenUnie Nunspeet speelt beachvolleybal
- 10-07-04 20:20 - Tineke Huizinga op werkbezoek in Enschede
- 09-07-04 11:28 - Vragen over strafrechtelijke vervolging bij euthanasie
- 08-07-04 22:25 - André Rouvoet: Abortusregelgeving ter discussie stellen
- 08-07-04 21:56 - Vragen over Nieuw type scan van embryo
- 08-07-04 11:43 - Column: Geen woord meer over waarden!
- 07-07-04 10:18 - Waarschijnlijk ruimte voor migrantenkerken
- 06-07-04 15:12 - ChristenUnie Leeuwarden komt tevergeefs op voor trouwambtenaar
- 06-07-04 15:09 - Wim Rietkerk raadslid ChristenUnie in Utrecht
- 06-07-04 14:55 - EU-ambassadeur mensenrechten nodig
- 06-07-04 13:27 - Vragen over het oppakken van leiders van christelijke huisgemeenten in China
- 05-07-04 09:07 - Vragen over exportkredietschulden bij Irak
- 03-07-04 09:25 - Gering verschil als politiek sfeerbederf
- 02-07-04 21:12 - Straf bezoeker illegale prostituee
- 02-07-04 15:46 - Gokhal in Huizen door referendum van de baan
- 02-07-04 14:44 - Aanbieding manifest en handtekeningen
- 02-07-04 13:12 - Vragen over politieke uitspraken en de gereedheid van Turkije voor de opening van toetredingsonderhandelingen
- 02-07-04 10:42 - Vragen over de mensenrechtensituatie in Tibet
- 01-07-04 17:48 - Overheid moet eigen verantwoordelijkheid samenleving impuls geven
juni
- 30-06-04 21:21 - ChristenUnie voert actie: Blijf afval gescheiden inzamelen
- 30-06-04 15:25 - Vragen over opdringerige verkoopmethoden van Durion
- 30-06-04 10:18 - Gratis heroïne geen oplossing
- 29-06-04 17:30 - ChristenUnie: Nederlands gezinsbeleid scoort dramatisch slecht op ranglijst welvarende landen
- 29-06-04 14:04 - Bijdrage debat Voorjaarsnota 2004
- 29-06-04 13:13 - ChristenUnie Leeuwarden komt opnieuw op voor trouwambtenaar
- 29-06-04 11:36 - Vragen over euthanasie bij dementie
- 29-06-04 09:44 - Rentmeesterschap is meer dan aanleg extra wegen
- 29-06-04 07:56 - Algemeen Overleg evaluatie van de uitbraak van vogelpest
- 25-06-04 16:51 - Vragen over mogelijke betrokkenheid van militairen bij prostitutie
- 25-06-04 14:46 - Nieuws uit de Permanente Campagne
- 25-06-04 14:37 - Gezamenlijk sportinitiatief ChristenUnie-SGP en VVD Gorinchem
- 25-06-04 12:19 - Gemeenteraadsvergadering in voetbalstadion
- 23-06-04 22:23 - Vrijwilligers op excursie
- 23-06-04 13:43 - Samenvatting bevindingen onderzoek Deloitte openbaar
- 23-06-04 12:06 - ChristenUnie Radio
- 22-06-04 13:54 - Bijdrage debat Verantwoordingsdag
- 21-06-04 16:58 - Motie Tineke Huizinga over illegale prostitutie
- 19-06-04 12:44 - Migrant moet tij bij ChristenUnie helpen keren
- 18-06-04 19:03 - roemloos einde referendum
- 17-06-04 13:51 - ChristenUnie zoekt migranten op
- 17-06-04 11:15 - Bijdrage debat Wijziging Arbeidswet en Wegenverkeerswet
- 17-06-04 11:09 - Bijdrage debat Grondwetswijziging: zwangerschapsverlof en referendum
- 16-06-04 12:17 - Lijstverbinding levert tweede zetel
- 16-06-04 11:17 - Vragen over Abortusboot Women on Waves
- 16-06-04 09:47 - In Noord-Korea is er geen God dan Kim Jong II
- 15-06-04 16:30 - Definitieve uitslag verkiezingen
- 15-06-04 11:12 - Bijdrage debat Inzet speciale éénheden in het buitenland
- 14-06-04 18:56 - Rouvoet: Absoluut geen oorlogstaal
- 12-06-04 18:57 - Rouvoet stelt samenwerking met SGP ter discussie
- 12-06-04 11:30 - Protestantse kerkdag
- 11-06-04 19:02 - Nederland moet karwei Irak nu afmaken
- 11-06-04 14:20 - Interview: Kleurenblind beleid
- 11-06-04 14:19 - ‘Blok’ en verder
- 11-06-04 14:18 - Integratie en botsende grondrechten
- 11-06-04 14:14 - Rioleringszorg
- 11-06-04 14:13 - Onkruidbestrijding: De groene strijd
- 11-06-04 13:30 - De onmogelijkheden van integratie in een verzuilde verzorgingsstaat
- 11-06-04 13:29 - Scheiding van kerk en staat
- 11-06-04 13:27 - Integratie in de gemeente
- 11-06-04 11:44 - Voorlopige uitslag verkiezingen
- 11-06-04 11:33 - Reactie Hans Blokland op verkiezingsuitslag
- 10-06-04 16:01 - Nijs exit
- 09-06-04 16:48 - Waarom Lijst 5?
