Bijdrage debat Strafbaarstelling discriminatie wegens handicap
woensdag 09 juni 2004 11:39
André Rouvoet: Voorzitter. Omdat het debat over dit belangrijke debat tien maanden heeft stil gelegen, kan onterecht gedacht worden dat sprake is van een enorm groot politiek meningsverschil over het al dan niet strafbaar stellen van discriminatie van gehandicapten. Het lijkt mij goed om aan het begin van dit debat aan te geven dat dat politieke meningsverschil niet bestaat. De Kamer heeft een motie van mij en collega Van der Staaij aangenomen waarin staat dat niet alleen in het civiele recht maar ook in het strafrecht maatregelen moeten worden genomen. De regering heeft als gevolg van die motie inderdaad een wetsvoorstel ingediend.
Daarover bestaat dus grote overeenstemming en ik beschouw het nog steeds als grote winst dat dit wetsvoorstel voorligt. Wij zijn bijna zover dat discriminatie en uitsluiting van mensen met een handicap via het strafrecht kan worden bestreden. Dat is van grote betekenis, hetgeen door belangenorganisaties ook op die manier wordt ervaren.
De reden dat het wetsvoorstel zo lang is blijven liggen, is omdat er wel een menings-verschil is over de vraag of het principe van het tegengaan van discriminatie van mensen met een handicap doorgetrokken moet worden naar het sociaal-economisch leven. De heer Jager noemde de desbetreffende artikelen al: 137g en 429quater. Er zijn twee amendementen inge-diend, één door mevrouw Kalsbeek op stuk nr. 7 en één door mijzelf en de heer Van der Staaij op stuk nr. 9. Met deze amendementen wordt hetzelfde beoogd en zij zullen ongetwijfeld in elkaar worden geschoven. Wij hebben ons daarover vooralsnog niet al te veel bekreund want wij wilden eerst het inhoudelijke debat aangaan.
Er is wat de strekking van de amendementen betreft geen verschil van mening. Er is wel sprake van een terminologisch verschil; dat hangt samen met een ander amendement dat ik heb ingediend. De behandeling in september spitste zich op deze punten toe. Ik heb dat debat goed op mij laten inwerken en de Handelingen ervan zorgvuldig nagelezen. Ik vond de beantwoording van de minister niet op alle punten overtuigend. Ik zeg bewust: niet op alle punten. Meer dan toen heb ik voor bepaalde punten begrip gekregen voor de visie van de minister, ook omdat in het debat verwarring ontstond over de terminologie. De begrippen ''gelijke behandeling'', ''onderscheid maken'', ''ongerechtvaardigd onderscheid maken'' en ''discriminatie'' werden vaak door elkaar gebruikt, ook door de minister. In ieder geval blonk het debat niet in alle opzichten uit in helderheid. Laten wij proberen die helderheid vanmiddag wel te geven en elkaar te vinden. Het gaat alleen over discriminatie. Dat moeten wij voor ogen houden bij alle discussies over de vraag wat mensen te vrezen hebben als dit zomaar strafbaar wordt gesteld en of het wel bepaald genoeg is. Voor het antwoord op de vraag ''wat is discriminatie?'', hebben wij het definitieartikel 90quater. Naar aanleiding van het debat dat wij hebben gevoerd, maak ik daar enkele opmerkingen over.
De minister bestreed tijdens het debat dat artikel 90quater een element van krenken, kwetsen of diskwalificatie bevat. Ik wil hem voorhouden wat zijn voorganger, oud-minister Hirsch Ballin, heeft gezegd bij de verdediging van zijn wetsvoorstel waar tot uitbreiding van artikel 137 werd overgegaan. Het ging daarbij om de introductie van de bepaling waarover wij ook nu spreken. In de toelichting bij wat werd bedoeld met ''discriminatie'' in gevolg artikel 90quater sprak hij over het diskwalificerende element. Dat is de krenking waarop mevrouw Kalsbeek en ik in het vorige debat doelden. Ik roep ook het bekende commentaar van Noyon-Langemeijer-Remmelink ten getuige.
Het gaat om het op volstrekt willekeurige wijze, op basis van persoonlijke omstandigheden, wegzetten van mensen door ze uit te sluiten van de uitoefening van rechten. Dat krenkende element zit daar wel degelijk in. Ik vind dat van belang voor het verstaan van de artikelen waarover wij spreken.
Artikel 90quater heeft expliciet betrekking op het maatschappelijke leven. Dat is van belang als wij spreken over de vraag of het ook doorgetrokken moet worden naar artikel 137g en 429quater. Voorheen stond er ''het openbare leven''. Met de wijziging van toenmalig minister Hirsch Ballin is ervoor gekozen om dat te verruimen tot ''het maatschappelijke leven''. De wetgever heeft daar met open ogen voor gekozen. Voor onze discussies is het van eminent belang om dat voor ogen te houden. De vraag is of je het sociaal-economische leven uit het maatschappelijke leven mag lichten. Volgens mij is de essentie van die verbreding geweest dat het sociaal-economische leven daarbij zou gaan horen.
Mijn volgende opmerking is evenzeer van belang voor het goed verstaan van artikel 90quater. Het artikel heeft twee ladingen: handelen dat ten doel heeft om mensen uit te sluiten van hun rechten én handelen dat ten gevolge heeft dat mensen worden uitgesloten van hun rechten. Ik denk niet dat het probleem in het eerste onderdeel zit. Als mensen met een bepaald handelen in het sociaal-economische leven ten doel hebben om mensen louter op grond van hun handicap uit te sluiten van de uitoefening van rechten, dan is dat dus discriminatie. Ik denk niet dat daarover verschil van mening bestaat. Als ik de minister goed heb verstaan, dan zit het verschil van mening puur in het feit dat artikel 90quater ook ziet op handelen, niet handelen of nalaten van handelen dat ten gevolge kan hebben dat mensen worden uitgesloten van uitoefening van hun rechten. Daar zit volgens mij het probleem tussen de minister en de Kamer. Wat mij betreft moet het debat zich daar dan ook op toespitsen. Ik hoor straks graag van de minister of mijn analyse op dit punt juist is.
Ik heb Hirsch Ballin en Noyon-Langemeijer-Remmelink aangehaald, maar ik kan ook verwijzen naar de Raad van State die stelt: het is niet logisch om het niet uit te breiden naar artikel 137g. Ik moet de minister toegeven dat het lastig zal zijn om de strafwaardigheid vast te stellen van een niet-handelen dat niet ten doel, maar wel ten gevolge heeft dat gehandicap-ten worden uitgesloten van de uitoefening van hun rechten. Ik heb dat bij nalezing nog eens goed op mij laten inwerken. Dat zal betekenen dat het openbaar ministerie in die gevallen niet snel tot vervolging zal overgaan. In die benadering is dat geen discriminatie in de zin van artikel 90quater. Is dat voldoende reden om - in het kader van dit wetsvoorstel dat wij alle-maal wilden - af te zien van strafbaarstelling van handelen in het sociaaleconomische leven dat ten doel heeft om mensen uit te sluiten of te beperken in de erkenning, het genot of de uitoefening van hun rechten en fundamentele vrijheden, louter op grond van hun handicap? Het antwoord moet ontkennend zijn.
Als mensen met hun handelen in het sociaal-economische leven tot doel hebben om mensen uit te sluiten van de uitoefening van hun rechten, dan is dat discriminatie. De grond waarop dat gebeurt, doet dan niet zoveel meer terzake. Door de wetgever dient een en ander met een eenduidige strafbaarstelling te worden beantwoord. Discriminatie is altijd strafwaar-dig en kan nooit gerechtvaardigd zijn. De gehandicapten mogen dus aanspraak maken op bescherming tegen discriminatie. Is het mogelijk om discriminatie strafbaar te stellen? Dat is misschien best een lastige vraag, waarover wij het de vorige keer hebben gehad.
Mijn antwoord is: ja. In de brief van het College van procureurs-generaal staat bijvoorbeeld: vooralsnog moeten wij het niet doen. Het is dus niet onmogelijk, maar volgens het college moeten wij het nog niet doen. Dan moeten wij onze gezamenlijke inspanning richten op een goede terminologie. Wij moeten ons er niet op voorhand bij neerleggen dat het best lastig is en misschien wel onvoorziene effecten heeft. Indien wij als wetgever gestand willen doen wat wij hebben uitgesproken, ook in de vorm van een motie die door de regering is uitgevoerd, moeten wij ons daar niet bij neerleggen en op de koop toe nemen dat mensen die ten doel hebben om gehandicapten uit te sluiten van de uitoefening van hun rechten, vrijuit gaan. Het is mijn diepe overtuiging dat dit nooit de consequentie van dit debat kan zijn.
Is het wenselijk om die strafbaarstelling gestalte te geven? Die vraag beantwoordde ik zojuist al met een ondubbelzinnig: ja. Dat is voor mij de kern van dit debat. Ik ben wat uit-voerig geweest, maar de juridische definitie luistert echt heel nauw. Ik heb geprobeerd een en ander zoveel mogelijk te ontdoen van onnodige ballast. Als ik te veel heb versimpeld, hoor ik het graag.
