Bijdrage Carla Dik-Faber aan het wetgevingsoverleg Omgevingswet
Bijdrage van ChristenUnie Tweede Kamerlid Carla Dik-Faber als lid van de vaste commissie voor Infrastructuur en Milieu aan een wetgevingsoverleg met minister Schultz van Haegen-Maas Geesteranus van Infrastructuur en Milieu
Onderwerp: Omgevingswet
Kamerstuk: 33 962
Datum: 1 juni 2015
Mevrouw Dik-Faber (ChristenUnie):
Voorzitter. We bespreken vandaag een historische wet. Zo'n twintig wetten en meer dan 100 besluiten worden samengevoegd tot één wet en vier besluiten waarin het hele omgevingsrecht wordt geregeld. De bedoeling is helder: meer overzicht, meer integraal werken, het versterken van participatie, het voorkomen van onnodige juridisering en bureaucratie, en het versnellen van procedures. Dat zijn allemaal mooie doelen, maar uiteindelijk gaat het er natuurlijk om hoe we onze leefomgeving beschermen, die onderhouden en ontwikkelen. Het gaat erom hoe we knopen doorhakken als er bijvoorbeeld spanning is tussen milieudoelen en economische doelen. Voor de ChristenUnie staat voorop dat we goed moeten zorgen voor de schepping die ons is toevertrouwd. Wij willen opkomen voor wat kwetsbaar is. Dat is de meetlat waarlangs mijn fractie de Omgevingswet legt. Het gaat dan niet alleen om wetgeving die zorgt dat zaken als natuur en milieu voldoende worden beschermd. Het gaat ook om burgers, die moeten worden beschermd als de overheid of een ontwikkelaar vooral gericht is op het zo snel mogelijk realiseren van een project dat hun directe leefomgeving aantast. Bij beschermen en ontwikkelen gaat het ook niet alleen om bouwen of het voorkomen van bouwen. Het gaat ook om de kwaliteit waarmee dat gebeurt. Het gaat om de leefbaarheid en de toegankelijkheid van onze woonomgeving, om een gezond klimaat en een gezonde luchtkwaliteit.
In ons dichtbevolkte land geeft dat best wel wat uitdagingen. Maar het geeft ook enorme kansen, om bijvoorbeeld meer groen in de steden te krijgen, om ruimte te vinden voor windmolens om onze energievoorziening te verduurzamen, om leegstaande kantoren om te bouwen tot woningen en om landbouw, recreatie en natuur veel meer met elkaar te verbinden. De Omgevingswet kan dit soort ontwikkelingen faciliteren en stimuleren. Dat is best nog een hele uitdaging, want meer flexibiliteit en afwegingsruimte betekent ook minder rechtszekerheid. Ik begrijp daarom wel de zorg of er in deze wet door stapeling van flexibele bepalingen te veel ruimte ontstaat. Het is daarom extra van belang dat er wordt gekozen voor een openbare, transparante behandeling van initiatieven en dat er in complexe gevallen gebruik wordt gemaakt van onafhankelijke, deskundige adviseurs. Flexibiliteit wordt ook gezocht in het meer rekenen met vuistregels in plaats van dikke onderzoeksrapporten. Prima: de ChristenUnie steunt dat. Maar dat betekent ook dat we bereid moeten zijn om achteraf in te grijpen als de resultaten sterk tegenvallen.
Voordat ik specifieker inga op de inhoud van het wetsvoorstel wil ik graag mijn waardering uitspreken voor de hele ambtelijke staf, die de afgelopen jaren keihard heeft gewerkt aan dit wetsvoorstel, net als voor alle maatschappelijke partijen die in werkgroepen hebben meegedacht en nog steeds meedenken. Er is rond deze wet veel participatie geweest. Dat blijkt wel uit de vele positieve reacties op deze wet. We hebben drie dagen van hoorzittingen en twee uitgebreide schriftelijke rondes van enkele honderden pagina's gehad. Ik wil de minister bedanken voor de beantwoording van de vragen en voor het feit dat meerdere voorstellen van de Kamer zijn overgenomen in de twee nota's van wijziging. Mijn positieve inleiding lijkt wellicht wat in contrast te staan met het aantal amendementen dat ik heb ingediend en mede heb ondertekend. Dat heeft alles te maken met de omvang van het wetsvoorstel, en met de wens van mijn fractie om de wet op onderdelen te verbeteren. Een paar andere amendementen hebben te maken met elementen uit de huidige wetgeving die mijn fractie graag overeind wil houden; die willen wij niet verliezen.
Ik heb mijn bijdrage in blokken opgedeeld. Ik ga eerst in op de basisinstrumenten van het wetsvoorstel, zoals het omgevingsplan en de omgevingsvisie. Ten tweede ga ik in op het versterken van de participatiemogelijkheden voor burgers, en ten derde op de verbeteringen van de milieueffectrapportage. Ten vierde ga ik in op de toegankelijkheid van gebouwen en de openbare ruimte, en ten vijfde op de instrumenten van gemeenten voor de grondexploitatie. Ten zesde heb ik een paar opmerkingen over ruimtelijke kwaliteit, oftewel de welstand. Ik sluit af met de experimenteerbepaling en enkele losse opmerkingen. Voorzitter, om u gerust te stellen: de hoofdstukjes worden steeds korter.
Met de omgevingsvisie hebben overheden straks één beleidsstuk waarin duidelijk staat waarop de overheid inzet ten aanzien van de inrichting van ons land, of het nou gaat om natuur, mobiliteit, wonen, water of cultureel erfgoed. Zo'n integrale visie voorkomt dat we van project naar project hoppen. De omgevingsvisie is het product waarin deze visie publiekrechtelijk wordt geborgd. Dat is ontzettend belangrijk voor het legitimeren van het overheidshandelen en voor het richting geven aan burgers en maatschappelijke initiatieven. Daarom heb ik een amendement ingediend dat de omgevingsvisie niet alleen verplicht voor Rijk en provincies, maar ook voor gemeenten.
(vervolg) Mevrouw Dik-Faber (ChristenUnie):
Ik heb gehoord dat de VNG dit voorstel ook steunt, dus ik hoop op brede steun in de Kamer. De Partij van de Arbeid heeft een vergelijkbaar amendement ingediend. Wij gaan daarover nog met elkaar in gesprek, dus daar zal zeker iets moois uit voortkomen.
De ChristenUnie steunt het principe dat de omgevingsvisie zo veel mogelijk vormvrij is. Wel vindt de Christenunie dat deze visie niet alleen de hoofdlijnen van de voorgenomen ontwikkelingen, het gebruik, het beheer en de bescherming van het gebied, moet bevatten, maar ook de hoofdlijnen van de al aanwezige kwaliteiten. Dat is namelijk het vertrekpunt, de nulsituatie: geen details, maar wel wat belangrijk is voor het gebied. Daar kan bijvoorbeeld ook een stukje historische context bij horen. Ik heb een amendement ingediend om dit te regelen.
Het nieuwe omgevingsplan vervangt het bestemmingsplan en meerdere gemeentelijke verordeningen. Vernieuwend is ook dat er straks nog maar één plan per gemeente is: geen postzegelplannen meer. Het heeft mij verbaasd dat de regering toch een uitzondering op deze regel in de wet heeft gezet en meer omgevingsplannen mogelijk wil maken. Het is bedoeld als een overgangsbepaling, maar deze bepaling is niet goed uitgewerkt. Zij is bijvoorbeeld niet begrensd in de tijd. Daarom heb ik een amendement ingediend waarin wordt onderstreept dat er één omgevingsplan moet zijn en dat de overgangsbepalingen moeten worden uitgewerkt in de invoeringswet.
Om ervoor te zorgen dat procedures voor kleine ontwikkelingen niet ingewikkeld zijn, is het college bevoegd om omgevingsvergunningen te verlenen voor sommige activiteiten die afwijken van het omgevingsplan. Ik heb een amendement in voorbereiding waarin ik voorstel dat de gemeenteraad hiervoor instemmingsrecht heeft. Uiteraard kan de gemeenteraad dit delegeren aan het college door bij voorbaat voor sommige afwijkactiviteiten in het omgevingsplan al toestemming te geven. Het kan echter niet zo zijn dat de gemeenteraad achteraf voor voldongen feiten wordt geplaatst. De in het wetsvoorstel opgenomen adviesbevoegdheid vindt mijn fractie niet voldoende. Afwijkactiviteiten kunnen op termijn namelijk vergaande gevolgen hebben voor het omgevingsplan. Immers, het omgevingsplan moet consistent zijn en een kleine afwijking op één locatie zal dus al snel afwijkingen voor veel meer locaties betekenen vanwege de precedentwerking.
Gemeenten bepalen welke informatie er nodig is voor afwijkactiviteiten. Welke prikkels gaat de minister in lagere regelgeving uitwerken om ervoor te zorgen dat alleen nuttige en noodzakelijke onderbouwingen worden gevraagd om zo de lasten voor burgers en bedrijven zo beperkt mogelijk te houden? Ik noem het archeologiebeleid. Op basis van het Verdrag van Malta moeten belangrijke archeologische restanten beschermd worden. Mijn fractie vindt dat heel belangrijk. Wij moeten zorgvuldig omgaan met onze bodemschatten, maar het beleid moet wel relevant zijn. Daarover hoor ik toch wat kritiek vanuit het veld. Graag krijg ik hierop een reactie van de minister.
De regering kiest ervoor, alle normen te bundelen in AMvB's. Vanuit het oogpunt van leesbaarheid is hier best iets voor te zeggen. Normen in AMvB's tellen natuurlijk net zo zwaar als normen in de wet, maar een wet wijzig je minder snel en bij een wet is de betrokkenheid van het parlement groter. Zo bestaat de mogelijkheid om te amenderen. Waarom heeft de regering er niet voor gekozen om de belangrijkste normen toch in de wet op te nemen en ze desnoods ook in AMvB's op te nemen? Het is nog maar heel kort geleden dat we er heel bewust voor hebben gekozen om de normen voor waterveiligheid op te nemen in de wet. Ook de Raad van State is kritisch op dit punt.
Wat ik een heel goed element van het wetsvoorstel vind, is de permanente monitoring van omgevingswaarden. Ik mis echter nog het instrument van de prestatievergelijking, zoals dat op dit moment bijvoorbeeld is opgenomen in artikel 4 van de Wet milieubeheer ten aanzien van het rioleringsplan. Ik overweeg een amendement dat de minister de mogelijkheid geeft om een prestatievergelijking te verplichten voor specifieke taken van gemeenten, waterschappen en provincies. Verder ontbreekt in de wet een evaluatie van het stelsel zelf. Ik heb daarom een amendement ingediend dat voorziet in een evaluatie na twee jaar en na zes jaar.
Ook kan de wet scherper als het gaat om de publicatie van de data uit de monitoring. De ChristenUnie wil dat deze als open data beschikbaar komt. Daarover heb ik samen met de VVD-fractie een amendement (33962, nr. 43) ingediend.
Een ander belangrijk element in dit wetsvoorstel is de programmatische aanpak. Zo kan binnen een gebied meer ruimte worden geboden, mits gegarandeerd is dat op gebiedsniveau de gestelde omgevingswaarde uiteindelijk wordt behaald. Om een programma tot succes te maken, is het wel van belang dat de afgesproken maatregelen daadwerkelijk worden uitgevoerd. Waarom hoeven bestuursorganen volgens artikel 3.17 dan alleen maatregelen te nemen als zij daarmee uiteindelijk ook instemmen? Waarom wordt niet aan de voorkant verplicht dat het bevoegd gezag instemt met alle maatregelen in de programmatische aanpak? Zo voorkomen we dat we voor verrassingen komen te staan.
(vervolg) Mevrouw Dik-Faber (ChristenUnie):
De ChristenUnie vraagt meer duidelijkheid over de watertoets. Het wetsvoorstel regelt nu alleen een algemene samenwerkings- en afstemmingsbepaling voor overheden in artikel 2.2. In de uitvoeringsregels zullen nog regels komen over de motiveringseisen en de overlegverplichting. Geldt dit alleen voor het omgevingsplan of ook voor de omgevingsvisie? De ChristenUnie vindt de watertoetsen ook bij de omgevingsvisies van belang, juist vanwege de langetermijnhorizon en het strategische karakter.
Een ander instrument is het projectbesluit. Nu kunnen provincies nog een inpassingsplan maken om direct te interveniëren op bestaande gemeentelijke plannen. Bij het projectbesluit kan dit alleen nog maar voor concrete nieuwe projecten, zoals een provinciale weg. Voor zover ik kan zien, kan het projectbesluit niet worden gebruikt om ongewenste ontwikkelingen binnen bestaande omgevingsplannen te reguleren, zoals overschotten aan reeds geplande nieuwbouwprojecten. De provincie kan natuurlijk wel een instructieregel opstellen voor alle gemeenten, maar dan moeten al die gemeenten afzonderlijk hun omgevingsplannen aanpassen. Deze route is weliswaar het zuiverst, maar is hij altijd wenselijk? Leidt het bijvoorbeeld bij de reductie van het aantal kantoorlocaties niet tot heel veel bureaucratie? Kan de provincie met alleen instructieregels wel efficiënt intergemeentelijke discussies beslechten? Soms vragen gemeenten zelf aan de provincie om voor hen een inpassingsplan op te stellen. Ook dat kan straks niet meer. Kortom: mist hier niet een effectief instrument voor de Omgevingswet? Ik overweeg om een amendement hierover in te dienen.
