Speech André Rouvoet: Het geheim van de ChristenUnie

Beste vrienden en vriendinnen,
De laatste tijd word ik regelmatig gevraagd naar het geheim van de ChristenUnie. ‘Hoe komt het dat jullie bij de gemeenteraadsverkiezingen zoveel winst boekten en daarna zoveel wethoudersposten hebben binnengehaald? Hoe valt die geweldige ledenwinst te verklaren, terwijl bijna alle partijen in ledental achteruitgaan? Waarom worden Arie Slob, Tineke Huizinga en jij op de meest uiteenlopende podia uitgenodigd om het verhaal van de ChristenUnie te vertellen? Waarom wordt jullie mening steeds vaker en door steeds meer media belangrijk gevonden? Waar komen die fraaie peilingen voor de a.s. Kamerverkiezingen vandaan? Wat is er gebeurd dat er vandaag de dag niet over de kabinetsformatie kan worden gesproken of de ChristenUnie speelt er een rol bij, vaak zelfs een sleutelrol? Wat is jullie geheim?’
Geweldig dat steeds meer mensen ontdekken dat de ChristenUnie niet een partij als alle andere partijen is! Dat wij iets hebben, een geheim, dat ons uniek maakt, onderscheidend én relevant. Nu wil je je geheim natuurlijk meestal niet prijsgeven. Stel je voor dat anderen achter je geheim komen en het overnemen! Dat zien wij bij de ChristenUnie dus anders. Wij maken geen geheim van ons geheim! Iedereen mag het weten en hoe meer navolging hoe liever! En daarom wil ik het vandaag met u, de dragende krachten van onze ChristenUnie, hebben over ons geheim. Want het komt er de komende maanden wel op aan!
Het zijn spannende tijden in de politiek. En dan bedoel ik niet alleen voor ‘Den Haag’, maar voor Nederland! De verkiezingen komen eraan. Dat betekent nieuwe kansen, ook voor de ChristenUnie. Deze week hebben we de eindbalans opgemaakt van de drie kabinetten-Balkenende die we in vier jaar tijd hebben meegemaakt. Onze fractie heeft recht willen doen aan het goede dat er in die jaren is gebeurd. Maar op een balans staan niet alleen bezittingen, maar ook schulden; niet alleen de plussen, ook de minnen. Die kant hebben we dus óók belicht. U kunt het allemaal nalezen via de website. We hebben geconstateerd dat er weliswaar het nodige is gedaan, maar dat er ook veel is blijven liggen. Én dat er verkeerde keuzes zijn gemaakt, verkeerde prioriteiten zijn gesteld. Onder invloed van de VVD is het overal marktwerking en concurrentie wat de klok slaat. En bijna was onder invloed van D66 ons unieke omroepbestel verkwanseld. Ik denk verder aan de onevenredige bijdrage aan het economisch herstel die van kwetsbare groepen als de ouderen en de chronisch zieken in onze samenleving is gevraagd. Ik denk aan de verwaarlozing van de opdracht om de schepping verantwoord te beheren. Ik denk aan het blijven liggen van de ethische thema’s, die weliswaar in het Regeerakkoord stonden, maar waaraan door dit kabinet, waarin het CDA toch veruit de grootste coalitiepartij was, geen prioriteit is gegeven. Het was veelzeggend dat de minister-president mij deze week op mijn vragen daarover tot twee keer toe geen inhoudelijk antwoord heeft willen geven. Ik denk ook aan de harde kanten van het asielbeleid van de afgelopen. Kortom: er is vanuit een christelijk-sociale visie op een gezonde samenleving nog héél veel te doen. Daar gaat het dus over, op 22 november!
Het is een spannende tijd voor ons land. De economie mag in de achterliggende magere jaren weer op orde zijn gebracht, dat betekent niet dat alle plooien in de samenleving weer glad gestreken zijn. Er is nog altijd een groot vertrouwensprobleem tussen de burgers van dit land en de politiek. En dat terwijl politiek bij uitstek een kwestie van vertrouwen is! Dat baart mij grote zorgen. Kijk naar de moeiten in het integratiebeleid. Kijk hoe de spanningen rond de islam ertoe hebben geleid dat alles wat met religie en geloof te maken heeft onder vuur is komen te liggen en in het publieke leven geen plaats meer lijkt te mogen hebben. En voor je het weet wordt de kerk met haar – kennelijk niet politiek-correcte – opvattingen weggezet als deel van ‘de as van het religieuze kwaad’. Je gelooft toch je oren niet!
De ChristenUnie staat pal voor de vrijheid van godsdienst en die omvat dus ook het recht om te leven naar en uiting te geven aan opvattingen die door anderen, en voor mijn part door de rest van de wereld, niet worden gedeeld. En jazeker, de wet stelt grenzen aan de uitoefening van dit recht. En terecht: je mag niet met een beroep op je geloof alles maar zeggen en doen en daarbij anderen onnodig kwetsen, discrimineren, schade berokkenen, als je dat al zou willen.
En natúúrlijk staat de ChristenUnie evenzeer op de bres voor de vrijheid van meningsuiting. Dat is in een vrije samenleving een groot goed. Maar ook dááraan zijn grenzen gesteld. Er bestaat geen recht op kwetsen of beledigen. En – om een hoogst actueel voorbeeld te noemen – Tineke heeft een wetsvoorstel ingediend om het opzettelijk, beledigend ontkennen van misdrijven tegen de menselijkheid strafbaar te stellen. Dat zijn we verplicht aan de slachtoffers en nabestaanden van de Holocaust en bijv. de Armeense genocide.
Dat brengt mij op het volgende: onlangs was ik voor een tv-programma in Israël. Op enig moment ging er in Bethlehem een Palestijn met mij in discussie over ‘de muur’, die hem afscheidde van Jeruzalem en omgeving. Hij stelde dat de mensen vrede willen en dat de muur moest vallen. Toen ik hem vroeg of het dan inderdaad vrede zou zijn, zei hij alleen: ‘dit is allemaal Palestijnse grond’. Dat bleef hij herhalen, tot ik vroeg of er in zijn visie ook ruimte was voor de staat Israël. Toen keek hij mij achterdochtig aan, zei dat hij me niet begreep en dat hij nu echt weg moest. Op zo’n moment weet je weer waarom een partij als de ChristenUnie ten principale achter Israël staat en waarom het zo nodig is om voortdurend te bidden voor de vrede van Jeruzalem!
Er is de afgelopen jaren heel veel onrust in onze samenleving geweest. En nog altijd is er sprake van instabiliteit, verwarring en onderhuidse spanningen. Er is niet veel voor nodig om de onzekerheid, het gevoel van onveiligheid, het onbehagen en het gebrek aan vertrouwen burgers boven water te krijgen. Praat met burgers in achterstandswijken, met boeren, jonggehandicapten, bijstandmoeders en jongeren die niet aan een stage of een leerbaan kunnen komen, of met ondernemers die wanhopig worden van alle regelgeving en bureaucratie, en je weet weer waarom iemand als Fortuyn – ook tot ónze schrik – zoveel sympathie kon verwerven.
Misschien is dat wat mensen ons geheim noemen: onze realiteitszin. Onze gerichtheid op de fundamenten van onze samenleving en op wat mensen ten diepste beweegt. Een bloeiende economie zegt weinig over de kwaliteit van het leven. Ons ideaal is een samenleving die gekenmerkt wordt door onderlinge verbondenheid. Die oog heeft voor wat van blijvende waarde is. Een samenleving waarin ruimte is om voor elkaar te zorgen, met elkaar te leven en samen te werken aan een welvaart die duurzaam is, zodat we een wereld achterlaten die onze kinderen niet minder maar meer mogelijkheden biedt.
De ChristenUnie is de kabinetten-Balkenende steeds positief-kritisch tegemoet getreden. Bij de hervormingen hebben we steun gegeven waar dat kon en oppositie gevoerd waar dat nodig was. Oppositie, niet tegen het kabinet, maar vóór een christelijk-sociaal beleid. En dat was nodig, want bij de restauratie van de economie is het fundament van de samenleving te vaak veronachtzaamd.
Wij willen dat fundament verstevigen waar het de afgelopen jaren het hardst gekraakt heeft, namelijk op het punt van de bescherming van de zwakkeren.
En misschien is dat wat anderen ons geheim zouden noemen: onze bewogenheid met en ons respect voor ieder mens. Van het ongeboren leven tot en met het leven dat in z’n laatste fase met alle zorg omringd behoort te worden.
Opkomen voor de zwakken en kwetsbaren dus. Door ouderen en jongeren échte kansen te bieden op de arbeidsmarkt. Soms hebben mensen nu eenmaal een steuntje in de rug nodig. Door kansarme jongeren via leer-werktrajecten op weg te helpen. Door schoolverlaters en oud-studenten via een belastingkorting te stimuleren om, voordat ze betaald werk gaan verrichten, ‘een sociaal half jaar’ te besteden aan vrijwilligerswerk in de zorg of het onderwijs. Een voorstel dat vorige week door de Nederlandse Organisatie voor Vrijwilligers werd uitgeroepen tot het beste en meest constructieve voorstel op dit terrein! Die zelfde week riep de Stichting Alcohol Preventie het ChristenUnie-programma uit als het programma met de meest concrete en effectieve maatregelen om drankmisbruik onder jongeren tegen te gaan. Waarvan akte!
Want ook in de gezondheidszorg verdienen de kwetsbare groepen onze bijzondere aandacht. Neem de no-claimregeling van dit kabinet. Die werkt niet. Ze is bureaucratisch, en ze is vooral onrechtvaardig en onsolidair. Daarom heb ik samen met Wouter Bos deze week bij de Algemene Beschouwingen een motie ingediend om de regeling per 1 januari af te schaffen. Helaas stemden VVD, CDA, D66 en ook SGP tegen, zodat de motie werd verworpen.
En over de fundamenten van onze samenleving gesproken: het gezin! Als echte gezinspartij komen we tot mijn schrik steeds meer alleen te staan. Neem nu alleen dat het CDA ‘om’ is gegaan en net als GroenLinks, D66 en VVD afwil van de overdraagbaarheid van de algemene heffingskorting van de niet-verdienende partner. Oftewel: het laatste restje kostwinnersmodel wordt nu met steun van het CDA om zeep geholpen, omdat het ‘thuiszitten zou belonen’. Femke Halsema noemde het een ‘aanrechtsubsidie’. Tja, weet wel wie je op dit punt als bondgenoten kiest…! Intussen kost dat een gezin wel ruim 2000 euro per jaar, terwijl men vaak om goede redenen – bijv. de zorg voor de kinderen of voor familieleden – toch al afziet van een tweede inkomen! Wij blijven ons onverminderd inzetten voor het behoud van de volledige keuzevrijheid van ouders om arbeid- en zorgtaken te verdelen. Daarom vinden we ook dat ouders zelf mogen beslissen of ze hun kinderen zelf opvoeden of naar de gesubsideerde kinderopvang brengen. Vandaar ons voorstel voor een kindgebonden budget dat ouders vrij mogen besteden. Óf voor kinderopvang, óf ter compensatie van het feit dat ze minder gaan werken om zelf voor hun kind te zorgen.
Of zit ons geheim misschien in het evenwicht dat we nastreven tussen economie en ecologie? Tussen eerlijk ondernemerschap en verantwoord rentmeesterschap. Vanuit respect voor de schepping, voor natuur en milieu, behoren wij aandacht te hebben voor energiebesparing en verduurzaming van onze energiebronnen en gericht te zijn op ‘schoon, veilig en duurzaam’ in het mobiliteitsbeleid. Daar willen wij de komende jaren dan ook veel geld in steken.
Deze zorg voor het milieu heeft niets te maken met linksigheid, maar alles met de bijbelse opdracht om de schepping te bebouwen én te bewaren. Ik benadruk graag dat de agrarische sector daarbij een vitale rol speelt, die wel eens wat meer erkenning zou mogen krijgen. Want de boeren zijn niet alleen verantwoordelijk voor voedselvoorziening, maar ook voor het beheer van het landschap en de leefbaarheid op het platteland. Niet voor niets maakt de ChristenUnie zich in Den Haag sterk voor hun kansen om een eerlijke boterham te verdienen.
Misschien is ons geheim dat de ChristenUnie niet in hokjes van rechts of links te vangen is. Daarom vraagt men ons ook zo vaak aan wiens kant wij eigenlijk staan: aan de kant van Bos, Halsema en Marijnissen, of aan de kant van Balkenende en Rutte. Gisteren riep de Volkskrant ons zelfs op om kleur te bekennen: “Rouvoet moet voor de verkiezingen duidelijk maken welke coalitie hij in het zadel gaat helpen.” Toen dacht ik wel: hoe heb ik het nu? We hebben toch verkiezingen voor de Tweede Kamer?! De vraag op 22 november is toch niet wie met wie gaat of wie de nieuwe minister-president wordt, maar door wie de Nederlandse kiezers zich de komende vier jaar vertegenwoordigd willen zien in de Kamer? En dan gaat het toch niet om de poppetjes of combinatie A of B, al doen CDA en PvdA er – met hulp van de media – alles aan om er een stuk voor twee heren van te maken, maar om wat de partijen vóórhebben met Nederland? Zullen we het daar de komende twee maanden eerst eens over hebben? En mag de kiezer zich daar alstublieft éérst over uitspreken?
Bovendien: wij van de ChristenUnie zijn toch niet de politiek ingegaan om de ene of de andere coalitie in het zadel te helpen? Het gaat ons toch om het realiseren van zoveel mogelijk van ons programma, om het realiseren van onze missie om de samenleving meer te laten functioneren naar Gods wil! Áls we als ChristenUnie dan straks misschien in zo’n sleutelpositie zitten, dan zal het er dus op aankomen hoe bereidwillig andere partijen zijn om aan onze programmatische wensen tegemoet te komen. En ik kan u verzekeren: voor iedere denkbare combinatie hebben we een stevig lijstje besprekingspunten! Het CDA lijkt verder te willen met de VVD. Mochten we in die optie aanschuiven, dan is er in ieder geval een getalsmatig sterke ChristenUnie nodig om het beleid in de gewenste richting bij te stellen.
Wij staan er als partij in de peilingen beter voor dan ooit. Dat is prachtig en ik ben er oprecht dankbaar voor. Maar groei in zetels is ook echt nodig. De ChristenUnie kan de partij zijn die het verschil maakt. Maar die sleutelrol kunnen we alleen écht waarmaken als we voldoende gewicht in de schaal leggen. Maar eerst en vooral is groei nodig omdat het zo ontzettend belangrijk is dat de stem van de uitgesproken christelijke politiek in het parlement versterkt wordt. In plaats van in te gaan op de vraag ‘wordt het rood of wordt het groen?’ stel ik: er moet meer blauw in het parlement komen!