Mag ik een beroep doen op de minister om de zaak niet onnodig juridisch te maken? Laten wij ervoor zorgen dat wij antwoord geven op deze kernvragen - als ik het mis heb dat dit de kernvragen zijn, dan hoor ik het graag van de collega's. Ik denk dat dit in het belang is van de wetgever, maar ook in het belang van de mensen om wie het hier gaat.
Ik heb ook een amendement ingediend op het punt van de terminologie. In het wets-voorstel wordt gesproken over een lichamelijke, psychische of verstandelijke handicap. Ik heb voorgesteld om dit te wijzigen in de term handicap. Ik heb daarvoor een aantal goede argu-menten, dunkt mij. In alle andere wetgeving waarin wordt gesproken over discriminatie van gehandicapten komt die toevoeging ook niet voor, tot in de nieuwe Europese grondwet aan toe. Daarin staat gewoon handicap en daar doet niemand moeilijk over. Ik vermag niet in te zien dat wij in dit wetsvoorstel die toevoeging echt nodig hebben omdat wij anders in grote problemen komen. Ik wil er in elk geval tegen waken dat wij door zo'n nadere precisering van de handicap onnodige beperkingen zouden krijgen. Het mag niet zo zijn dat mensen buiten de boot van die drieslag vallen. Ik kan hiervan niet zo snel voorbeelden noemen. Wel heb ik in-dertijd de wat minder gemakkelijk te duiden ziekten genoemd die ook bij de arbeidsonge-schiktheid een rol spelen, maar ik heb liever dat de rechter beoordeelt of er sprake is van een aandoening die onder de termen van de strafbaarstelling valt, dan dat op voorhand mensen worden uitgesloten van de bescherming die wij met dit wetsvoorstel beogen te geven. Ik hecht dus zeer aan het amendement op stuk nr. 10. Wil de minister hierop nader ingaan op grond van de gegeven argumentatie?
Mijn laatste opmerking maak ik vooral ook op verzoek van collega Van der Staaij, die dit debat niet kan meemaken. Hij heeft een door mij meeondertekend amendement ingediend om het strafrechtelijk discriminatieverbod betrekking te laten hebben op ongeborenen met een handicap. De minister is hierop uitvoerig ingegaan, en met de heer Van der Staaij heb ik begrepen dat de minister wat betreft een belediging terzake van een handicap heeft gezegd dat hij zich geen situatie kan voorstellen waarin iets wel beledigend is voor ongeborenen, maar niet voor al geboren gehandicapten. Met andere woorden: de huidige bepaling dekt discriminatie van ongeboren gehandicapten volledig af. Het was de vrees van de heer Van der Staaij en van mijzelf dat wij daar een gat zouden laten zitten. Met deze verzekering van de minister nemen wij vanzelfsprekend genoegen. Het lijkt mij een heel duidelijk statement en daarom trek ik het amendement op stuk nr. 12 in, mede namens de heer Van der Staaij.
Nieuwsarchief > 2004
december
- 31-12-04 22:01 - Het Elfde Uur Jaarafsluiting met André Rouvoet
- 31-12-04 14:50 - Dé industrie bestaat eindelijk
- 28-12-04 14:11 - ChristenUnie Radio
- 27-12-04 17:07 - Zonder voetbal nieuwe kansen voor de NOS
- 22-12-04 23:04 - Nederland erkent Armeense genocide
- 21-12-04 23:58 - ChristenUnie Amersfoort: inspannen voor resocialisatie verslaafden
- 21-12-04 20:35 - Algemeen Overleg Irak
- 21-12-04 17:47 - ChristenUnie zegt nee tegen Turkije
- 21-12-04 17:45 - Nederlands voorzitterschap realiseert toezegging van Bot aan ChristenUnie
- 21-12-04 09:45 - Conclusies Nederlands voorzitterschap
- 21-12-04 09:35 - Vragen over Geweld Papoea
- 20-12-04 10:48 - Recycling van batterijen
- 20-12-04 10:36 - Rouvoet politicus van het jaar
- 20-12-04 08:45 - André Rouvoet beste politicus van 2004
- 17-12-04 17:08 - Waarschuwing aan VVD: praat VMBO niet in de vernieling
- 16-12-04 23:11 - ChristenUnie doet mee aan collegeonderhandelingen Doetinchem
- 16-12-04 15:32 - Verslag Wet verkorting erkenningenduur publieke omroep
- 16-12-04 15:28 - Vragen over Alcoholconsumptie onder jongeren
- 16-12-04 15:27 - Bijdrage debat Schuldhulpverlening
- 16-12-04 15:22 - Verslag OM-afdoening
- 16-12-04 14:10 - EU moet stokebrand Syrië niet paaien
- 16-12-04 10:51 - regering verplichten kamer goed te informeren
- 15-12-04 18:49 - ChristenUnie pleit voor cultuuromslag
- 15-12-04 16:43 - Toetreding Roemenië
- 15-12-04 15:23 - Verslag Wet ambulancezorg
- 15-12-04 14:24 - Slob schrijft mee aan geschiedenis
- 15-12-04 10:44 - Algemeen Overleg financiering hoger Onderwijs
- 14-12-04 23:08 - Motie Slob aangenomen: verbetering positie WAO’ers in gemeenteraad
- 14-12-04 22:30 - Drugsbestrijding
- 14-12-04 21:21 - ChristenUnie Radio
- 14-12-04 10:19 - Toekomstig EU beleid
- 13-12-04 20:20 - Debat Turkije
- 13-12-04 15:25 - Bijdrage debat Onderdeel Integratiebeleid Begroting 2005 Justitie
- 13-12-04 10:40 - Yvette Lont: Help prostituees met Alarmlijn
- 11-12-04 12:57 - Frustrerende grondrechten
- 11-12-04 12:55 - De smalle marges van de (christelijk) sociaal-economische politiek
- 11-12-04 12:45 - Nieuwe solidariteit?
- 11-12-04 12:43 - In gesprek met André Rouvoet
- 11-12-04 09:00 - ND en RD over WI-congres
- 10-12-04 12:53 - Rouvoet bepleit stemmen bij volmacht
- 10-12-04 11:32 - Fotoverslag congres
- 10-12-04 11:15 - ChristenUnie-SGP Rotterdam tegen ruimere winkeltijden
- 09-12-04 15:02 - Algemeen Overleg Wet maatschappelijke Ondersteuning
- 09-12-04 13:38 - Algemeen Overleg Financiering Hoger Onderwijs
- 09-12-04 12:08 - Wijziging subsidiëring politieke partijen
- 09-12-04 12:07 - Vierde tranche algemene bestuurswet
- 08-12-04 16:18 - Algemeen Overleg Aanpak splitsing energiebedrijven
- 08-12-04 16:16 - Algemeen Overleg Inkomensbeleid
- 08-12-04 15:03 - Algemeen Overleg Bestrijding internationaal terrorisme
- 08-12-04 11:08 - Bijdrage debat Begroting 2005 Sociale Zaken en Werkgelegenheid
- 07-12-04 19:44 - Vragen over Klankbordgroep Integrale Ontwikkeling Dlft-Schiedam
- 07-12-04 14:27 - Lofzang op Joop van Ommen
- 06-12-04 16:37 - ChristenUnie: Bescherm uitgezette asielzoekers in risicolanden
- 04-12-04 09:22 - Bij christenen is de democratie veilig
- 03-12-04 16:36 - Bestuur en partijleider ChristenUnie verheugd over aanblijven directeu
- 02-12-04 11:05 - Prominenten tekenen samenlevingscontract
- 01-12-04 22:34 - Markante en strijdbare prins overleden
- 01-12-04 18:43 - Oekraïne
- 01-12-04 17:34 - Directeur ChristenUnie vertrekt naar EO
- 01-12-04 14:13 - Groepsvorming in het Europees Parlement
november
- 30-11-04 18:49 - ChristenUnie Radio
- 30-11-04 17:45 - Verbod huisuitzetting bij huurachterstand
- 30-11-04 15:30 - Bijdrage debat Begroting 2005 Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu
- 29-11-04 09:24 - Bijdrage wetgevingsoverleg herziening zorgstelsel
- 27-11-04 10:22 - Interview: In de knel
- 26-11-04 11:09 - Geen 1 en 2 eurobiljetten
- 25-11-04 21:21 - Pas in mei tijd voor bezwaar marathon Rotterdam
- 25-11-04 11:18 - Bijdrage debat Begroting 2005 Defensie
- 24-11-04 12:58 - Vragen over Voorlichtingsfimpje over aids-preventie in India
- 24-11-04 11:21 - Bijdrage debat Fiscale behandeling VUT, Prepensioen en introductie levensloopregeling
- 23-11-04 23:09 - Sneller met de trein: 200 km/u
- 23-11-04 22:53 - Bijdrage debat Begroting Verkeer en Waterstaat 2005 en Infrastructuurfonds
- 23-11-04 14:34 - Tot een voorbeeld zult gij blijven
- 23-11-04 11:34 - Ouderenwerkgroep ChristenUnie
- 23-11-04 11:32 - Bijdrage debat Wijziging Wet Voortgezet Onderwijs – huisvestingskosten scholen
- 22-11-04 11:46 - Bijdrage debat Cultuurnota 2005-2008 Begroting 2005 OCW : Cultuur
- 22-11-04 11:44 - Bijdrage debat Begroting 2005 OCW- Media
- 20-11-04 17:28 - Interview: Tolerantie doet pijn
- 19-11-04 16:20 - ChristenUnie wil les in televisiekijken
- 19-11-04 12:22 - Vragen over Positie van christenen in China
- 19-11-04 11:48 - Bijdrage debat Wet aanpassing VUT, prepensioen en introductie levensloopregeling
- 18-11-04 18:23 - Column: De grootste misser van Nederland
- 18-11-04 17:20 - Europese Commissie goedgekeurd
- 18-11-04 14:53 - Situatie in Eritrea
- 18-11-04 14:38 - Verslag Lumpsumbekostiging primair onderwijs
- 18-11-04 11:24 - Stemming Europese Commissie
- 18-11-04 06:42 - Verkiezingsuitslagen Achterhoek
- 17-11-04 20:55 - Bijdrage debat Belastingplan 2005 en overige fiscale maatregelen
- 17-11-04 16:06 - Antireligieuze toon in politieke debat baart zorgen
- 17-11-04 14:39 - Verslag Gebruik videoconferentie in het strafrecht
- 17-11-04 10:57 - Bijdrage debat Begroting 2005 Binnenlandse Zaken en Koninkrijkrelaties
- 17-11-04 10:52 - Reactie op Europese Raad
- 16-11-04 22:53 - Algemene Politieke Beschouwingen ChristenUnie
- 16-11-04 22:30 - Situatie op Cuba
- 16-11-04 20:32 - Europese militaire missie
- 16-11-04 16:44 - Klimaatverandering
- 16-11-04 15:29 - Verdonk speelt met vuur
- 16-11-04 11:04 - Bijdrage debat IJzeren Rijn
- 16-11-04 11:02 - Voortgezet Algemeen Overleg Waddenzee
- 16-11-04 10:59 - Bijdrage debat Begroting 2005 Landbouw, Natuurbeheer en Voedselveiligheid
- 16-11-04 09:38 - ChristenUnie Radio
- 15-11-04 11:06 - Bijdrage debat Belastingplan 2005
- 13-11-04 21:27 - Wat staat ons te doen?