Ik kom bij het tweede onderwerp: participatie. De ChristenUnie vindt het wetsvoorstel nog te veel gericht op overheden en te weinig op de participatiemogelijkheden voor burgers. De commissie-Elverding heeft ons geleerd dat plannen beter worden, sneller worden vastgesteld en minder beroepsprocedures opleveren, als participatie zo vroeg mogelijk plaatsvindt. Dat is vooral een kwestie van cultuur en is moeilijk in regels te vatten. De kern kan echter wel degelijk in de Omgevingsweg worden verankerd. Ik heb mij erover verbaasd dat voor die belangrijke beginfase in dit wetsvoorstel zo weinig verplichtingen zijn. Als we echt willen investeren in de beginfase, zoals de commissie-Elverding ons heeft geadviseerd, is dat niet vrijblijvend. Ik heb daarom een aantal amendementen hierover opgesteld. Allereerst stel ik samen met mevrouw Van Veldhoven in het amendement op stuk nr. 36 een mededelingsplicht voor gemeenten voor die het omgevingsplan willen wijzigen. Deze plicht is er nu al en de ChristenUnie wil deze graag overeind houden. De mededelingsplicht geeft burgers de gelegenheid om hun visie te geven, voordat de gemeente een ontwerpplan op tafel legt dat al bijna helemaal is uitgewerkt. Ons amendement geeft de burger ook de mogelijkheid om te vragen om een uitgebreidere verkenning volgens de projectprocedure van paragraaf 5.2.2. van het wetsvoorstel. De gemeenteraad beslist hierover, maar door in de wet te zetten dat de burger hierom kan verzoeken, zal een zorgvuldiger afweging worden gemaakt of deze zwaardere procedure wel of niet nodig is.
Een projectbesluit kan worden genomen met of zonder voorkeursbeslissing. Als er een voorkeursbeslissing wordt genomen, betekent dit dat meerdere alternatieven worden overwogen. De ChristenUnie vindt dat in de wet duidelijker moet staan wanneer een voorkeursbeslissing verplicht is, omdat het verleidelijk is om een opgave te bestempelen als sectoraal zonder alternatieven. Het gaat vaak om complexe projecten met een grote impact op de omgeving. Ook hierover heb ik een amendement ingediend.
Bij een verkenning gaat het niet alleen om het bekijken van meerdere alternatieven. Het doel van de wet is ook om te komen tot integrale besluiten. In integrale besluiten worden investeringen in infrastructuur waar mogelijk gekoppeld aan keuzes over de ruimtelijke inrichting en wordt er eerst gekeken naar de benutting van de omgeving. Hoe wil de minister komen tot meer integraliteit? Mijn fractie vraagt of dat niet meer in de wet moet worden geborgd.
Ik heb hierover twee vragen. Mijn eerste vraag gaat over de reeds eerder besproken ladder van duurzame stedelijke ontwikkeling. Deze wordt door sommigen als juridisch klemmend ervaren. Het moet wat betreft de ChristenUnie vooral een instrument zijn dat verantwoorde keuzes stimuleert door een motiveringsplicht. Volgens mij zit het probleem niet zozeer in de wetgeving, maar hebben de gemeenten handvatten nodig voor het toepassen van de ladder.
Aan de andere kant vindt mijn fractie dat de ladder te weinig treden bevat. De behoefte moet worden onderbouwd, vervolgens moet worden gekeken of het binnen bestaand gebied kan en tot slot moet een locatie worden gezocht die multimodaal ontsloten is of kan worden. Die laatste trede zou beter gesplitst kunnen worden. Ik zou eerst willen kijken naar bestaande knelpunten en dan pas naar nieuwe. En zou er binnen deze trede geen aandacht moeten zijn voor maatschappelijke kosten en baten en voor voorrang aan locaties met optimale ov-bereikbaarheid?
(vervolg) Mevrouw Dik-Faber (ChristenUnie):
Mijn tweede vraag gaat over de traditie van sectoraal werken waar we uit komen. Met het MIRT is dat al wat aan het veranderen, maar gewenste snelle doorlooptijden en ook de verschillende verantwoordelijkheden van overheden maken het nog steeds verleidelijk om een gewenste ontwikkeling vooral sectoraal te zien. Als bijvoorbeeld een waterschap met een projectbesluit een dijkversterking voorbereidt, zit hier veelal tijdsdruk op. Dan zal er al snel voor de verkorte projectbesluitprocedure worden gekozen. Hoe zorgen we er nu voor dat we met de nieuwe Omgevingswet in de hand toch integraal gaan kijken waar dat nodig is?
Ik heb samen met D66 een amendement op stuk nr. 34 ingediend. Daarin stellen wij voor om enkele elementen van de Code Maatschappelijke Participatie te verankeren in het wetsvoorstel. Burgerinitiatieven bij grote ingrijpende projecten moeten serieus genomen worden. Dit stimuleert het amendement door het verankeren van het recht op ondersteuning bij de uitwerking van serieuze alternatieven en het recht op een toets door onafhankelijke experts, die bekijken of een alternatief in overweging moet worden genomen door het bevoegd gezag. Uiteindelijk beslist het bevoegd gezag wat er met de alternatieven van burgers wordt gedaan en toetst de rechter aan het eind. Maar door aan het begin van het proces deze waarborgen te bieden, komen we volgens mij tot betere plannen, waarbij overheid en burgers samenwerken aan de toekomstige inrichting van onze leefomgeving en ook dure en langdurige rechterlijke procedures worden voorkomen.
Ook vraag ik de minister welke mogelijkheden zij ziet om in het algemeen met participatie te bevorderen dat partijen er zonder juridische processen met elkaar uitkomen. Ik hoor graag een reactie op het voorstel van de Regiegroep Recreatie en Natuur om op rijksniveau een laagdrempelige, onafhankelijke ombudsfunctie of mediationfunctie te organiseren, waarbij ondernemers, verenigingen en burgers, voordat bezwaar- en beroepsprocedures worden gestart, een zaak kunnen voorleggen als decentrale afstemming onvoldoende lukt. Dit zou wellicht een goede oplossing zijn bij discussies over natuurregelgeving.
Ik heb nog een laatste vraag onder dit kopje. Wij hebben heel vaak met minister Kamp gesproken over participatie in windenergieprojecten. Het CDA en de ChristenUnie hebben hierover vaak samen moties ingediend. Die zijn steeds weggestemd met de toezegging van de minister dat dit in de Omgevingswet zou worden geregeld. Ik kan me voorstellen dat deze minister antwoordt dat de participatie is geregeld. We hebben daar ook voorstellen voor. Maar als het gaat om participatie bij windenergieprojecten, hebben we het ook over financiële participatie. Waar kan ik dat lezen in de Omgevingswet? Volgens mij staat het er niet in. Ik hoor hierop graag een reactie van de minister.
De invloed van burgers bij milieueffectrapportages kan ook beter. Dat is mijn derde thema. Ik heb een amendement ingediend waarin wordt voorgesteld om voortaan te spreken over omgevingseffectrapportages. Dat past bij het huidige karakter van de m.e.r. en bij de integrale visie van deze wet. Voorts wil de ChristenUnie dat eenieder een zienswijze kan indienen over reikwijdte en detailniveau van de benodigde informatie in de m.e.r., of beter gezegd: de o.e.r., de omgevingseffectrapportage.
D66 en de ChristenUnie doen hiervoor een voorstel voor de plan-m.e.r en we hebben ook eenzelfde amendement voor de project-m.e.r. Met deze input wordt de omgevingseffectrapportage scherper en wordt vanaf de start van een initiatief een participatiemogelijkheid geboden. Vervolgens is het de vraag wanneer we een omgevingseffectrapportage doen. Het moet natuurlijk wel nuttig zijn. De ChristenUnie is blij dat de regering hiervoor een-op-een aansluit bij de Europese richtlijn die ook duidelijke criteria geeft.
Toch kan de Omgevingswet nog op twee punten tot misverstanden leiden. Allereerst wordt een aantal planfiguren, zoals de provinciale omgevingsverordening, niet genoemd in artikel 16.32. Nu beschrijft dit artikel niet uitputtend alle planfiguren waarvoor op grond van de Europese richtlijn mogelijk een m.e.r. verplicht is. Het verleden leert ons echter dat als een planvorm niet genoemd wordt, het risico groot is dat niet wordt onderzocht of een effectrapportage nodig is en dat deze rapportage vervolgens dus niet wordt gemaakt. Aan het eind van het proces blijkt dan dat het plan strandt bij de rechter. Daarom heb ik een amendement ingediend waarin wordt verduidelijkt dat onder meer ook omgevingsverordeningen m.e.r.-plichtig kunnen zijn. Lang niet altijd, maar wel als die kaderstellende regels bevat voor functies op specifieke locaties. Ik noem bijvoorbeeld de aanwijzing van zoekgebieden voor windenergie. Een plan-m.e.r. is dan nodig, omdat dan nog naar alternatieve locaties kan worden gekeken.
Ten tweede is het wetsvoorstel onduidelijk als het gaat om kleine wijzigingen waarvoor geen m.e.r. nodig is. Immers, wat is klein? De EU verplicht dit per lidstaat uit te werken, want het vraagt om maatwerk. Bovendien kan de wijziging klein zijn, maar kunnen de effecten groot zijn. Daarom stel ik samen met D66 een amendement voor om in een Algemene Maatregel van Bestuur te definiëren wanneer sprake is van kleine gebieden en kleine wijzigingen.
(vervolg) Mevrouw Dik-Faber (ChristenUnie):
Zo wordt duidelijk wat in ieder geval niet onder de uitzondering van kleine wijzigingen en kleine gebieden moet worden verstaan. Dit geeft meer rechtszekerheid en duidelijkheid aan overheden, burgers en bedrijven.
Het is ook van belang dat bij een m.e.r.-beoordeling op schrift komt te staan hoe de conclusie tot stand is gekomen dat wel of niet een m.e.r. zal worden gemaakt. In het amendement op stuk nr. 47, dat ik samen met D66 heb opgesteld, stellen wij voor om expliciete motiveringsvereisten te stellen en om deze motivering zo spoedig mogelijk openbaar te maken en niet pas bij publicatie van het besluit. Door het vroegtijdig bekend te maken, kunnen belanghebbenden bij het bevoegd gezag argumenten aandragen als zij vinden dat er alsnog een m.e.r. moet worden gemaakt. Besluitvorming hierover is aan het bevoegd gezag, maar dit voorkomt dat pas achteraf discussie ontstaat over de wenselijkheid van de m.e.r.
De Commissie voor de m.e.r. geeft een onafhankelijk advies over de effectrapportages. Op dit moment is dit advies voor de meeste project-m.e.r. verplicht. Met dit wetsvoorstel wordt het advies niet meer verplicht. Ook op dit punt heb ik samen met D66 een amendement ingediend, op stuk nr. 10, waarmee het advies wel verplicht blijft. De ervaringen met het advies in de afgelopen jaren zijn immers positief. Bovendien geeft de recente wijziging van de m.e.r.-richtlijn aan dat er belangenconflicten kunnen ontstaan als het bevoegd gezag ook de initiatiefnemer is. Juist dan is een onafhankelijke toets een belangrijke waarborg voor belanghebbenden.
De ChristenUnie wil dus niet minder adviezen van de Commissie voor de m.e.r. Wel kunnen we overwegen om de komende tijd met de Commissie voor de m.e.r. te bekijken op welke wijze de advisering plaatsvindt. Ik kan mij voorstellen dat dit soms minder gedetailleerd en meer strategisch kan alsmede minder gericht op juridische aspecten. Dat kan de adviezen ook goedkoper maken en frustratie voorkomen. Maar ook dit moet zorgvuldig gebeuren. We moeten zorgen dat de Commissie voor de m.e.r. haar onafhankelijke rol kan blijven vervullen. Stevige adviezen zijn soms gewoon nodig. Ik hoor graag de visie van de minister hierop.
Juist om de onafhankelijkheid van de Commissie voor de m.e.r. te waarborgen, heeft mevrouw Van Tongeren samen met mevrouw Van Veldhoven en mijzelf een amendement ingediend. Dit amendement, op stuk nr. 29, regelt niet alleen de onafhankelijkheid van de leden, maar ook dat de externe adviseurs die regelmatig worden ingezet, op geen enkel wijze betrokken mogen zijn bij het project of het plan waarover zij adviseren.
Voor de rechtszekerheid van burgers is het van belang dat de resultaten van plannen en projecten waarvoor een m.e.r. is gedaan, worden geëvalueerd. In het wetsvoorstel wordt de m.e.r.-evaluatie echter geschrapt, met als argument dat er een continue monitoring van omgevingswaarden voor in de plaats komt. Toch stelt mevrouw Van Veldhoven samen met mij in een amendement voor, op stuk nr. 41, om de m.e.r.-evaluatie te handhaven. Het doel van de evaluatie is immers niet alleen om bij te sturen in het geval er sprake is van tegenvallende milieueffecten, maar ook om kennis te vergaren over de bruikbaarheid van onderzoeken, modellen en methoden die voor de m.e.r. zijn gebruikt. Bovendien kijkt de algemene monitoring niet naar de specifieke effecten van specifieke projecten. Juist als we meer gaan rekenen met vuistregels, is zo'n evaluatie aan de achterkant noodzakelijk.
De heer Madlener (PVV):
Ik hoor een pleidooi om de m.e.r. vooral in stand te houden. Maar nu wil ik het even vanuit de burger bezien. Ik neem namelijk aan dat de ChristenUnie zich om de burgers druk maakt. Hoeveel burgers kunnen zo'n m.e.r. echt lezen en begrijpen, denkt u? Een gemiddelde m.e.r. bestaat uit enorme stapels papier. Ik denk dat een m.e.r. van weinig toegevoegde waarde is voor de meeste burgers, maar wel enorm veel geld kost. Bent u nu dus de ingenieursbureaus een plezier aan het doen? Waarom vindt u die m.e.r. zo prachtig op dit moment?
Mevrouw Dik-Faber (ChristenUnie):
Ik heb in mijn betoog aangegeven dat we moeten kijken naar het instrument zelf. Ik ben best bereid om in een evaluatie-achtige setting te bekijken wat er eventueel anders moet aan de m.e.r. Maar ik wil de m.e.r. als instrument wel overeind houden, omdat zo'n rapportage burgers een stukje bescherming geeft wanneer zij geconfronteerd worden met ontwikkelingen die hun leefomgeving veranderen en soms ook negatief beïnvloeden. Een m.e.r. kan daarom helpen om tot goede besluitvorming te komen en geeft de burger handvatten om het gesprek erover aan te gaan met de overheid.