- 09-06-04 16:06 - Actie voor Europees Ambassadeur Godsdienstvrijheid
- 09-06-04 15:23 - Bijdrage debat wijziging Invoeringswet Wet werk en bijstand
- 09-06-04 14:50 - Algemeen Overleg over het mestbeleid na 2006
- 09-06-04 13:36 - Afsluiting campagne in Gouda
- 09-06-04 11:39 - Bijdrage debat Strafbaarstelling discriminatie wegens handicap
- 09-06-04 10:44 - Belder hekelt trouw Bot aan Arafat
- 09-06-04 10:14 - Kort programma 2004-2009
- 09-06-04 10:04 - Bijdrage debat Initiatief Dittrich – vaste boekenprijs
- 09-06-04 10:01 - Bijdrage spoeddebat aftreden staatssecretaris OCW
- 08-06-04 19:59 - Bijdrage debat uitspraken staatssecretaris Nijs
- 08-06-04 14:01 - Woorden, maar geen daden bij de grote partijen
- 08-06-04 12:36 - EU verliest realiteit uit het oog
- 07-06-04 19:45 - EP’ers moeten heilig huisje slopen
- 07-06-04 18:01 - Thuisblijvers zijn spookrijders
- 07-06-04 14:44 - Onderzoek vergoedingen: geen fraude
- 07-06-04 11:31 - Nota-overleg Toekomst intensieve veehouderij
- 07-06-04 11:08 - Vragen over Arrestatie van voorganger Khosroo Yusefi in Iran
- 05-06-04 09:26 - Alle grondrechten zijn gelijk, maar sommige...
- 04-06-04 15:59 - Kandidaatstelling waterschapsverkiezingen
- 03-06-04 18:24 - Raadslid ChristenUnie wint zaak tegen Panorama
- 03-06-04 16:07 - Rouvoet: Donner loopt te hard van stapel
- 03-06-04 10:08 - Bijdrage debat TBS-beleid
- 02-06-04 11:04 - Turkije: deel van Europa?
- 02-06-04 10:12 - Bijdrage debat Polderbaan
- 02-06-04 10:10 - Bijdrage debat Gehandicaptenvervoer
- 02-06-04 09:59 - Vragen over Terminale sedatie nav Knevel op zaterdag
- 02-06-04 09:43 - Bijdrage debat werkgelegenheid
- 02-06-04 09:40 - Blokland actiefste parlementariër
- 01-06-04 21:36 - Column Friesch Dagblad
- 01-06-04 16:14 - Interview: Het CDA schiet tekort als schild voor de zwakken
- 01-06-04 09:45 - Wetgevingsoverleg Wet einde toegang WAZ – herbeoordeling arbeidsongeschiktheidsverzekering
mei
- 28-05-04 20:45 - Onderzoek: ‘geen fraude, wel gebrekkige administratie Europarlementariërs’
- 28-05-04 13:54 - Geslaagd bezoek aan Den Helder
- 27-05-04 13:46 - Bijdrage debat Kinderalimentatie
- 26-05-04 13:50 - Bijdrage debat Voorjaarsoverleg
- 26-05-04 13:49 - Bijdrage debat WAO – branchegewijze premiedifferentiatie kleine werkgevers
- 25-05-04 15:45 - ChristenUnie geeft regio inspraak
- 25-05-04 15:42 - Vragen over het stopzetten van het Langman-akkoord met Noord-Nederland
- 25-05-04 15:04 - ChristenUnie-SGP scoort goed op milieu
- 25-05-04 14:05 - Radiospot verkiezingen Europees Parlement
- 25-05-04 13:45 - Verslag Wijziging Wet op de orgaandonatie