- 13-11-04 21:26 - Ambassadeurs van naastenliefde
- 13-11-04 16:57 - Meditatie congres: Redt hen uit de greep van wie kwaad wil
- 13-11-04 16:45 - Bestuursverklaring over Eurofractie zoals uitgesproken op congres
- 13-11-04 16:35 - Speech: Luis in de pels van de Belgische politiek
- 13-11-04 13:55 - Resoluties vrouwenparticipatie Ledencongres
- 12-11-04 16:49 - Vragen over de instelling van een Volkscongres in de Indonesische provincie Papoea
- 11-11-04 19:40 - Bijdrage debat moord op dhr. Th. van Gogh
- 11-11-04 14:04 - Stuurgroep Vrouwenparticipatie ChristenUnie ontvangt subsidie voor emancipatieproject
- 11-11-04 13:05 - Politiek en sociale partners moeten zich bezinnen op overlegeconomie
- 10-11-04 19:43 - Bijdrage debat Staat van de Unie
- 10-11-04 14:44 - Verslag Experimentenwet vooropleidingseisen, selectie en collegegeldheffing
- 10-11-04 13:51 - Staat van de Unie
- 10-11-04 09:27 - Algemeen Overleg Openbaar Vervoer
- 09-11-04 21:51 - Het Elfde Uur: André Rouvoet over moslimextremisme
- 09-11-04 14:45 - Verslag Wijziging WWB – fin. tegemoetkoming personen met ouderdomspensioen
- 09-11-04 11:29 - Vrije markt helpt boeren niet
- 08-11-04 23:11 - Pijlsnelle groei Europees netwerk ChristenUnie-jongeren
- 08-11-04 15:04 - Overgangsregeling voor grijs kenteken
- 08-11-04 12:10 - Wetenschappelijk instituut presenteert scenario’s voor de toekomst van de landbouw
- 08-11-04 12:03 - Omslag nodig in landbouwbeleid
- 08-11-04 09:57 - Foto's aanbieding boek aan minister Veerman
- 06-11-04 21:50 - ChristenUnie wil nachtopvang in Deventer
- 06-11-04 14:29 - CDA, ChristenUnie en SGP breken met Burkestichting
- 06-11-04 14:26 - De kerk mag zich bemoeien met de politiek
- 06-11-04 14:17 - Geen drugs op straat toestaan
- 06-11-04 09:22 - Journalistiek in het Koninkrijk
- 05-11-04 12:56 - Column: In de aanval
- 04-11-04 21:26 - Arie Slob krijgt toezeggingen van minister OCW
- 04-11-04 14:46 - Verslag Wijziging Huursubsidiewet – jongeren en studenten
- 03-11-04 21:08 - Bijdrage debat Begroting Justitie onderdeel vreemdelingenzaken
- 03-11-04 19:16 - Bijdrage debat Begroting Onderwijs Cultuur en Wetenschappen
- 03-11-04 18:51 - Vragen over Onderzoeksrapport verpleegkundigen en regelgeving bij euthanasie en zelfdoding
- 03-11-04 16:35 - Vragen over mogelijke onveilige vrachtvliegtuigen
- 03-11-04 15:38 - Donner op voorstel van ChristenUnie: proef met 'Ik doe normaal'
- 03-11-04 13:56 - Zorgvuldig omgaan met vrije woord
- 03-11-04 13:21 - Stap dichterbij EU-ambassadeur
- 03-11-04 11:29 - Strijd aanbinden met moslimextremisme
- 02-11-04 22:06 - ChristenUnie Radio
- 02-11-04 21:04 - Bijdrage debat Begroting Justitie
- 02-11-04 12:35 - Column Centraal Weekblad
- 02-11-04 12:18 - Stop medewerking verpleegkundigen euthanasie
- 01-11-04 18:53 - Bijdrage debat Begroting Buitenlandse Zaken
- 01-11-04 18:12 - Blokland stort bovenmatige kilometervergoeding terug in Europese kas
- 01-11-04 09:54 - Bos en Rouvoet onderuit tegen rolstoelbasketballers
oktober
- 29-10-04 11:08 - Migrant wil plek in ChristenUnie
- 28-10-04 13:19 - Belder en Blokland: NEE tegen EU-begroting 2005
- 28-10-04 13:16 - Sonars verstoren zeeleven
- 27-10-04 15:00 - Blokland en Belder ongelukkig met uitstel stemming
- 27-10-04 14:51 - Onthouden mag niet
- 27-10-04 11:08 - Algemeen Overleg Aanpak onderwijsachterstandenbeleid
- 27-10-04 10:47 - Verkiezingen in Oekraïne
- 26-10-04 14:19 - Koningin Beatrix in het Europees Parlement
- 26-10-04 14:01 - Eurofractie voor Buttiglione
- 26-10-04 11:15 - Bijdrage debat begroting VWS
- 25-10-04 16:34 - Nog geen 1 Euro biljet op komst
- 25-10-04 16:06 - ChristenUnie geeft Migrantennieuwsbrief uit
- 25-10-04 09:35 - Waterschapsverkiezingen
- 23-10-04 18:58 - Open brief aan Aart Mosterd
- 21-10-04 13:03 - ChristenUnie weert Cup-a-Soup van lunchtafel wegens respectloze reclame
- 20-10-04 13:33 - Succesvolle actie werving gezinsleden Barneveld
- 19-10-04 15:39 - ChristenUnie Radio
- 18-10-04 13:31 - Raadslid in WAO wil minder verdienen
- 18-10-04 11:10 - Vragen over inkomen uit een Persoons Gebonden Budget
- 16-10-04 19:34 - Uniek convenant casinospelen in Enschede
- 15-10-04 14:21 - Nieuwe poll en uitslagen vorige polls
- 15-10-04 09:00 - Kroes "op de grill"
- 14-10-04 22:54 - Bijdrage spoeddebat minimumloon
- 14-10-04 17:55 - Bijdrage debat Wet arbeid en zorg – langdurig zorgverlof
- 14-10-04 13:57 - Bijdrage debat Begroting 2005 Koninkrijkrelaties
- 14-10-04 13:48 - Vragen over Terugkeerfaciliteiten voor mensen in noodopvang
- 14-10-04 12:47 - Kerk en staat: ‘living apart together’
- 14-10-04 11:35 - Algemeen Overleg Nieuw schelpdiervisserijbeleid Waddenzee
- 13-10-04 13:59 - Bijdrage debat Invoering no-claimteruggaaf Ziekenfondswet
- 13-10-04 13:52 - Verslag Wet medisch-wetenschappelijk onderzoek met mensen
- 13-10-04 11:53 - Algemeen Overleg Beleidsreactie Eindadvies Taakgroep Vernieuwing Basisvorming
- 12-10-04 14:02 - Bijdrage debat Begroting 2005 Economische Zaken en FES
- 12-10-04 09:30 - Algemeen Overleg voortgang homo-emancipatiebeleid
- 12-10-04 00:18 - De onuitroeibaarheid van het monisme
- 11-10-04 19:51 - Kerk en staat: living apart together!