Versterking van de christelijke politiek: dan gaat het om al die thema’s die ik net genoemd heb. Er wordt vaak gesproken over strategisch stemmen. Maar ik heb nooit begrepen wat er strategisch is aan het uitbrengen van een stem op een partij waarmee je het eigenlijk niet zo eens bent. Wie écht strategisch wil stemmen, stemt niet op de grootste, maar op de beste, de meest uitgesprokene, op de partij die het dichtst bij je eigen opvattingen en overtuigingen staat!
Daarom roep ik iedereen die zich kan vinden in onze uitgangspunten, die het eens is met onze standpunten of die zich thuis voelt bij onze stijl van optreden óp om strategisch te stemmen. Steun onze strategie van versterking van de christelijke politiek en stem ChristenUnie! Onze inhoud, ons programma is strategisch en duurzaam. Duurzaam voor elkaar.
Ja maar, zei van de week iemand tegen mij, Maxime Verhagen zegt dreigend tegen de weglopende CDA-stemmers dat een stem op Rouvoet een stem op Bos is. Tja, dat heb ik ook gelezen. Ik moest er wel een beetje om lachen, want ik had al voorspeld dat hij dat zou zeggen. En ook Joop Wijn, de huidige minister van Economische Zaken, deed als CDA-er vanmorgen een duit in het campagnezakje. Kennelijk vindt het CDA het hard nodig om de ChristenUnie aan te pakken. Dat is veelzeggend! Maar ze zijn weinig origineel en eerlijk gezegd ook weinig overtuigend. Hoeveel mensen zijn er de achterliggende jaren achtergekomen dat ze met hun – strategische – stem op Balkenende Boris Dittrich, Lousewies van der Laan en Rita Verdonk er gratis bij hebben gekregen? Laat ik het speciaal voor Maxime Verhagen en Joop Wijn nog een keer uitleggen: een stem op Rouvoet is gewoon een stem op het christelijk-sociale programma van de ChristenUnie!
Overigens voorspel ik u dat we met nog meer aanvallen en onredelijke kritiek te maken zullen krijgen. Dat heeft er alles mee te maken dat je de ChristenUnie en onze relevante positie niet langer kunt negeren. Ik zeg u vast dat ik daar niet iedere keer op zal reageren. De kiezer prikt door dit soort campagnetaal wel heen. En verder geldt hier het bemoedigende woord van Mahatma Gandhi: “First they ignore you, then they ridicule you, then they fight you, and then you win” (eerst negeren ze je, dan maken ze je belachelijk, dan bestrijden ze je, en dan win je).
Als ik de vele mails lees waarin mensen vertellen dat ze zich door de ChristenUnie aangesproken voelen en daarom op ons gaan stemmen, dan valt op dat dat heel vaak is omdat ze vinden dat we een partij zijn die met overtuiging staat voor haar ideeën. Voor een kwart van onze kiezers is het doorslaggevende argument ‘de stijl van politiek bedrijven’. Kennelijk onderscheidt de ChristenUnie zich vooral daarin van andere partijen. Ik beschouw dit als het grootste compliment dat een politieke partij kan worden gemaakt. In een democratie gaat politiek immers over concurrerende visies op het goede leven, op de inrichting van de samenleving en de taak van de overheid daarin. Dan moet je dus niet je oren laten hangen naar de wisselende opvattingen van de burgers, maar dan is het zaak om trouw te blijven aan je uitgangspunten en te vertalen naar concrete politieke voorstellen en besluiten. Alleen zó kan een helder eigen profiel worden ontwikkeld én bewaard.
En hier, beste vrienden en vriendinnen, naderen we het echte geheim van de ChristenUnie: wij zitten niet in de politiek om zoveel mogelijk macht te verwerven, maar om de macht dienstbaar te maken aan de gerechtigheid van het Koninkrijk van God. Wij stellen er een eer in Hem te dienen in politiek en samenleving. Net als Daniël: vanuit een levende relatie met de Koning der koningen, vrijmoedig, met de luiken open. In die herkenning hebben we ons – zoals onze Unieverklaring het zegt – verenigd om, gelovig luisterend naar het Woord van God en met een open oog voor de werkelijkheid, te zoeken naar Gods wil en zo invloed uit te oefenen op het bestuur van ons land. Het ambacht van de christelijke politiek mag worden beoefend in het perspectief van Gods toekomst, van Zijn Koninkrijk, dat er is en dat komt. Wat een bemoedigende en geruststellende wetenschap!
Zo wil de ChristenUnie in de politiek staan. Ons hart staat open voor de samenleving, voor de mensen. Omdat wij weten dat Gods hart openstaat voor de wereld. En zo willen wij ons inzetten voor een gezonde samenleving, voor een land waarin het voor iedereen goed wonen is. Om het met een variant op moeder Theresa te zeggen: het gaat ons mensen uiteindelijk niet om een huis, maar om geborgenheid. Het gaat niet om een brood, maar om waardigheid. Het gaat niet om geld of inkomen, maar om het goede leven.
Het goede leven. Dat begint niet in Den Haag, maar dat begint bij u. Laat ik dat tot slot benadrukken. De ChristenUnie wordt niet méér vertegenwoordigd door Tineke, Arie of mij dan door ú. De geloofwaardigheid van onze politiek hangt uiteindelijk af van wat wij als christenen in de praktijk van ons leven laten zien. Of we leven naar wat we geloven, ‘practice what we preach’.
Christelijke politiek is geen statisch instituut, maar een beweging van christenen die zich vanuit hun geloof, vanuit een levende relatie met Jezus Christus, inzetten voor vrede en gerechtigheid. Ik moet onvermijdelijk denken aan de wereldwijde Micha Campagne, waarin ook de ChristenUnie actief deelneemt, en die verwijst naar Micha 6:8: “we weten wat de Here van ons vraagt: niet anders dan recht te doen en getrouwheid lief te hebben, en ootmoedig te wandelen met uw God”.
Áls wij al een geheim hebben, dan is het dit. En dat geheim zit niet in onze statuten, niet in ons verkiezingsprogramma, niet in mediatrainingen. Het zit in uw hart en in mijn hart. En we laten ons maar wat graag in ons hart kijken, ook in ons politieke werk.
Beste ChristenUnie-vrienden en vriendinnen, we hoeven het gelukkig niet te hebben van de peilingen. We mogen het verwachten van de zegen. En dat is nog altijd wat anders dan succes! Daarom gaan we vol vertrouwen op weg naar 22 november. Nee: geen zelfvertrouwen. Maar vertrouwen op God in wiens dienst we mogen staan. En vanuit die positie van dienstbaarheid, afhankelijkheid én verwachting, zeg ik u, namens alle kandidaten: wij gaan met groot enthousiasme, vol overtuiging en met inzet van al onze krachten de campagne voor de verkiezingen in. U kunt op ons rekenen! En wij rekenen op u!
Toespraak André Rouvoet voor het UnieCongres van de ChristenUnie
De laatste tijd word ik regelmatig gevraagd naar het geheim van de ChristenUnie. ‘Hoe komt het dat jullie bij de gemeenteraadsverkiezingen zoveel winst boekten en daarna zoveel wethoudersposten hebben binnengehaald? Hoe valt die geweldige ledenwinst te verklaren, terwijl bijna alle partijen in ledental achteruitgaan? Waarom worden Arie Slob, Tineke Huizinga en jij op de meest uiteenlopende podia uitgenodigd om het verhaal van de ChristenUnie te vertellen? Waarom wordt jullie mening steeds vaker en door steeds meer media belangrijk gevonden? Waar komen die fraaie peilingen voor de a.s. Kamerverkiezingen vandaan? Wat is er gebeurd dat er vandaag de dag niet over de kabinetsformatie kan worden gesproken of de ChristenUnie speelt er een rol bij, vaak zelfs een sleutelrol? Wat is jullie geheim?’
Geweldig dat steeds meer mensen ontdekken dat de ChristenUnie niet een partij als alle andere partijen is! Dat wij iets hebben, een geheim, dat ons uniek maakt, onderscheidend én relevant. Nu wil je je geheim natuurlijk meestal niet prijsgeven. Stel je voor dat anderen achter je geheim komen en het overnemen! Dat zien wij bij de ChristenUnie dus anders. Wij maken geen geheim van ons geheim! Iedereen mag het weten en hoe meer navolging hoe liever! En daarom wil ik het vandaag met u, de dragende krachten van onze ChristenUnie, hebben over ons geheim. Want het komt er de komende maanden wel op aan!
Het zijn spannende tijden in de politiek. En dan bedoel ik niet alleen voor ‘Den Haag’, maar voor Nederland! De verkiezingen komen eraan. Dat betekent nieuwe kansen, ook voor de ChristenUnie. Deze week hebben we de eindbalans opgemaakt van de drie kabinetten-Balkenende die we in vier jaar tijd hebben meegemaakt. Onze fractie heeft recht willen doen aan het goede dat er in die jaren is gebeurd. Maar op een balans staan niet alleen bezittingen, maar ook schulden; niet alleen de plussen, ook de minnen. Die kant hebben we dus óók belicht. U kunt het allemaal nalezen via de website. We hebben geconstateerd dat er weliswaar het nodige is gedaan, maar dat er ook veel is blijven liggen. Én dat er verkeerde keuzes zijn gemaakt, verkeerde prioriteiten zijn gesteld. Onder invloed van de VVD is het overal marktwerking en concurrentie wat de klok slaat. En bijna was onder invloed van D66 ons unieke omroepbestel verkwanseld. Ik denk verder aan de onevenredige bijdrage aan het economisch herstel die van kwetsbare groepen als de ouderen en de chronisch zieken in onze samenleving is gevraagd. Ik denk aan de verwaarlozing van de opdracht om de schepping verantwoord te beheren. Ik denk aan het blijven liggen van de ethische thema’s, die weliswaar in het Regeerakkoord stonden, maar waaraan door dit kabinet, waarin het CDA toch veruit de grootste coalitiepartij was, geen prioriteit is gegeven. Het was veelzeggend dat de minister-president mij deze week op mijn vragen daarover tot twee keer toe geen inhoudelijk antwoord heeft willen geven. Ik denk ook aan de harde kanten van het asielbeleid van de afgelopen. Kortom: er is vanuit een christelijk-sociale visie op een gezonde samenleving nog héél veel te doen. Daar gaat het dus over, op 22 november!
Het is een spannende tijd voor ons land. De economie mag in de achterliggende magere jaren weer op orde zijn gebracht, dat betekent niet dat alle plooien in de samenleving weer glad gestreken zijn. Er is nog altijd een groot vertrouwensprobleem tussen de burgers van dit land en de politiek. En dat terwijl politiek bij uitstek een kwestie van vertrouwen is! Dat baart mij grote zorgen. Kijk naar de moeiten in het integratiebeleid. Kijk hoe de spanningen rond de islam ertoe hebben geleid dat alles wat met religie en geloof te maken heeft onder vuur is komen te liggen en in het publieke leven geen plaats meer lijkt te mogen hebben. En voor je het weet wordt de kerk met haar – kennelijk niet politiek-correcte – opvattingen weggezet als deel van ‘de as van het religieuze kwaad’. Je gelooft toch je oren niet!
De ChristenUnie staat pal voor de vrijheid van godsdienst en die omvat dus ook het recht om te leven naar en uiting te geven aan opvattingen die door anderen, en voor mijn part door de rest van de wereld, niet worden gedeeld. En jazeker, de wet stelt grenzen aan de uitoefening van dit recht. En terecht: je mag niet met een beroep op je geloof alles maar zeggen en doen en daarbij anderen onnodig kwetsen, discrimineren, schade berokkenen, als je dat al zou willen.
En natúúrlijk staat de ChristenUnie evenzeer op de bres voor de vrijheid van meningsuiting. Dat is in een vrije samenleving een groot goed. Maar ook dááraan zijn grenzen gesteld. Er bestaat geen recht op kwetsen of beledigen. En – om een hoogst actueel voorbeeld te noemen – Tineke heeft een wetsvoorstel ingediend om het opzettelijk, beledigend ontkennen van misdrijven tegen de menselijkheid strafbaar te stellen. Dat zijn we verplicht aan de slachtoffers en nabestaanden van de Holocaust en bijv. de Armeense genocide.
Dat brengt mij op het volgende: onlangs was ik voor een tv-programma in Israël. Op enig moment ging er in Bethlehem een Palestijn met mij in discussie over ‘de muur’, die hem afscheidde van Jeruzalem en omgeving. Hij stelde dat de mensen vrede willen en dat de muur moest vallen. Toen ik hem vroeg of het dan inderdaad vrede zou zijn, zei hij alleen: ‘dit is allemaal Palestijnse grond’. Dat bleef hij herhalen, tot ik vroeg of er in zijn visie ook ruimte was voor de staat Israël. Toen keek hij mij achterdochtig aan, zei dat hij me niet begreep en dat hij nu echt weg moest. Op zo’n moment weet je weer waarom een partij als de ChristenUnie ten principale achter Israël staat en waarom het zo nodig is om voortdurend te bidden voor de vrede van Jeruzalem!
Er is de afgelopen jaren heel veel onrust in onze samenleving geweest. En nog altijd is er sprake van instabiliteit, verwarring en onderhuidse spanningen. Er is niet veel voor nodig om de onzekerheid, het gevoel van onveiligheid, het onbehagen en het gebrek aan vertrouwen burgers boven water te krijgen. Praat met burgers in achterstandswijken, met boeren, jonggehandicapten, bijstandmoeders en jongeren die niet aan een stage of een leerbaan kunnen komen, of met ondernemers die wanhopig worden van alle regelgeving en bureaucratie, en je weet weer waarom iemand als Fortuyn – ook tot ónze schrik – zoveel sympathie kon verwerven.
Misschien is dat wat mensen ons geheim noemen: onze realiteitszin. Onze gerichtheid op de fundamenten van onze samenleving en op wat mensen ten diepste beweegt. Een bloeiende economie zegt weinig over de kwaliteit van het leven. Ons ideaal is een samenleving die gekenmerkt wordt door onderlinge verbondenheid. Die oog heeft voor wat van blijvende waarde is. Een samenleving waarin ruimte is om voor elkaar te zorgen, met elkaar te leven en samen te werken aan een welvaart die duurzaam is, zodat we een wereld achterlaten die onze kinderen niet minder maar meer mogelijkheden biedt.
De ChristenUnie is de kabinetten-Balkenende steeds positief-kritisch tegemoet getreden. Bij de hervormingen hebben we steun gegeven waar dat kon en oppositie gevoerd waar dat nodig was. Oppositie, niet tegen het kabinet, maar vóór een christelijk-sociaal beleid. En dat was nodig, want bij de restauratie van de economie is het fundament van de samenleving te vaak veronachtzaamd.
Wij willen dat fundament verstevigen waar het de afgelopen jaren het hardst gekraakt heeft, namelijk op het punt van de bescherming van de zwakkeren.
En misschien is dat wat anderen ons geheim zouden noemen: onze bewogenheid met en ons respect voor ieder mens. Van het ongeboren leven tot en met het leven dat in z’n laatste fase met alle zorg omringd behoort te worden.