- 25-05-04 13:40 - Bijdrage debat Afdrachtsvermindering lage lonen - SPAK
- 25-05-04 13:07 - ChristenUnie Radio
- 25-05-04 11:22 - Rouvoet wil lichtere lasten gehandicapten
- 24-05-04 22:34 - ChristenUnie Utrecht: onderzoek cliëntenvolgsysteem
- 19-05-04 16:24 - Brief aan leden van de ChristenUnie
- 19-05-04 14:06 - Verslag Wijziging van de WRO
- 19-05-04 13:56 - Verslag Wijziging Ziekenfondswet no-claimteruggaaf
- 19-05-04 13:45 - Verslag wijziging enkele sociale zekerheidswetten
- 19-05-04 13:40 - Verslag wetsvoorstel opheffing verjaringstermijn bij zeer ernstige misdrijven
- 19-05-04 13:37 - Bijdrage Spoeddebat gehandicaptenvervoer
- 19-05-04 13:29 - Verslag Opheffing verjaringstermijn bij zeer ernstige misdrijven
- 19-05-04 13:27 - Bijdrage debat Herziening overeenkomsten zorg
- 18-05-04 13:50 - Verslag Wet bestuurlijke boete arbeid vreemdelingen
- 18-05-04 13:48 - Verslag wet wijziging systematiek herbeoordeling arbeidsongeschiktheidswetten
- 18-05-04 13:33 - Verslag Wet wijziging systematiek herbeoordeling arbeidsongeschiktheidswetten
- 18-05-04 12:23 - Bijdrage debat Versnelde afschaffing afdrachtvermindering lage lonen
- 18-05-04 12:14 - Bijdrage debat Opvolging Nederlandse Eurocommissaris
- 17-05-04 19:04 - Onderzoek moet einde maken aan discussie over integriteit
- 17-05-04 17:47 - ChristenUnie Vriendendag
- 17-05-04 12:33 - ChristenUnie Enschede onderscheiden door D66 voor dualisme
- 15-05-04 09:49 - Politici moeten niet voor boekverboden pleiten
- 12-05-04 17:39 - ChristenUnie Radio
- 12-05-04 11:51 - Bas Belder in debat in Nijmegen
- 12-05-04 11:30 - Geslaagde start campagne in Gorinchem
- 11-05-04 17:16 - Advies Inspectie Gezondheidszorg over paddo’s strijdig met uitspraak Hoge Raad
- 11-05-04 17:12 - Nederlandse en Europese accountant akkoord met declaraties europarlementariërs
- 11-05-04 15:17 - Bijdrage debat VMBO: Het karakter van het VMBO van teveel theorie naar praktijk
- 11-05-04 11:59 - Vragen over standpunt IGZ over gedroogde paddo
- 10-05-04 16:56 - Europa wil landbouwsubsidies afschaffen
- 10-05-04 15:20 - EU-documenten ook in het Fries, Catalaans en Gaelic?
- 07-05-04 15:39 - Bolkestein stopt als Eurocommissaris
- 06-05-04 17:38 - Column Centraal Weekblad
- 06-05-04 14:36 - Brussel moet pas op de plaats maken!
- 06-05-04 10:18 - Veel dubbele asielaanvragen in Europa
- 06-05-04 10:07 - Europarlement behandelt recordaantal wetten
- 06-05-04 09:19 - 8 mei: Christenen voor Europa in Den Bosch
- 05-05-04 13:18 - Stijgt de opkomst?
- 05-05-04 11:37 - Tien nieuwe Commissarissen
- 05-05-04 08:52 - Campagneperikelen I
- 05-05-04 08:45 - God in de Grondwet?