- 11-10-04 12:09 - Deltaplan behoud poldermolens Zuid-Holland dringend nodig!
- 11-10-04 11:55 - Algemeen Overleg Asielbeleid en terugkeerbeleid
- 09-10-04 12:46 - Internationale machtsverhoudingen
- 09-10-04 12:39 - Interview over het functioneren van het openbaar bestuur
- 09-10-04 12:36 - Een veiligheidsprovincie?
- 09-10-04 11:19 - Ingekaderde en dienstbare macht
- 08-10-04 14:10 - Vragen over Uitspraken hoofd UNRWA
- 08-10-04 13:21 - AO Duurzame gewasbescherming
- 07-10-04 15:19 - Bos en Rouvoet in rolstoel
- 07-10-04 14:07 - Algemeen Overleg Nota Duurzame Gewasbescherming
- 07-10-04 14:05 - Verslag Wet aanpassing fiscale behandeling VUT/prepensioen en levensloopregeling
- 07-10-04 13:27 - Rouvoet: Oppositie wordt verwezen naar de publieke tribune
- 07-10-04 11:27 - Turkije klaar voor onderhandelingen?
- 07-10-04 10:06 - Turkije-rapport leidt tot botsingen
- 05-10-04 21:57 - Het Elfde Uur: 'De verdeling van de lasten deugt niet'
- 05-10-04 20:00 - Bijdrage debat Algemene Financiële Beschouwingen 2005
- 05-10-04 16:16 - Buttiglione tolereert coffeeshops
- 05-10-04 14:46 - ChristenUnie Radio
- 05-10-04 14:09 - Algemeen Overleg Geluidsisolatie Schiphol
- 05-10-04 12:06 - Bijdrage debat Pieken in de Delta
- 05-10-04 09:32 - Algemeen Overleg Vervoerconcessie en beheersconcessie spoor
- 04-10-04 14:25 - Hoorzitting Buttiglione
- 04-10-04 12:03 - Nota-overleg Agenda voor een Vitaal Platteland
- 04-10-04 11:57 - Nota-overleg Koers Primair en Voortgezet Onderwijs
- 02-10-04 09:23 - De veiligheidsstaat Nederland
- 01-10-04 15:34 - Actie Monitoring Asielzoekers: Teruggestuurd, maar dan…
- 01-10-04 14:52 - Colourful Newsletter 1 (oktober 2004)
- 01-10-04 10:41 - ChristenUnie-jongeren presenteren film voor Wereldvoedseldag
- 01-10-04 09:59 - Debat over De Passie (Wierden)
september
- 30-09-04 14:27 - Algemeen Overleg Kabinetsstandpunt Commissie Schutte – vervolgonderzoek Rekenschap
- 30-09-04 14:26 - Algemeen Overleg Ontwerp Plan van Scholen 2005-2006-2007
- 30-09-04 12:46 - Rouvoet: vóór een christelijk-sociaal beleid
- 28-09-04 20:29 - Bijdrage debat Algemene Politieke Beschouwingen
- 28-09-04 20:27 - De overheid is er niet voor zichzelf!
- 28-09-04 17:00 - Trouwambtenaar Eringa mag toch blijven
- 28-09-04 16:37 - Oppositie vóór een christelijk-sociaal beleid
- 28-09-04 13:16 - Regeren voor later niet uitspelen tegen solidariteit nu
- 24-09-04 19:21 - Gerechtigheid … en de kerk?
- 23-09-04 19:20 - ChristenUnie Flevoland opent website voor inspraak omgevingsplan
- 23-09-04 17:36 - Tineke Huizinga ontvangt Oranjekinderbijbel
- 23-09-04 10:37 - Uitgangspunten voor een alternatieve aanpak van prepensioen en levensloop
- 22-09-04 16:11 - Beleid vervreemdt organisaties van CDA
- 21-09-04 16:29 - Christennetwerk GMV blij met plan ChristenUnie
- 21-09-04 13:59 - Troonrede moet het hele verhaal vertellen om vertrouwen te herwinnen
- 21-09-04 13:39 - ChristenUnie Radio
- 20-09-04 16:12 - Algemeen Overleg over vergunningverlening mechanische kokkelvisserij voor 2004
- 20-09-04 15:11 - CPB: economische effecten van Christelijk-sociaal inkomensplan 2005 zijn gunstig
- 17-09-04 22:45 - Slob: Genoten van drie extra zware weken
- 17-09-04 22:41 - Rouvoet: “Uitstel aanleiding om ook in toekomst herhaling van zetten te voorkomen”
- 17-09-04 16:29 - Wie is er bang voor de mediator?
- 17-09-04 16:23 - Voetbalspreekkoren
- 17-09-04 16:11 - Stichtingsvorm voor Openbaar Onderwijs?
- 17-09-04 15:48 - Wet Maatschappelijke Ondersteuning
- 17-09-04 15:34 - Aankondiging publicatie Landbouw
- 17-09-04 15:28 - Oproep Tweede Kamerfractie evaluatie dualisering
- 16-09-04 22:10 - Meer koopkracht voor gezinnen
- 16-09-04 15:14 - ChristenUnie Maassluis presenteert Nota Werkzame Stad
- 16-09-04 14:16 - Hongaarse minderheden
- 16-09-04 14:00 - Verdeling posten in EP
- 16-09-04 10:00 - Debat over abortusboot
- 16-09-04 10:00 - Abortusboot rechtmatig geweigerd door Portugal
- 15-09-04 22:12 - ChristenUnie belast sterkste schouders zwaarder ten gunste van chronisch zieken
- 15-09-04 16:56 - Situatie in Irak
- 15-09-04 16:11 - Stabiliteits- en groeipact
- 15-09-04 14:32 - Algemeen Overleg Kabinetsnotitie Pieken in de Delta
- 15-09-04 14:30 - Algemeen Overleg Moskeeën
- 15-09-04 14:04 - ChristenUnie start met ledenpoll
- 15-09-04 13:54 - Rijk van Dam geridderd
- 15-09-04 12:32 - Rijk van Dam geridderd
- 14-09-04 12:11 - Wit-Rusland
- 14-09-04 10:27 - Illegaal transport van afval
- 14-09-04 09:20 - Luchtvaart moet schoner
- 13-09-04 13:37 - Toetreding Turkije?
- 13-09-04 09:49 - Eurofractie zoekt Office Manager
- 09-09-04 13:07 - Oordeel over OCW is ontluisterend
- 08-09-04 21:23 - Seniorendag GMV
- 08-09-04 14:34 - Algemeen Overleg Hoofdlijnen beleid publieke omroep
- 07-09-04 17:42 - actie steun aan het noorden
- 07-09-04 16:49 - Hans Alders lanceert publieksactie
- 07-09-04 15:09 - Overleg fracties over toekomst Zuidplaspolder
- 07-09-04 14:07 - Geen Wet Maatschappelijke Ontwrichting
- 07-09-04 13:18 - ChristenUnie Radio
- 03-09-04 22:28 - Het momentum voor de ChristenUnie
- 02-09-04 14:35 - Algemeen Overleg Opheffing algemeen bordeelverbod
- 01-09-04 23:58 - Israël zal veilig wonen!
- 01-09-04 13:08 - Pamflet aan regering en parlement van samenwerkingsverband Noord-Nederland
- 01-09-04 13:06 - “Hallo, wij zijn er ook nog!”
augustus
- 31-08-04 13:32 - Bijdrage debat integratie (rapport commissie Blok)
- 24-08-04 14:36 - Algemeen Overleg Irak
- 24-08-04 09:30 - TCI begint met openbare verhoren
- 21-08-04 17:04 - Zwols Kamerbreed
- 21-08-04 11:26 - ChristenUnie roept op tot lokale Kroonbede
- 20-08-04 23:02 - Rouvoet: Reactie van kabinet is gênant
- 20-08-04 16:47 - Medewerker ChristenUnie op wereldcongres Lausanne III in Thailand
- 16-08-04 10:24 - Vragen over betekenis van nieuwe technologische ontwikkelingen voor abortuspraktijk
- 14-08-04 23:09 - Flevofestival: ChristenUnie meest sociaal
- 13-08-04 15:16 - Overheid gaat op z’n woorden passen
- 12-08-04 10:24 - Houden abortusklinieken zich aan wet?