Opkomen voor de zwakken en kwetsbaren dus. Door ouderen en jongeren échte kansen te bieden op de arbeidsmarkt. Soms hebben mensen nu eenmaal een steuntje in de rug nodig. Door kansarme jongeren via leer-werktrajecten op weg te helpen. Door schoolverlaters en oud-studenten via een belastingkorting te stimuleren om, voordat ze betaald werk gaan verrichten, ‘een sociaal half jaar’ te besteden aan vrijwilligerswerk in de zorg of het onderwijs. Een voorstel dat vorige week door de Nederlandse Organisatie voor Vrijwilligers werd uitgeroepen tot het beste en meest constructieve voorstel op dit terrein! Die zelfde week riep de Stichting Alcohol Preventie het ChristenUnie-programma uit als het programma met de meest concrete en effectieve maatregelen om drankmisbruik onder jongeren tegen te gaan. Waarvan akte!
Want ook in de gezondheidszorg verdienen de kwetsbare groepen onze bijzondere aandacht. Neem de no-claimregeling van dit kabinet. Die werkt niet. Ze is bureaucratisch, en ze is vooral onrechtvaardig en onsolidair. Daarom heb ik samen met Wouter Bos deze week bij de Algemene Beschouwingen een motie ingediend om de regeling per 1 januari af te schaffen. Helaas stemden VVD, CDA, D66 en ook SGP tegen, zodat de motie werd verworpen.
En over de fundamenten van onze samenleving gesproken: het gezin! Als echte gezinspartij komen we tot mijn schrik steeds meer alleen te staan. Neem nu alleen dat het CDA ‘om’ is gegaan en net als GroenLinks, D66 en VVD afwil van de overdraagbaarheid van de algemene heffingskorting van de niet-verdienende partner. Oftewel: het laatste restje kostwinnersmodel wordt nu met steun van het CDA om zeep geholpen, omdat het ‘thuiszitten zou belonen’. Femke Halsema noemde het een ‘aanrechtsubsidie’. Tja, weet wel wie je op dit punt als bondgenoten kiest…! Intussen kost dat een gezin wel ruim 2000 euro per jaar, terwijl men vaak om goede redenen – bijv. de zorg voor de kinderen of voor familieleden – toch al afziet van een tweede inkomen! Wij blijven ons onverminderd inzetten voor het behoud van de volledige keuzevrijheid van ouders om arbeid- en zorgtaken te verdelen. Daarom vinden we ook dat ouders zelf mogen beslissen of ze hun kinderen zelf opvoeden of naar de gesubsideerde kinderopvang brengen. Vandaar ons voorstel voor een kindgebonden budget dat ouders vrij mogen besteden. Óf voor kinderopvang, óf ter compensatie van het feit dat ze minder gaan werken om zelf voor hun kind te zorgen.
Of zit ons geheim misschien in het evenwicht dat we nastreven tussen economie en ecologie? Tussen eerlijk ondernemerschap en verantwoord rentmeesterschap. Vanuit respect voor de schepping, voor natuur en milieu, behoren wij aandacht te hebben voor energiebesparing en verduurzaming van onze energiebronnen en gericht te zijn op ‘schoon, veilig en duurzaam’ in het mobiliteitsbeleid. Daar willen wij de komende jaren dan ook veel geld in steken.
Deze zorg voor het milieu heeft niets te maken met linksigheid, maar alles met de bijbelse opdracht om de schepping te bebouwen én te bewaren. Ik benadruk graag dat de agrarische sector daarbij een vitale rol speelt, die wel eens wat meer erkenning zou mogen krijgen. Want de boeren zijn niet alleen verantwoordelijk voor voedselvoorziening, maar ook voor het beheer van het landschap en de leefbaarheid op het platteland. Niet voor niets maakt de ChristenUnie zich in Den Haag sterk voor hun kansen om een eerlijke boterham te verdienen.
Misschien is ons geheim dat de ChristenUnie niet in hokjes van rechts of links te vangen is. Daarom vraagt men ons ook zo vaak aan wiens kant wij eigenlijk staan: aan de kant van Bos, Halsema en Marijnissen, of aan de kant van Balkenende en Rutte. Gisteren riep de Volkskrant ons zelfs op om kleur te bekennen: “Rouvoet moet voor de verkiezingen duidelijk maken welke coalitie hij in het zadel gaat helpen.” Toen dacht ik wel: hoe heb ik het nu? We hebben toch verkiezingen voor de Tweede Kamer?! De vraag op 22 november is toch niet wie met wie gaat of wie de nieuwe minister-president wordt, maar door wie de Nederlandse kiezers zich de komende vier jaar vertegenwoordigd willen zien in de Kamer? En dan gaat het toch niet om de poppetjes of combinatie A of B, al doen CDA en PvdA er – met hulp van de media – alles aan om er een stuk voor twee heren van te maken, maar om wat de partijen vóórhebben met Nederland? Zullen we het daar de komende twee maanden eerst eens over hebben? En mag de kiezer zich daar alstublieft éérst over uitspreken?
Bovendien: wij van de ChristenUnie zijn toch niet de politiek ingegaan om de ene of de andere coalitie in het zadel te helpen? Het gaat ons toch om het realiseren van zoveel mogelijk van ons programma, om het realiseren van onze missie om de samenleving meer te laten functioneren naar Gods wil! Áls we als ChristenUnie dan straks misschien in zo’n sleutelpositie zitten, dan zal het er dus op aankomen hoe bereidwillig andere partijen zijn om aan onze programmatische wensen tegemoet te komen. En ik kan u verzekeren: voor iedere denkbare combinatie hebben we een stevig lijstje besprekingspunten! Het CDA lijkt verder te willen met de VVD. Mochten we in die optie aanschuiven, dan is er in ieder geval een getalsmatig sterke ChristenUnie nodig om het beleid in de gewenste richting bij te stellen.
Wij staan er als partij in de peilingen beter voor dan ooit. Dat is prachtig en ik ben er oprecht dankbaar voor. Maar groei in zetels is ook echt nodig. De ChristenUnie kan de partij zijn die het verschil maakt. Maar die sleutelrol kunnen we alleen écht waarmaken als we voldoende gewicht in de schaal leggen. Maar eerst en vooral is groei nodig omdat het zo ontzettend belangrijk is dat de stem van de uitgesproken christelijke politiek in het parlement versterkt wordt. In plaats van in te gaan op de vraag ‘wordt het rood of wordt het groen?’ stel ik: er moet meer blauw in het parlement komen!
Versterking van de christelijke politiek: dan gaat het om al die thema’s die ik net genoemd heb. Er wordt vaak gesproken over strategisch stemmen. Maar ik heb nooit begrepen wat er strategisch is aan het uitbrengen van een stem op een partij waarmee je het eigenlijk niet zo eens bent. Wie écht strategisch wil stemmen, stemt niet op de grootste, maar op de beste, de meest uitgesprokene, op de partij die het dichtst bij je eigen opvattingen en overtuigingen staat!
Daarom roep ik iedereen die zich kan vinden in onze uitgangspunten, die het eens is met onze standpunten of die zich thuis voelt bij onze stijl van optreden óp om strategisch te stemmen. Steun onze strategie van versterking van de christelijke politiek en stem ChristenUnie! Onze inhoud, ons programma is strategisch en duurzaam. Duurzaam voor elkaar.
Ja maar, zei van de week iemand tegen mij, Maxime Verhagen zegt dreigend tegen de weglopende CDA-stemmers dat een stem op Rouvoet een stem op Bos is. Tja, dat heb ik ook gelezen. Ik moest er wel een beetje om lachen, want ik had al voorspeld dat hij dat zou zeggen. En ook Joop Wijn, de huidige minister van Economische Zaken, deed als CDA-er vanmorgen een duit in het campagnezakje. Kennelijk vindt het CDA het hard nodig om de ChristenUnie aan te pakken. Dat is veelzeggend! Maar ze zijn weinig origineel en eerlijk gezegd ook weinig overtuigend. Hoeveel mensen zijn er de achterliggende jaren achtergekomen dat ze met hun – strategische – stem op Balkenende Boris Dittrich, Lousewies van der Laan en Rita Verdonk er gratis bij hebben gekregen? Laat ik het speciaal voor Maxime Verhagen en Joop Wijn nog een keer uitleggen: een stem op Rouvoet is gewoon een stem op het christelijk-sociale programma van de ChristenUnie!
Overigens voorspel ik u dat we met nog meer aanvallen en onredelijke kritiek te maken zullen krijgen. Dat heeft er alles mee te maken dat je de ChristenUnie en onze relevante positie niet langer kunt negeren. Ik zeg u vast dat ik daar niet iedere keer op zal reageren. De kiezer prikt door dit soort campagnetaal wel heen. En verder geldt hier het bemoedigende woord van Mahatma Gandhi: “First they ignore you, then they ridicule you, then they fight you, and then you win” (eerst negeren ze je, dan maken ze je belachelijk, dan bestrijden ze je, en dan win je).
Als ik de vele mails lees waarin mensen vertellen dat ze zich door de ChristenUnie aangesproken voelen en daarom op ons gaan stemmen, dan valt op dat dat heel vaak is omdat ze vinden dat we een partij zijn die met overtuiging staat voor haar ideeën. Voor een kwart van onze kiezers is het doorslaggevende argument ‘de stijl van politiek bedrijven’. Kennelijk onderscheidt de ChristenUnie zich vooral daarin van andere partijen. Ik beschouw dit als het grootste compliment dat een politieke partij kan worden gemaakt. In een democratie gaat politiek immers over concurrerende visies op het goede leven, op de inrichting van de samenleving en de taak van de overheid daarin. Dan moet je dus niet je oren laten hangen naar de wisselende opvattingen van de burgers, maar dan is het zaak om trouw te blijven aan je uitgangspunten en te vertalen naar concrete politieke voorstellen en besluiten. Alleen zó kan een helder eigen profiel worden ontwikkeld én bewaard.
En hier, beste vrienden en vriendinnen, naderen we het echte geheim van de ChristenUnie: wij zitten niet in de politiek om zoveel mogelijk macht te verwerven, maar om de macht dienstbaar te maken aan de gerechtigheid van het Koninkrijk van God. Wij stellen er een eer in Hem te dienen in politiek en samenleving. Net als Daniël: vanuit een levende relatie met de Koning der koningen, vrijmoedig, met de luiken open. In die herkenning hebben we ons – zoals onze Unieverklaring het zegt – verenigd om, gelovig luisterend naar het Woord van God en met een open oog voor de werkelijkheid, te zoeken naar Gods wil en zo invloed uit te oefenen op het bestuur van ons land. Het ambacht van de christelijke politiek mag worden beoefend in het perspectief van Gods toekomst, van Zijn Koninkrijk, dat er is en dat komt. Wat een bemoedigende en geruststellende wetenschap!
Zo wil de ChristenUnie in de politiek staan. Ons hart staat open voor de samenleving, voor de mensen. Omdat wij weten dat Gods hart openstaat voor de wereld. En zo willen wij ons inzetten voor een gezonde samenleving, voor een land waarin het voor iedereen goed wonen is. Om het met een variant op moeder Theresa te zeggen: het gaat ons mensen uiteindelijk niet om een huis, maar om geborgenheid. Het gaat niet om een brood, maar om waardigheid. Het gaat niet om geld of inkomen, maar om het goede leven.
Het goede leven. Dat begint niet in Den Haag, maar dat begint bij u. Laat ik dat tot slot benadrukken. De ChristenUnie wordt niet méér vertegenwoordigd door Tineke, Arie of mij dan door ú. De geloofwaardigheid van onze politiek hangt uiteindelijk af van wat wij als christenen in de praktijk van ons leven laten zien. Of we leven naar wat we geloven, ‘practice what we preach’.
Christelijke politiek is geen statisch instituut, maar een beweging van christenen die zich vanuit hun geloof, vanuit een levende relatie met Jezus Christus, inzetten voor vrede en gerechtigheid. Ik moet onvermijdelijk denken aan de wereldwijde Micha Campagne, waarin ook de ChristenUnie actief deelneemt, en die verwijst naar Micha 6:8: “we weten wat de Here van ons vraagt: niet anders dan recht te doen en getrouwheid lief te hebben, en ootmoedig te wandelen met uw God”.
Áls wij al een geheim hebben, dan is het dit. En dat geheim zit niet in onze statuten, niet in ons verkiezingsprogramma, niet in mediatrainingen. Het zit in uw hart en in mijn hart. En we laten ons maar wat graag in ons hart kijken, ook in ons politieke werk.
Beste ChristenUnie-vrienden en vriendinnen, we hoeven het gelukkig niet te hebben van de peilingen. We mogen het verwachten van de zegen. En dat is nog altijd wat anders dan succes! Daarom gaan we vol vertrouwen op weg naar 22 november. Nee: geen zelfvertrouwen. Maar vertrouwen op God in wiens dienst we mogen staan. En vanuit die positie van dienstbaarheid, afhankelijkheid én verwachting, zeg ik u, namens alle kandidaten: wij gaan met groot enthousiasme, vol overtuiging en met inzet van al onze krachten de campagne voor de verkiezingen in. U kunt op ons rekenen! En wij rekenen op u!
Toespraak André Rouvoet voor het UnieCongres van de ChristenUnie
Nieuwsarchief > 2006
december
- 21-12-06 20:15 - ChristenUnie pakt werkloosheid 45-plussers aan
- 21-12-06 15:25 - Voorstel tegen misbruik koopzondag
- 20-12-06 18:02 - Gebrek eindperspectief Nederlandse Antillen en Aruba
- 20-12-06 17:18 - Bijdrage spoeddebat thuiszorg
- 20-12-06 15:54 - Voorkom godsdienstinperking in Roemenië
- 20-12-06 13:23 - ChristenUnie in college Lansingerland
- 20-12-06 11:35 - Bijdrage debat begroting NAAZ 2007
- 19-12-06 21:31 - Maidenspeech Joël Voordewind in bijzijn van minister-president
- 19-12-06 18:45 - ChristenUnie ziet uit naar nieuwe fase kabinetsonderhandelingen
- 19-12-06 17:26 - Bijdrage debat Europese Top
- 18-12-06 17:43 - Minister Veerman luistert met belangstelling naar maidenspeech van Ernst Cramer
- 18-12-06 16:31 - Beperk alcoholreclame!
- 16-12-06 10:00 - Nederland, waarheen?