- 04-05-04 19:45 - Uitgebreid Europa
- 04-05-04 16:00 - Economisch beleid van de EU
- 04-05-04 13:41 - Parlement verwerpt afkeuringsmotie
- 04-05-04 09:30 - ChristenUnie-SGP wordt lijst 5
- 03-05-04 12:21 - Boeren klokkenluider ChristenUnie geridderd
- 01-05-04 11:44 - Column Friesch Dagblad: Onder de kaasstolp vandaan
- 01-05-04 09:27 - 4 mei en onze vrijheid
april
- 30-04-04 07:09 - Kamermeerderheid voor Hanzelijn onder IJssel
- 28-04-04 19:46 - Hordes uit het Oosten
- 28-04-04 18:13 - Lijstverbinding CDA en ChristenUnie-SGP verkiezing Europa
- 28-04-04 14:51 - Bijdrage debat Al Tawheed Moskee Amsterdam
- 28-04-04 14:44 - Lijstverbinding ChristenUnie-SGP en CDA
- 28-04-04 14:32 - Wetgevingsoverleg Brede doeluitkering Verkeer en Vervoer
- 28-04-04 13:32 - ChristenUnie boekt succes met amendement over kinderopvang
- 28-04-04 12:54 - ChristenUnie Radio
- 28-04-04 12:21 - Stemwijzer Europa gelanceerd
- 28-04-04 12:12 - Algemeen Overleg Scheidings- en omgangsproblematiek
- 28-04-04 12:08 - Vragen over Vervoersvergoeding mensen met een handicap dagbesteding
- 28-04-04 12:06 - Algemeen Overleg Loverboysproblematiek
- 28-04-04 12:05 - Algemeen Overleg Concurrentie stadsvervoer
- 28-04-04 12:04 - Algemeen Overleg Sluiting Marinevliegkamp Valkenburg
- 28-04-04 11:55 - Nederlandse spierballen
- 28-04-04 11:49 - EU-steun voor Turks Cyprus
- 28-04-04 11:35 - Slowakije bereidt zich voor op 1 mei
- 28-04-04 10:44 - Zonnekoning verlaat actieve politiek
- 28-04-04 10:42 - Stemmen voor EP nu ook via internet
- 27-04-04 19:53 - Eurofractie ChristenUnie-SGP in het kort
- 27-04-04 16:15 - ChristenUnie wil meer samenwerking tussen gemeenten
- 27-04-04 15:16 - Voorbereidend artikel congres RD 23 april 2004
- 27-04-04 15:15 - Hoofdredactioneel commentaar ND Turkije 27 april 2004
- 27-04-04 15:14 - Verslag congres ND 26 april 2004
- 27-04-04 15:13 - Discussie Turkije CU ND 27 april 2004
- 27-04-04 15:12 - Verslag congres RD 26 april 2004
- 27-04-04 15:02 - Bijdrage debat Hanzelijn
- 27-04-04 14:53 - Turkije houdt gemoederen bezig
- 27-04-04 14:49 - Vragen over Capaciteitsproblemen Jeugdzorg
- 27-04-04 11:15 - ChristenUnie-SGP kandidaten tekenen nieuwe hervormingsverklaring
- 26-04-04 10:15 - Somberheid over Europees Parlement onterecht
- 24-04-04 12:00 - Speech Hans Blokland voor congres ChristenUnie
- 24-04-04 11:05 - Haagse folders niet meer in Arabisch
- 23-04-04 10:30 - Speech Hans Blokland at ECPM meeting
- 22-04-04 17:09 - Stop met flitsscheidingen
- 22-04-04 14:30 - Richtsnoeren economische beleid
- 22-04-04 12:38 - Verslag Vaststellen nieuwe Geneesmiddelenwet
- 22-04-04 12:13 - Algemeen Overleg Openbaar Ministerie
- 21-04-04 17:38 - Bijdrage debat Wet Basisvoorziening Kinderopvang
- 19-04-04 14:39 - Consumenten bescherming
- 19-04-04 14:37 - Aardgasvoorziening
- 19-04-04 14:18 - Column: Anders of beter?
- 19-04-04 13:13 - Artikel European Voice batterijen
- 19-04-04 13:11 - Bijdrage Hans Blokland batterijen plenaire vergadering
- 17-04-04 07:06 - Column Friesch Dagblad
- 15-04-04 13:54 - Algemeen Overleg Rampenbeheersingsstrategie overstromingen Rijn en Maas
- 15-04-04 12:44 - Bijdrage Hoofdlijnendebat herziening Zorgstelsel
- 15-04-04 12:42 - Bijdrage debat Actuele situatie Irak
- 15-04-04 11:56 - Algemeen Overleg Kabinetsstandpunt Vereenvoudiging Arbeidstijdenwet
- 15-04-04 11:47 - Algemeen Overleg Aanpak kabinet antisemitische incidenten/antiracisme
- 15-04-04 08:56 - Afschaffing ID-banen biedt gemeenten nieuwe uitdaging
- 14-04-04 16:50 - Bijdrage debat Terroristische aanslagen Madrid
- 14-04-04 15:08 - Vragen over Ontwikkeling GMS-software C2000
- 14-04-04 12:40 - Vragen over Godsdienstvrijheid Eritrea
- 14-04-04 12:09 - ChristenUnie Radio
- 12-04-04 17:26 - Bondsdag HGJB
- 10-04-04 12:05 - Europa uitgebreid - ThemaInleiding
- 09-04-04 15:00 - Bom onder C2000?