- 09-08-04 12:24 - PerspectieF initiatief voor Europees Christelijk Politiek Jongerennetwerk
- 07-08-04 20:35 - Rouvoet: Kabinet lost belofte aan ChristenUnie-SGP niet in
- 05-08-04 13:37 - ChristenUnie Ridderkerk op de bres voor verhuisvergoeding
- 02-08-04 13:32 - Bot na kamervragen in actie voor Chinese kerkleiders
juli
- 31-07-04 09:24 - Liever Turks dan paaps?
- 29-07-04 16:11 - ChristenUnie-SGP houdt Lega Nord in de gaten
- 26-07-04 16:23 - Vragen over VN-resolutie over de Israëlische veiligheidsbarrière
- 23-07-04 14:20 - Vijf punten van enigheid
- 22-07-04 14:34 - ChristenUnie-SGP tevreden met commissieplaatsen
- 12-07-04 12:26 - ChristenUnie Nunspeet speelt beachvolleybal
- 10-07-04 20:20 - Tineke Huizinga op werkbezoek in Enschede
- 09-07-04 11:28 - Vragen over strafrechtelijke vervolging bij euthanasie
- 08-07-04 22:25 - André Rouvoet: Abortusregelgeving ter discussie stellen
- 08-07-04 21:56 - Vragen over Nieuw type scan van embryo
- 08-07-04 11:43 - Column: Geen woord meer over waarden!
- 07-07-04 10:18 - Waarschijnlijk ruimte voor migrantenkerken
- 06-07-04 15:12 - ChristenUnie Leeuwarden komt tevergeefs op voor trouwambtenaar
- 06-07-04 15:09 - Wim Rietkerk raadslid ChristenUnie in Utrecht
- 06-07-04 14:55 - EU-ambassadeur mensenrechten nodig
- 06-07-04 13:27 - Vragen over het oppakken van leiders van christelijke huisgemeenten in China
- 05-07-04 09:07 - Vragen over exportkredietschulden bij Irak
- 03-07-04 09:25 - Gering verschil als politiek sfeerbederf
- 02-07-04 21:12 - Straf bezoeker illegale prostituee
- 02-07-04 15:46 - Gokhal in Huizen door referendum van de baan
- 02-07-04 14:44 - Aanbieding manifest en handtekeningen
- 02-07-04 13:12 - Vragen over politieke uitspraken en de gereedheid van Turkije voor de opening van toetredingsonderhandelingen
- 02-07-04 10:42 - Vragen over de mensenrechtensituatie in Tibet
- 01-07-04 17:48 - Overheid moet eigen verantwoordelijkheid samenleving impuls geven
juni
- 30-06-04 21:21 - ChristenUnie voert actie: Blijf afval gescheiden inzamelen
- 30-06-04 15:25 - Vragen over opdringerige verkoopmethoden van Durion
- 30-06-04 10:18 - Gratis heroïne geen oplossing
- 29-06-04 17:30 - ChristenUnie: Nederlands gezinsbeleid scoort dramatisch slecht op ranglijst welvarende landen
- 29-06-04 14:04 - Bijdrage debat Voorjaarsnota 2004
- 29-06-04 13:13 - ChristenUnie Leeuwarden komt opnieuw op voor trouwambtenaar
- 29-06-04 11:36 - Vragen over euthanasie bij dementie
- 29-06-04 09:44 - Rentmeesterschap is meer dan aanleg extra wegen
- 29-06-04 07:56 - Algemeen Overleg evaluatie van de uitbraak van vogelpest
- 25-06-04 16:51 - Vragen over mogelijke betrokkenheid van militairen bij prostitutie
- 25-06-04 14:46 - Nieuws uit de Permanente Campagne
- 25-06-04 14:37 - Gezamenlijk sportinitiatief ChristenUnie-SGP en VVD Gorinchem
- 25-06-04 12:19 - Gemeenteraadsvergadering in voetbalstadion
- 23-06-04 22:23 - Vrijwilligers op excursie
- 23-06-04 13:43 - Samenvatting bevindingen onderzoek Deloitte openbaar
- 23-06-04 12:06 - ChristenUnie Radio
- 22-06-04 13:54 - Bijdrage debat Verantwoordingsdag
- 21-06-04 16:58 - Motie Tineke Huizinga over illegale prostitutie
- 19-06-04 12:44 - Migrant moet tij bij ChristenUnie helpen keren
- 18-06-04 19:03 - roemloos einde referendum
- 17-06-04 13:51 - ChristenUnie zoekt migranten op
- 17-06-04 11:15 - Bijdrage debat Wijziging Arbeidswet en Wegenverkeerswet
- 17-06-04 11:09 - Bijdrage debat Grondwetswijziging: zwangerschapsverlof en referendum
- 16-06-04 12:17 - Lijstverbinding levert tweede zetel
- 16-06-04 11:17 - Vragen over Abortusboot Women on Waves
- 16-06-04 09:47 - In Noord-Korea is er geen God dan Kim Jong II
- 15-06-04 16:30 - Definitieve uitslag verkiezingen
- 15-06-04 11:12 - Bijdrage debat Inzet speciale éénheden in het buitenland
- 14-06-04 18:56 - Rouvoet: Absoluut geen oorlogstaal
- 12-06-04 18:57 - Rouvoet stelt samenwerking met SGP ter discussie
- 12-06-04 11:30 - Protestantse kerkdag
- 11-06-04 19:02 - Nederland moet karwei Irak nu afmaken
- 11-06-04 14:20 - Interview: Kleurenblind beleid
- 11-06-04 14:19 - ‘Blok’ en verder
- 11-06-04 14:18 - Integratie en botsende grondrechten
- 11-06-04 14:14 - Rioleringszorg
- 11-06-04 14:13 - Onkruidbestrijding: De groene strijd
- 11-06-04 13:30 - De onmogelijkheden van integratie in een verzuilde verzorgingsstaat
- 11-06-04 13:29 - Scheiding van kerk en staat
- 11-06-04 13:27 - Integratie in de gemeente
- 11-06-04 11:44 - Voorlopige uitslag verkiezingen
- 11-06-04 11:33 - Reactie Hans Blokland op verkiezingsuitslag
- 10-06-04 16:01 - Nijs exit
- 09-06-04 16:48 - Waarom Lijst 5?
- 09-06-04 16:06 - Actie voor Europees Ambassadeur Godsdienstvrijheid
- 09-06-04 15:23 - Bijdrage debat wijziging Invoeringswet Wet werk en bijstand
- 09-06-04 14:50 - Algemeen Overleg over het mestbeleid na 2006
- 09-06-04 13:36 - Afsluiting campagne in Gouda
- 09-06-04 11:39 - Bijdrage debat Strafbaarstelling discriminatie wegens handicap
- 09-06-04 10:44 - Belder hekelt trouw Bot aan Arafat
- 09-06-04 10:14 - Kort programma 2004-2009
- 09-06-04 10:04 - Bijdrage debat Initiatief Dittrich – vaste boekenprijs
- 09-06-04 10:01 - Bijdrage spoeddebat aftreden staatssecretaris OCW
- 08-06-04 19:59 - Bijdrage debat uitspraken staatssecretaris Nijs
- 08-06-04 14:01 - Woorden, maar geen daden bij de grote partijen
- 08-06-04 12:36 - EU verliest realiteit uit het oog
- 07-06-04 19:45 - EP’ers moeten heilig huisje slopen
- 07-06-04 18:01 - Thuisblijvers zijn spookrijders
- 07-06-04 14:44 - Onderzoek vergoedingen: geen fraude
- 07-06-04 11:31 - Nota-overleg Toekomst intensieve veehouderij
- 07-06-04 11:08 - Vragen over Arrestatie van voorganger Khosroo Yusefi in Iran
- 05-06-04 09:26 - Alle grondrechten zijn gelijk, maar sommige...
- 04-06-04 15:59 - Kandidaatstelling waterschapsverkiezingen
- 03-06-04 18:24 - Raadslid ChristenUnie wint zaak tegen Panorama
- 03-06-04 16:07 - Rouvoet: Donner loopt te hard van stapel
- 03-06-04 10:08 - Bijdrage debat TBS-beleid
- 02-06-04 11:04 - Turkije: deel van Europa?