- 15-12-06 13:03 - Bereidheid ChristenUnie tot onderhandelen
- 15-12-06 11:20 - ‘ChristenUnie inderdaad enige gezinspartij'
- 14-12-06 15:18 - Bijdrage spoeddebat uitvoering motie-Dijsselbloem over opschorten uitzettingen asielzoekers
- 14-12-06 14:56 - Overleg over MEP-subsidies
- 14-12-06 14:50 - Overleg landbouw- en visserijraad
- 13-12-06 16:13 - Rouvoet: “Positieve keuze voorwaarde voor verkenning”
- 13-12-06 11:53 - ChristenUnie steunt motie van afkeuring
- 13-12-06 09:03 - Gebrek aan Europese visie oorzaak onvrede
- 13-12-06 08:56 - Rouvoet populair onder PKN-dominees
- 13-12-06 07:59 - Rouvoet heeft spijt van aanbevelen boek Pieter Bos
- 12-12-06 15:44 - Geen afstandsbediening vanuit Brussel
- 12-12-06 15:43 - Debat over Reach
- 12-12-06 15:42 - Akkoord Reach; beter half ei dan lege dop
- 12-12-06 15:00 - Bijdrage spoeddebat motie-Dijsselbloem over opschorten uitzettingen asielzoekers
- 12-12-06 14:43 - Overleg over werknemers uit nieuwe EU-lidstaten
- 12-12-06 14:41 - Bijdrage debat begroting VROM 2007
- 12-12-06 09:04 - Euro-5 normen in Nederland vervroegd nodig
- 11-12-06 18:42 - Hazenlip mag nooit reden voor een abortus zijn
- 11-12-06 16:58 - Start campagne tegen roken in auto's met kinderen
- 11-12-06 11:59 - Train de trainer is afgerond
- 11-12-06 11:53 - Minister de Geus prijst Inclusief
- 09-12-06 13:31 - Christelijk-sociale visie breder gedragen in Europa
- 09-12-06 00:42 - EU-gat christelijke politiek gevuld
- 08-12-06 11:10 - Spectaculaire opkomst ChristenUnie
- 07-12-06 11:39 - Motie asielbeleid (ChristenUnie Zwartewaterland) aangenomen
- 06-12-06 11:46 - Bijdrage debat verkiezing Kamervoorzitter
- 06-12-06 11:24 - De brief van Verdonk
- 05-12-06 11:32 - Bijdrage begroting LNV 2006
- 05-12-06 10:48 - Energiecompensatie voor wie écht in de kou zit
- 04-12-06 16:45 - Vragen over verbetering medicatieveiligheid
- 04-12-06 13:00 - Henk Geurts overleden
- 02-12-06 13:33 - Politieke moraliteit en coalitievorming
- 01-12-06 15:44 - Vaste koers ChristenUnie generaal pardon
november
- 30-11-06 14:02 - Bijdrage spoeddebat generaal pardon
- 30-11-06 13:16 - ChristenUnie wil APK voor medicijngebruik
- 29-11-06 18:25 - Verantwoordelijkheid nemen in complexe situatie
- 27-11-06 17:05 - ChristenUnie Leeuwarden initieert in kaart brengen kerk en moskee
- 27-11-06 16:21 - Primeur Enschede met zwangerschapsverlof raadslid
- 25-11-06 11:10 - ChristenUnie rukt op in Brabant
- 25-11-06 10:07 - Verkennende fase wenselijk
- 24-11-06 15:37 - Historische doorbraak ChristenUnie in Limburg
- 24-11-06 14:54 - ChristenUnie wint eerste zetel in Binnenmaas
- 23-11-06 09:49 - Een mooi verkiezingsresultaat
- 23-11-06 01:46 - Rouvoet ziet kansen voor regeringsdeelname
- 21-11-06 18:02 - ChristenUnie staat dichtst bij voorkeur kiezer
- 21-11-06 16:13 - Het politieke landschap volgens Kieskompas
- 21-11-06 16:03 - VolkskrantBanen.NL: André Rouvoet ideale lijsttrekker
- 21-11-06 11:47 - Rouvoet: Zegen niet hetzelfde als succes
- 21-11-06 09:40 - André Rouvoet: appèl aan de politiek
- 21-11-06 09:35 - Joël Voordewind wint debat christelijke partijen
- 20-11-06 17:41 - Open brief: Vaste grond voor de zwevende kiezer
- 20-11-06 15:58 - Beschilderde stembus
- 18-11-06 20:51 - Rouvoet: goed armoedebeleid lost knelpunten op en biedt kansen
- 18-11-06 20:10 - Uit het hart gegrepen: de campagne van lantaarndrager Rita Klapwijk (nr. 29)
- 18-11-06 19:36 - ChristenUnie: regeren mag, maar hoeft niet
- 18-11-06 19:28 - Zwolse vrienden in Haagse politiek
- 18-11-06 19:17 - Groene Rouvoet fietst door rijwielstad Houten
- 18-11-06 14:00 - Verkiezingsmanifestatie Rogier Havelaar Tilburg
- 18-11-06 10:12 - Gepraat over optimisme zie ik als verkiezingsretoriek
- 17-11-06 18:36 - „Nederlandse militairen geen haar beter”
- 17-11-06 17:40 - Mijn Nederland in vijf foto’s
- 17-11-06 17:35 - Rouvoet gruwt van minderheidskabinet
- 17-11-06 17:31 - Begeerd als coalitiepartner
- 17-11-06 17:06 - Doe de groeten aan André
- 17-11-06 10:00 - Debat Rogier Havelaar Utrecht
- 16-11-06 19:59 - ChristenUnie presenteert banenpakket
- 16-11-06 18:50 - ChristenUnie Radio
- 16-11-06 17:14 - ChristenUnie populair bij jongeren
- 16-11-06 14:42 - 'Rouvoet beste politicus'
- 16-11-06 11:45 - Gastles Rogier Havelaar Waddinxveen
- 15-11-06 17:11 - Slob voelt zich als vis in water in onderwijsdebat
- 15-11-06 13:28 - Debat over situatie in Gaza
- 15-11-06 13:26 - André Rouvoet in FOK! Lijsttrekkersenquête 2006
- 15-11-06 12:44 - Speciale editie verkiezingsprogramma ChristenUnie
- 15-11-06 08:21 - Rouvoet: Verdonk jokt over PvdA
- 15-11-06 00:00 - Debat Rogier Havelaar Hilversum
- 14-11-06 18:17 - Kwik in handgemaakte barometers blijft toegestaan
- 14-11-06 17:28 - ChristenUnie: seks op tv desnoods verbieden
- 14-11-06 00:00 - Debat Rogier Havelaar Bleskensgraaf
- 13-11-06 23:19 - Fietsersbond: ChristenUnie uitgesproken pro-fiets
- 13-11-06 08:59 - Ruim een kwart nieuwe kiezers onder christelijke 20’ers en 30’ers
- 12-11-06 19:13 - Vroege Vogels: Groene Rapportcijfers voor politiek
- 11-11-06 00:14 - André Rouvoet: ’Ik wil geen aanstoot geven’
- 10-11-06 22:06 - Aantjes overweegt stem op ChristenUnie
- 10-11-06 18:02 - Uit het hart gegrepen: Ed Anker (nr. 8) over zijn campagne
- 10-11-06 17:27 - Rouvoet wil loverboy aan schandpaal
- 10-11-06 17:10 - ChristenUnie ontwikkelt nieuw type gevangenis
- 10-11-06 15:19 - Tineke Huizinga geeft stem aan TomTom
- 10-11-06 12:49 - André Rouvoet: Reken mij niet af op zetels, maar op inhoud
- 09-11-06 23:03 - Mantel voor André Rouvoet
- 09-11-06 21:01 - Rouvoet roept op tot stringentere aanpak drugstoerisme
- 09-11-06 11:33 - Vragen lezers Leeuwarder Courant aan André Rouvoet
- 08-11-06 14:25 - Kleurplaat wedstrijd
- 08-11-06 12:31 - Groenste kandidaat ChristenUnie: wat wil Martine van Meekeren-Vonk?
- 07-11-06 21:09 - Rouvoet wakkert waarden en normendebat weer aan
- 07-11-06 16:35 - André Rouvoet gelooft in eigen kunnen
- 07-11-06 14:20 - Onderwijs breekpunt voor ChristenUnie
- 07-11-06 10:33 - Andre Rouvoet op bezoek bij Corus IJmuiden
- 06-11-06 17:00 - André Rouvoet: “Seksueel misbruik kinderen onderschat”
- 06-11-06 13:54 - Groeten moet weer normaal worden in Nederland!
- 04-11-06 23:06 - Rouvoet en burgemeester Hoogeveen tekenen ‘doe-normaal-contract’
- 04-11-06 22:43 - Uit het hart gegrepen - Esmé Wiegman (nr. 7) over haar campagne
- 04-11-06 22:09 - Rouvoet: Ruimte voor meedenken boeren
- 04-11-06 15:19 - Balkenende herstelde schade paars niet
- 04-11-06 14:12 - ChristenUnie: "Broodwinning winkeliers beschermen"
- 04-11-06 12:00 - Nico Schipper verkozen tot bestuurslid
- 03-11-06 17:12 - Versterk vrijwilligerswerk!
- 03-11-06 14:15 - Rouvoet wijst ondernemers op rechten én plichten
- 03-11-06 10:45 - Groengehalte verkiezingsprogramma’s wisselt sterk
- 03-11-06 07:22 - Politics on Ice vergroot de kloof burger-politiek
- 02-11-06 17:17 - Rouvoet verwerpt speelplicht Balkenende
- 02-11-06 16:46 - Vragen over OV-Fiets
- 02-11-06 16:44 - ChristenUnie: Red OV-fiets!
- 02-11-06 12:01 - Inzetten op jeugd- en gezinsbeleid
- 02-11-06 11:44 - Rouvoet zeemt ramen in Zwolle
- 01-11-06 15:41 - Greenpeace prijst energieplannen van ChristenUnie
- 01-11-06 15:21 - Frans Weisglas neemt eerste exemplaar Parlementair Jaarboek in ontvangst
- 01-11-06 13:26 - Rita Klapwijk (nr. 29) op ondersteboven.nl
- 01-11-06 11:15 - Burgemeester niet langer verplicht voorzitter gemeenteraad
oktober
- 31-10-06 17:25 - Kamerleden om tafel met visserijsector
- 31-10-06 17:23 - Hulpbisschop overweegt stem op ChristenUnie
- 31-10-06 15:55 - Internationale afspraken nodig tegen illegale abortus
- 31-10-06 11:56 - Vragen Rouvoet over late abortussen Spanje
- 31-10-06 11:40 - Duidelijk zijn en kleur bekennen
- 31-10-06 11:21 - Partijvoorzitter kritiseert materialistische grondtoon bij CDA
- 30-10-06 17:31 - Slob: minder fiscale belemmeringen boeren
- 30-10-06 15:35 - Wetgevingsoverleg begroting V&W 2007
- 30-10-06 14:27 - Opinie artikel: Kinderopvang in de kerk...
- 30-10-06 12:37 - Rouvoet ziet sleutelrol voor ChristenUnie
- 30-10-06 11:53 - Rouvoet vindt gratis kinderopvang 'zot'
- 28-10-06 22:10 - Uit het hart gegrepen – Ernst Cramer (nr. 6) over zijn campagne
- 28-10-06 17:46 - ‘Het gaat weer om de moraal’
- 28-10-06 14:42 - Michael van der Vlis (ROVER): Kiezen voor ChristenUnie
- 28-10-06 14:41 - Rouvoet op Hyves
- 28-10-06 14:25 - ChristenUnie blij met steun voor monumenten
- 27-10-06 20:21 - 100 miljoen voor duurzame regionale energieprojecten
- 26-10-06 16:50 - ChristenUnie: “Klopt als een bus”
- 26-10-06 15:31 - Ambitieuze christelijk-sociale doelstellingen ChristenUnie goed haalbaar
- 26-10-06 10:34 - Bijdrage debat begroting Verkeer & Waterstaat
- 25-10-06 17:17 - Landelijk klachtenloket voor OV-reizigers
- 25-10-06 16:53 - Rouvoet geeft aftrap verkiezingscampagne in Limburg
- 25-10-06 15:00 - UNFCCC Klimaatconferentie in Nairobi
- 25-10-06 12:35 - Migrantenvoorgangers bezoeken ChristenUnie
- 25-10-06 12:13 - Inbreng bij wijziging van de Wet veiligheidsonderzoeken
- 25-10-06 10:24 - Bijdrage debat begroting Sociale Zaken en Werkgelegenheid
- 25-10-06 10:17 - Bijdrage debat belastingplan 2007 en wijzigingsplan 'Paarse krokodil'
- 25-10-06 09:52 - Inbreng bij de Wet gelijke behandeling
- 25-10-06 09:15 - Naleving wetgeving afvaltransport schiet ernstig te kort
- 25-10-06 08:20 - Associatieakkoord met Syrie is medogenloos regime steunen
- 24-10-06 17:44 - Stop stimuleren prostitutie
- 24-10-06 16:00 - Bijdrage aan het debat over de Schipholbrand
- 24-10-06 15:47 - Overlevenden Schipholbrand mogen hier blijven
- 24-10-06 15:10 - Gouden toekomst voor binnenvaart
- 24-10-06 10:02 - De Hongaarse opstand van dichtbij meegemaakt
- 24-10-06 09:59 - Meer controles in Schengengebied nodig
- 23-10-06 15:37 - Verrassend onderzoek stemwijzergegevens
- 23-10-06 10:53 - Bijdrage overleg belastingplan 2007
- 21-10-06 18:38 - Uit het hart gegrepen: Cynthia Ortega (nr. 5) over haar campagne
- 21-10-06 18:34 - Campagnebus ChristenUnie toert door provincies
- 21-10-06 17:06 - Tineke Huizinga wijst u de weg
- 21-10-06 08:52 - Er is geen wapen tegen kwade wil
- 20-10-06 18:06 - StemRou! campagne bereikt jongeren massaal voor ChristenUnie
- 20-10-06 17:14 - ‘Gij zult werken’ dankzij ‘gratis’ kinderopvang
- 20-10-06 13:38 - Inbreng bij wijziging wet op de lijkbezorging
- 19-10-06 19:09 - Aantijging Verdonk misplaatst
- 19-10-06 15:09 - Overleg over uitvoering motie-Lambrechts
- 19-10-06 13:48 - Inbreng bij wijziging wet op de lijkbezorging
- 19-10-06 13:40 - Inbreng bij beloningsstructuur voor politieke ambtsdragers
- 19-10-06 12:06 - Onbezonnen kruistocht tegen ChristenUnie
- 18-10-06 20:41 - Paul Rosenmöller en André Rouvoet in Jeruzalem
- 18-10-06 16:19 - CDA, niet zo zuur richting ChristenUnie
- 18-10-06 13:31 - Inbreng bij spoedwet hoger onderwijs
- 18-10-06 10:53 - Bijdrage debat economische zaken
- 18-10-06 10:46 - Bijdrage debat luchtkwaliteitseisen
- 17-10-06 13:26 - De VOC: vooruitgang of conservatisme?