De heer Madlener (PVV):
Ik heb ooit nog in de gemeenteraad van Rotterdam gezeten; de voorzitter zal zich dit kunnen herinneren. Ik heb daar toch weinig burgers meegemaakt die met een m.e.r. in de hand -- ze konden die vaak niet eens tillen -- zeiden: kijk nou, pagina 86, punt 3d, bij a, zou toch inhouden … Zo werkt het niet. Mensen weten dat die windmolen op die afstand gewoon overlast geeft. Ik zou naast het pleidooi voor die m.e.r. toch ook iets meer inzicht willen van uw partij, en ook van D66, bij mijn stelling dat die hele m.e.r. totaal uit de hand gelopen is, tot een administratief gedrocht dat handenvol geld kost, wat de burger uiteindelijk zelf moet betalen.
Mevrouw Dik-Faber (ChristenUnie):
Ik kan alleen maar in herhaling vervallen. Ik denk dat de m.e.r. een ongelooflijk belangrijk instrument is voor het maken van keuzes in ruimtelijke projecten. Het helpt tot betere besluitvorming en daar is uiteindelijk de burger ook mee gediend. Als het eenvoudiger kan, be my guest, maar aan het instrument zelf zou mijn fractie absoluut niet willen tornen, juist vanwege het belang voor de burger.
Ik kom bij de toegankelijkheid. In hoeverre is de Omgevingswet getoetst aan het VN-verdrag voor mensen met een beperking? Kan de minister de rapportage hierover naar de Tweede Kamer sturen? Ik maak mij zorgen over het nieuwe bouwbesluit dat op grond van de Omgevingswet zal worden opgesteld. Ik hoor dat in de conceptversie heel veel regels worden geschrapt. De ChristenUnie roept de minister op, regels over toegankelijkheid niet af te zwakken. Het gaat mij dan niet alleen om de regels die expliciet in verband met de toegankelijkheid zijn opgesteld; er zijn in het huidige Bouwbesluit ook regels die niet gekoppeld zijn aan het begrip "toegankelijkheid", maar die wel van belang zijn om de toegankelijkheid te waarborgen.
De ChristenUnie is blij met het wettelijk verankeren van de bruikbaarheid van bouwwerken. Wel hoor ik graag van de minister waarom bruikbaarheid in artikel 4.21 is ingevoegd, maar dan wel gekoppeld aan duurzaamheid onder C en niet als apart onderdeel D is opgenomen. Volgens de minister zou hieronder ook toegankelijkheid moeten worden verstaan. Wat betreft de ChristenUnie krijgt toegankelijkheid hiermee niet de aandacht die het verdient. Ik noem onder andere het VN Verdrag, het beleid voor langer zelfstandig wonen, de Participatiewet waardoor toegankelijke werkplekken nodig zijn, et cetera. Wij hebben op dit punt een amendement in voorbereiding. Ik geloof dat dit ook voor de coalitiepartijen het geval is. Zij hebben het ingediend. Dan gaat er in ieder geval iets goeds gebeuren voor deze doelgroep en dat is mooi. Artikel 4.21 regelt overigens nog niet de toegankelijkheid van de openbare buitenruimte, omdat dit artikel alleen gaat over woningen en gebouwen. Waarom wil de minister hier geen regels over stellen? Ik kan me voorstellen dat bij nieuwe wegen en bij herinrichting toegankelijkheidseisen gesteld worden, net als voor gebouwen. Ook op dit punt overweeg ik een amendement in te dienen.
Mijn volgende opmerkingen gaan over de regelingen rond de grondexploitatie. Veel elementen daarvan moeten nog worden uitgewerkt in het Omgevingsbesluit. De ChristenUnie wil graag meer duidelijkheid en heeft een aantal vragen. Maakt het hoofdstuk Grondexploitatie uitnodigingsplanologie wel voldoende mogelijk? Immers, dan is vaak op voorhand niet duidelijk welke investeringen precies nodig zijn. Volstaat dan wel het een-op-een overnemen van de methodiek voor kostenverhaal?
Voor ontwikkelingsplanologie biedt het voorstel de mogelijkheid om exploitatieregels door te schuiven van het Omgevingsplan naar de vergunningsfase, maar wanneer worden de kaders dan gesteld om de aanvraag te toetsen? De ChristenUnie stelt voor dat de kaders van de exploitatieregels al wel in het Omgevingsplan komen te staan, maar dat deze nader kunnen worden gedetailleerd bij een vergunning. Zo weet de aanvrager al globaal waar hij aan toe is.
Mijn derde en laatste punt op dit onderdeel betreft het vervallen van de mogelijkheden voor verevening bij bijdragen aan ruimtelijke ontwikkelingen. Mijn fractie vindt dat een zorgelijke ontwikkeling. De minister stelt dat deze instrumenten in de praktijk meestal niet goed worden toegepast. De onderbouwing is vaak onvoldoende en in veel gevallen is in feite sprake van bovenwijkse voorzieningen. Dat is wat ons betreft echter geen reden om het instrument te schrappen. We zouden ook kunnen kijken hoe het instrument beter kan, bijvoorbeeld door in de AMvB de verhaalcriteria beter toe te lichten. Ik overweeg om op dit punt een amendement in te dienen.
Ik kom op het onderwerp "ruimtelijke kwaliteit" of, met een oud woord "welstand". De Omgevingswet gaat niet alleen over het toewijzen van functies aan locaties en allerlei regels voor activiteiten, maar ook over de vraag wat mooi is. Hoewel de meningen hierover kunnen verschillen, is er vaak wel overeenstemming over wat echt niet mooi is. Ik heb drie punten waarop de Omgevingswet scherper kan ten aanzien van ruimtelijke kwaliteit. Ten eerste zijn regels over ruimtelijke kwaliteit in het Omgevingsplan al snel vaag als ze niet worden uitgelegd. Daarom is het goed dat artikel 4.19 regelt dat zo'n uitleg in beleidsregels altijd verplicht is, om zo willekeur te voorkomen. Met het amendement op stuk nr. 21 stel ik voor dat dit soort regels niet over bouwwerken en bouwactiviteiten kunnen gaan, maar dat de gemeenteraad dergelijke regels ook kan stellen voor andere aspecten van de fysieke leefomgeving. Sommige gebieden zijn zo waardevol dat het goed is om ook regels te kunnen stellen over bijvoorbeeld de inrichting van de buitenruimtes. Het is nadrukkelijk een kan-bepaling, want het is een goede zaak dat gemeentes zelf kunnen beslissen om voor gebieden wel of niet dergelijke regels, de vroegere welstandseisen, te stellen.
Ik wil de minister in dit geval bedanken dat zij in de eerste nota van wijziging de mogelijkheid heeft gecreëerd dat de taak van de gemeentelijke monumentencommissie, als de gemeenteraad dat voorstelt, wordt verbreed tot een adviescommissie voor ruimtelijke kwaliteit, waarbij gemeenten zelf kunnen kiezen hoe breed zij deze commissie maken.
(vervolg) Mevrouw Dik-Faber (ChristenUnie):
Dit is alleen gebeurd door wijziging van de naam van de commissie in "adviescommissie". In het amendement op stuk nr. 25 stel ik voor om dit verder in te vullen en vast te leggen dat de commissie openbaar moet vergaderen, schriftelijk moet adviseren, haar adviezen altijd moet motiveren en daarbij alleen de vastgestelde regels als criteria mag hanteren. Deze bepalingen staan nu ook al in de wet en mijn fractie behoudt die graag in de Omgevingswet.
Mijn derde punt op het gebied van welstand betreft de excessenregeling. Het is op dit moment verboden om een bestaand bouwwerk dat in ernstige mate in strijd is met redelijke eisen van welstand, in stand te laten. Dat artikel wordt met succes gebruikt om bouwwerken die door verloedering en verwaarlozing een aantasting van de kwaliteit van de omgeving vormen, met bestuursdwang op te knappen. Die regeling is onomstreden. Waarom schrapt de minister deze regeling? In de nota naar aanleiding van het nader verslag wordt geschreven dat het gemeenten vrijstaat om in hun omgevingsplan op eigen initiatief alsnog een dergelijk verbod op te nemen. Het maakt juridisch echter nog wel verschil of men bij wet verbiedt dat een ontsierend bouwwerk de omgevingskwaliteit verpest of dat men dit bij een gemeentelijke verordening elk op eigen wijze regelt. Graag krijg ik hierop een reactie van de minister.
Ik kom nu bij de experimenteerbepaling. Het wetsvoorstel bevat een algemene experimenteerbepaling. Mijn fractie steunt die, maar wel onder de voorwaarde dat er geen kerstboom aan experimenten ontstaat waarmee de wet buiten werking wordt gesteld. De wet biedt op veel onderdelen al extra ruimte. Het aantal experimenten kan wat dat betreft dus beperkt blijven. Ik dank de minister dan ook voor de aanscherpingen die al zijn gedaan. Op drie punten wil ik nog meer helderheid.
Ten eerste. Een experiment moet bijdragen aan de doelen van de wet. Een experiment kan dus van alles zijn: andere procedures, afwijken van omgevingswaarde et cetera. In lid 2 staan echter niet alleen de doelen van wet. Er komt nog een onduidelijke zin achteraan, namelijk "waaronder de verbetering van de kwaliteit van de fysieke leefomgeving, de te volgen procedures of de besluitvorming daarover". Die laatste toevoeging over procedures en besluitvorming staat echter helemaal niet in de doelen van de wet in artikel 1.3. Vanwaar dan deze toevoeging? Ik wil hiervan graag een goede uitleg; anders overweeg ik een amendement.
Ten tweede. Is het niet van belang om van een experiment niet alleen het doel, maar ook de effecten te bepalen, oftewel om het doel ook echt smart te formuleren? Graag een reactie van de minister.
Ten derde maakt lid 3, sub h dat al vooraf mag worden bepaald dat afwijkingen toegestaan blijven na afloop van het experiment. Dat zou betekenen dat via een AMvB permanent van de wet mag worden afgeweken. Daarbij heb ik vraagtekens. Wat zijn de reikwijdte en de noodzaak van deze bepaling? Volgens mij heeft D66 daar ook naar gevraagd.
Voordat ik afrond, heb ik nog enkele losse punten. De zuiveringsinstallaties van waterschappen worden steeds meer fabrieken waar niet alleen water wordt gezuiverd, maar ook energie wordt opgewekt en grondstoffen worden teruggewonnen. Deze bevoegdheden staan echter nog niet in de wet. Dat is problematisch omdat waterschappen functionele openbare lichamen met een gesloten huishouding zijn. Met het amendement op stuk nr. 15 stel ik daarom voor om in artikel 2.17 van het wetsvoorstel te verduidelijken dat waterschappen in de uitoefening van hun primaire taken ook energie kunnen opwekken en grondstoffen kunnen terugwinnen en dat zij die kunnen leveren aan derden.
Ik heb ook een amendement in overweging om het gemeentelijke rioleringsplan verplicht te houden. Er ligt sowieso een bestuursakkoord dat dit plan tot 2020 verplicht. In de memorie van toelichting wordt het belang van dit plan ook benadrukt, maar toch is het facultatief. Waarom is het dan in de wet opgenomen? Waarom zou het na 2020 ineens facultatief kunnen worden, als het zo belangrijk is?
Verder is het goed dat er regels komen over de meet- en rekenmethoden van landelijke omgevingswaarden. Waarom zouden wij ook geen regels opstellen over lokale en provinciale omgevingswaarden? Lagere overheden zijn vrij om de hoogte van deze omgevingswaarden te kiezen. Is het niet wenselijk om voor omgevingswaarden, die veel overheden toepassen, vast te leggen hoe deze precies gemeten of berekend moeten worden, zodat ze betrouwbaar zijn en vergelijkbaar met die van andere gemeenten?
Dat reken- en meetmethoden in ministeriële regelingen staan, is prima. Dat heeft weliswaar een hoog technisch gehalte, maar ik vind wel dat de Kamer een uitspraak moet kunnen doen over het principe: gaan wij in een bepaald geval meten of rekenen? Waarom legt de minister dat niet vast in een AMvB?
De ChristenUnie vindt het prima dat onderzoeken tot twee jaar oud gebruikt mogen worden. Zo verlichten wij de onderzoekslast. Maar waarom wordt in artikel 16.5 niet alleen over onderzoeken, maar ook over inventarisaties gesproken? Dit begrip wordt nergens gedefinieerd. Wat verstaat de minister hieronder? Waarom is dit toegevoegd? Als daarvoor geen goede reden is, overweeg ik een amendement op dit punt. Ik wil namelijk voorkomen dat bijvoorbeeld oudere onderzoeken in een nieuwe inventarisatie worden gebundeld om zo toch toegelaten te worden.
De ChristenUnie mist in de wet nog een link met de Wet publieke gezondheid. In artikel 16 van deze wet staat: "Voordat besluiten worden genomen die belangrijke gevolgen kunnen hebben voor de publieke gezondheidszorg vraagt het college van burgemeester en wethouders advies aan de gemeentelijke gezondheidsdienst."
(vervolg) Mevrouw Dik-Faber (ChristenUnie):
Ik zie de GGD echter niet genoemd als adviseur binnen de Omgevingswet. Wat betekent dit voor gemeenten? Graag ook een reactie van de minister op de recente discussies over Q-koorts, waarbij een gemeente onvoldoende juridische middelen had om op grond van de volksgezondheid in te grijpen in een bestemmingsplan. Ik sluit mij aan bij de vragen van mijn collega's, onder andere van de CDA-fractie, over de relatie tussen Mijnbouwwet en de Omgevingswet. De ChristenUnie steunt van harte het amendement over routenetwerken voor wandelaars, fietsers en de recreatievaart.