- 02-06-04 10:12 - Bijdrage debat Polderbaan
- 02-06-04 10:10 - Bijdrage debat Gehandicaptenvervoer
- 02-06-04 09:59 - Vragen over Terminale sedatie nav Knevel op zaterdag
- 02-06-04 09:43 - Bijdrage debat werkgelegenheid
- 02-06-04 09:40 - Blokland actiefste parlementariër
- 01-06-04 21:36 - Column Friesch Dagblad
- 01-06-04 16:14 - Interview: Het CDA schiet tekort als schild voor de zwakken
- 01-06-04 09:45 - Wetgevingsoverleg Wet einde toegang WAZ – herbeoordeling arbeidsongeschiktheidsverzekering
mei
- 28-05-04 20:45 - Onderzoek: ‘geen fraude, wel gebrekkige administratie Europarlementariërs’
- 28-05-04 13:54 - Geslaagd bezoek aan Den Helder
- 27-05-04 13:46 - Bijdrage debat Kinderalimentatie
- 26-05-04 13:50 - Bijdrage debat Voorjaarsoverleg
- 26-05-04 13:49 - Bijdrage debat WAO – branchegewijze premiedifferentiatie kleine werkgevers
- 25-05-04 15:45 - ChristenUnie geeft regio inspraak
- 25-05-04 15:42 - Vragen over het stopzetten van het Langman-akkoord met Noord-Nederland
- 25-05-04 15:04 - ChristenUnie-SGP scoort goed op milieu
- 25-05-04 14:05 - Radiospot verkiezingen Europees Parlement
- 25-05-04 13:45 - Verslag Wijziging Wet op de orgaandonatie
- 25-05-04 13:40 - Bijdrage debat Afdrachtsvermindering lage lonen - SPAK
- 25-05-04 13:07 - ChristenUnie Radio
- 25-05-04 11:22 - Rouvoet wil lichtere lasten gehandicapten
- 24-05-04 22:34 - ChristenUnie Utrecht: onderzoek cliëntenvolgsysteem
- 19-05-04 16:24 - Brief aan leden van de ChristenUnie
- 19-05-04 14:06 - Verslag Wijziging van de WRO
- 19-05-04 13:56 - Verslag Wijziging Ziekenfondswet no-claimteruggaaf
- 19-05-04 13:45 - Verslag wijziging enkele sociale zekerheidswetten
- 19-05-04 13:40 - Verslag wetsvoorstel opheffing verjaringstermijn bij zeer ernstige misdrijven
- 19-05-04 13:37 - Bijdrage Spoeddebat gehandicaptenvervoer
- 19-05-04 13:29 - Verslag Opheffing verjaringstermijn bij zeer ernstige misdrijven
- 19-05-04 13:27 - Bijdrage debat Herziening overeenkomsten zorg
- 18-05-04 13:50 - Verslag Wet bestuurlijke boete arbeid vreemdelingen
- 18-05-04 13:48 - Verslag wet wijziging systematiek herbeoordeling arbeidsongeschiktheidswetten
- 18-05-04 13:33 - Verslag Wet wijziging systematiek herbeoordeling arbeidsongeschiktheidswetten
- 18-05-04 12:23 - Bijdrage debat Versnelde afschaffing afdrachtvermindering lage lonen
- 18-05-04 12:14 - Bijdrage debat Opvolging Nederlandse Eurocommissaris
- 17-05-04 19:04 - Onderzoek moet einde maken aan discussie over integriteit
- 17-05-04 17:47 - ChristenUnie Vriendendag
- 17-05-04 12:33 - ChristenUnie Enschede onderscheiden door D66 voor dualisme
- 15-05-04 09:49 - Politici moeten niet voor boekverboden pleiten
- 12-05-04 17:39 - ChristenUnie Radio
- 12-05-04 11:51 - Bas Belder in debat in Nijmegen
- 12-05-04 11:30 - Geslaagde start campagne in Gorinchem
- 11-05-04 17:16 - Advies Inspectie Gezondheidszorg over paddo’s strijdig met uitspraak Hoge Raad
- 11-05-04 17:12 - Nederlandse en Europese accountant akkoord met declaraties europarlementariërs
- 11-05-04 15:17 - Bijdrage debat VMBO: Het karakter van het VMBO van teveel theorie naar praktijk
- 11-05-04 11:59 - Vragen over standpunt IGZ over gedroogde paddo
- 10-05-04 16:56 - Europa wil landbouwsubsidies afschaffen
- 10-05-04 15:20 - EU-documenten ook in het Fries, Catalaans en Gaelic?
- 07-05-04 15:39 - Bolkestein stopt als Eurocommissaris
- 06-05-04 17:38 - Column Centraal Weekblad
- 06-05-04 14:36 - Brussel moet pas op de plaats maken!
- 06-05-04 10:18 - Veel dubbele asielaanvragen in Europa
- 06-05-04 10:07 - Europarlement behandelt recordaantal wetten
- 06-05-04 09:19 - 8 mei: Christenen voor Europa in Den Bosch
- 05-05-04 13:18 - Stijgt de opkomst?
- 05-05-04 11:37 - Tien nieuwe Commissarissen
- 05-05-04 08:52 - Campagneperikelen I
- 05-05-04 08:45 - God in de Grondwet?
- 04-05-04 19:45 - Uitgebreid Europa
- 04-05-04 16:00 - Economisch beleid van de EU
- 04-05-04 13:41 - Parlement verwerpt afkeuringsmotie
- 04-05-04 09:30 - ChristenUnie-SGP wordt lijst 5
- 03-05-04 12:21 - Boeren klokkenluider ChristenUnie geridderd
- 01-05-04 11:44 - Column Friesch Dagblad: Onder de kaasstolp vandaan
- 01-05-04 09:27 - 4 mei en onze vrijheid
april
- 30-04-04 07:09 - Kamermeerderheid voor Hanzelijn onder IJssel
- 28-04-04 19:46 - Hordes uit het Oosten
- 28-04-04 18:13 - Lijstverbinding CDA en ChristenUnie-SGP verkiezing Europa
- 28-04-04 14:51 - Bijdrage debat Al Tawheed Moskee Amsterdam
- 28-04-04 14:44 - Lijstverbinding ChristenUnie-SGP en CDA
- 28-04-04 14:32 - Wetgevingsoverleg Brede doeluitkering Verkeer en Vervoer
- 28-04-04 13:32 - ChristenUnie boekt succes met amendement over kinderopvang
- 28-04-04 12:54 - ChristenUnie Radio
- 28-04-04 12:21 - Stemwijzer Europa gelanceerd
- 28-04-04 12:12 - Algemeen Overleg Scheidings- en omgangsproblematiek
- 28-04-04 12:08 - Vragen over Vervoersvergoeding mensen met een handicap dagbesteding
- 28-04-04 12:06 - Algemeen Overleg Loverboysproblematiek
- 28-04-04 12:05 - Algemeen Overleg Concurrentie stadsvervoer
- 28-04-04 12:04 - Algemeen Overleg Sluiting Marinevliegkamp Valkenburg
- 28-04-04 11:55 - Nederlandse spierballen
- 28-04-04 11:49 - EU-steun voor Turks Cyprus
- 28-04-04 11:35 - Slowakije bereidt zich voor op 1 mei
- 28-04-04 10:44 - Zonnekoning verlaat actieve politiek
- 28-04-04 10:42 - Stemmen voor EP nu ook via internet
- 27-04-04 19:53 - Eurofractie ChristenUnie-SGP in het kort
- 27-04-04 16:15 - ChristenUnie wil meer samenwerking tussen gemeenten
- 27-04-04 15:16 - Voorbereidend artikel congres RD 23 april 2004
- 27-04-04 15:15 - Hoofdredactioneel commentaar ND Turkije 27 april 2004
- 27-04-04 15:14 - Verslag congres ND 26 april 2004
- 27-04-04 15:13 - Discussie Turkije CU ND 27 april 2004
- 27-04-04 15:12 - Verslag congres RD 26 april 2004
- 27-04-04 15:02 - Bijdrage debat Hanzelijn
- 27-04-04 14:53 - Turkije houdt gemoederen bezig
- 27-04-04 14:49 - Vragen over Capaciteitsproblemen Jeugdzorg
- 27-04-04 11:15 - ChristenUnie-SGP kandidaten tekenen nieuwe hervormingsverklaring
- 26-04-04 10:15 - Somberheid over Europees Parlement onterecht
- 24-04-04 12:00 - Speech Hans Blokland voor congres ChristenUnie
- 24-04-04 11:05 - Haagse folders niet meer in Arabisch
- 23-04-04 10:30 - Speech Hans Blokland at ECPM meeting
- 22-04-04 17:09 - Stop met flitsscheidingen
- 22-04-04 14:30 - Richtsnoeren economische beleid
- 22-04-04 12:38 - Verslag Vaststellen nieuwe Geneesmiddelenwet
- 22-04-04 12:13 - Algemeen Overleg Openbaar Ministerie
- 21-04-04 17:38 - Bijdrage debat Wet Basisvoorziening Kinderopvang
- 19-04-04 14:39 - Consumenten bescherming
- 19-04-04 14:37 - Aardgasvoorziening
- 19-04-04 14:18 - Column: Anders of beter?