- 17-10-06 10:38 - Bijdrage begroting defensie
- 17-10-06 10:15 - Bijdrage initiatief Klaas de Vries; Wet op de parlementaire enquête
- 16-10-06 16:43 - Politici zweven, maar Rouvoet niet
- 14-10-06 19:36 - Volkskrant interview: God heeft de ChristenUnie niet nodig
- 12-10-06 21:26 - ChristenUnie-rap: Rivelino bemoeit zich met de campagne
- 12-10-06 15:24 - Planet.NL: Doe de Rou
- 12-10-06 12:26 - De ChristenUnie sees you at the stembus dankzij hiphop
- 12-10-06 11:00 - Inbreng regels omtrent een basisregister van ondernemingen en rechtspersonen
- 12-10-06 10:50 - Vragen over artikel 3.64 Wet inkomstenbelasting 2001
- 12-10-06 10:45 - Vragen over handelswijze Staatsbosbeheer i.v.m. bomenkap
- 12-10-06 10:20 - Michiel Hulshof: Ik stem op André Rouvoet
- 12-10-06 09:18 - Blokland: Geen Europees grondrechtenbureau
- 12-10-06 07:12 - ChristenUnie lokt jongeren met rapnummer
- 11-10-06 17:43 - Bijdrage debat Onderwijsbegroting 2007
- 11-10-06 17:35 - Geen woorden, maar euro’s
- 11-10-06 09:25 - Kernproeven Noord-Korea
- 10-10-06 17:26 - Rouvoet ontvangt ‘Beleid onder invloed’
- 10-10-06 14:13 - Debat Europarlementariers en Tweede Kamerleden
- 10-10-06 12:03 - Bijdrage debat staat van de Europese Unie
- 09-10-06 14:40 - ChristenUnie zet vraagtekens verplichte eindtoets
- 09-10-06 11:05 - "Ik laat mijn geloof niet op het nachtkastje liggen"
- 09-10-06 11:03 - Uit het hart: Joël Voordewind (nr. 4) over zijn campagne
- 08-10-06 15:36 - Rivelino op Spreeksteen
- 07-10-06 13:47 - Taalbeleid in partijprogramma's onvindbaar
- 05-10-06 18:32 - Rouvoet en Huizinga geven gastles over respect
- 05-10-06 18:26 - Vervallen monumenten gered
- 05-10-06 13:14 - Inbreng bij belastingplan 2007
- 05-10-06 12:19 - Bijdrage debat buitenschoolse opvang
- 05-10-06 12:18 - Bijdrage debat VAO natuurprogramma Westerschelde
- 05-10-06 11:37 - Inbreng bij experimenten Schiphol
- 04-10-06 18:35 - Zalm, meer overschot a.u.b.
- 04-10-06 17:11 - Vragen over gewelddadige uitzetting Iraans asielzoekers gezin in Utrecht
- 04-10-06 13:11 - EP-delegatie niet welkom in Turkije
- 04-10-06 11:44 - Bijdrage debat wijziging rijkswet op het Nederlanderschap
- 04-10-06 11:39 - Bijdrage debat over de Algemeen Financiële Beschouwingen
- 04-10-06 10:39 - Inbreng bij Wet tijdelijk huisverbod i.v.m. huiselijk geweld
- 04-10-06 10:33 - Overleg over o.a. onderwijsaanbod Hoger Onderwijs
- 03-10-06 20:43 - Aanpak gokken internet naar Amerikaans voorbeeld
- 03-10-06 20:28 - ChristenUnie neemt afstand van site www.kutvvd.nl
- 02-10-06 17:59 - Drempel buitenschoolse opvang hoger
- 02-10-06 15:50 - Vragen over gokken op internet
september
- 30-09-06 23:31 - ChristenUnie blij met steun CDA voor gratis schoolboeken
- 30-09-06 20:45 - Speech André Rouvoet: Het geheim van de ChristenUnie
- 29-09-06 15:05 - ChristenUnie derde plaats bij zorgmeetlat
- 28-09-06 18:12 - Moties van de ChristenUnie bij de Algemene Beschouwingen
- 28-09-06 17:19 - Inbreng bij voorstel van wet van leden Eerdmans en Wolfsen i.v.m. misdijven t.a.v. dieren
- 28-09-06 17:08 - ChristenUnie heeft beste idee voor vrijwilligers
- 28-09-06 16:18 - Bijdrage Algemene Politieke Beschouwingen (tweede termijn)
- 28-09-06 13:59 - EU moet risico´s nanotechnologieën in kaart brengen
- 28-09-06 13:30 - Arie Slob: Trots zijn op VMBO-studenten
- 28-09-06 12:39 - 2e ECPM Congres - Vision for Christian-demcoracy in Europe
- 28-09-06 12:12 - Katwijk handhaaft ambtsgebed
- 28-09-06 08:54 - Circus niet welkom in Winschoten
- 27-09-06 18:34 - Begroting toont té weinig ambitie
- 27-09-06 18:31 - Bijdrage Algemene Politieke Beschouwingen
- 27-09-06 14:30 - Bijdrage van Bas Belder aan het debat over de Economische en handelsrelaties van de EU met India
- 27-09-06 13:45 - Inbreng bij aanbieding van het toezichtkader actief burgerschap en sociale integratie
- 27-09-06 11:09 - Blokland wil Europese oplossing voor immigratieprobleem
- 26-09-06 17:51 - André Rouvoet presenteert tegenbegroting: Versterking van het fundament
- 26-09-06 17:16 - Wet werken aan winst (plenaire afronding)
- 26-09-06 17:14 - Wijziging grondwet; uitsluiten kiesrecht wilsonbekwamen
- 26-09-06 13:49 - Open brief aan Gretta Duisenberg
- 26-09-06 12:19 - Bijdrage van Bas Belder (IND/DEM) aan het debat over Turkije
- 26-09-06 10:59 - Inbreng bij wijziging Leerplichtwet 1969
- 26-09-06 10:57 - Inbreng bij wijziging wet op het Hoger Onderwijs en Onderzoek
- 26-09-06 10:13 - Bijdrage van J. Blokland aan het debat over vervalsing van de euro
- 26-09-06 10:10 - Bijdrage van J. Blokland aan het debat over diensten van Algemeen Belang
- 25-09-06 16:00 - Blokland: "Koppeling luchtkwaliteitsnormen aan maatregelen cruciaal"
- 23-09-06 18:03 - Rouvoet bepleit leerstoel ‘christelijke politiek’
- 21-09-06 17:33 - ChristenUnie heeft meest effectieve maatregelen alcoholpreventie
- 21-09-06 13:49 - ChristenUnie geschokt door Schipholrapport
- 21-09-06 11:32 - Inbreng bij verzekerbaarheid van werknemers die bij ingang van de verzekering ziek zijn
- 21-09-06 10:28 - Overleg over ontwerpplan van sholen
- 21-09-06 10:20 - Bijdrage overleg over verdieping van de Westerschelde
- 21-09-06 10:05 - Bijdrage overleg over de MEP
- 20-09-06 17:01 - Bijdrage over kansspelen op internet
- 20-09-06 11:34 - Inbreng bij de wijziging van de telecommunicatiewet
- 19-09-06 17:25 - Zoet met een bijsmaakje
- 19-09-06 10:07 - Volkskrant-onderzoek: Rouvoet visionair
- 18-09-06 11:34 - Draai CDA bij no-claim merkwaardig
- 18-09-06 11:01 - Overleg werken aan winst
- 18-09-06 09:55 - Bijdrage overleg over Afghanistan, missie Uruzgan
- 16-09-06 23:17 - ChristenUnie in wielerpeloton
- 15-09-06 17:43 - Rouvoet voetbalt tegen kanker
- 15-09-06 12:45 - Slob loopt halve marathon voor campagne
- 14-09-06 23:01 - Bijdrage spoeddebat uitspraken minister Donner over Sharia
- 14-09-06 14:23 - Fietshelmen en kinderzitjes
- 14-09-06 10:45 - Inbreng bij wet modernisering waterschapsbestel
- 14-09-06 10:44 - Inbreng bij wijziging verzamelwet arbeidsverhoudingen en arbeidsmarkt 2006
- 14-09-06 10:42 - Inbreng bij initiatiefwetsvoorstel kinderopvang
- 13-09-06 22:34 - Geen ruimte voor gewetensbezwaar tegen paspoort
- 13-09-06 12:44 - Bijdrage bij de wijziging van de provincie- en gemeentewet
- 13-09-06 10:37 - Inbreng bij wijziging ANW
- 13-09-06 10:35 - Inbreng bij wet modernisering huurbeleid
- 13-09-06 10:33 - Inbreng bij kabinetsstandpunt langdurige zorg
- 13-09-06 10:31 - Inbreng bij transparante en integrale tarieven in de gezondheidszorg
- 13-09-06 09:49 - Bijdrage overleg over kinderen in vreemdelingenbewaring
- 13-09-06 09:45 - Inbreng bij wet op het waddenfonds
- 13-09-06 08:25 - Goeddoen spil Micha Campagne
- 12-09-06 16:34 - Inbreng bij wet werk en bijstand
- 12-09-06 16:22 - Inbreng bij buitenschoolse opvang
- 12-09-06 12:42 - Bijdrage bij VAO jeugd en media
- 12-09-06 10:40 - Inbreng bij wijziging WWB, IOAW en IOAZ
- 12-09-06 10:38 - Inbreng bij wijziging AOW
- 11-09-06 14:03 - Kleinere fracties niet blij met kabinetsplannen
- 11-09-06 11:31 - Overleg over de pensioenwet
- 11-09-06 10:39 - Inbreng bij het wijzigen van enkele sociale verzekeringswetten
- 08-09-06 16:42 - 9-11
- 08-09-06 16:19 - Inbreng bij onderwijshuisvesting
- 08-09-06 16:05 - Vragen over de terugkeer van geëvacueerden naar Libanon
- 08-09-06 14:00 - Bas Belder heeft hoop voor China (ND)
- 08-09-06 13:34 - Belangstelling voor religie groeit in China, RD-artikel
- 07-09-06 17:03 - Inbreng bij wijziging wet kansspelbelasting
- 07-09-06 17:01 - Inbreng bij wijziging gemeentelijke watertaken
- 07-09-06 16:56 - Inbreng bij wijziging van de Rijkswet op het Nederlanderschap
- 07-09-06 16:47 - Inbreng bij wijziging van de Wet ammoniak en veehouderij
- 07-09-06 16:46 - Bijdrage bij wijziging pachtwet
- 07-09-06 15:45 - Slob wil aandacht voor gewetensbezwaarden bij toename identificatiemogelijkheden
- 07-09-06 12:09 - ChristenUnie: libanese vluchtelingen nog niet terugsturen
- 07-09-06 09:17 - Belders China rapport aangenomen in het EP
- 06-09-06 16:41 - Bijdrage bij wet algemene bepalingen burgerservicenummer
- 06-09-06 16:27 - Bjidrage bij wijziging arbeidstijdenwet
- 06-09-06 12:57 - Bijdrage VAO wegen
- 05-09-06 16:17 - Bijdrage heropening wijziging mediawet
- 05-09-06 15:29 - Ontzuiling of ontschotting?
- 05-09-06 12:50 - Meer ruimte voor gezin en investeren in duurzame samenleving
- 05-09-06 11:14 - Daphne III (rapport Gröner)
- 05-09-06 11:09 - Belasting personenauto’s
- 05-09-06 11:04 - Verdrag van Rotterdam (bij de stemming)
- 01-09-06 19:14 - ChristenUnie bezorgd over nieuw paspoort
- 01-09-06 18:52 - ChristenUnie presenteert verkiezingsprogramma ’Duurzaam voor elkaar’
- 01-09-06 16:15 - EP bespreekt Belders rapport over relatie EU-China
augustus
- 31-08-06 16:50 - Bijdrage bij Wet inrichting landelijk gebied (WILG)
- 31-08-06 13:16 - Bijdrage overleg duurzaam hout
- 31-08-06 11:49 - Bijdrage overleg over mensenhandel; Somalische kinderen
- 30-08-06 19:12 - ChristenUnie: 6 verbeteringen voor spoor
- 30-08-06 13:21 - Inbreng bij wet op de parlementaire enquête
- 30-08-06 13:11 - Bijdrage spoeddebat NS-dienstregeling 2007
- 30-08-06 13:07 - Bijdrage VAO wegen
- 30-08-06 13:01 - Bijdrage VAO gratis openbaar vervoer
- 29-08-06 18:42 - VVD-programma: klare taal maar niet het hele verhaal
- 29-08-06 18:16 - ChristenUnie overspoeld door klachten over NS
- 22-08-06 16:14 - Vragen over rechtzaak tegen tot christen bekeerde moslim in Iran
- 21-08-06 14:42 - Rouvoet op Flevo
- 18-08-06 15:30 - ChristenUnie opent meldpunt NS-dienstregeling
- 17-08-06 19:34 - ChristenUnie ontevreden over NS-dienstregeling
- 17-08-06 13:19 - Vragen over de rechtszaak in Iran tegen een tot christen bekeerde moslim
- 17-08-06 09:36 - Kabinet met ChristenUnie-SGP vereist strategische stem
- 16-08-06 17:32 - ChristenUnie publiceert giften
- 14-08-06 16:08 - Vragen over ophanden zijnde executie drie christenen op Sulawesi
- 11-08-06 13:17 - Bot moet executie verhinderen
- 10-08-06 09:26 - Vragen over aanstaande executie Indonesische boeren
- 04-08-06 16:11 - Vragen over uitspraken van Iran m.b.t. vernietiging staat Israel
- 03-08-06 15:50 - Kamervragen over uitspraak Iran over vernietiging staat Israel
- 01-08-06 13:40 - Midden-Oosten
juli
- 31-07-06 12:52 - Inbreng bij de wijziging van de Wet luchtvaart
- 28-07-06 15:24 - 'Groene' palmolie en 'zwart' hout
- 27-07-06 17:05 - Vragen over de belangen van kinderen in asielprocedures
- 26-07-06 12:08 - Vragen n.a.v. rapport 'Defence for children'
- 25-07-06 14:55 - ChristenUnie wil betere zorg voor asielkinderen
- 24-07-06 16:36 - Reactie ChristenUnie op brief van minister Bot over situatie in het Midden Oosten
- 24-07-06 16:26 - ChristenUnie: Israel heeft het recht zich te verdedigen
- 21-07-06 10:37 - 25.000e lid ChristenUnie
- 19-07-06 09:27 - ChristenUnie ‘trapt af’ op Kwakoe
- 18-07-06 13:50 - Makke schapen, scherpe pijlen?