Wij zullen vast nog stevige debatten krijgen over de uiteindelijke normen in de AMvB's. De nota naar aanleiding van het verslag benadrukt dat de voorgenomen AMvB's zo veel mogelijk in dezelfde mate of op een gelijkwaardige wijze bescherming bieden tegen aantasting van essentiële belangen op het terrein van de fysieke leefomgeving als de huidige wet- en regelgeving. Met "zo veel mogelijk" sluit de minister een lager beschermingsniveau niet uit. De ChristenUnie daagt de minister uit niet alleen te bekijken hoe de normen zo soepel mogelijk kunnen worden, maar deze normen waar nodig aan te scherpen, zodat ze een adequate bescherming bieden. Dat wordt van de overheid gevraagd.
Ik rond af. De ChristenUnie vindt het van belang dat de Omgevingswet een breed draagvlak krijgt in deze Kamer, maar ook daarbuiten. Ik hoop dan ook op een positieve reactie op de verschillende amendementen. Ik vraag de minister snel inzicht te geven in de gevolgen voor gemeenten en provincies. Zij moeten voldoende tijd hebben om zich voor te bereiden. Ik maak mij op dat punt nog wat zorgen over de financiële gevolgen. Er komen straks minder leges binnen omdat er meer onder algemene regels valt. Of de kosten voor vergunningverlening evenredig omlaag gaan, is nog maar de vraag. Misschien is er straks zelfs meer inzet nodig voor de handhaving, en dat kost geld. De minister gaat nog een integraal onderzoek doen en er komt nog een bestuursakkoord. Hoe gaat de minister dit doen? Het bestuursakkoord moet er dit jaar nog komen, terwijl het onderzoek nog wel even duurt. Dat onderzoek kan immers pas starten als er meer bekend is over de AMvB's.
We gaan volgende week verder met het debat, maar dan zijn we nog niet klaar. Er komen nog vier grote wetten die in de Omgevingswet ingevoegd zullen worden. Er komt nog een Invoeringswet en we gaan de vier AMvB's nog bespreken. Pas dan zullen de consequenties van dit wetsvoorstel volledig in zicht zijn. Ik zie ernaar uit om die debatten met de minister te voeren.
Voor meer informatie: www.tweedekamer.nl.
Nieuwsarchief > 2015
december
- 28-12-2015 28-12-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Joël Voordewind over de bedreiging van christenen op AZC’s
- 23-12-2015 23-12-2015 11:30 - Opinie Peter Ester: belastingplan onverantwoord
- 23-12-2015 23-12-2015 00:15 - ChristenUnie-fractie Eerste Kamer stemt tegen Wet Stroom
- 23-12-2015 23-12-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Eppo Bruins over de belastingontwijking door wapenproducenten
- 22-12-2015 22-12-2015 13:00 - Peter Ester: “Tegen gedwongen splitsing energiebedrijven”
- 22-12-2015 22-12-2015 08:08 - Interview: ‘We moeten voedsel weer waarderen’
- 21-12-2015 21-12-2015 21:03 - Bijdrage tweede termijn belastingplan
- 19-12-2015 19-12-2015 10:02 - ‘Dik-Faber in top invloedrijke personen in agrarische sector’
- 18-12-2015 18-12-2015 18:03 - Reactie ChristenUnie op het gasbesluit
- 17-12-2015 17-12-2015 16:18 - ChristenUnie: politie verdient nieuwe cao
- 17-12-2015 17-12-2015 15:07 - ChristenUnie vraagt in Tweede Kamer om ‘alles uit de kast te halen’ voor herstel spoorverbinding Groningen - Duitsland
- 17-12-2015 17-12-2015 15:04 - ChristenUnie: 60 miljoen extra voor opvang in de regio
- 17-12-2015 17-12-2015 00:00 - Bijdrage Eppo Bruins aan het voortgezet algemeen overleg ROC Leiden
- 17-12-2015 17-12-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het VAO Nucleaire veiligheid en stralingsbescherming (AO d.d. 12/11)
- 17-12-2015 17-12-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het VAO Energie
- 17-12-2015 17-12-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het VAO Circulaire economie
- 17-12-2015 17-12-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het VAO Zwangerschap en geboorte
- 16-12-2015 16-12-2015 23:04 - Verklaring motie van afkeuring Gert-Jan Segers
- 16-12-2015 16-12-2015 14:50 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan debat commissie Oosting
- 16-12-2015 16-12-2015 13:53 - 'Europa mag nationale grensbewaking niet overrulen, wel landen buiten Schengen plaatsen'
- 16-12-2015 16-12-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Eppo Bruins over de stremming van het treinverkeer tussen Bad Nieuweschans en Leer
- 15-12-2015 15-12-2015 17:00 - Mirjam Bikker: "Begroting Justitie moet steviger"
- 15-12-2015 15-12-2015 16:01 - Aandacht voor toegankelijkheid hoger onderwijs voor studenten met beperking
- 15-12-2015 15-12-2015 14:59 - Klimaatakkoord moet ook gevolgen hebben voor lucht- en scheepvaart
- 15-12-2015 15-12-2015 12:37 - Visserijrapport is volgehangen kerstboom
- 15-12-2015 15-12-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het plenair debat inzake Wijziging van het Belastingplan 2016
- 15-12-2015 15-12-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het plenair debat over de Europese Top van 17-18 december 2015
- 14-12-2015 14-12-2015 20:00 - Peter Ester pleit voor verantwoord, realistisch, groen en rechtvaardig belastingplan
- 12-12-2015 12-12-2015 21:30 - ChristenUnie: Klimaatakkoord is historisch
- 12-12-2015 12-12-2015 17:26 - Reactie ChristenUnie-fractievoorzitter Segers op afreden Van Miltenburg
- 12-12-2015 12-12-2015 13:24 - Uitstel uitzonderingen aanlandplicht nipt voorkomen
- 11-12-2015 11-12-2015 19:00 - Roel Kuiper: "geef gemeenten middelen om nieuwe natuurwet te handhaven"
- 11-12-2015 11-12-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Eppo Bruins over het bericht dat veel eindexamenkandidaten onvoldoende kennis hebben over het leenstelsel en het aangaan van schulden
- 10-12-2015 10-12-2015 17:42 - Toekomstige studenten verdienen betere voorlichting over studieschulden
- 10-12-2015 10-12-2015 17:36 - Gert-Jan Segers bezoekt Gezonde School in Meppel
- 10-12-2015 10-12-2015 14:47 - ChristenUnie: Ratificatie VN-gehandicaptenverdrag extra stap naar waardevol leven
- 10-12-2015 10-12-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het plenair debat over de renovatie van het Binnenhof
- 09-12-2015 09-12-2015 17:39 - Voordewind organiseert schrijfactie voor mensenrechten
- 09-12-2015 09-12-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het plenair debat over de Uitvoering van het op 13 december 2006 te New York tot stand gekomen Verdrag inzake de rechten van personen met een handicap (Trb. 2007, 169)
- 09-12-2015 09-12-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber over het pleidooi van de NOV om de prijsverhoging van de VOG niet voor vrijwilligers te laten gelden
- 08-12-2015 08-12-2015 16:54 - Gasproductie Groningen volgend jaar mogelijk hoger dan advies Raad van State
- 08-12-2015 08-12-2015 10:18 - Voordewind: "Aanpak vluchtelingencrisis toont dat er iets mis is met fundering Europa"
- 07-12-2015 07-12-2015 16:52 - Meerderheid voor godsdienstvrijheidsfonds en verzoeningsprojecten Israël
- 07-12-2015 07-12-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Joël Voordewind over het besluit de gefinancierde rechtsbijstand voor bepaalde groepen asielzoekers af te schaffen
- 07-12-2015 07-12-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber en het Lid Jaco Geurts (CDA) over de heffing van btw op subsidies voor rietlandbeheerders in de Weerribben en Wieden
- 04-12-2015 04-12-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Eppo Bruins over achterstallig onderhoud aan de openbare verlichting op meerdere locaties langs de A15
- 03-12-2015 03-12-2015 11:19 - Joris Luyendijk in Brussel over vaagheid van financiële systemen
- 03-12-2015 03-12-2015 00:00 - Inbreng verslag (wetsvoorstel) Eppo Bruins ten behoeve van een wijziging van de Aanbestedingswet 2012 in verband met de implementatie van aanbestedingsrichtlijnen 2014/23/EU, 2014/24/EU en 2014/25/EU
- 03-12-2015 03-12-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carola Schouten en Gert-Jan Segers over de BTW-plicht van gemeenten bij ambtelijke fusies
- 02-12-2015 02-12-2015 13:49 - Eppo Bruins beëdigd als ChristenUnie Kamerlid
- 02-12-2015 02-12-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan de plenaire behandeling van de Begroting Economische Zaken (onderdeel Landbouw en Natuur)
- 01-12-2015 01-12-2015 19:08 - Koninklijke onderscheiding voor Arie Slob
- 01-12-2015 01-12-2015 08:44 - Column Gert-Jan Segers: 'De marathonloper' (ND)
- 01-12-2015 01-12-2015 00:00 - Afscheid van Arie Slob tijdens de plenaire vergadering
- 01-12-2015 01-12-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan de plenaire behandeling van de Begroting Sociale Zaken en Werkgelegenheid
november
- 27-11-2015 27-11-2015 17:13 - ChristenUnie blij met kinderbijslag voor Bonaire, Sint-Eustatius en Saba
- 26-11-2015 26-11-2015 14:08 - ECPM-conferentie met o.a. Joris Luyendijk en Peter van Dalen
- 26-11-2015 26-11-2015 11:52 - ChristenUnie wil 'bed, bad, brood én begeleiding'
- 25-11-2015 25-11-2015 12:39 - Woorden omzetten in daden!
- 25-11-2015 25-11-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan de plenaire behandeling van de begroting Veiligheid en Justitie
- 25-11-2015 25-11-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan de plenaire behandeling van de begroting Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking
- 25-11-2015 25-11-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het plenaire debat over de EU-Turkije top op 29 november 2015
- 24-11-2015 24-11-2015 16:00 - Motie Ester om langdurige werkloosheid aan te pakken krijgt brede steun Eerste Kamer
- 24-11-2015 24-11-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het plenair debat over de Nederlandse inzet voor de klimaatconferentie in Parijs
- 23-11-2015 23-11-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Joël Voordewind en Roelof van Laar (PvdA) over kinderarbeid bij goudwinning voor de elektronicasector
- 23-11-2015 23-11-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber over het bericht dat één op de drie patiënten vorig jaar het voorgeschreven geneesmiddel niet heeft opgehaald
- 23-11-2015 23-11-2015 00:00 - Inbreng schriftelijk overleg Joël Voordewind ten behoeve van de Raad Buitenlandse Handel
- 21-11-2015 21-11-2015 22:05 - Afscheid Arie Slob & speech Gert-Jan Segers op 32e partijcongres
- 20-11-2015 20-11-2015 20:00 - Geert Jan Spijker bij EO-Door de Week over aanslagen, integratie en PKN-bisschoppen
- 20-11-2015 20-11-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber over het duurzaam inkopen van mobiliteit door overheden
- 20-11-2015 20-11-2015 00:00 - Inbreng schriftelijk overleg Carla Dik-Faber inzake voorhangbrief wijziging tariefsoort abortushulpverlening aan niet-WLZ-gerechtigden
- 19-11-2015 19-11-2015 18:20 - Van Dalen ontvangt wethouder Urk op conferentie in Londen
- 19-11-2015 19-11-2015 17:21 - ChristenUnie krijgt steun voor nultarief energiecoöperaties
- 19-11-2015 19-11-2015 10:58 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan debat aanslagen Parijs
- 19-11-2015 19-11-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het plenair debat over de aanslagen in Parijs
- 19-11-2015 19-11-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber over de Niet Invasieve Prenatale Test (NIPT) via Prenacheck
- 18-11-2015 18-11-2015 16:26 - Carola Schouten leidt onderzoek naar lek
- 18-11-2015 18-11-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan de plenaire behandeling van de Begroting Buitenlandse Zaken
- 17-11-2015 17-11-2015 13:52 - Investeer in justitie en defensie; verlicht de lasten rechtvaardig
- 17-11-2015 17-11-2015 11:24 - Maarten van Ooijen: ‘Het Fellows-programma is ontzettend leerzaam’
- 17-11-2015 17-11-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het plenair debat Belastingplan 2016 (korte opening)
- 17-11-2015 17-11-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber en Betty de Boer (VVD) over de intercitystatus van station Schiedam Centrum en de mogelijkheden voor realisatie van station Schiedam Kethel
- 14-11-2015 14-11-2015 11:58 - Reactie ChristenUnie-fractievoorzitter Segers op aanslagen Parijs
- 13-11-2015 13-11-2015 20:37 - ‘Zet de vrachtwagenchauffeur centraal!’