- 19-04-04 13:13 - Artikel European Voice batterijen
- 19-04-04 13:11 - Bijdrage Hans Blokland batterijen plenaire vergadering
- 17-04-04 07:06 - Column Friesch Dagblad
- 15-04-04 13:54 - Algemeen Overleg Rampenbeheersingsstrategie overstromingen Rijn en Maas
- 15-04-04 12:44 - Bijdrage Hoofdlijnendebat herziening Zorgstelsel
- 15-04-04 12:42 - Bijdrage debat Actuele situatie Irak
- 15-04-04 11:56 - Algemeen Overleg Kabinetsstandpunt Vereenvoudiging Arbeidstijdenwet
- 15-04-04 11:47 - Algemeen Overleg Aanpak kabinet antisemitische incidenten/antiracisme
- 15-04-04 08:56 - Afschaffing ID-banen biedt gemeenten nieuwe uitdaging
- 14-04-04 16:50 - Bijdrage debat Terroristische aanslagen Madrid
- 14-04-04 15:08 - Vragen over Ontwikkeling GMS-software C2000
- 14-04-04 12:40 - Vragen over Godsdienstvrijheid Eritrea
- 14-04-04 12:09 - ChristenUnie Radio
- 12-04-04 17:26 - Bondsdag HGJB
- 10-04-04 12:05 - Europa uitgebreid - ThemaInleiding
- 09-04-04 15:00 - Bom onder C2000?
- 08-04-04 16:31 - Bijdrage debat rapport tijdelijke commissie integratiebeleid
- 08-04-04 14:08 - Algemeen Overleg Scheepsbouw
- 07-04-04 20:27 - lezing symposium Concent
- 07-04-04 16:03 - Bijdrage interpellatie over het ziekenhuis Emmeloord
- 07-04-04 15:53 - Braafste jongetje van de klas
- 07-04-04 14:39 - Vragen over dagvaarding van de voorganger van een protestants-evangelische kerk in Diyarbakir
- 07-04-04 12:33 - Bijdrage debat Bolletjesslikkers
- 07-04-04 12:27 - Bijdrage debat Witwaspraktijken Holland Casino
- 07-04-04 12:01 - ChristenUnie: Koolzaad weer op Flevolandse kaart
- 07-04-04 10:53 - Bijdrage debat witwaspraktijken Holland Casino
- 07-04-04 10:45 - Rouvoet waarschuwt voor dictatuur van LPF
- 06-04-04 16:53 - ChristenUnie en SGP vragen Bot naar kerk in Turkije
- 06-04-04 15:46 - Bijdrage debat Rapport Commissie-Blok – Onderzoek integratiebeleid
- 06-04-04 13:11 - Rapport-Blokland
- 05-04-04 15:24 - Kiezen voor Nederland
- 05-04-04 15:10 - ChristenUnie Amersfoort stelt vragen over casino
- 05-04-04 12:29 - Nota-overleg Hoofdlijnen nieuw kiesstelsel
- 03-04-04 17:43 - Column Friesch Dagblad: Uit het oog...
- 02-04-04 17:07 - Catherine zoekt prostituees
- 01-04-04 16:34 - Verslag Wijziging Ambtenarenwet e.d. - integriteit
- 01-04-04 15:40 - Bijdrage debat Grondwetswijziging onderwijs
- 01-04-04 15:05 - Algemeen Overleg Hanzelijn en RW 31 Zurich-Harlingen
- 01-04-04 13:47 - Algemeen Overleg Kabinetsstandpunt en SER-advies WAO-instroom
- 01-04-04 09:11 - Column Centraal Weekblad: Thuisvoelen
maart
- 31-03-04 15:43 - Spreekbeurt Wezep
- 31-03-04 15:38 - Bijdrage debat Verslag Europese Top Brussel
- 31-03-04 15:01 - Algemeen Overleg Voortgang afspraken kabinet-SNN
- 30-03-04 18:46 - ChristenUnie Radio
- 30-03-04 16:37 - Vragen over Demonstratie naar aanleiding dood sjeik Yassin
- 29-03-04 20:15 - Juliana
- 27-03-04 20:13 - Doorbraak lijkt mogelijk in strijd om tunnel
- 26-03-04 13:06 - Vragen over C2000
- 26-03-04 13:05 - Slob zeer verontrust over voortgang C2000
- 26-03-04 10:05 - schriftelijke vragen C2000
- 25-03-04 16:10 - Amateurisme in reportage over christenen in Barneveld
- 24-03-04 13:24 - Veiligheid moet bij C2000 vooropstaan
- 23-03-04 16:47 - Vragen over positie van christenen in Laos
- 23-03-04 16:07 - Vragen over de mogelijke moord op een Armeense luitenant tijdens een NAVO-cursus
- 22-03-04 15:30 - Vragen over Uitspraak Gerechtshof Den Haag - euthanasie
- 20-03-04 19:18 - Sloboffensief Hanzelijntunnel
- 20-03-04 11:35 - <i>Koningin van het volk</i> overleden
- 20-03-04 07:39 - Herijking sociale rechtsstaat mag geen efficiency-operatie zijn
- 18-03-04 16:35 - Bijdrage debat legkippenbesluit
- 18-03-04 15:20 - Algemeen Overleg Toekomst nationale rechtsstaat en Van wetten weten
- 18-03-04 15:13 - Vragen over Gijzeling Ingrid Betancourt, Colombiaanse presidentskandidaat
- 18-03-04 15:11 - Bijdrage debat DNA-onderzoekin strafzaken
- 17-03-04 16:36 - Bijdrage debat bovenregionaal vervoer gehandicapten
- 17-03-04 15:52 - Bijdrage debat Stabiliteits- en Groeipact en begrotingstekort
- 17-03-04 15:19 - Algemeen Overleg Wijziging besluit beheer en schadebestrijding dieren
- 17-03-04 15:17 - Algemeen Overleg JBZ-Raad
- 17-03-04 15:09 - Bijdrage debat Religeuze uitingen ambtenaren
- 17-03-04 13:27 - ChristenUnie Radio
- 16-03-04 15:16 - Algemeen Overleg Enquête Bouwfraude
- 16-03-04 15:15 - Algemeen Overleg Veiligheid vrouwen en meisjes asielopvang
- 16-03-04 15:08 - Algemeen Overleg Landenbeleid vluchtelingen
- 15-03-04 15:02 - Wetgevingsoverleg Werkwijze Tweede kamer en Reglementen van Orde
- 11-03-04 17:00 - Ouder worden
- 11-03-04 16:00 - Bijdrage debat belastingvrijstaatjes
- 11-03-04 13:52 - Verslag Wijziging invoering Wet Werk en Bijstand
- 10-03-04 20:20 - Algemeen Overleg Internationale bescherming van de vrijheid van godsdienst of overtuiging
- 10-03-04 17:15 - ChristenUnie wil burgers aanspreken op ikke-ikke-ikke-gedrag
- 10-03-04 17:13 - ChristenUnie wil Europese ambassadeur voor mensenrechten of godsdienstvrijheid
- 10-03-04 17:05 - Zware metalen in de lucht
- 10-03-04 16:57 - Vrije postmarkten
- 10-03-04 16:29 - Algemeen Overleg Rijbewijsrevolutie
- 10-03-04 14:36 - Overhandiging manifest Geen gok met kansspelen
- 10-03-04 13:57 - Algemeen Overleg Voortgangsrapportage kansspelen
- 09-03-04 22:06 - Het Elfde Uur: André Rouvoet steunt manifest tegen gokverslaving
- 09-03-04 13:56 - Algemeen Overleg Landenbeleid Irak, Liberia, Tsjetsjenië, Afghanistan
- 09-03-04 13:34 - Vragen over Verplichte verzekering zelfstandigen Ziekenfonds
- 09-03-04 11:34 - Column: Recht op niet-zorgen?