- 08-04-04 16:31 - Bijdrage debat rapport tijdelijke commissie integratiebeleid
- 08-04-04 14:08 - Algemeen Overleg Scheepsbouw
- 07-04-04 20:27 - lezing symposium Concent
- 07-04-04 16:03 - Bijdrage interpellatie over het ziekenhuis Emmeloord
- 07-04-04 15:53 - Braafste jongetje van de klas
- 07-04-04 14:39 - Vragen over dagvaarding van de voorganger van een protestants-evangelische kerk in Diyarbakir
- 07-04-04 12:33 - Bijdrage debat Bolletjesslikkers
- 07-04-04 12:27 - Bijdrage debat Witwaspraktijken Holland Casino
- 07-04-04 12:01 - ChristenUnie: Koolzaad weer op Flevolandse kaart
- 07-04-04 10:53 - Bijdrage debat witwaspraktijken Holland Casino
- 07-04-04 10:45 - Rouvoet waarschuwt voor dictatuur van LPF
- 06-04-04 16:53 - ChristenUnie en SGP vragen Bot naar kerk in Turkije
- 06-04-04 15:46 - Bijdrage debat Rapport Commissie-Blok – Onderzoek integratiebeleid
- 06-04-04 13:11 - Rapport-Blokland
- 05-04-04 15:24 - Kiezen voor Nederland
- 05-04-04 15:10 - ChristenUnie Amersfoort stelt vragen over casino
- 05-04-04 12:29 - Nota-overleg Hoofdlijnen nieuw kiesstelsel
- 03-04-04 17:43 - Column Friesch Dagblad: Uit het oog...
- 02-04-04 17:07 - Catherine zoekt prostituees
- 01-04-04 16:34 - Verslag Wijziging Ambtenarenwet e.d. - integriteit
- 01-04-04 15:40 - Bijdrage debat Grondwetswijziging onderwijs
- 01-04-04 15:05 - Algemeen Overleg Hanzelijn en RW 31 Zurich-Harlingen
- 01-04-04 13:47 - Algemeen Overleg Kabinetsstandpunt en SER-advies WAO-instroom
- 01-04-04 09:11 - Column Centraal Weekblad: Thuisvoelen
maart
- 31-03-04 15:43 - Spreekbeurt Wezep
- 31-03-04 15:38 - Bijdrage debat Verslag Europese Top Brussel
- 31-03-04 15:01 - Algemeen Overleg Voortgang afspraken kabinet-SNN
- 30-03-04 18:46 - ChristenUnie Radio
- 30-03-04 16:37 - Vragen over Demonstratie naar aanleiding dood sjeik Yassin
- 29-03-04 20:15 - Juliana
- 27-03-04 20:13 - Doorbraak lijkt mogelijk in strijd om tunnel
- 26-03-04 13:06 - Vragen over C2000
- 26-03-04 13:05 - Slob zeer verontrust over voortgang C2000
- 26-03-04 10:05 - schriftelijke vragen C2000
- 25-03-04 16:10 - Amateurisme in reportage over christenen in Barneveld
- 24-03-04 13:24 - Veiligheid moet bij C2000 vooropstaan
- 23-03-04 16:47 - Vragen over positie van christenen in Laos
- 23-03-04 16:07 - Vragen over de mogelijke moord op een Armeense luitenant tijdens een NAVO-cursus
- 22-03-04 15:30 - Vragen over Uitspraak Gerechtshof Den Haag - euthanasie
- 20-03-04 19:18 - Sloboffensief Hanzelijntunnel
- 20-03-04 11:35 - <i>Koningin van het volk</i> overleden
- 20-03-04 07:39 - Herijking sociale rechtsstaat mag geen efficiency-operatie zijn
- 18-03-04 16:35 - Bijdrage debat legkippenbesluit
- 18-03-04 15:20 - Algemeen Overleg Toekomst nationale rechtsstaat en Van wetten weten
- 18-03-04 15:13 - Vragen over Gijzeling Ingrid Betancourt, Colombiaanse presidentskandidaat
- 18-03-04 15:11 - Bijdrage debat DNA-onderzoekin strafzaken
- 17-03-04 16:36 - Bijdrage debat bovenregionaal vervoer gehandicapten