- 13-11-2015 13-11-2015 17:03 - ChristenUnie: kabinet maakt het onmogelijk om in te stemmen met Belastingplan
- 13-11-2015 13-11-2015 12:39 - ChristenUnie-Kamerlid loopt etappe richting klimaattop Parijs
- 12-11-2015 12-11-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber over mogelijke aardbevingen bij Langelo door uitbreiding van de gasopslag in gasveld Norg
- 11-11-2015 11-11-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan de plenaire behandeling van de Begroting Defensie (X)
- 10-11-2015 10-11-2015 20:58 - Kamer wil multidisciplinaire richtlijn voor medische begeleiding van volwassenen met Downsyndroom
- 10-11-2015 10-11-2015 20:55 - Kamer neemt SGP/CU -motie aan tegen bezuinigingen op palliatieve zorg thuis
- 10-11-2015 10-11-2015 17:22 - Gert-Jan Segers nieuwe fractievoorzitter ChristenUnie
- 10-11-2015 10-11-2015 14:19 - Voordeel van de twijfel voor opheffing strafrechtelijke immuniteit overheid
- 10-11-2015 10-11-2015 08:05 - Arie Slob verlaat Tweede Kamer – Gert-Jan Segers wordt fractievoorzitter
- 10-11-2015 10-11-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het voortgezet algemeen overleg Wijkverpleging
- 10-11-2015 10-11-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het plenair debat Pakket Belastingplan 2016 + Wet uitvoering Common Reporting Standard
- 09-11-2015 09-11-2015 15:15 - Foto's en video Open Dag 2015
- 07-11-2015 07-11-2015 21:18 - Peter van Dalen ontmoet familie van Asia Bibi in Pakistan
- 05-11-2015 05-11-2015 08:15 - ChristenUnie komt met wet tegen malafide praktijken incassobureaus
- 04-11-2015 04-11-2015 15:19 - Meer invloed op koers van eigen zorgverzekeraar
- 04-11-2015 04-11-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Joël Voordewind e.a. over het bericht dat een hooggeplaatst lid van ISIS onderweg zou zijn naar Nederland of Duitsland
oktober
- 29-10-2015 29-10-2015 13:29 - Europa moet doen wat is afgesproken
- 29-10-2015 29-10-2015 00:00 - Inbreng Gert-Jan Segers inzake Wijziging BW, Wetboek Strafvordering en het Wetboek van Strafrecht teneinde vergoeding affectieschade mogelijk te maken en verhaal daarvan alsmede verhaal verplaatste schade door derden in het strafproces te bevorderen
- 28-10-2015 28-10-2015 21:19 - Abbas moet Palestijns geweld veroordelen
- 28-10-2015 28-10-2015 19:23 - ChristenUnie wil onderwijsbanen behouden
- 28-10-2015 28-10-2015 13:35 - ChristenUnie Open Dag in teken van inclusieve samenleving
- 28-10-2015 28-10-2015 11:30 - Schone lucht OK, regelzucht nee!
- 28-10-2015 28-10-2015 00:00 - Bijdrage Arie Slob aan de plenaire behandeling van de Begroting Onderwijs, Cultuur en Wetenschap
- 28-10-2015 28-10-2015 00:00 - Bijdrage Arie Slob aan het plenair debat over het aftreden van de staatssecretaris van Infrastructuur en Milieu
- 28-10-2015 28-10-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan de plenaire behandeling van de Begroting Infrastructuur en Milieu
- 28-10-2015 28-10-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber over de mogelijke aanwezigheid van schadelijke stoffen in gerecyclede verpakkingen
- 27-10-2015 27-10-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Gert-Jan Segers over adopties vanuit Bulgarije
- 27-10-2015 27-10-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Gert-Jan Segers over drugsgebruik op het Amsterdam Dance Event (ADE)
- 26-10-2015 26-10-2015 21:08 - Gelijke monniken, gelijke kappen: Eindstemming TAXE-commissie EP
- 26-10-2015 26-10-2015 13:49 - "Dit meisje begint haar leven als vluchteling" - blog van Joël Voordewind vanuit Irak
- 26-10-2015 26-10-2015 11:13 - Haring-ruzie met Noorwegen
- 26-10-2015 26-10-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het wetgevingsoverleg over het pakket Belastingplan 2016 en het wetsvoorstel Wet uitvoering Common Reporting Standard
- 22-10-2015 22-10-2015 19:02 - ChristenUnie: militaire versterking nodig voor Koerden in Noord-Irak
- 21-10-2015 21-10-2015 12:52 - 'Wel onderdak, geen vooruitzicht' - blog van Joël Voordewind vanuit Irak
- 20-10-2015 20-10-2015 10:42 - 'Vurige vonken bij een houten huis op een droge dag' [opinie ND]
- 20-10-2015 20-10-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Joël Voordewind over het bericht dat meer dan 10.000 vluchtelingen vast komen te zitten in Servië en een tekort aan humanitaire hulp ontstaat in landen op de «Balkanroute»
- 19-10-2015 19-10-2015 16:48 - ChristenUnie: humanitaire crisis dreigt bij uitblijven Europese aanpak
- 16-10-2015 16-10-2015 21:08 - Peter van Dalen op bezoek in Schotland
- 16-10-2015 16-10-2015 13:26 - Solliciteer voor Fellows 2016!
- 15-10-2015 15-10-2015 16:36 - Samenleving vol ideeën over voedselverspilling
- 15-10-2015 15-10-2015 15:41 - ChristenUnie presenteert '8 puntenplan voor vluchtelingenopvang'
- 15-10-2015 15-10-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan de plenaire behandeling van het initiatiefwetsvoorstel Segers, Volp en Kooiman tot strafbaarstelling misbruik prostitué(e)s die slachtoffer zijn van mensenhandel
- 15-10-2015 15-10-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het algemeen overleg Milieuraad d.d. 26 oktober 2015
- 14-10-2015 14-10-2015 17:05 - ChristenUnie over Oekraïne: samenwerking JA, toetreding NEE
- 14-10-2015 14-10-2015 14:11 - Bijdrage Arie Slob aan het debat vluchtelingenproblematiek
- 14-10-2015 14-10-2015 00:00 - Bijdrage Arie Slob aan het plenair debat over de Europese top van 15-16 oktober 2015
- 14-10-2015 14-10-2015 00:00 - Bijdrage Arie Slob aan de begroting Algemene Zaken en de begroting van de Koning
- 14-10-2015 14-10-2015 00:00 - Inbreng schriftelijk overleg Arie Slob ten behoeve van Aanbieding ontwerpbesluit houdende wijziging van het Besluit bekostiging WPO en het Bekostigingsbesluit WVO in verband met het vaststellen van de vereveningspercentages
- 14-10-2015 14-10-2015 00:00 - Inbreng Carola Schouten inzake Wijziging van de Wet kinderopvang en kwaliteitseisen peuterspeelzalen in verband met het opnemen van nadere regels voor ouderparticipatiecrèches
- 14-10-2015 14-10-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Gert-Jan Segers over ruilprostitutie bij rijscholen
- 14-10-2015 14-10-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het algemeen overleg Politie
- 14-10-2015 14-10-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het algemeen overleg Indische kwestie (Back Pay)
- 14-10-2015 14-10-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het algemeen overleg Dutch Good Growth Fund
- 13-10-2015 13-10-2015 16:32 - Recht en veiligheid centraal in bijdrage ChristenUnie aan Algemene Politieke Beschouwingen in Eerste Kamer
- 13-10-2015 13-10-2015 15:44 - Reactie ChristenUnie op MH17-onderzoek
- 13-10-2015 13-10-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het voortgezet algemeen overleg voortgang trekkingsrechten pgb (AO d.d. 14/09)
- 13-10-2015 13-10-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan de Begroting Economische Zaken (deel Economie en Innovatie)
- 09-10-2015 09-10-2015 16:42 - ChristenUnie-Kamerleden spreken bestuurders en inwoners Oranje
- 09-10-2015 09-10-2015 15:46 - Joël Voordewind bezoekt vluchtelingen in Macedonië en Servië
- 09-10-2015 09-10-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Joël Voordewind: "Jonge ouder te weinig toegerust"
- 09-10-2015 09-10-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Joël Voordewind over het bericht dat de Palestijnse Autoriteit veroordeelde Hamas terroristen heeft betaald
- 08-10-2015 08-10-2015 20:19 - ChristenUnie lanceert 'WhatsAppen tegen voedselverspilling'
- 08-10-2015 08-10-2015 14:16 - Moeten we altijd maar barmhartig blijven? (Opinieartikel)
- 08-10-2015 08-10-2015 11:45 - ChristenUnie: meer investeren in jonge ouders
- 08-10-2015 08-10-2015 00:00 - Inbreng verslag (wetsvoorstel) Gert-Jan Segers inzake Wijziging Wet Rob en intrekking Wet Rfv i.v.m. adviesfunctie
- 07-10-2015 07-10-2015 18:54 - Frankrijk en Duitsland trekken te grote broek aan
- 07-10-2015 07-10-2015 10:16 - Opinieartikel Carla Dik: Zet samen tanden in voedselverspilling [RD]
- 07-10-2015 07-10-2015 09:55 - Werkbezoek Carola Schouten en TPC Duurzaamheid bij Prêt-à-Loger in Delft
- 07-10-2015 07-10-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan de Begroting Wonen en Rijksdienst (XVIII)
- 07-10-2015 07-10-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan de Begroting Koninkrijksrelaties (IV)
- 07-10-2015 07-10-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het voortgezet algemeen overleg Decentralisatie Wmo / Wlz
- 07-10-2015 07-10-2015 00:00 - Bijdrage Arie Slob aan het plenair debat Nut en noodzaak van toetsing in het onderwijs
- 07-10-2015 07-10-2015 00:00 - Inbreng verslag (wetsvoorstel) Carola Schouten ten behoeve van Belastingplan 2016
- 07-10-2015 07-10-2015 00:00 - Inbreng verslag Carola Schouten ten behoeve van de Wet uitvoering Common Reporting Standard
- 07-10-2015 07-10-2015 00:00 - Inbreng verslag Carola Schouten ten behoeve van de Wet implementatie wijzigingen Moeder-dochterrichtlijn 2015
- 07-10-2015 07-10-2015 00:00 - Inbreng verslag (wetsvoorstel) Carola Schouten ten behoeve van de Wet vrijstelling uitkeringen Artikel 2-Fonds
- 07-10-2015 07-10-2015 00:00 - Inbreng verslag (wetsvoorstel) Carola Schouten ten behoeve van de Wet tegemoetkomingen loondomein
- 07-10-2015 07-10-2015 00:00 - Inbreng verslag (wetsvoorstel) Carola Schouten ten behoeve van Overige fiscale maatregelen 2016
- 07-10-2015 07-10-2015 00:00 - Inbreng verslag (wetsvoorstel) Carola Schouten ten behoeve van de Vaststelling van een algemene kinderbijslagvoorziening voor de openbare lichamen Bonaire, Sint Eustatius en Saba (Wet kinderbijslagvoorziening BES)
- 07-10-2015 07-10-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het algemeen overleg over de Trans-Atlantische Handels- en Investeringsovereenkomst TTIP
- 06-10-2015 06-10-2015 20:00 - Peter Ester: “Kabinet moet recht doen aan ‘papieren’ werkelijkheid”
- 06-10-2015 06-10-2015 20:00 - Bijdrage aankoop huwelijksportretten Rembrandt
- 06-10-2015 06-10-2015 16:55 - Wie denkt stevig te staan moet oppassen dat hij niet valt!
- 06-10-2015 06-10-2015 16:49 - Tweede Kamer neemt ChristenUnie-motie aan om gaswinning Groningen terug te brengen
- 06-10-2015 06-10-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het plenair debat Elektriciteits- en gaswet
- 05-10-2015 05-10-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Joël Voordewind over het voorgenomen staatsbezoek van de Rwandese president Kagame aan Nederland
- 05-10-2015 05-10-2015 00:00 - Inbreng verslag Arie Slob ten behoeve van wijziging van een aantal onderwijswetten in verband met versterking van de bestuurskracht van onderwijsinstellingen
- 01-10-2015 01-10-2015 17:36 - ChristenUnie kritisch over informatievoorziening Volkert van der G.
- 01-10-2015 01-10-2015 12:38 - Europarlementariërs op de bres voor borstvoeding
- 01-10-2015 01-10-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het plenair debat over de informatievoorziening aan de Kamer inzake Volkert van der G.
