Vrede in het Midden-Oosten is een diepgevoelde wens van velen. Christenen weten zich op Bijbelse gronden met het Joodse volk verbonden. De staat Israël is voor veel Joden de ultieme hoop op een veilige plek in een wereld waarin het giftige antisemitisme onuitroeibaar blijkt. Daarom staat de ChristenUnie pal voor het bestaansrecht van de staat Israël.
Blog Don Ceder 17 april 2026:
Deze week vond in de Tweede Kamer een debat plaats over de situatie in het Midden-Oosten. In mijn bijdrage refereerde ik aan het Bijbelvers Deuteronomium 30:19: “U staat voor de keuze tussen leven en dood, tussen zegen en vloek. Kies dan het leven.”
De crisis in het Midden-Oosten gaat in de kern over onrechtvaardig en gemankeerd leiderschap. De gevolgen daarvan zien we elke dag.
Het Iraanse regime zaait al jaren dood en verderf in de regio. Duizenden Iraniërs zijn door de overheid om het leven gebracht, en het moorddadige regime van de ayatollahs heeft door jarenlang Houthi’s, Hamas en Hezbollah te steunen voor destabilisatie van het Midden-Oosten gezorgd. Dit regime kiest niet voor leven, maar voor dood en verderf in de regio. Hezbollah en Hamas zullen ontwapend moeten worden. We hebben het kabinet opgeroepen zich internationaal hiervoor te blijven inzetten.
Israël is sinds zijn bestaan omringd door vijanden en zal zich altijd moeten blijven verdedigen om te kunnen blijven bestaan. Maar ook de regering-Netanyahu vertoont gemankeerd leiderschap. De toename van gewelddadige kolonisten op de Westbank is onacceptabel. En de beelden van parlementariërs na het aannemen van een abjecte doodstrafwet zijn beschamend. De ChristenUnie staat voor het bestaansrecht van Israël en dat zullen we uiteraard blijven doen. Maar het roer moet om. De Israëlische regering moet voor het leven blijven kiezen.
Er is gelukkig ook hoopvol nieuws. We hopen en bidden dat met een staakt-het-vuren tussen Israël en Libanon humanitaire hulp doorgang kan vinden, hulpverleners veilig zijn en een historisch vredesakkoord dichterbij komt. Bid u met ons mee?
Bekijk hier de debatbijdrage van Don terug: https://www.youtube.com/watch?v=Lvsz7gjWdVM
Lees ook: Hoopvol keerpunt Israël-Gaza
Lees hier Dons reactie op het vredesplan van Trump voor Gaza.
Onze standpunten betreft Israël en Gaza in het kort
Vrede en veiligheid zijn sinds de gruwelijke terroristische aanslagen door Hamas op onschuldige Israëli’s op 7 oktober 2023 en de daaropvolgende oorlog in Gaza verder weg dan ooit. Terreurorganisatie Hamas moet ontwapend en ontmanteld worden. We willen dat het leed van de Gazanen zo spoedig mogelijk tot een einde komt, met een onmiddellijk staakt-het-vuren en voldoende en veilige humanitaire hulp. De Gazaanse bevolking moet verzekerd zijn van voldoende water, voedsel, medische hulpmiddelen en elektriciteit.
We moeten ook nadenken over de fase na een wapenstilstand. Er moet een economisch plan en pakket komen voor Gaza. Het gebied moet sociaaleconomisch perspectief krijgen. We moeten investeren in een toekomst, zodat het zaad voor een volgende oorlog niet in vruchtbare bodem valt. En extremistische organisaties mogen geen rol hebben in de uitvoering van dit plan.
De ChristenUnie komt vanouds op voor internationale gerechtigheid en het handhaven van de internationale rechtsorde. Israëls recht op zelfverdediging staat overeind, maar mag niet inhouden dat het humanitair oorlogsrecht wordt geschonden. Daar waar dat gebeurt spreekt Nederland zich in Europees verband krachtig uit en treft passende maatregelen, waarbij (persoons)gerichte sancties en heroverweging van het EU-associatieakkoord niet worden uitgesloten.
Duurzame vrede tussen Israël en de Palestijnen lijkt ondenkbaar. Toch houden we het idee van een vredesplan levend. Daarom zet Nederland zich ervoor in om, zowel bij Israël als binnen de internationale gemeenschap, draagvlak te creëren voor het nastreven van zo’n plan. Daarbij moeten naast de VS en de EU in het bijzonder ook landen uit de regio betrokken worden. Brede internationale en regionale inbreng is cruciaal voor duurzame afspraken in Israël en Gaza. Vrede vloeit voort uit een ‘heel’ idee van gerechtigheid. Dat betekent dat de ChristenUnie in het bijzonder vrede van onderop bevordert. We investeren in verzoeningsprojecten, humanitaire samenwerking en een duurzame water- en energievoorziening. We blijven pleiten voor een vredesregeling met veilige en erkende grenzen voor Israël en de erkenning door Israël van de Palestijnse aspiraties om tot een eigen staat te komen. De verhuizing van de ambassade naar Jeruzalem, de hoofdstad van Israël, valt binnen de condities van dit vredesproces.
Er moet een einde komen aan gewelddadige confrontaties tussen Israëlische en Palestijnse burgers op de Westelijk Jordaanoever. Het nederzettingenbeleid van de huidige regering frustreert een duurzame vrede en is in strijd met het internationaal recht. De ChristenUnie steunt persoonsgerichte sancties tegen kolonisten die veroordeeld zijn voor terreurdaden. Ieder mensenleven is waardevol en we spannen ons in het bijzonder in voor de situatie van (Palestijnse) christenen in Gaza, de Oude stad van Jeruzalem en de Westbank.
Omdat wij geloven in een regering die opstaat voor het goede. Die niet gaat voor wat makkelijk of populair is, maar voor wat juist is. Gedreven door ons geloof, bouwen we aan wat standhoudt.
Is een lidmaatschap niet wat je zoekt of je bent al lid? Ook financiële steun stellen wij erg op prijs.
Dankzij zo’n 24.000 ChristenUnie-leden, kunnen wij, landelijk en lokaal, impact maken in de politiek. En jij kan bijdragen hieraan.
Wil jij bijdragen aan het behalen van onze doelen? Bekijk dan de openstaande vrijwilligers- en vaste functies.