- 17-03-04 15:52 - Bijdrage debat Stabiliteits- en Groeipact en begrotingstekort
- 17-03-04 15:19 - Algemeen Overleg Wijziging besluit beheer en schadebestrijding dieren
- 17-03-04 15:17 - Algemeen Overleg JBZ-Raad
- 17-03-04 15:09 - Bijdrage debat Religeuze uitingen ambtenaren
- 17-03-04 13:27 - ChristenUnie Radio
- 16-03-04 15:16 - Algemeen Overleg Enquête Bouwfraude
- 16-03-04 15:15 - Algemeen Overleg Veiligheid vrouwen en meisjes asielopvang
- 16-03-04 15:08 - Algemeen Overleg Landenbeleid vluchtelingen
- 15-03-04 15:02 - Wetgevingsoverleg Werkwijze Tweede kamer en Reglementen van Orde
- 11-03-04 17:00 - Ouder worden
- 11-03-04 16:00 - Bijdrage debat belastingvrijstaatjes
- 11-03-04 13:52 - Verslag Wijziging invoering Wet Werk en Bijstand
- 10-03-04 20:20 - Algemeen Overleg Internationale bescherming van de vrijheid van godsdienst of overtuiging
- 10-03-04 17:15 - ChristenUnie wil burgers aanspreken op ikke-ikke-ikke-gedrag
- 10-03-04 17:13 - ChristenUnie wil Europese ambassadeur voor mensenrechten of godsdienstvrijheid
- 10-03-04 17:05 - Zware metalen in de lucht
- 10-03-04 16:57 - Vrije postmarkten
- 10-03-04 16:29 - Algemeen Overleg Rijbewijsrevolutie
- 10-03-04 14:36 - Overhandiging manifest Geen gok met kansspelen
- 10-03-04 13:57 - Algemeen Overleg Voortgangsrapportage kansspelen
- 09-03-04 22:06 - Het Elfde Uur: André Rouvoet steunt manifest tegen gokverslaving
- 09-03-04 13:56 - Algemeen Overleg Landenbeleid Irak, Liberia, Tsjetsjenië, Afghanistan
- 09-03-04 13:34 - Vragen over Verplichte verzekering zelfstandigen Ziekenfonds
- 09-03-04 11:34 - Column: Recht op niet-zorgen?
- 09-03-04 10:37 - Godsdienstvrijheid vraagt ambitie
- 08-03-04 22:02 - Bestrijding illegale drugshandel
- 08-03-04 15:33 - column Swollenaer
- 08-03-04 13:44 - ChristenUnie en verslavingsinstellingen presenteren manifest over gokverslaving
- 06-03-04 16:25 - forumdebat onderwijsvrijheid
- 06-03-04 10:35 - ChristenUnie-SGP Rotterdam: Rotterdam Marathon verstoort kerkdiensten
- 05-03-04 23:16 - NOVA: André Rouvoet over Holland Casino
- 05-03-04 10:54 - Dwingend secularisatiegeloof
- 03-03-04 20:03 - Bezwaren ChristenUnie Ede tegen theaterproductie
- 03-03-04 19:26 - EP-fractie ChristenUnie-SGP neemt controlerende taak wel degelijk serieus
- 03-03-04 13:27 - Vragen over Oprichting Bureau Sociaal Erotische Bemiddeling Rotterdam
- 01-03-04 20:39 - Opmerkelijke wethouderswissel in Katwijk
- 01-03-04 13:21 - Vragen over Klankbordgroep Integrale Ontwikkeling tussen Delft en Schiedam
februari
- 28-02-04 17:20 - Toekomst landbouw in politieke handen
- 27-02-04 13:30 - Algemeen Overleg Geweldsinstructies Nederlandse militairen Irak
- 26-02-04 23:13 - Rapport-Belder
- 26-02-04 17:04 - Nieuwe burgemeester op campagne in Rijssen
- 26-02-04 14:54 - Uitslag poll begin 2004
- 26-02-04 14:33 - Actie beter gokbeleid
- 25-02-04 15:56 - Vragen over Dreigende subsidiestop Vluchtelingenorganisaties Nederland
- 24-02-04 17:10 - Oud-Statenlid ChristenUnie-wethouder in De Bilt