- 01-10-2015 01-10-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het algemeen overleg Leefomgeving
- 01-10-2015 01-10-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het algemeen overleg Vervreemding en transformatie rijksmonumenten
- 01-10-2015 01-10-2015 00:00 - Inbreng verslag (wetsvoorstel) Gert-Jan Segers inzake voorstel van wet van het lid Van Klaveren tot wijziging van het Wetboek van Strafrecht in verband met een verruiming van de vrijheid van meningsuiting
september
- 30-09-2015 30-09-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan de Algemene Financiële Beschouwingen (IXA/IXB)
- 30-09-2015 30-09-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het plenair debat voorstel van wet houdende regels met betrekking tot de productie, het transport, de handel en de levering van elektriciteit en gas (Elektriciteits- en gaswet)
- 30-09-2015 30-09-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het algemeen overleg Vreemdelingen- en asielbeleid
- 30-09-2015 30-09-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het algemeen overleg Suïcidepreventie
- 29-09-2015 29-09-2015 12:44 - Economiecongres WI en ChristenUnie: 'Kwaliteit belangrijker dan kwantiteit'
- 29-09-2015 29-09-2015 09:30 - ChristenUnie: geweld tegen minderheden in azc’s onacceptabel
- 29-09-2015 29-09-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber over de internetverkoop van de NIPT
- 29-09-2015 29-09-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het plenair debat over de incidentele suppletoire begroting inzake verwerving kunstwerk en incidentele suppletoire begroting Maerten Soolmans en Oopjen Coppit
- 29-09-2015 29-09-2015 00:00 - Bijdrage Arie Slob aan het plenair debat over ProRail
- 28-09-2015 28-09-2015 16:26 - ChristenUnie: Stop internetverkoop bloedtest syndroom van Down
- 28-09-2015 28-09-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Joël Voordewind, Roelof Bisschop (SGP) en Sjoerd Potters (VVD) over onjuistheden in Nederlandse schoolboeken over Israël
- 28-09-2015 28-09-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carola Schouten, Gert-Jan Segers en Michiel van Nispen (SP) over het onterecht in rekening brengen van informatie- en executiekosten door gerechtsdeurwaarders
- 24-09-2015 24-09-2015 16:19 - Visserijcommissie kritisch op Noorse minister
- 24-09-2015 24-09-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het plenair debat over de uitspraak van de rechter inzake de uitstoot van broeikasgassen
- 24-09-2015 24-09-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber en Mona Keijzer (CDA) over zorg na coma
- 24-09-2015 24-09-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het algemeen overleg Zedendelicten en seksuele weerbaarheid/misbruik
- 24-09-2015 24-09-2015 00:00 - Inbreng schriftelijk overleg Carola Schouten ten behoeve van de Benoeming van de leden van de Raad van Toezicht Autoriteit Financiële Markten
- 24-09-2015 24-09-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het algemeen overleg Armoede- en schuldenbeleid
- 24-09-2015 24-09-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het algemeen overleg Privatisering, verzelfstandiging en toezicht van overheidsdiensten
- 23-09-2015 23-09-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het plenair debat over het Europees overleg over het gemeenschappelijk asielbeleid
- 23-09-2015 23-09-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het plenair debat inzake wijziging Wet medisch-wetenschappelijk onderzoek met mensen i.v.m. wijzigen mogelijkheden voor het verrichten van medisch-wetenschappelijk onderzoek met minderjarigen en meerderjarige wilsonbekwamen
- 23-09-2015 23-09-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het voortgezet algemeen overleg Pensioenonderwerpen (AO d.d. 03/09)
- 23-09-2015 23-09-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber over de aanpak van luchtvervuiling door scooters
- 23-09-2015 23-09-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Arie Slob over de herijking van de spoorbudgetten en de gevolgen hiervan voor de regio’s en voor het programma hoogfrequent spoorvervoer
- 23-09-2015 23-09-2015 00:00 - Inbreng verslag (wetsvoorstel) Carola Schouten ten behoeve van een wijziging van de Wet kinderopvang en kwaliteitseisen peuterspeelzalen in verband met het opnemen van nadere regels voor ouderparticipatiecrèches
- 22-09-2015 22-09-2015 20:01 - Roel Kuiper: 'Kies voor duurzame oplossing op het spoor'
- 22-09-2015 22-09-2015 18:00 - Mirjam Bikker: 'Bij overheid dienen publiek belang centraal'
- 22-09-2015 22-09-2015 17:00 - Peter Ester: 'Doorwerkende AOW-er mag 55-plusser niet verdringen'
- 22-09-2015 22-09-2015 00:00 - Inbreng verslag (wetsvoorstel) Arie Slob ten behoeve van een wijziging van onder meer de Algemene wet erkenning EG-beroepskwalificaties
- 22-09-2015 22-09-2015 00:00 - Inbreng verslag (wetsvoorstel) Carola Schouten ten behoeve van Verzamelwet SZW 2016
- 22-09-2015 22-09-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het voortgezet algemeen overleg IVD-aangelegenheden en terrorismebestrijding (AO d.d. 02/09)
- 22-09-2015 22-09-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het voortgezet algemeen overleg MIVD (AO d.d. 09/09)
- 22-09-2015 22-09-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het voortgezet algemeen overleg Natuurbeleid en biodiversiteit (AO d.d. 28/05)
- 21-09-2015 21-09-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan een plenair debat over de initiatiefnota van de leden Gesthuizen, Voortman en Voordewind over opvang en terugkeer van vluchtelingen
- 21-09-2015 21-09-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het notaoverleg inzake de Initiatiefnota van het lid Dik-Faber: “Aanpak Voedselverspilling”
- 18-09-2015 18-09-2015 22:40 - Wereldwijde politici maken afspraken over godsdienstvrijheid
- 17-09-2015 17-09-2015 22:38 - Meer geld voor opvang vluchtelingen door motie ChristenUnie
- 17-09-2015 17-09-2015 09:57 - “Kabinet vergeet ouderen, chronisch zieken en gehandicapten”
- 17-09-2015 17-09-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Gert-Jan Segers en Joël Voordewind over de mogelijkheid in een handomdraai aan een vals Syrisch paspoort te komen
- 16-09-2015 16-09-2015 22:19 - 'Opstaan voor Waardevol Leven' - bijdrage Arie Slob aan de APB 2015
- 16-09-2015 16-09-2015 21:05 - ChristenUnie komt met groener alternatief voor kabinetsbegroting
- 16-09-2015 16-09-2015 17:49 - Foto's Prinsjesdag 2015
- 16-09-2015 16-09-2015 11:05 - ChristenUnie wil regionale rechtbanken openhouden
- 16-09-2015 16-09-2015 09:53 - ChristenUnie kiest in tegenbegroting voor waardevol leven
- 16-09-2015 16-09-2015 00:00 - Bijdrage Arie Slob aan de Algemene Politieke Beschouwingen
- 16-09-2015 16-09-2015 00:00 - Inbreng schriftelijk overleg Arie Slob ten behoeve van meer ruimte voor nieuwe scholen: naar een moderne interpretatie van artikel 23
- 15-09-2015 15-09-2015 15:23 - ChristenUnie wil gaskraan verder dicht: “Er gaat niets boven Groningen, ook Brussel niet”
- 15-09-2015 15-09-2015 14:57 - Reactie Arie Slob op begrotingstukken 'kabinet vergeet grote groepen mensen'
- 14-09-2015 14-09-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het algemeen overleg Voortgang trekkingsrecht pgb
- 14-09-2015 14-09-2015 00:00 - Inbreng schriftelijk overleg Carla Dik-Faber ten behoeve van de situatie in de melkveehouderij
- 11-09-2015 11-09-2015 10:11 - Roel Kuiper wint Prinsjesprijs 2015
- 10-09-2015 10-09-2015 12:25 - Inbreng Arie Slob tijdens het vluchtelingendebat
- 10-09-2015 10-09-2015 00:00 - Bijdrage Arie Slob aan het plenair debat over het gemeenschappelijk asielbeleid in Europa
- 10-09-2015 10-09-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het plenair debat over de reorganisatie bij de Nationale Politie
- 10-09-2015 10-09-2015 00:00 - Inbreng verslag (wetsvoorstel) Gert-Jan Segers tot wijziging van de Mediawet 2008 in verband met het toekomstbestendig maken van de publieke mediadienst
- 10-09-2015 10-09-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het algemeen overleg Milieuraad
- 09-09-2015 09-09-2015 17:15 - Reactie Peter van Dalen op Junckers ´State of the European Union´
- 09-09-2015 09-09-2015 14:29 - Vluchtelingenbeleid moet barmhartig en rechtvaardig
- 09-09-2015 09-09-2015 13:30 - Meer toezicht op haaienvangsten in Kaapverdië
- 09-09-2015 09-09-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber over het maatwerkprofiel en de meerzorgregeling
- 09-09-2015 09-09-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het algemeen overleg MIVD
- 08-09-2015 08-09-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het plenair debat een wijziging van de Participatiewet en andere wetten in verband met harmonisatie van instrumenten ter bevordering van arbeidsdeelname van arbeidsbeperkten
- 08-09-2015 08-09-2015 00:00 - Inbreng Carola Schouten ten behoeve van Wijziging Boek 7 van het Burgerlijk Wetboek en de Uitvoeringswet huurprijzen woonruimte in verband met de mogelijkheid voor verhuurder en huurder een energieprestatievergoeding overeen te komen
- 05-09-2015 05-09-2015 11:45 - Europarlementariërs bezoeken Urk
- 04-09-2015 04-09-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber over het plaatsen van particuliere speeltoestellen in de openbare ruimte
- 03-09-2015 03-09-2015 16:18 - Bijdrage Arie Slob aan het 'Dikke Ik'-debat
- 03-09-2015 03-09-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het plenair debat over de volkspetitie ‘Red de Zorg’
- 03-09-2015 03-09-2015 00:00 - Bijdrage Arie Slob aan het plenair debat over de opvattingen van de minister-president over de ik-mentaliteit in Nederland
- 03-09-2015 03-09-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het voortgezet algemeen overleg Voortzetting Energie en SDE+ (AO d.d. 2/7)
- 03-09-2015 03-09-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het plenair debat over de vertraging rond de bouw van windmolens en over het windmolenbesluit Veenkoloniën
- 03-09-2015 03-09-2015 00:00 - Inbreng Carla Dik-Faber inzake een wijziging van de Tabakswet ter implementatie van Richtlijn 2014/40/EU, inzake de productie, de presentatie en de verkoop van tabaks- en aanverwante producten
- 03-09-2015 03-09-2015 00:00 - Inbreng verslag (wetsvoorstel) Gert-Jan Segers inzake de Wet bescherming erfgenamen tegen schulden
- 03-09-2015 03-09-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het algemeen overleg Autobrief 2
- 03-09-2015 03-09-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan de extra Landbouw- en Visserijraad op 7 september 2015
- 03-09-2015 03-09-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het algemeen overleg Pensioenonderwerpen
- 03-09-2015 03-09-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het algemeen overleg Raad Buitenlandse Zaken (RBZ) / Gymnich
- 03-09-2015 03-09-2015 00:00 - Inbreng schriftelijk overleg Carla Dik-Faber ten behoeve van een wijziging van het Besluit gewasbeschermingsmiddelen en biociden: gewasbescherming buiten de landbouw
- 02-09-2015 02-09-2015 14:28 - ‘Minister kan succes ontwikkelingsprojecten niet negeren’
- 02-09-2015 02-09-2015 11:12 - ChristenUnie wil ‘airbnb for a refugee’
- 02-09-2015 02-09-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het plenair debat over het bericht ‘Steeds meer urgente woningzoekenden krijgen voorrang’
- 02-09-2015 02-09-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het algemeen overleg IVD-aangelegenheden en terrorismebestrijding
- 01-09-2015 01-09-2015 10:01 - Column Gert-Jan Segers: 'Mensen van goede wil'
- 01-09-2015 01-09-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het voortgezet algemeen overleg Grondstoffen en afval (AO d.d. 25/6)
- 01-09-2015 01-09-2015 00:00 - Inbreng schriftelijk overleg Gert-Jan Segers inzake Concessiebeleidsplan NPO 2016-2020
augustus
- 31-08-2015 31-08-2015 18:57 - ChristenUnie: organiseer met spoed EU-top over vluchtelingentragedie
- 31-08-2015 31-08-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Arie Slob inzake trage internetverbindingen in het onderwijs en de ambities op het gebied van digitale leermiddelen en hoogwaardig onderwijs
- 28-08-2015 28-08-2015 12:28 - [Gastblog] De nieuwe preambule overtuigt nog niet
- 24-08-2015 24-08-2015 12:56 - Uitnodiging themabijeenkomst 'Defensie in 2015 en verder'
- 24-08-2015 24-08-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber over het opnieuw uitstellen van het Nationaal Programma voor eindberging van kernafval
- 24-08-2015 24-08-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber over het verdwijnen van ligplaatsen in de eerste Rijksbinnenhaven in IJmuiden en het ligplaatsenbeleid voor de binnenvaart
- 24-08-2015 24-08-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber over de vertraging bij het spoorproject Assen
- 22-08-2015 22-08-2015 21:51 - Eis voor betere omstandigheden voor politiek gevangene Victoire Ingabire
- 19-08-2015 19-08-2015 13:08 - ChristenUnie: 'Derde pakket Griekenland rammelt aan alle kanten'
- 18-08-2015 18-08-2015 00:00 - Bijdrage Arie Slob aan het plenair debat over het leningenprogramma voor Griekenland
- 18-08-2015 18-08-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Joël Voordewind en Pieter Omtzigt (CDA) over de dood van een Nederlandse activist in Oost-Timor
- 14-08-2015 14-08-2015 12:49 - Opinieartikel Gert-Jan Segers: 'Een desastreuze afslag in het debat over prostitutie' (ND)
- 14-08-2015 14-08-2015 12:39 - ChristenUnie stoort zich aan erotiekreclame op strand
- 14-08-2015 14-08-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Gert-Jan Segers over het negeren van een uitspraak van de Reclame Code Commissie
- 12-08-2015 12-08-2015 18:49 - Aanpak Calais-vraagstuk is "Chef-Sache"
- 11-08-2015 11-08-2015 17:12 - Slob: Iedereen laten profiteren van economische groei
- 10-08-2015 10-08-2015 14:54 - Trouw over Joël Voordewind: 'Een activist die zelf op onderzoek uitgaat'
- 10-08-2015 10-08-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Joël Voordewind over het bericht «IS ontvoert zeker 230 Syriërs, onder wie tientallen christenen»
- 06-08-2015 06-08-2015 11:37 - Joël Voordewind: “Meer doen aan intimidatie christenen in AZC’s”
- 06-08-2015 06-08-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Joël Voordewind en Kees van der Staaij (SGP) over de veiligheid van christelijke asielzoekers op Asielzoekerscentra (AZC’s)
juli
- 27-07-2015 27-07-2015 16:21 - [Gastblog] Een beginselpartij is niet conservatief
- 27-07-2015 27-07-2015 11:06 - Leren van Ellul - een terugblik
- 27-07-2015 27-07-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber over de erkenning van MTCS als een duurzaam certificeringssysteem voor hout in het Nederlands beleid voor duurzaam inkopen en de reactie hierop van inheemse volken
- 22-07-2015 22-07-2015 19:32 - Griekse akkoord is doodlopende weg
- 21-07-2015 21-07-2015 11:28 - 'Heb mededogen met het Europese plebs' (ND-column)
- 20-07-2015 20-07-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber over de BTW-plicht voor agrarisch natuur- en landschapsbeheer
- 17-07-2015 17-07-2015 08:43 - [Gastblog] Botsende waarden achter de kernwaarden
- 17-07-2015 17-07-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Gert-Jan Segers over de verkoop van krasloten en gokverslaving
- 16-07-2015 16-07-2015 14:24 - Bijdrage Carola Schouten aan debat Griekenland: 'We moeten nu voor een andere richting kiezen. In het belang van de Grieken. In het belang van Europa.'
- 16-07-2015 16-07-2015 09:22 - Innovaties Nederlandse visserij maken indruk in EP
- 16-07-2015 16-07-2015 00:00 - Inbreng schriftelijk overleg Carla Dik-Faber ten behoeve van Informele Milieuraad d.d. 22 en 23 juli 2015
- 15-07-2015 15-07-2015 19:40 - ‘Iran blijft grootste bedreiging voor vrede in Midden-Oosten’
- 15-07-2015 15-07-2015 12:23 - Blog: Joël Voordewind in Israël
- 15-07-2015 15-07-2015 00:00 - Inbreng Carla Dik-Faber ten behoeve van een wijziging van de Zorgverzekeringswet met het oog op het nemen van regels betreffende een Zvw-pgb
- 15-07-2015 15-07-2015 00:00 - Inbreng Gert-Jan Segers ten behoeve van Wijziging Boek 7 Burgerlijk Wetboek, Huisvestingswet 2014 en Woningwet
- 14-07-2015 14-07-2015 14:27 - 'Gratis geld voor iedereen'
- 14-07-2015 14-07-2015 11:04 - Transportcommissie EP moet kiezen maar doet dat niet!