- 18-07-06 09:53 - ChristenUnie wil actie OM tegen pedo-partij
- 13-07-06 15:36 - Afvalbeleid belangrijk voor bescherming milieu en volksgezondheid
- 13-07-06 15:13 - Colourful Newsletter 3 (juli 2006)
- 12-07-06 15:21 - China rapport Belder aangenomen in commissie Buitenlandse Zaken
- 11-07-06 16:42 - Economie moet niet het leidmotief zijn - Kort Commentaar over nanotechnologieën
- 11-07-06 14:54 - Inbreng bij realisering doelstellingen nota werken aan winst
- 07-07-06 19:00 - Bijdrage debat regeringsverklaring Balkenende III
- 07-07-06 18:40 - Steun voor Balkenende III moet verdiend worden
- 07-07-06 13:54 - Uitkomst debat nog onzeker
- 06-07-06 16:39 - ‘Niet zeuren, maar mouwen opstropen'
- 05-07-06 19:05 - ChristenUnie: Geen gedoogsteun, wel constructieve opstelling
- 05-07-06 19:00 - Tineke Huizinga in debat bij MTV Cool Politics
- 05-07-06 13:40 - Mensensmokkel aanpakken
- 05-07-06 13:38 - Situatie in de Palestijnse gebieden
- 05-07-06 08:33 - Voorschriften voor de binnenvaart
- 04-07-06 12:17 - EP stemt in met rapport Blokland over verbod op cadmium in batterijen
- 03-07-06 16:09 - Inbreng bij wijziging wet bestuurlijke maatregelen nationale veiligheid
- 03-07-06 10:43 - ChristenUnie staat open voor katholieken
- 03-07-06 10:39 - Rouvoet pleit voor terughoudend kabinet
- 01-07-06 18:46 - De burger als decor en verschaffer van applaus
- 01-07-06 12:42 - Tussenkabinet geen gewoon kabinet
juni
- 29-06-06 23:33 - Gemengde gevoelens bij val kabinet
- 29-06-06 17:00 - Politieke wandeling in Den Haag
- 29-06-06 16:04 - Inbreng bij wijziging van de Arbeidsomstandighedenwet 1998
- 29-06-06 16:02 - Inbreng bij regels betreffende pensioenen (pensioenwet)
- 29-06-06 15:51 - Inbreng bij regels inzake het raadgevend referendum
- 29-06-06 15:49 - Inbreng bij invoering van het stemmen met een stempas
- 29-06-06 14:48 - 'Media storten ongehinderd bagger op jeugd'
- 29-06-06 14:37 - Inbreng bij wijziging vreemdelingenwet 2000
- 29-06-06 14:34 - Bijdrage vervolgdebat over Ayaan Hirsi Ali
- 29-06-06 11:04 - Bijdrage spoeddebat Ayaan Hirsi Ali
- 29-06-06 11:04 - Energie uit water voor heel Flevoland!
- 29-06-06 10:21 - 'Balkenende niet goed in uitkiezen coalitiepartners'
- 29-06-06 10:06 - Waarom ChristenUnie en SGP verschillend stemden
- 29-06-06 09:16 - ChristenUnie steunt motie van wantrouwen Verdonk
- 28-06-06 15:53 - Bijdrage voorjaarsnota 2006
- 28-06-06 15:45 - Bijdrage wijziging grondwet; rechtstreekse verkiezing burgemeester
- 27-06-06 19:28 - 100 miljoen voor monumentale kerken
- 27-06-06 16:44 - ChristenUnie ook in Limburg actief
- 27-06-06 15:19 - Bijdrage debat oprichting museum Nederlandse geschiedenis
- 27-06-06 15:17 - Suppletoire begroting OCW
- 27-06-06 15:13 - Bijdrage Wet inburgering
- 27-06-06 11:00 - Publieke tribune Amsterdam Zuidoost vol afgekickte ex-drugsverslaafden
- 26-06-06 13:37 - Gratis en exclusief cursusaanbod Train de trainer van Inclusief
- 26-06-06 09:40 - Netwerk: MTV moet optreden tegen seks en geweld in videoclips
- 26-06-06 08:53 - ChristenUnie wil mediavoorlichting op scholen
- 24-06-06 09:54 - Slob schiet uit zijn slof
- 23-06-06 11:12 - MTV vindt zijn uitzendbeleid voor videoclips verantwoord
- 22-06-06 16:57 - Inbreng bij wijziging Wet verplichting, uitbreiding en verstrekking gegevens
- 22-06-06 16:25 - Overleg uitval en doorstroom in het onderwijs
- 22-06-06 16:09 - Bijdrage verantwoordingsdebat over het jaar 2005
- 22-06-06 12:31 - ChristenUnie Radio
- 22-06-06 10:19 - Brussel als zetel van het EP
- 21-06-06 20:30 - Bijdrage spoeddebat over de status van asielzoekers die onder de oude wet vallen
- 21-06-06 16:54 - Kamer: medezeggenschap op alle scholen
- 21-06-06 16:53 - Inbreng bij wijziging Wet adoptie door echtgenoten van gelijk geslacht
- 21-06-06 16:47 - Overleg wet inburgering (tweede termijn)
- 21-06-06 16:38 - Bijdrage debat over TBS-rapport
- 21-06-06 09:43 - Overleg WTO
- 20-06-06 19:36 - Europees Parlement moet daad stellen
- 20-06-06 16:05 - Bijdrage debat over de Europese Top van 15 en 16 juni
- 20-06-06 16:00 - Stemverklaring bij wijziging WHW, financiering hoger onderwijs
- 20-06-06 15:07 - Volledige tekst van de Stemverklaring ChristenUnie
- 20-06-06 15:06 - ChristenUnie teleurgesteld over leerrechten
- 19-06-06 16:44 - Overleg ruimte voor de rivier
- 19-06-06 15:30 - André Rouvoet tentoongesteld
- 19-06-06 08:47 - Boekenlegger voor jongerenbijbel
- 17-06-06 15:06 - ChristenUnie Capelle bezoekt Zeeverkenners
- 16-06-06 14:00 - Column Tineke Huizinga Centraal Weekblad (juni)
- 16-06-06 09:14 - Europa moet vertrouwen van burger terugwinnen
- 15-06-06 16:34 - Bijdrage debat wijziging wet medezeggenschap scholen - voortzetting
- 15-06-06 15:11 - ChristenUnie-SGP: Strippenkaart naast OV-chipkaart
- 15-06-06 13:06 - Europese subsidie voor embryonaal stamcelonderzoek
- 15-06-06 09:42 - Overleg emissiehandel en klimaatbeleid
- 14-06-06 17:01 - Bijdrage debat over het TBS-rapport
- 14-06-06 16:40 - Overleg over het arbeidsmarktbeleid
- 14-06-06 16:31 - Bijdrage debat wijziging mediawet i.v.m. rijksomroepbijdrage
- 14-06-06 16:17 - EU-lidstaten solidair bij wateroverlast
- 14-06-06 14:06 - Duurzame ontwikkelingsstrategie
- 14-06-06 13:37 - Inbreng bij kabinetsstandpunt over de evaluatie van de Wet Afbreking Zwangerschap
- 14-06-06 13:34 - Inbreng bij het jaarverslag 2005 van de regionale toetsingscommissies euthanasie
- 14-06-06 10:42 - Introductie ERTMS
- 14-06-06 10:20 - Debat over de voorbereiding van de Europese Raad van 15 en 16 juni 2006
- 13-06-06 17:13 - Overleg toekomstagenda milieu
- 13-06-06 16:57 - Vragen over verslaving door kansspelen
- 13-06-06 16:22 - Overleg buitenschoolse opvang
- 13-06-06 15:00 - Debat 17e Top EU-Rusland
- 13-06-06 14:56 - Uitsluitingen onderzoeksprogramma EU op ethische gronden
- 13-06-06 11:25 - Overleg landbouw- en visserijraad
- 13-06-06 09:39 - Overleg missie Uruzgan
- 12-06-06 18:00 - Bescherming van grondwater
- 12-06-06 18:00 - EU-bescherming tegen overstromingen
- 12-06-06 16:40 - Overleg Wet inburgering
- 10-06-06 10:59 - Arie Slob loopt halve marathon
- 08-06-06 20:34 - ‘Minder moties en meer integriteit’
- 08-06-06 17:10 - Overleg GGZ
- 08-06-06 17:07 - Overleg RAZEB
- 08-06-06 16:21 - Inbreng wijziging telecommunicatiewet
- 08-06-06 12:51 - ChristenUnie Gouda in actie tegen bordeeloverlast
- 08-06-06 12:36 - ChristenUnie Radio
- 08-06-06 12:12 - Meer energie uit vergisting
- 08-06-06 09:41 - Bijdrage overleg over IVF en psychotherapie
- 07-06-06 16:37 - Bijdrage debat gemeentelijke herindeling Zuid-Holland
- 07-06-06 16:30 - Radio 1 Journaal: Plan voor helft goedkoper treinreizen naar Amsterdam
- 07-06-06 16:00 - Overleg wegen
- 06-06-06 20:12 - TweeVandaag: Steun voor buddyproject?
- 06-06-06 19:41 - Beperk schooluitval door inzet studybuddies
- 06-06-06 17:58 - ChristenUnie en PvdA: Maak trein tussen Amsterdam-Utrecht goedkoper
- 06-06-06 16:56 - Blokland onderzoekt illegale immigratie op Canarische eilanden
- 06-06-06 16:28 - Vragen over internetgedrag kinderen
- 06-06-06 16:24 - Bijdrage debat financiering Hoger Onderwijs
- 06-06-06 16:20 - Inbreng liberalisering postmarkt
- 06-06-06 15:02 - Alle vormen van negationisme moeten strafbaar worden
- 06-06-06 08:57 - Godsvrede
- 03-06-06 11:51 - Zoeken naar andere strijdmiddelen
- 02-06-06 11:42 - Straf op ontkenning is signaal
- 02-06-06 11:12 - Reactie ChristenUnie oprichting pedopartij
- 02-06-06 10:45 - ChristenUnie: maak ontkennen genocide strafbaar
- 01-06-06 13:53 - Memorie van toelichting wetsvoorstel negationisme
- 01-06-06 13:24 - Tekst wetsvoorstel negationisme
- 01-06-06 12:27 - Maak ontkennen van genocide strafbaar
- 01-06-06 12:14 - ChristenUnie wil reactie van minister op Cyberseks
- 01-06-06 10:16 - Inbreng raming 2007
- 01-06-06 08:37 - EP actie 'one seat'
mei
- 31-05-06 15:37 - Inbreng binnenvaartwet
- 31-05-06 15:19 - Bijdrage wet medezeggenschap scholen
- 31-05-06 08:35 - Seksuele misdrijven tegen kinderen
- 31-05-06 08:28 - Bijdragen Blokland en Belder aan het debat over transatlantische Betrekkingen
- 30-05-06 14:33 - Inbreng raadplegend referendum toetreding Turkije tot EU
- 30-05-06 11:51 - Initiatiefwet rechten ziek kind
- 30-05-06 10:10 - 'i-Pod generatie wordt doof'
- 29-05-06 13:36 - Sterk optreden Rouvoet beloond met tweede lijsttrekkerschap
- 29-05-06 12:14 - Nationale staten moeten Europese Unie dragen
- 27-05-06 13:43 - Rouvoet onbetwist op nr. 1
- 27-05-06 09:34 - Rouvoet op 2e plaats voor premierschap
- 24-05-06 14:28 - Inbreng wijziging arbeidstijdenwet i.v.m. vereenvoudiging van die wet
- 23-05-06 14:31 - Inbreng wijziging wet inrichting landelijk gebied
- 23-05-06 11:47 - Bijdrage wijziging Wet werk en bijstand; langdurigheidstoeslag
- 22-05-06 12:36 - ChristenUnie Radio
- 19-05-06 18:51 - Iraanse Christenen alsnog uitgezet
- 19-05-06 07:45 - Waarom ChristenUnie en SGP verschillend stemden
- 18-05-06 18:35 - Reactie Christenunie op uitspraken Balkenende in ‘Netwerk’
- 18-05-06 17:01 - Overleg over besluit territoriale congruentie gemeente Haarlemmermeer inclusief Schiphol
- 18-05-06 16:44 - Vragen over Haïti
- 18-05-06 16:09 - Inbreng wijziging van de Wet BOPZ (voorwaardelijke machtiging en dwangbehandeling)
- 18-05-06 16:02 - Inbreng handhaving art. 2 en 3 van de Opiumwet
- 18-05-06 16:01 - Inbreng vervroegde invrijheidsstelling
- 18-05-06 15:58 - Inbreng evaluatie van de belastingherziening 2001
- 18-05-06 15:25 - Bijdrage initiatief-Wolfsen-Luchtenveld; Wet dwangsom niet tijdig beslissen
- 18-05-06 14:52 - Ahmadinejad niet welkom in EU-lidstaten
- 18-05-06 14:48 - Europese steun bij natuurrampen beperken tot noodhulp
- 18-05-06 14:46 - Bijdrage debat toetreding Taiwan tot Wereld Gezondheids Organisatie
- 18-05-06 07:52 - Recht-door-zee Rita moet buigen
- 17-05-06 15:44 - Bijdrage debat embargo-regeling prinsjesdag
- 17-05-06 13:18 - Hard en onbuigzaam
- 17-05-06 08:57 - Rita Verdonk kon niet naar links, niet naar rechts, maar ging recht door de knieën
- 17-05-06 03:56 - Bijdrage spoeddebat positie Ayaan Hirsi Ali
- 16-05-06 16:47 - Toetreding Roemenie en Bulgarije tot de EU
- 16-05-06 16:45 - EP op de bres voor het MKB
- 16-05-06 15:49 - VVD valt in eigen zwaard
- 16-05-06 15:48 - Reactie ChristenUnie op TBS-rapport
- 16-05-06 15:46 - ChristenUnie’s reactie op presentatie van de jaarverslagen
- 16-05-06 12:49 - De toekomst van Europa
- 15-05-06 18:31 - EP bindt de strijd aan met overgewicht Europeanen
- 15-05-06 15:00 - Overleg financiering hoger onderwijs
- 13-05-06 08:37 - Alle geloven bij elkaar in de klas bevordert integratie niet
- 11-05-06 15:36 - Vergaderrooster EP 2006
- 11-05-06 12:37 - ChristenUnie Radio
- 06-05-06 11:03 - Het dubbele gezicht van de ChristenUnie
- 04-05-06 17:01 - Open dag in het EP
- 04-05-06 16:50 - Vragen over bedreigingen van tot christen bekeerde moslims
- 04-05-06 14:19 - Rouvoet hulpburgemeester Rotterdam
- 04-05-06 11:46 - EP: Geen Europese financiering voor onderzoek met menselijke embryo’s
- 03-05-06 15:46 - Europees Parlement akkoord met rapport Blokland over batterijen
- 03-05-06 11:43 - Geen schadelijke stoffen in batterijen
- 03-05-06 10:39 - Belder bepleit verbetering relatie EU-China