- 19-02-04 22:10 - 1e termijn overleg lgf
- 19-02-04 22:06 - 1e termijn debat Kijkwijzer
- 19-02-04 21:15 - ChristenUnie Nunspeet wil Kwaliteitskamer
- 19-02-04 16:11 - Bijdrage debat Irak
- 19-02-04 12:27 - Geloof en werken bij ChristenUnie
- 19-02-04 09:54 - Column: Haagse hijgerigheid
- 18-02-04 22:28 - New Europe Forum
- 18-02-04 16:00 - Vragen over Verhoging eigen bijdrage thuiszorg
- 18-02-04 12:31 - Bijdrage debat Saldo EMU
- 17-02-04 22:04 - Geen andere naam…
- 17-02-04 18:52 - Bijdrage debat bouwfraude
- 16-02-04 21:26 - ChristenUnie: Bezem door top UWV
- 16-02-04 17:17 - Asielbeleid kan in de praktijk zo onredelijk uitpakken
- 16-02-04 16:04 - Algemeen overleg Beleid veenkoloniën komende jaren
- 16-02-04 15:26 - Hoofdoekjes (column)
- 14-02-04 13:19 - Kamer laat tanden zien over Pachtwet
- 13-02-04 16:40 - NRC-Handelsblad over AO C2000
- 13-02-04 16:33 - Interview Ruud Koole over de moderne politieke partij
- 13-02-04 16:23 - Doorbraak
- 13-02-04 15:38 - Achtergronden van een permanente campagne
- 13-02-04 11:51 - Ook de ChristenUnie moet opgeschud worden!
- 12-02-04 17:04 - Helder geluid uit Teheran
- 12-02-04 16:03 - Algemeen overleg Dierproeven
- 12-02-04 10:34 - Kaboel en daarbuiten
- 11-02-04 20:47 - Maatje te groot
- 11-02-04 18:53 - Migratie en migratiestromen
- 11-02-04 17:47 - ChristenUnie motie voor drempelloze toegang tot huisarts
- 11-02-04 16:52 - Hoor en wederhoor
- 11-02-04 12:32 - Algemeen Overleg Inzet Apache-helicopters Afghanistan
- 10-02-04 22:58 - Halve waarheden
- 10-02-04 13:24 - Wisselend beeld in peilingen
- 10-02-04 12:59 - Immigratiebeleid per lidstaat Europa bepalen
- 10-02-04 12:26 - Bijdrage debat Positie Kabinet der Koningin
- 10-02-04 07:47 - Ierse nuchterheid na Italiaans temperament
- 09-02-04 22:53 - Bedrijven in ontwikkelingslanden
- 09-02-04 18:58 - Minister Verdonk liet hart niet spreken
- 09-02-04 14:32 - Bijdrage debat terugkeerbeleid
- 06-02-04 17:53 - Brede steun voor genereus pardon
- 05-02-04 21:26 - Algemeen Overleg Pachtbeleid
- 05-02-04 16:54 - Tineke Huizinga: ’Beleid Verdonk is hard en onacceptabel’
- 05-02-04 10:28 - Verslag Kaderverdrag bescherming nationale minderheden
- 05-02-04 09:45 - Bijdrage debat Israëlische afscheidingslinie
- 05-02-04 09:44 - Bijdrage debat Wapenexport China
- 05-02-04 07:40 - Europa moet christelijk erfgoed koesteren
- 04-02-04 21:30 - Algemeen Overleg Tweede fase HAVO/VWO
- 04-02-04 21:21 - Bijdrage debat Algemeen kader herziening Wetboek van Starfvordering
- 03-02-04 09:58 - Verslag Wijziging Electriciteitswet 1998 en Gaswet
- 03-02-04 09:48 - Bijdrage debat Gekozen burgemeester
- 02-02-04 10:10 - Tineke Huizinga: "Ik vind dit te erg voor woorden"
- 02-02-04 10:05 - De specifieke pardonregeling in het kort
- 02-02-04 10:01 - Het verhaal van de familie Sediqi
januari
- 30-01-04 17:38 - 4000 vrienden voor ChristenUnie
- 30-01-04 15:39 - Herindeling Achterhoek (media)
- 30-01-04 13:22 - Overschatting van de mensheid?