- 13-07-2015 13-07-2015 11:30 - Reactie ChristenUnie op akkoord met Grieken
- 13-07-2015 13-07-2015 09:05 - “Minister moet Israëlisch-Palestijnse verzoeningsprojecten zelf gaan bekijken”
- 13-07-2015 13-07-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Joël Voordewind over onnodige verhuizingen van asielkinderen
- 11-07-2015 11-07-2015 12:02 - ‘Joods-Arabische school is het échte raketafweersysteem’
- 11-07-2015 11-07-2015 11:54 - Israëlische en Palestijnse oud-strijders: 'geweld is niet de oplossing'
- 09-07-2015 09-07-2015 14:31 - [Gastblog] Waardevol leven als kernwaarde van christelijke politiek
- 09-07-2015 09-07-2015 11:07 - ‘Handen af van openbare ruimte’
- 09-07-2015 09-07-2015 00:00 - Inbreng Gert-Jan Segers ten behoeve van Voorstel van wet van Leden Segers, Rebel en Kooiman tot wijziging Wetboek van Strafrecht - Wet strafbaarstelling misbruik prostitué(e)s die slachtoffer zijn van mensenhandel
- 08-07-2015 08-07-2015 13:06 - Verklaring Peter van Dalen over TTIP (8-7-2015)
- 08-07-2015 08-07-2015 12:36 - Het paard van Troje dendert door de eurozone
- 08-07-2015 08-07-2015 00:00 - Inbreng Carla Dik-Faber ten behoeve van Uitvoering van het op 13 december 2006 te New York tot stand gekomen Verdrag inzake de rechten van personen met een handicap (Trb. 2007, 169)
- 07-07-2015 07-07-2015 09:15 - Peter-Paul Verbeek: 'Technologie beïnvloedt onze moraal'
- 06-07-2015 06-07-2015 11:58 - Reactie ChristenUnie op Grieks referendum
- 03-07-2015 03-07-2015 11:54 - Veel amendementen ChristenUnie bij behandeling Omgevingswet
- 03-07-2015 03-07-2015 11:44 - Hoog tijd voor een ander Europa
- 03-07-2015 03-07-2015 11:19 - Voorwoord DenkWijzer - Big data: Big brother?
- 02-07-2015 02-07-2015 23:14 - Kamer stuurt kabinet weer naar cao-tafel politie en ambtenaren
- 02-07-2015 02-07-2015 23:10 - Overlevenden holocaust behouden AOW
- 02-07-2015 02-07-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het voortgezet algemeen overleg Vreemdelingen- en asielbeleid (AO d.d. 04/06)
- 02-07-2015 02-07-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het voortgezet algemeen overleg Tabaksontmoedigingsbeleid (AO d.d. 23/06)
- 02-07-2015 02-07-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het plenair debat over bedrijven die flexkrachten ontslaan als gevolg van de Wet Werk en Zekerheid (WWZ)
- 02-07-2015 02-07-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het voortgezet algemeen overleg Handhaving (AO d.d. 1/7)
- 02-07-2015 02-07-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het voortgezet algemeen overleg Mirt (AO d.d. 2/7)
- 02-07-2015 02-07-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het voortgezet algemeen overleg Georganiseerde criminaliteit (AO d.d. 17/06)
- 02-07-2015 02-07-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het voortgezet algemeen overleg Voortgangsrapportage passend onderwijs (AO d.d. 30/06)
- 02-07-2015 02-07-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het plenair debat over de Nederlandse bijdrage aan strijd tegen ISIS
- 02-07-2015 02-07-2015 00:00 - Bijdrage Arie Slob aan het voortgezet algemeen overleg Cao-onderhandelingen rijksoverheid (AO d.d. 1/7)
- 02-07-2015 02-07-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het voortgezet algemeen overleg Voortgang trekkingsrecht PGB (AO d.d. 1/7)
- 02-07-2015 02-07-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het algemeen overleg MIRT
- 02-07-2015 02-07-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het Verzamel algemeen overleg Koninkrijksrelaties
- 02-07-2015 02-07-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het algemeen overleg Eurogroep en Ecofin-Raad
- 02-07-2015 02-07-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het algemeen overleg Voortzetting Energie en SDE+
- 01-07-2015 01-07-2015 21:16 - ChristenUnie: schadeafhandeling volledig onafhankelijk van de NAM
- 01-07-2015 01-07-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het voortgezet algemeen overleg Ziekenhuiszorg en eerstelijnszorg in krimpregio’s (AO d.d. 26/05)
- 01-07-2015 01-07-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het plenair debat over het rapport van de Commissie-Hoekstra
- 01-07-2015 01-07-2015 00:00 - Inbreng verslag Carola Schouten ten behoeve van de Fiscale verzamelwet 2015
- 01-07-2015 01-07-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het algemeen overleg Multilaterale organisaties
- 01-07-2015 01-07-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het notaoverleg Gaswinning Groningen
- 01-07-2015 01-07-2015 00:00 - Bijdrage Arie Slob aan het algemeen overleg CAO-onderhandelingen rijksoverheid
- 01-07-2015 01-07-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het algemeen overleg Voortgang trekkingsrecht pgb
juni
- 30-06-2015 30-06-2015 10:59 - [Gastblog] Christelijke politiek is antirevolutionaire politiek
- 30-06-2015 30-06-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het plenair debat naar aanleiding van de Europese Top van 25 en 26 juni 2015
- 30-06-2015 30-06-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber over het bericht dat een borderline patiënte hulp nodig heeft
- 30-06-2015 30-06-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het algemeen overleg Voortgangsrapportage passend onderwijs
- 30-06-2015 30-06-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het algemeen overleg Nederlandse bijdrage aan de strijd tegen ISIS
- 29-06-2015 29-06-2015 13:41 - Grexit beste optie voor Grieken én Europa
- 29-06-2015 29-06-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber over inspraak en betrokkenheid van burgers, provincies en gemeenten bij plannen voor gasboringen in Assen, Blijham en Saaksum
- 29-06-2015 29-06-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Gert-Jan Segers e.a. over de inzet van de Koninklijke Marechaussee bij de bestrijding van mensenhandel
- 26-06-2015 26-06-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Gert-Jan Segers en Kees van der Staaij (SGP) over gebruik van onderzoek naar drugsresten in rioolwater als aanvullend instrument naast andere drugsmonitoringmethoden
- 25-06-2015 25-06-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het voortgezet algemeen overleg Voortijdig schoolverlaten (AO d.d. 29/04)
- 25-06-2015 25-06-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het initiatief Bisschop, Van Meenen en Rog tot wijziging van o.a. de Wet op het primair onderwijs in verband met een doeltreffender regeling van het onderwijstoezicht
- 25-06-2015 25-06-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het plenair debat Wet natuurbescherming
- 25-06-2015 25-06-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber over vrijwilligersnetwerken die zingevingsvragen van ouderen oppakken
- 25-06-2015 25-06-2015 00:00 - Inbreng verslag Carola Schouten ten behoeve van Implementatiewet Europees kader voor herstel en afwikkeling van banken en beleggingsondernemingen
- 25-06-2015 25-06-2015 00:00 - Inbreng verslag Carla Dik-Faber inzake Voorstel van wet houdende regels met betrekking tot de productie, het transport, de handel en de levering van elektriciteit en gas (Elektriciteits- en gaswet)
- 25-06-2015 25-06-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het algemeen overleg Grondstoffen en afval
- 25-06-2015 25-06-2015 00:00 - Inbreng Gert-Jan Segers inzake Wijziging van de Wet op de kansspelen, de Wet op de kansspelbelasting en enkele andere wetten in verband met het organiseren van kansspelen op afstand
- 25-06-2015 25-06-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het algemeen overleg Terrorismebestrijding
- 24-06-2015 24-06-2015 13:54 - "Bij zingevingsvragen van ouderen is luisterend oor nodig"
- 24-06-2015 24-06-2015 11:58 - Vrij Nederland zomerrapport: Carla Dik winnaar, Carola Schouten derde
- 24-06-2015 24-06-2015 00:00 - Bijdrage Arie Slob aan het plenair debat over de herziening van het belastingstelsel
- 24-06-2015 24-06-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber over de eigen kracht-conferenties bij verplichte ggz (geestelijke gezondheidszorg)
- 24-06-2015 24-06-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber en Kees van der Staaij (SGP) over het onderzoek naar de 20 wekenecho door Siriz en de NPV
- 24-06-2015 24-06-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Joël Voordewind en Kees van der Staaij (SGP) over de veiligheid van christelijke asielzoekers op Asielzoekerscentra’s (AZC’s)
- 24-06-2015 24-06-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het algemeen overleg Nationaal Actieplan Mensenrechten
- 23-06-2015 23-06-2015 15:24 - 9 juli - Bijeenkomst Jacques Ellul
- 23-06-2015 23-06-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het plenair debat over de kabinetsbeslissing om ABN Amro naar de beurs te brengen
- 23-06-2015 23-06-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het plenair debat over de agenda van de Europese Top van 25 en 26 juni 2015
- 23-06-2015 23-06-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het algemeen overleg Tabaksontmoedigingsbeleid
- 22-06-2015 22-06-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het wetgevingsoverleg Raming Tweede Kamer 2016
- 20-06-2015 20-06-2015 15:45 - “Beloofde investering in onderwijskwaliteit na invoering leenstelsel blijft uit”
- 19-06-2015 19-06-2015 16:28 - Peter van Dalen mee op zee
- 19-06-2015 19-06-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carola Schouten e.a. over de berekeningen van de VSNU dat het studievoorschot bij lange na geen 1 miljard euro oplevert en de komende tien jaar zelfs nauwelijks extra wordt geïnvesteerd
- 19-06-2015 19-06-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Gert-Jan Segers over de Katwijkse aanpak van drugs
- 18-06-2015 18-06-2015 18:22 - ChristenUnie wil onderzoek uitbreiding vaderschapsverlof
- 18-06-2015 18-06-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carola Schouten over het bericht dat het vaderschapsverlof verlengd moet worden
- 18-06-2015 18-06-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber over het verdwijnen van de ov-jaarkaart en de gevolgen hiervan voor grote gezinnen met kinderen die de vooropleiding volgen van ballet- en dansopleidingen en conservatoria
- 18-06-2015 18-06-2015 00:00 - Inbreng verslag (wetsvoorstel) Carola Schouten inzake Wijzigingswet financiële markten 2016
- 18-06-2015 18-06-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het algemeen overleg Pakketmaatregelen
- 18-06-2015 18-06-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het algemeen overleg Marktwerking en mededinging
- 17-06-2015 17-06-2015 18:36 - Foto's en video's Partijcongres 13 juni
- 17-06-2015 17-06-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het algemeen overleg Eurogroep en Ecofin-Raad
- 17-06-2015 17-06-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het algemeen overleg Georganiseerde criminaliteit
- 16-06-2015 16-06-2015 16:15 - Petitie 'Anders, Niet Minder' aangeboden in de Tweede Kamer (Foto's)
- 16-06-2015 16-06-2015 11:34 - Onder de indruk van een gereformeerde drammer
- 16-06-2015 16-06-2015 10:36 - Kern van de nieuwe EU Havenverordening? Transparantie!
- 16-06-2015 16-06-2015 09:29 - Mogelijkheden voor steun godsdienstvrijheid vergroot
- 16-06-2015 16-06-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Joël Voordewind over de impact van certificering op arbeidsomstandigheden van werknemers in de landbouwsector in ontwikkelingslanden
- 16-06-2015 16-06-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Gert-Jan Segers en Joël Voordewind over de aanpak van huiselijk geweld in Caribisch Nederland
- 16-06-2015 16-06-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het voortgezet algemeen overleg Duurzaamheid (AO d.d. 05/02)
- 16-06-2015 16-06-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Joël Voordewind over de impact van certificering op arbeidsomstandigheden van werknemers in de landbouwsector in ontwikkelingslanden
- 16-06-2015 16-06-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het notaoverleg Mensenrechtenbeleid
- 16-06-2015 16-06-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het wetsvoorstel Regels ter bescherming van de natuur (Wet natuurbescherming)
- 15-06-2015 15-06-2015 13:49 - Eerste partijcongres neemt met ruime meerderheid nieuwe grondslag aan
- 15-06-2015 15-06-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carola Schouten over 375 ontslagen bij FrieslandCampina in Beilen en Leeuwarden
- 13-06-2015 13-06-2015 18:13 - Arie Slob: "Wij willen geen Down-vrije samenleving!"