- 09-03-04 10:37 - Godsdienstvrijheid vraagt ambitie
- 08-03-04 22:02 - Bestrijding illegale drugshandel
- 08-03-04 15:33 - column Swollenaer
- 08-03-04 13:44 - ChristenUnie en verslavingsinstellingen presenteren manifest over gokverslaving
- 06-03-04 16:25 - forumdebat onderwijsvrijheid
- 06-03-04 10:35 - ChristenUnie-SGP Rotterdam: Rotterdam Marathon verstoort kerkdiensten
- 05-03-04 23:16 - NOVA: André Rouvoet over Holland Casino
- 05-03-04 10:54 - Dwingend secularisatiegeloof
- 03-03-04 20:03 - Bezwaren ChristenUnie Ede tegen theaterproductie
- 03-03-04 19:26 - EP-fractie ChristenUnie-SGP neemt controlerende taak wel degelijk serieus
- 03-03-04 13:27 - Vragen over Oprichting Bureau Sociaal Erotische Bemiddeling Rotterdam
- 01-03-04 20:39 - Opmerkelijke wethouderswissel in Katwijk
- 01-03-04 13:21 - Vragen over Klankbordgroep Integrale Ontwikkeling tussen Delft en Schiedam
februari
- 28-02-04 17:20 - Toekomst landbouw in politieke handen
- 27-02-04 13:30 - Algemeen Overleg Geweldsinstructies Nederlandse militairen Irak
- 26-02-04 23:13 - Rapport-Belder
- 26-02-04 17:04 - Nieuwe burgemeester op campagne in Rijssen
- 26-02-04 14:54 - Uitslag poll begin 2004
- 26-02-04 14:33 - Actie beter gokbeleid
- 25-02-04 15:56 - Vragen over Dreigende subsidiestop Vluchtelingenorganisaties Nederland
- 24-02-04 17:10 - Oud-Statenlid ChristenUnie-wethouder in De Bilt
- 19-02-04 22:10 - 1e termijn overleg lgf
- 19-02-04 22:06 - 1e termijn debat Kijkwijzer
- 19-02-04 21:15 - ChristenUnie Nunspeet wil Kwaliteitskamer
- 19-02-04 16:11 - Bijdrage debat Irak
- 19-02-04 12:27 - Geloof en werken bij ChristenUnie
- 19-02-04 09:54 - Column: Haagse hijgerigheid
- 18-02-04 22:28 - New Europe Forum
- 18-02-04 16:00 - Vragen over Verhoging eigen bijdrage thuiszorg
- 18-02-04 12:31 - Bijdrage debat Saldo EMU
- 17-02-04 22:04 - Geen andere naam…
- 17-02-04 18:52 - Bijdrage debat bouwfraude
- 16-02-04 21:26 - ChristenUnie: Bezem door top UWV
- 16-02-04 17:17 - Asielbeleid kan in de praktijk zo onredelijk uitpakken
- 16-02-04 16:04 - Algemeen overleg Beleid veenkoloniën komende jaren
- 16-02-04 15:26 - Hoofdoekjes (column)
- 14-02-04 13:19 - Kamer laat tanden zien over Pachtwet
- 13-02-04 16:40 - NRC-Handelsblad over AO C2000
- 13-02-04 16:33 - Interview Ruud Koole over de moderne politieke partij
- 13-02-04 16:23 - Doorbraak
- 13-02-04 15:38 - Achtergronden van een permanente campagne
- 13-02-04 11:51 - Ook de ChristenUnie moet opgeschud worden!
- 12-02-04 17:04 - Helder geluid uit Teheran
- 12-02-04 16:03 - Algemeen overleg Dierproeven
- 12-02-04 10:34 - Kaboel en daarbuiten
- 11-02-04 20:47 - Maatje te groot
- 11-02-04 18:53 - Migratie en migratiestromen
- 11-02-04 17:47 - ChristenUnie motie voor drempelloze toegang tot huisarts
- 11-02-04 16:52 - Hoor en wederhoor
- 11-02-04 12:32 - Algemeen Overleg Inzet Apache-helicopters Afghanistan
- 10-02-04 22:58 - Halve waarheden
- 10-02-04 13:24 - Wisselend beeld in peilingen
- 10-02-04 12:59 - Immigratiebeleid per lidstaat Europa bepalen
- 10-02-04 12:26 - Bijdrage debat Positie Kabinet der Koningin
- 10-02-04 07:47 - Ierse nuchterheid na Italiaans temperament
- 09-02-04 22:53 - Bedrijven in ontwikkelingslanden
- 09-02-04 18:58 - Minister Verdonk liet hart niet spreken
- 09-02-04 14:32 - Bijdrage debat terugkeerbeleid
- 06-02-04 17:53 - Brede steun voor genereus pardon
- 05-02-04 21:26 - Algemeen Overleg Pachtbeleid
- 05-02-04 16:54 - Tineke Huizinga: ’Beleid Verdonk is hard en onacceptabel’
- 05-02-04 10:28 - Verslag Kaderverdrag bescherming nationale minderheden
- 05-02-04 09:45 - Bijdrage debat Israëlische afscheidingslinie
- 05-02-04 09:44 - Bijdrage debat Wapenexport China
- 05-02-04 07:40 - Europa moet christelijk erfgoed koesteren
- 04-02-04 21:30 - Algemeen Overleg Tweede fase HAVO/VWO
- 04-02-04 21:21 - Bijdrage debat Algemeen kader herziening Wetboek van Starfvordering
- 03-02-04 09:58 - Verslag Wijziging Electriciteitswet 1998 en Gaswet
- 03-02-04 09:48 - Bijdrage debat Gekozen burgemeester
- 02-02-04 10:10 - Tineke Huizinga: "Ik vind dit te erg voor woorden"
- 02-02-04 10:05 - De specifieke pardonregeling in het kort
- 02-02-04 10:01 - Het verhaal van de familie Sediqi
januari
- 30-01-04 17:38 - 4000 vrienden voor ChristenUnie
- 30-01-04 15:39 - Herindeling Achterhoek (media)
- 30-01-04 13:22 - Overschatting van de mensheid?
- 29-01-04 16:45 - Fraudezaken
- 29-01-04 09:53 - Bijdrage debat Herindeling Achterhoek
- 28-01-04 21:18 - Algemeen Overleg Toekomst nationale rechtsstaat
- 28-01-04 17:35 - Gezinnen dreigen uiteen te vallen
- 28-01-04 15:35 - Arie Slob lid SEF
- 28-01-04 08:12 - Bijdrage debat Beroepen in het onderwijs
- 28-01-04 00:28 - Gezinnen dreigen uiteen te vallen
- 27-01-04 21:24 - Vragen over Rapgroep NAG - antisemitische teksten
- 27-01-04 13:01 - Belder in Dresden
- 27-01-04 09:51 - Verslag Wegenverkeerswet 1994 inzake invoering digitale controle-apparaat
- 27-01-04 09:43 - Algemeen Overleg Direct gekozen burgemeester
- 26-01-04 14:03 - De nieuwe lijsttrekker
- 26-01-04 13:47 - Hans Blokland lijsttrekker
- 26-01-04 09:38 - Vragen over Haïti
- 24-01-04 21:17 - Hans Blokland lijsttrekker EP
- 23-01-04 23:27 - André Rouvoet: Sommige dingen doe je niet
- 23-01-04 22:44 - Werkbezoek Landstede 23-01-2004
- 23-01-04 21:27 - Tineke Huizinga over regeling schrijnende gevallen: Ik vind het een vreemd en teleurstellend verhaal
- 23-01-04 21:08 - Verslaafd, via de goot naar de stadsdeelraad
- 23-01-04 19:38 - Raadslid ChristenUnie opent aanval op Panorama artikel 'onbarmhartig Barneveld'
- 23-01-04 19:26 - ChristenUnie wil duidelijkheid belastingaangifte
- 22-01-04 21:37 - Bijdrage debat Openheid en continuïteit publieke omroep
- 22-01-04 09:34 - Verslag Wijziging Drank-en horecawet; introductie bestuurlijke boete
- 22-01-04 09:33 - Verslag Afbakening en reikwijdte AWBZ en onderwijs
- 22-01-04 09:30 - Verslag Actieplan gelijke behandeling
- 20-01-04 23:30 - Dobberen in jodenbloed
- 20-01-04 21:27 - Vragen over Verkoop Duits rundvlees zonder BSE-toets
- 20-01-04 18:00 - Vragen over Geschiktheid elektronische aangifte anders dan Windows
- 20-01-04 14:31 - Verlinksing van ChristenUnie is slechts schijn
- 19-01-04 14:57 - Diepte integratieprobleem niet gepeild
- 16-01-04 19:07 - Werkbezoek aan BNN
- 16-01-04 15:59 - "EP-kandidaten ChristenUnie niet erg concreet"
- 15-01-04 23:11 - Situatie in Zimbabwe
- 15-01-04 22:07 - Protesten op Haïti
- 15-01-04 14:00 - Geef aan de keizer wat des keizers is
- 14-01-04 22:05 - Moord op docent in den Haag
- 14-01-04 18:55 - Migratie in Europa
- 13-01-04 23:20 - Algemeen belang
- 13-01-04 23:17 - Perspectieven voor de Doha-ronde
- 13-01-04 23:10 - Frits Wester: 'Rouvoet kan een debat beinvloeden'
- 13-01-04 21:36 - Verbod op fosfaten
- 12-01-04 14:59 - Verslag PerspectieF en Gerald Troost in concert
- 10-01-04 14:35 - Bromfietsplannen minister Peijs
- 10-01-04 11:44 - Samenvatting commentaar ChristenUnie-SGP op de grondwet
- 09-01-04 10:57 - Werkbezoek Urk
- 08-01-04 17:35 - Europees erfgoed
- 08-01-04 15:29 - Godsdienstvrijheid in Europa
- 08-01-04 13:53 - Verslag Wijziging GWWD kortingensysteem art. 86 lid 2
- 07-01-04 21:14 - Werkbezoek Urk
- 07-01-04 21:10 - Zembla over C2000
- 06-01-04 09:50 - Column: De school als hoeksteen van de samenleving?
- 05-01-04 10:27 - Goede voornemens
- 02-01-04 09:44 - Graag een open discussie over onderwijsvrijheid
- 01-01-04 13:08 - Moskou zelf „arabiseert” Tsjetsjeense conflict
- 01-01-04 12:45 - Websites Rijk van Dam en Johannes de Jong