- 29-01-04 16:45 - Fraudezaken
- 29-01-04 09:53 - Bijdrage debat Herindeling Achterhoek
- 28-01-04 21:18 - Algemeen Overleg Toekomst nationale rechtsstaat
- 28-01-04 17:35 - Gezinnen dreigen uiteen te vallen
- 28-01-04 15:35 - Arie Slob lid SEF
- 28-01-04 08:12 - Bijdrage debat Beroepen in het onderwijs
- 28-01-04 00:28 - Gezinnen dreigen uiteen te vallen
- 27-01-04 21:24 - Vragen over Rapgroep NAG - antisemitische teksten
- 27-01-04 13:01 - Belder in Dresden
- 27-01-04 09:51 - Verslag Wegenverkeerswet 1994 inzake invoering digitale controle-apparaat
- 27-01-04 09:43 - Algemeen Overleg Direct gekozen burgemeester
- 26-01-04 14:03 - De nieuwe lijsttrekker
- 26-01-04 13:47 - Hans Blokland lijsttrekker
- 26-01-04 09:38 - Vragen over Haïti
- 24-01-04 21:17 - Hans Blokland lijsttrekker EP
- 23-01-04 23:27 - André Rouvoet: Sommige dingen doe je niet
- 23-01-04 22:44 - Werkbezoek Landstede 23-01-2004
- 23-01-04 21:27 - Tineke Huizinga over regeling schrijnende gevallen: Ik vind het een vreemd en teleurstellend verhaal
- 23-01-04 21:08 - Verslaafd, via de goot naar de stadsdeelraad
- 23-01-04 19:38 - Raadslid ChristenUnie opent aanval op Panorama artikel 'onbarmhartig Barneveld'
- 23-01-04 19:26 - ChristenUnie wil duidelijkheid belastingaangifte
- 22-01-04 21:37 - Bijdrage debat Openheid en continuïteit publieke omroep
- 22-01-04 09:34 - Verslag Wijziging Drank-en horecawet; introductie bestuurlijke boete
- 22-01-04 09:33 - Verslag Afbakening en reikwijdte AWBZ en onderwijs
- 22-01-04 09:30 - Verslag Actieplan gelijke behandeling
- 20-01-04 23:30 - Dobberen in jodenbloed
- 20-01-04 21:27 - Vragen over Verkoop Duits rundvlees zonder BSE-toets
- 20-01-04 18:00 - Vragen over Geschiktheid elektronische aangifte anders dan Windows
- 20-01-04 14:31 - Verlinksing van ChristenUnie is slechts schijn
- 19-01-04 14:57 - Diepte integratieprobleem niet gepeild
- 16-01-04 19:07 - Werkbezoek aan BNN
- 16-01-04 15:59 - "EP-kandidaten ChristenUnie niet erg concreet"
- 15-01-04 23:11 - Situatie in Zimbabwe
- 15-01-04 22:07 - Protesten op Haïti
- 15-01-04 14:00 - Geef aan de keizer wat des keizers is
- 14-01-04 22:05 - Moord op docent in den Haag
- 14-01-04 18:55 - Migratie in Europa
- 13-01-04 23:20 - Algemeen belang
- 13-01-04 23:17 - Perspectieven voor de Doha-ronde
- 13-01-04 23:10 - Frits Wester: 'Rouvoet kan een debat beinvloeden'
- 13-01-04 21:36 - Verbod op fosfaten
- 12-01-04 14:59 - Verslag PerspectieF en Gerald Troost in concert
- 10-01-04 14:35 - Bromfietsplannen minister Peijs
- 10-01-04 11:44 - Samenvatting commentaar ChristenUnie-SGP op de grondwet
- 09-01-04 10:57 - Werkbezoek Urk
- 08-01-04 17:35 - Europees erfgoed
- 08-01-04 15:29 - Godsdienstvrijheid in Europa
- 08-01-04 13:53 - Verslag Wijziging GWWD kortingensysteem art. 86 lid 2
- 07-01-04 21:14 - Werkbezoek Urk
- 07-01-04 21:10 - Zembla over C2000
- 06-01-04 09:50 - Column: De school als hoeksteen van de samenleving?
- 05-01-04 10:27 - Goede voornemens
- 02-01-04 09:44 - Graag een open discussie over onderwijsvrijheid
- 01-01-04 13:08 - Moskou zelf „arabiseert” Tsjetsjeense conflict
- 01-01-04 12:45 - Websites Rijk van Dam en Johannes de Jong