- 02-05-06 16:58 - Vragen over Wet handhaving pleziervaartuigen
- 02-05-06 16:55 - Vragen over inperking godsdienstvrijheid in Indonesië
- 02-05-06 11:04 - Vragen over handhaving Wet pleziervaartuigen
- 01-05-06 10:11 - CU Veendam wil 'begeertepreventie'
april
- 28-04-06 18:04 - Reactie ChristenUnie op kabinetsbesluit over evaluatie Wet Afbreking Zwangerschap
- 27-04-06 16:59 - Overleg over openhouden kerncentrale Borssele
- 27-04-06 16:38 - Overleg over koopkracht en loonontwikkeling
- 27-04-06 16:06 - Inbreng nota gezinsbeleid
- 27-04-06 15:57 - Verslag Zadelrobben en klapmutsen
- 27-04-06 15:55 - Inbreng aanbestedingswet
- 27-04-06 15:52 - Inbreng regels betreffende pensioenen (pensioenwet)
- 27-04-06 15:51 - Inbreng wijziging van de wet milieubeheer (lucktkwaliteit)
- 27-04-06 15:35 - Bijdrage debat ministriële verantwoordelijkheid
- 27-04-06 15:32 - Bijdrage VAO verkleining groepsgrootte vso-zmlk
- 27-04-06 15:30 - Bijdrage debat situatie NedCar
- 27-04-06 15:28 - Bijdrage VAO Voedselbanken
- 27-04-06 14:38 - "Gelukkig is Hij trouwer dan ik"
- 27-04-06 12:37 - ChristenUnie Radio
- 26-04-06 18:44 - ChristenUnie: Sluiting kerken Indonesië onacceptabel
- 26-04-06 15:49 - Toetreding Roemenie en Bulgarije
- 26-04-06 11:46 - Voorkom willekeur bij uitbreiding EU
- 26-04-06 10:41 - Laat Bollenstreek zelf bouwlocaties aanwijzen
- 25-04-06 18:52 - Betaal ‘lopende kosten’ voedselbanken
- 25-04-06 15:48 - Inbreng vaststelling en invoering van titel 7.5 (Pacht) van het Burgerlijk Wetboek
- 25-04-06 11:03 - Bijdrage aanpassingen en onderhoud leidingen en kabels
- 24-04-06 21:15 - Netwerk: Opmars ChristenUnie in gemeentebesturen
- 24-04-06 16:33 - ChristenUnie vreest voor samenwerking met Verdonk
- 24-04-06 10:47 - Bijdrage voortgang tweede fase HAVO-VWO
- 22-04-06 16:07 - Overdenking Peter Kos op Ledencongres
- 22-04-06 15:37 - Toespraak Rouvoet: Politiek met overtuiging
- 22-04-06 07:09 - De folklore voorbij
- 21-04-06 15:38 - Pleidooi Verhagen komt voor publieke omroep te laat
- 21-04-06 07:14 - Rouvoet: 'Niet bewust verwijdering van SGP'
- 20-04-06 15:47 - Overleg kinderporno
- 20-04-06 14:52 - Verslag overleg landbouw- en visserijraad
- 20-04-06 13:51 - 'Kabinet voelt omslag in de samenleving niet aan'
- 20-04-06 10:41 - Bijdrage kinderopvangvoorzieningen in de Tweede Kamer
- 19-04-06 15:41 - ChristenUnie in college Utrecht
- 19-04-06 14:50 - Verslag overleg verkleining groepsgrootte vso-zmlk
- 19-04-06 14:49 - Verslag overleg praktijkonderwijs
- 19-04-06 11:28 - Rouvoet: Balkenende moet Verdonk les lezen
- 19-04-06 10:36 - Bijdrage wijziging Electriciteitswet i.v.m. regels omtrent onafhankelijk netbeheer
- 19-04-06 10:34 - Bijdrage wijziging wegenverkeerswet i.v.m. invoering bromfietsrijbewijs
- 14-04-06 17:10 - Vragen over gehoorschade onder jeugdigen
- 14-04-06 16:27 - Utrecht voor elkaar
- 14-04-06 11:47 - ‘We willen niet dat mensen zo ongelukjes repareren’
- 13-04-06 16:03 - Overleg voedselbanken
- 13-04-06 12:38 - ChristenUnie Radio
- 13-04-06 12:32 - Christenen niet terug naar Iran
- 13-04-06 10:31 - Bijdrage Wet betaalbaarheidsheffing huurwoningen
- 13-04-06 10:08 - Bijdrage wijziging Elektriciteitswet i.v.m. regels omtrent onafhankelijk netbeheer
- 13-04-06 10:05 - Bijdrage kinderopvangvoorzieningen in de Tweede Kamer
- 13-04-06 09:46 - Inbreng wijzing gemeente en provinciewet i.v.m. ontheffing woonplaatsontheffing wethouders
- 13-04-06 09:43 - Bijdrage wijziging Wet werk en bijstand
- 12-04-06 17:02 - Bijdrage debat Wijziging Wet primair onderwijs; overblijven in het basisonderwijs
- 12-04-06 15:15 - Verslag overleg vrij verkeer werknemers MOE-landen
- 12-04-06 14:46 - Verslag overleg asielzoekers en Iran
- 12-04-06 11:50 - Aanpak illegale bingo's
- 11-04-06 14:44 - Verslag overleg grenzen van de Europese Unie
- 11-04-06 10:28 - Bijdrage voorlopige rekening 2005
- 11-04-06 10:24 - Bijdrage Wet gewasbeschermingsmiddelen en biociden
- 11-04-06 10:20 - Vragenuur - Illegale bingo's
- 11-04-06 10:02 - Bijdrage initiatief-Wolfsen-Luchtenveld; Wet dwangsom niet tijdig beslissen
- 10-04-06 16:51 - Vragen over illegaal hout
- 10-04-06 00:00 - Treitershow Talpa is smakeloos
- 08-04-06 00:00 - ChristenUnie met blij gemoed colleges in
- 06-04-06 09:32 - Bijdrage debat Nieuwe Geneesmiddelenwet en Wijzinging Wet Geneesmiddelenvoorziening
- 06-04-06 09:26 - Bijdrage debat VAO Syrische asielzoekers
- 06-04-06 09:23 - Bijdrage debat Wijziging wet Lijkbezorging
- 06-04-06 09:02 - Effectiviteit hulp aan ontwikkelingslanden
- 06-04-06 00:00 - Inbreng Algemeen overleg Wet op Onderwijstoezicht
- 05-04-06 16:36 - Bijdrage debat Stand van zaken TCI
- 05-04-06 16:34 - Bijdrage debat VAO Schuldhulpsanering
- 05-04-06 14:29 - Machtsstrijd Hamas en Fatah
- 05-04-06 00:00 - Webcast: Verdonk bagatelliseert gevaar terugkeer asielzoekers
- 05-04-06 00:00 - Europese top afschaffen
- 04-04-06 16:32 - Verslag overleg MOU-betuweroute
- 04-04-06 16:31 - Bijdrage debat Wet bevordering eigen woningbezit
- 04-04-06 11:58 - Wetgeving verbeteren
- 04-04-06 08:56 - Economisch beleid
- 04-04-06 00:00 - Vragen over Zwarte Lijst EU Vliegtuigmaatschappijen (aanvulling)
- 03-04-06 17:24 - WTO Hong Kong
- 03-04-06 11:46 - Inbreng Algemeen overleg Toekomstvisie Agrarische Sector
- 01-04-06 07:14 - Politieke tweedeling
maart
- 31-03-06 16:52 - Inhaalslag vrouwen binnen de ChristenUnie
- 31-03-06 13:11 - Debat over dubieuze internetfora
- 31-03-06 11:59 - Vragen over Zwarte Lijst EU Vliegtuigmaatschappijen
- 31-03-06 00:00 - Vragen over uitzetting bekeerde moslims naar Afghanistan
- 30-03-06 11:43 - Inbreng Algemeen overleg Wijziging Elektriciteitswet 1998 en Gaswet
- 30-03-06 11:40 - Bijdrage Spoeddebat Hongersnood in Oost-Afrika
- 30-03-06 10:38 - Petitieactie Afghanistan gaat door!
- 30-03-06 10:25 - ChristenUnie Radio
- 29-03-06 16:44 - Debat over de toekomst van Israel
- 29-03-06 16:01 - Overleg voedselbanken
- 29-03-06 11:36 - Bijdrage Spoeddebat HBO-docenten
- 29-03-06 11:32 - Bijdrage debat Europese Top
- 28-03-06 13:54 - Ik wil de ellende niet vergeten
- 28-03-06 11:51 - Een kijkje nemen in het EP?
- 28-03-06 10:56 - Troepen niet koppelen aan vonnis Rahman
- 28-03-06 00:00 - Inbreng Algemeen overleg Initiatief Crone
- 25-03-06 12:44 - 'Kloof met SGP wordt steeds groter'
- 25-03-06 12:40 - Opmars van ChristenUnie
- 25-03-06 09:45 - Wij solidair? Dan de overheid ook
- 24-03-06 19:23 - ChristenUnie-jongeren starten samen met CGI petitie voor godsdienstvrijheid
- 24-03-06 16:35 - Wat vindt u van Europa?
- 24-03-06 12:20 - Afghaanse bekeerling mogelijk veroordeeld tot doodstraf
- 23-03-06 17:09 - Verslag overleg Syrische asielzoekers
- 23-03-06 16:47 - Verslag overleg Het Rijk rond schulden
- 23-03-06 13:35 - Bijdrage debat Wijziging WPO
- 23-03-06 09:16 - ChristenUnie in college Zwartewaterland
- 22-03-06 16:48 - Analyses verkiezingsuitslagen
- 22-03-06 16:34 - Niet zwichten onder druk energieproducerende landen
- 22-03-06 16:28 - Energie garantie in de EU
- 22-03-06 13:42 - Bijdrage debat Wet Ambulancezorg
- 22-03-06 12:52 - Plannen PvdA ongepaste overheidsbemoeienis
- 22-03-06 09:22 - Bijdrage debat Vrijheid van Meningsuiting
- 22-03-06 09:14 - Vragen over mogelijke doodstraf Afghaanse bekeerling
- 21-03-06 13:59 - ChristenUnie Utrecht in collegebespreking
- 21-03-06 09:50 - Bijdrage Spoeddebat beloning rvb Essent
- 16-03-06 16:45 - Verslag overleg landbouw- en visserijraad
- 16-03-06 16:20 - Verslag overleg OV-chipkaart
- 16-03-06 15:40 - Geloof en politiek? Daar worden we beter van!
- 16-03-06 15:30 - Verkiezingswinnaar over het hoofd gezien
- 16-03-06 14:35 - ChristenUnie Radio
- 16-03-06 13:28 - Syriërs asiel geven
- 16-03-06 11:35 - Hervorming IND/DEM Groep
- 15-03-06 18:31 - ChristenUnie Amsterdam: Cohen pak hoerenlopers aan
- 15-03-06 18:07 - Bijdrage debat vervanging bij zwangerschapsverlof
- 15-03-06 14:38 - Verslag overleg veiligheidsregio’s & uitvoering ACIR
- 15-03-06 14:16 - Positie christenen in Turkije
- 15-03-06 14:14 - Voorbereiding Europese Top
- 15-03-06 13:59 - Helpende hand voor barometerproducenten
- 14-03-06 13:57 - Import Chinese schoenen
- 14-03-06 13:55 - Europees Aanhoudingsbevel
- 14-03-06 08:14 - Minister negeerde advies Havermans
- 13-03-06 13:53 - Kwik in barometers
- 13-03-06 13:52 - Prostitutie en WK-voetbal
- 11-03-06 10:21 - "Ik ben in een rijdende trein gestapt"
- 10-03-06 12:24 - ChristenUnie Hilversum heeft 38 stemmen tekort voor tweede zetel
- 10-03-06 11:12 - 12% meer raadszetels
- 10-03-06 10:12 - Flinke groei voor ChristenUnie Wageningen
- 09-03-06 21:08 - ChristenUnie Flevoland op werkbezoek bij Connexxion
- 09-03-06 15:59 - Verdonk buigt voor wens Kamer
- 09-03-06 15:43 - „ChristenUnie zonder SGP aantrekkelijker”
- 09-03-06 15:37 - Verdonk zet Iraanse christenen nog niet uit
- 09-03-06 14:57 - Inbreng Rapport themacommissie ouderenbeleid
- 09-03-06 14:53 - Inbreng Rechtstreekse verkiezingen burgemeester
- 09-03-06 14:37 - Bijdrage Spoeddebat christenasielzoekers Iran
- 09-03-06 14:31 - Bijdrage debat Verruiming opsporing en vervolging terroritische misdrijven
- 09-03-06 10:43 - Janine Clement met voorkeurstemmen in gemeenteraad Leiden
- 08-03-06 16:56 - Winst christelijke partijen zit uitsluitend bij de ChristenUnie
- 08-03-06 16:11 - Verslag overleg ruimte voor de rivier deel 2 en 3
- 08-03-06 10:44 - ChristenUnie krijgt proteststemmen in Delfzijl
- 08-03-06 10:41 - ChristenUnie krijgt zetel in raad Bussum
- 08-03-06 08:19 - Iraanse christenen uitgezet
- 08-03-06 00:49 - ChristenUnie tevreden
- 07-03-06 14:10 - Verdonk blijft Iraanse christenen uitzetten
- 07-03-06 09:47 - Vragen over Vervoer van gevaarlijke stoffen per schip
- 07-03-06 08:34 - Benieuwd en ongeduldig
- 07-03-06 00:00 - Vrijheid van meningsuiting is geen ‘recht op krenken’
- 06-03-06 19:32 - TweeVandaag: Voedselbank kan vraag niet meer aan
- 06-03-06 19:00 - Lager huurwaardeforfait, hogere huurtoeslag
- 06-03-06 16:25 - ChristenUnie Ede wil groene aanplant om te kunnen bouwen
- 06-03-06 13:36 - Terpstra van de ChristenUnie in Nationale Verkiezingselftal
- 06-03-06 12:09 - Blowverbod goed idee
- 04-03-06 09:09 - Burgers adverteren voor ChristenUnie
- 04-03-06 09:07 - Een ontroerende brief
- 03-03-06 23:48 - Kandidaten ChristenUnie bedienen in Happietaria Utrecht
- 03-03-06 15:53 - Wethouder Rozema: „Gokhal tegengehouden”
- 03-03-06 15:49 - Wethouder van der Sluijs: „Geen politiek bedrijven”
- 03-03-06 13:26 - Vragen over mogelijk maken eindexamen Taïda Pasic
- 03-03-06 12:13 - ChristenUnie Gouda en het failliet van de snoeproute
- 03-03-06 09:43 - Vragen over homoseksuele asielzoekers uit Iran
- 03-03-06 09:31 - Vragen over Vermissing uitgewezen Syriërs
- 02-03-06 16:42 - Reactie ChristenUnie: Iraanse bekeerlingen
- 02-03-06 14:41 - ChristenUnie Radio
- 02-03-06 10:22 - Huishoudboekje in lesprogramma's
- 02-03-06 09:29 - ChristenUnie bezoekt zorgboerderij Klein Essen
- 02-03-06 08:55 - Uitgezette Syriërs vermist
- 01-03-06 17:30 - Begeleiding VMBO-leerling financieel steunen
- 01-03-06 17:22 - Afrekencultuur kost handen vol geld
- 01-03-06 17:19 - Met bonus op spaarzin focus op toekomst!
- 01-03-06 13:51 - Kritisch over financiële hulp aan Palestijnen
- 01-03-06 11:00 - Kookfestijn met bekende Nederlanders in voedselbank succes
- 01-03-06 08:11 - PvdA en ChristenUnie: IND moet bij gesprekken zijn
- 01-03-06 00:00 - Henk Vos: "Af en toe roep je weerstand op"
februari
- 28-02-06 17:16 - Coaching ‘leeftijdgenoten’ tegen schooluitval
- 28-02-06 16:57 - Huizinga kookt met bekende Nederlanders voor voedselbank
- 28-02-06 11:20 - Zeeland als kenniscentrum wereld
- 28-02-06 08:31 - Nicolaïtisme in de Politiek
- 27-02-06 17:08 - Vragen over ambulancevervoer regio Rijnmond
- 27-02-06 16:00 - Arjan Beekman: „Gemeenteraadslid is geen evangelist”
- 25-02-06 20:51 - NOS-journaal: ChristenUnie organiseert gospelavond in Amsterdam
- 25-02-06 12:08 - ChristenUnie Langedijk op achtpersoonsfiets
- 25-02-06 11:35 - Radio 1 journaal: Onbekommerd christen-zijn verenigd
- 24-02-06 21:28 - Laat scholen de wijk schoonmaken!
- 24-02-06 16:27 - Reactie ChristenUnie op kenmerken Nederlanders in databank
- 24-02-06 13:50 - Samen opkomen tegen de echtscheidingscultuur
- 24-02-06 10:37 - Huizinga vindt antwoord minister (naar Syrische delegatie) onvolledig
- 23-02-06 21:57 - Netwerk: Debat over Somalische kindersmokkel
- 23-02-06 16:35 - Vragen over Kinderhandel Somalië
- 23-02-06 14:46 - Inbreng Verlaging voorkeurdrempel leden Tweede Kamer
- 23-02-06 14:11 - Bijdrage Spoeddebat wachtlijsten jeugdzorg
- 23-02-06 14:03 - Algemeen Overleg Kansspelen via internet
- 23-02-06 11:55 - Bijdrage Spoeddebat kindersmokkel Somalië
- 23-02-06 11:17 - Betrouwbaar ambulancevervoer noodzaak!
- 23-02-06 10:52 - Vragen over Ambulancevervoer in regio Rijnmond
- 23-02-06 09:45 - Inbreng algemeen overleg Verhoging kinderkorting
- 23-02-06 08:06 - Kamervragen over Syrische delegatie
- 23-02-06 00:00 - Verslag Algemeen overleg Vervoerplan 2006 NS en dienstregeling
- 22-02-06 15:19 - Geef dorpsraden status deelraden
- 22-02-06 13:57 - Verslag Algemeen overleg Algemene Kinderbijslagwet
- 22-02-06 13:52 - Bijdrage debat Vaststelling Nieuwe Geneesmiddelenwet
- 22-02-06 09:09 - Inbreng Medezeggenschap op scholen
- 21-02-06 22:37 - Intermediair-onderzoek: ChristenUnie heeft beste wethouders
- 21-02-06 16:53 - Bijdrage debat uitspraken Zalm over OZB
- 21-02-06 12:47 - Positie Lega Nord in ID/Groep
- 21-02-06 09:49 - Inbreng algemeen overleg Wet handhaving Consumentenbescherming
- 21-02-06 00:00 - Blokland (CU/SGP) meest aanwezige Nederlander Europarlement
- 20-02-06 16:39 - Reactie ChristenUnie op ontstane commotie Deense spotprenten
- 20-02-06 16:30 - ChristenUnie wil comfortroutes
- 20-02-06 14:34 - Muziekzenders komen met "rap-button"
- 20-02-06 14:28 - MTV
- 19-02-06 21:30 - Over de soepele heupen van André Rouvoet
- 18-02-06 23:18 - Met het oog op morgen: Verslag startavond campagne
- 18-02-06 18:53 - Klant illegale prostituee straffen!
- 18-02-06 14:18 - Reformatorisch Dagblad: „Wat kinderen op tv zien, doen ze na”
- 18-02-06 14:16 - Kijkwijzer
- 18-02-06 14:11 - Verband tussen MTV-clips en agressie
- 18-02-06 14:03 - MTV wil jongeren laten discussiëren over clips
- 18-02-06 13:44 - Mediaconferentie invloed van Geweld en Seks op jongeren
- 18-02-06 09:23 - ChristenUnie-raadsleden wandelen in het teken van comfortroutes
- 17-02-06 23:55 - Agressief door gangstaclips
- 17-02-06 16:55 - ChristenUnie wil belspelletjes aanpakken
- 17-02-06 14:31 - MTV wil meer discussie over clips
- 17-02-06 14:24 - "Iedereen is het erover eens: Media-educatie is hard nodig!"
- 16-02-06 16:45 - ChristenUnie schrijft prijsvraag uit - Ballonvaart voor de winnaar
- 16-02-06 16:43 - Verslag overleg discriminatie op de arbeidsmarkt
- 16-02-06 14:43 - ChristenUnie Radio
- 16-02-06 14:09 - Inbreng Financiering Hoger Onderwijs
- 16-02-06 14:07 - Verslag Wet Inburgering
- 16-02-06 14:01 - Verslag Algemeen overleg Landbouw & Visserijraad
- 16-02-06 13:41 - Lega Nord en cartoons
- 16-02-06 11:46 - Algemeen Overleg Ministeriële Conferentie Wereldhandelsorganisatie
- 16-02-06 10:39 - ChristenUnie start buddyproject van studenten voor ouderen
- 15-02-06 16:36 - Verslag overleg governance in het onderwijs
- 15-02-06 13:54 - Vragen over Syrische christenen
- 15-02-06 13:52 - ChristenUnie vraagt spoeddebat aan naar aanleiding van Netwerkuitzending over mensensmokkel
- 15-02-06 12:58 - Inbreng algemeen overleg Governance in het onderwijs
- 15-02-06 11:20 - SGP-ChristenUnie wil snel duidelijkheid Groene Hart
- 15-02-06 10:37 - Bijdrage Spoeddebat overlast en criminaliteit in grote steden
- 15-02-06 09:34 - Iran
- 15-02-06 09:05 - Bijdrage debat Geneesmiddelenwet
- 15-02-06 09:02 - Inbreng Wijziging wet Kernenenrgie
- 14-02-06 22:07 - Netwerk: Somalische kindersmokkel
- 14-02-06 15:56 - "Ook even de plintjes"
- 14-02-06 09:49 - Beperkingen dienstenrichtlijn
- 14-02-06 09:20 - Compromis dienstenrichtlijn
- 14-02-06 09:14 - Bijdrage debat WVO Onderwijsachterstandenbeleid
- 13-02-06 20:01 - ChristenUnie Amsterdam: Volg het Rotterdamse voorbeeld, sluit coffeeshops bij scholen
- 13-02-06 18:00 - Goedkoper OV voor ouderen
- 13-02-06 16:21 - Wetgevingsoverleg Wijziging Electriciteits- en gaswet
- 13-02-06 14:48 - Alle coffeeshops weg uit Rotterdam
- 13-02-06 14:44 - ChristenUnie tegen gedwongen splitsing
- 12-02-06 10:21 - Christenmigrant moet in Leeuwarden plek opeisen
- 11-02-06 15:24 - Samen dienen in de wereld
- 11-02-06 14:36 - Kansen voor gemeenten?
- 11-02-06 14:33 - Zeggenschap over de politie - van gemeentelijk naar regionaal naar landelijk
- 11-02-06 14:29 - Verheugd met de jeugd?
- 11-02-06 14:08 - De brandweer als regionale spil?
- 11-02-06 11:37 - ChristenUnie wil Bussum ontdoen van stoffig imago
- 11-02-06 11:27 - ChristenUnie Gouda komt op voor de fietser
- 09-02-06 12:29 - Algemeen Overleg Industriebrief EU-regelgeving
- 09-02-06 11:50 - Rust in plaats van ronkende racewagens
- 09-02-06 10:48 - Vier gemeentelijke beleidsterreinen
- 09-02-06 10:17 - Dichtbij de burger
- 09-02-06 10:08 - Dualistisch onderhandelen
- 09-02-06 10:03 - Zorgen om de huishouding van Thorbecke
- 09-02-06 09:59 - Vragen over de levensbeëindiging bij pasgeborenen
- 08-02-06 18:27 - Bijdrage debat vervolging christenen Iran
- 08-02-06 18:22 - Politiek4Kids interview jongste kandidaat Nederland
- 08-02-06 18:18 - Algemeen overleg politiebestel
- 08-02-06 18:17 - Bijdrage debat politiebestel
- 08-02-06 18:15 - Reactie ChristenUnie op inkomensgevolgen nieuwe Zorgverzekeringswet
- 08-02-06 13:32 - Verslag Algemeen overleg IND
- 08-02-06 13:28 - Bijdrage debat Wet ruimtelijke ordening
- 08-02-06 13:06 - Verslag algemeen overleg Politiebestel
- 08-02-06 10:33 - Algemeen Overleg Nieuwe subsidieregeling PGO-organisaties
- 08-02-06 00:00 - Verslag Algemeen overleg Koninklijke Marechaussee Beleidsplan 2010
- 07-02-06 17:33 - Christenen slikken ook niet alles
- 07-02-06 16:48 - € 400.000 naar Present voor WMO
- 07-02-06 12:09 - Bijdrage debat Onderwijs achterstandenbeleid
- 07-02-06 11:55 - Column: Demissionair
- 07-02-06 11:47 - ChristenUnie Sneek meest vrouwvriendelijke partij
- 07-02-06 10:15 - Verre adviseur
- 06-02-06 22:34 - 100 miljoen voor monumentale kerken
- 04-02-06 11:00 - Gehandicapte kan raadslid blijven
- 03-02-06 16:46 - Sportbijbels bij aftrap verkiezingscampagne Zwartewaterland
- 03-02-06 16:28 - Vragen n.a.v. website 'meisjesforum.net'
- 03-02-06 14:19 - Vragen over Meisjesforum
- 03-02-06 14:16 - Voordewind predikt orde en fatsoen
- 03-02-06 14:00 - Mensenrechten Cuba
- 03-02-06 09:30 - Vragen over post Koninklijke Marechaussee Ter Apel
- 03-02-06 09:10 - Gereformeerd als eretitel
- 02-02-06 23:39 - Bijdrage debat Afghanistan
- 02-02-06 17:24 - Stemverklaring Cuba
- 02-02-06 17:17 - rusttijden chauffeurs
- 02-02-06 13:29 - Inbreng Algemeen overleg Afghanistan
- 02-02-06 12:54 - Algemeen Overleg Leerlinggebonden Financiering
- 01-02-06 15:14 - Vragen over wegwerkzaamheden
- 01-02-06 14:18 - Teheran en Ramallah
- 01-02-06 10:31 - Bijdrage debat Goedkeuring toetreding Bulgarije en Roemenië tot EU
januari
- 31-01-06 13:25 - Inbreng Algemeen overleg Regelgeving vervoer gevaarlijke stoffen per schip
- 31-01-06 11:17 - ChristenUnie Urk lanceert breezermotie
- 31-01-06 10:18 - Nooit een revolutie
- 31-01-06 10:08 - Bijdrage debat Wet wijziging WW-stelsel en ontslagrecht
- 31-01-06 09:31 - ChristenUnie Gouda zet in op vrijwilligerswerk bij 5-jarig bestaan
- 27-01-06 12:32 - Inbreng Wijziging wet primair onderwijs 1992 i.v.m. overblijven in het basisonderwijs
- 27-01-06 11:21 - ChristenUnie Woerden: Kwekplekken tegen overlast van ouders
- 26-01-06 14:35 - Verslag overleg voor- en naschoolse opvang
- 26-01-06 12:49 - Algemeen Overleg Westerschelde
- 26-01-06 12:46 - Algemeen Overleg Nota Rijk rond Schulden
- 26-01-06 11:27 - Inbreng Samenvoeging van de gemeenten Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Bleiswijk
- 26-01-06 11:23 - Inbreng Correctief referendum
- 25-01-06 16:01 - Samen een ‘bakkie’ doen
- 25-01-06 12:41 - Algemeen Overleg Lerarenopleidingen
- 25-01-06 11:28 - Verslag Invoering burgerservicenummer in de zorg
- 25-01-06 10:36 - Bijdrage debat Burgerinitiatief
- 24-01-06 14:37 - Europa dramt door
- 24-01-06 10:15 - Bijdrage debat Tweede Fase voortgezet onderwijs
- 24-01-06 08:26 - Eindelijk nieuwe partij in Bussum
- 23-01-06 16:54 - Ambitie ChristenUnie is 4% van alle raadszetels
- 23-01-06 10:00 - Verslag Wijziging Mediawet
- 23-01-06 09:18 - Kamerleden opgehaald met rolstoelvervoer
- 21-01-06 15:49 - Column Centraal Weekblad
- 20-01-06 13:33 - Sportbijbel is positief getuigenis
- 19-01-06 16:38 - ChristenUnie bezorgd over gevolgen nieuwe dienstregeling NS
- 19-01-06 16:14 - Donner neemt plan ChristenUnie over
- 19-01-06 14:55 - Bijdrage debat bestuurlijke boete
- 19-01-06 14:44 - ChristenUnie Radio
- 19-01-06 13:50 - Prostitutieverbod
- 19-01-06 11:34 - Grondwetperikelen
- 19-01-06 11:27 - Kurdistan
- 19-01-06 10:59 - Europese grondwet
- 19-01-06 10:17 - Verslag onderwijsnummer
- 18-01-06 19:46 - Kamervragen over Messiasbelijdende joden Israël
- 18-01-06 13:02 - EU verscherpt strijd tegen mensenhandel
- 18-01-06 12:06 - Europees nabuurschap
- 18-01-06 11:23 - Algemeen overleg invoering Lumpsum in primair onderwijs
- 18-01-06 10:51 - Europese grondwet
- 17-01-06 16:31 - Verslag Wijziging Wegenverkeerswet 1994 ivm de invoering van een puntenstelsel rijbewijs
- 17-01-06 11:00 - Prostitutie is misbruik
- 17-01-06 10:52 - Havenrichtlijn
- 16-01-06 12:24 - Lijsttrekker ChristenUnie Wageningen overleden
- 16-01-06 10:56 - Havenarbeiders op de bres
- 13-01-06 14:54 - Reactie op kabinetsbesluit Afghanistan
- 13-01-06 09:36 - Ruimte voor tuinders in Emmen
- 11-01-06 20:58 - Blijf bij ontheffing medezeggenschap
- 11-01-06 10:44 - Alternatief plan ChristenUnie-SGP centrum Emmeloord
- 10-01-06 21:23 - Column: Beschamend
- 10-01-06 11:04 - ChristenUnie Veendam: Therapie voor echtscheiding
- 09-01-06 21:08 - Regina Mac-Nack Amsterdammer van het jaar
- 07-01-06 23:00 - Debat op 1: D66 is een anti-religieuze partij
- 07-01-06 09:11 - Een liberaal pleidooi tegen openbaar onderwijs
- 04-01-06 13:20 - Nieuwe solidariteit vraagt aandacht voor gezamenlijk bestaan
- 03-01-06 19:55 - D66 maakt de dienst uit in kabinet
- 02-01-06 12:31 - SGP-ChristenUnie Zuid-Holland op bres voor regiotaxi