- 12-06-2015 12-06-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Gert-Jan Segers over de aanpak van wraakporno en onderzoek naar sexting
- 11-06-2015 11-06-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan de plenaire afronding van het I & A deel van de JBZ-raad
- 11-06-2015 11-06-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het dertigledendebat over gereguleerde wietteelt in steden
- 11-06-2015 11-06-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het dertigledendebat over de komst van een moskee in Gouda
- 11-06-2015 11-06-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het algemeen overleg JBZ-Raad van 15 en 16 juni 2015 (JBZ-onderwerpen op het terrein van asiel- en vreemdelingenbeleid)
- 11-06-2015 11-06-2015 00:00 - Inbreng schriftelijk overleg Carla Dik-Faber ten behoeve van Aanbieding rapport Regionale verschillen in de langdurige zorg; Mogelijke verklaringen voor zorggebruik van ouderen en chronisch zieken
- 10-06-2015 10-06-2015 18:43 - Nederland helpt dorpen rond rampplek MH17
- 10-06-2015 10-06-2015 10:28 - CPB-cijfers: "Kansen voor werk, lagere lasten en energietransitie"
- 10-06-2015 10-06-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het voortgezet schriftelijk overleg Milieuraad d.d. 15 juni 2015
- 10-06-2015 10-06-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het dertigledendebat over het aanvragen van voedselpatenten door multinationals
- 10-06-2015 10-06-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het algemeen overleg inzake JBZ-Raad van 15 en 16 juni 2015
- 10-06-2015 10-06-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het algemeen overleg Landbouw- en Visserijraad op 16 juni 2015
- 10-06-2015 10-06-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het algemeen overleg Nederlandse inzet voor de Humanitaire Top
- 09-06-2015 09-06-2015 17:22 - ChristenUnie wil centrale aanmelding vluchtelingen
- 09-06-2015 09-06-2015 11:35 - Joël Voordewind doet mee aan ZOA's Op de Vlucht
- 09-06-2015 09-06-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het plenair debat over de rol van NS bij de aanbesteding van openbaar vervoer in Limburg
- 08-06-2015 08-06-2015 13:30 - Oud-voorzitter PerspectieF Robert Heij op 27-jarige leeftijd overleden
- 08-06-2015 08-06-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het wetgevingsoverleg Omgevingswet
- 08-06-2015 08-06-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het notaoverleg inzake Initiatiefnota van het lid Merkies over duurzaam bankieren
- 05-06-2015 05-06-2015 17:46 - "Na opstappen NS-topman is nu staatssecretaris aan zet"
- 05-06-2015 05-06-2015 14:30 - 8 juli: Politiek Café Basisinkomen
- 05-06-2015 05-06-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Gert-Jan Segers over het bericht dat er te weinig geld is voor opvang loverboyslachtoffers in verband met toename problematiek
- 04-06-2015 04-06-2015 22:46 - "Problemen pgb moeten zo snel en goed mogelijk worden opgelost"
- 04-06-2015 04-06-2015 18:16 - Carla Dik en jurylid Heel Holland Bakt in gesprek over strijd tegen sluipsuikers
- 04-06-2015 04-06-2015 18:11 - Aandacht voor kinderarbeid tijdens Indiase handelsmissie
- 04-06-2015 04-06-2015 15:40 - ChristenUnie wil snel oplossingen problemen pgb
- 04-06-2015 04-06-2015 15:30 - ChristenUnie: tekort opvangplekken loverboyslachtoffers onacceptabel
- 04-06-2015 04-06-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber over de voortgang van realisatie van open data in het openbaar vervoer
- 04-06-2015 04-06-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het algemeen overleg Vreemdelingen- en asielbeleid
- 04-06-2015 04-06-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het algemeen overleg Waarborgen bij bevoegdhedenoverdracht
- 04-06-2015 04-06-2015 00:00 - Inbreng schriftelijk overleg Carola Schouten AFM-rapport verkennend onderzoek afdelingen bijzonder beheer MKB-kredieten
- 04-06-2015 04-06-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het voortgezet algemeen overleg Belastingdienst (AO d.d. 21/05)
- 04-06-2015 04-06-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het plenair debat over de uitbetaling van de PGB's
- 04-06-2015 04-06-2015 00:00 - Inbreng verslag (wetsvoorstel) Carola Schouten inzake de Wet deregulering beoordeling arbeidsrelaties
- 03-06-2015 03-06-2015 13:38 - ChristenUnie: 'Niet lijden onder monopoliepositie NS'
- 03-06-2015 03-06-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het algemeen overleg Internationaal fiscaal beleid
- 03-06-2015 03-06-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het algemeen overleg over de rol van het onderwijs in de aanpak van radicalisering
- 03-06-2015 03-06-2015 00:00 - Inbreng schriftelijk overleg Carla Dik-Faber ten behoeve van Milieuraad d.d. 15 juni 2015
- 03-06-2015 03-06-2015 00:00 - Inbreng Carola Schouten ten behoeve van Wijziging Participatiewet, de Ziektewet, de Wet werk en inkomen naar arbeidsvermogen en de Wet financiering sociale verzekeringen ivm harmonisatie van instrumenten ter bevordering arbeidsdeelname arbeidsbeperkten
- 02-06-2015 02-06-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het plenair debat over bundeling en aanpassing van regels op het terrein van cultureel erfgoed (Erfgoedwet)
- 02-06-2015 02-06-2015 00:00 - Inbreng verslag (wetsvoorstel) Carla Dik-Faber inzake de Wet tijdelijke tolheffing Blankenburgverbinding en ViA15
- 01-06-2015 01-06-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan de initiatiefnota van de leden Voortman en Gesthuizen over het kinderpardon
- 01-06-2015 01-06-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het wetgevingsoverleg Omgevingswet
mei
- 30-05-2015 30-05-2015 21:18 - "Boaz, inspiring example for Christian economics"
- 28-05-2015 28-05-2015 09:27 - Is schoolfruit en schoolmelk verstrekken taak voor de EU?
- 28-05-2015 28-05-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het plenair debat over het middel RoundUp en over bijengif
- 28-05-2015 28-05-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Joël Voordewind e.a. over de positie van christenen in Syrië
- 28-05-2015 28-05-2015 00:00 - Inbreng schriftelijk overleg Carola Schouten ten behoeve van het AFM-rapport Herbeoordelingen door banken van rentederivaten bij niet-professionele MKB-ondernemingen
- 28-05-2015 28-05-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het algemeen overleg Natuurbeleid en Biodiversiteit
- 27-05-2015 27-05-2015 11:28 - 'Snel fatsoenlijke cao voor ambtenaren, leraren, politie'
- 27-05-2015 27-05-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het plenair debat inzake Wijziging van de Wet personenvervoer 2000 in verband met de invoering van delegatiebepalingen voor de regulering van het systeem van vervoersbewijzen, betaalwijzen en betaaldienstverlening in het ov
- 27-05-2015 27-05-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het plenair debat Wijziging Wetboek Strafvordering ter aanvulling van het spreekrecht van slachtoffers en nabestaanden in het strafproces
- 27-05-2015 27-05-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber over nieuwe onderzoeken over de effectiviteit van statiegeld en het niet nakomen van afspraken uit de Raamovereenkomst verpakkingen
- 26-05-2015 26-05-2015 00:00 - Bijdrage Arie Slob aan het Verantwoordingsdebat over het jaar 2014
- 26-05-2015 26-05-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het algemeen overleg Ziekenhuiszorg en eerstelijnszorg in krimpregio’s
- 22-05-2015 22-05-2015 15:56 - ChristenUnie over ABN Amro: geen beursgang, maar coöperatieve bank
- 22-05-2015 22-05-2015 10:13 - Voordewind: AOW'ers in betwist gebied moeten uitkering houden
- 22-05-2015 22-05-2015 00:00 - Inbreng schriftelijk overleg Carla Dik-Faber ten behoeve van de Informele Landbouwraad van 31 mei t/m 2 juni 2015
- 21-05-2015 21-05-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het plenair debat over betere medezeggenschap en het behoud van unieke studies in de Geesteswetenschappen
- 21-05-2015 21-05-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber over de hoge premie voor de waddenheli
- 21-05-2015 21-05-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het algemeen overleg GGZ
- 20-05-2015 20-05-2015 14:27 - “Goede EU-plannen over aanpak migratie vanuit Noord-Afrika”
- 20-05-2015 20-05-2015 00:00 - Bijdrage Arie Slob aan het VAO Bevolkingsdaling/Krimp (AO d.d. 16/04)
- 20-05-2015 20-05-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het plenair debat over de situatie in Israël en Gaza
- 19-05-2015 19-05-2015 20:29 - "Was witwassers de oren, maar bescherm de rest"
- 19-05-2015 19-05-2015 14:09 - 19 juni: Debat 'Samenleven met ziel'
- 19-05-2015 19-05-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het plenair dertigledendebat over het niet uitvoeren van de motie-Franken c.s. over bezuinigingen op de gefinancierde rechtsbijstand
- 19-05-2015 19-05-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Joël Voordewind en het Lid Van Laar (PvdA) over slavernij en kinderarbeid in steengroeves
- 19-05-2015 19-05-2015 00:00 - Inbreng Carla Dik-Faber ten behoeve van een wijziging van de Wet rijonderricht motorrijtuigen 1993
- 19-05-2015 19-05-2015 00:00 - Inbreng Joël Voordewind tbv wijz. Wet voortgezet onderwijs (BES) ivm invoeren profielen in het voorbereidend beroepsonderwijs en het middelbaar algemeen voortgezet onderwijs
- 13-05-2015 13-05-2015 10:04 - Dinie Aalbers (1959-2015)
- 13-05-2015 13-05-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber over de fiscale vrijstelling voor SNL-subsidies
- 12-05-2015 12-05-2015 19:57 - Geen tolheffing op Duitse vaarwegen
- 11-05-2015 11-05-2015 12:00 - Vrijheid - column Friesch Dagblad / protestant.nu
- 09-05-2015 09-05-2015 12:46 - Britse referendum dé kans om EU te hervormen!
- 08-05-2015 08-05-2015 12:00 - Jan Woltjer en de toekomst van de Grote Traditie - interview Rob Nijhoff met Sofie
- 08-05-2015 08-05-2015 11:54 - Joël Voordewind op Lampedusa
- 07-05-2015 07-05-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Joël Voordewind en het Lid Bisschop (SGP) inzake trage internetverbindingen in het onderwijs en de ambities op het gebied van digitale leermiddelen en kwalitatief hoogwaardig onderwijs
- 06-05-2015 06-05-2015 16:59 - ChristenUnie wil sneller internet voor scholen
- 05-05-2015 05-05-2015 09:48 - Rondvliegend marmer
april
- 30-04-2015 30-04-2015 12:25 - ChristenUnie: meer geld voor defensie nodig
- 30-04-2015 30-04-2015 11:13 - Slob: 'Coalitie moet bij zinnen komen'
- 30-04-2015 30-04-2015 00:00 - Bijdrage Arie Slob aan het plenair debat over de uitkomsten van de onderhandelingen inzake bed, bad en brood
- 30-04-2015 30-04-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het voortgezet algemeen overleg Decentralisatie Wmo/Wlz (AO d.d. 30/4)
- 30-04-2015 30-04-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carola Schouten over het opleggen van een werkstraf aan een uitkeringsgerechtigde vanwege het niet opgeven van vrijwilligerswerk
- 30-04-2015 30-04-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het algemeen overleg Decentralisatie Wmo/Wlz
- 30-04-2015 30-04-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het algemeen overleg Eurogroep / Ecofin Raad
- 29-04-2015 29-04-2015 13:57 - Europese FBI onnodig en overbodig
- 29-04-2015 29-04-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het voortgezet algemeen overleg Preventiebeleid (AO d.d. 26/02)
- 29-04-2015 29-04-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het plenair debat over de problemen bij de Sociale Verzekeringsbank m.b.t. de pgb's
- 29-04-2015 29-04-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het voortgezet algemeen overleg Noodhulp (AO d.d. 08/04)
- 29-04-2015 29-04-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het voortgezet algemeen overleg Maatschappelijke Organisaties en Ontwikkelingssamenwerking (AO d.d. 22/04)
- 29-04-2015 29-04-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het plenair debat over het rapport van de evaluatiecommissie over de gebeurtenissen in Tuitjenhorn
- 29-04-2015 29-04-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het algemeen overleg Decentralisatie Jeugdzorg
- 29-04-2015 29-04-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Gert-Jan Segers e.a. over het bericht dat een omstreden sjeik naar Eindhoven komt
- 28-04-2015 28-04-2015 17:27 - ChristenUnie, VVD en CDA willen opheldering over komst sjeik naar Eindhoven
- 28-04-2015 28-04-2015 17:16 - Kamer steunt motie over alternatieven voor dierrechten
- 28-04-2015 28-04-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het voortgezet algemeen overleg Spoor (AO d.d. 19/03)
- 28-04-2015 28-04-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het plenair debat over het rapport van de Onderzoeksraad voor de Veiligheid m.b.t. het 'gasgebouw' in Nederland
- 28-04-2015 28-04-2015 00:00 - Inbreng schriftelijk overleg Carla Dik-Faber ten behoeve van de Landbouw- en Visserijraad op 11 en 12 mei 2015
- 25-04-2015 25-04-2015 10:00 - Resolutie bed, bad, brood en begeleiding unaniem aangenomen door lokale bestuurders ChristenUnie
- 24-04-2015 24-04-2015 20:00 - Peter van Dalen: "Erkenning Armeense Genocide is dringend nodig"
- 24-04-2015 24-04-2015 13:10 - Peter van Dalen bij herdenking 100 jaar Armeense Genocide in Almelo
- 23-04-2015 23-04-2015 16:29 - ChristenUnie en CDA op de bres voor casemanager dementie
- 23-04-2015 23-04-2015 13:23 - Bijdrage Carola Schouten aan het algemeen overleg Eurogroep / Ecofin Raad
- 23-04-2015 23-04-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het plenair debat over de invulling van de AMvB ter bevordering van grondgebondenheid
- 23-04-2015 23-04-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het voortgezet algemeen overleg Zorg voor ernstig zieke kinderen (AO d.d. 02/04)
- 23-04-2015 23-04-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het plenair debat over de MH17 en de informatiepositie van de Nederlandse regering
- 23-04-2015 23-04-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het algemeen overleg Onderzoeksopzet Cees H
- 23-04-2015 23-04-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het algemeen overleg Boko Haram
- 23-04-2015 23-04-2015 00:00 - Inbreng schriftelijk overleg Ontwerp Nationaal Waterplan 2016 - 2021
- 23-04-2015 23-04-2015 00:00 - Inbreng Gert-Jan Segers ten behoeve van Raming der voor de Tweede Kamer in 2016 benodigde uitgaven, alsmede aanwijzing en raming van de ontvangsten
- 23-04-2015 23-04-2015 00:00 - Inbreng verslag (wetsvoorstel) Gert-Jan Segers inzake Voorstel van wet van het lid Van Tongeren tot intrekking van de Wet bewaarplicht telecommunicatiegegevens
- 23-04-2015 23-04-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het algemeen overleg Arbeidsmarktbeleid
- 22-04-2015 22-04-2015 22:39 - Europa moet meer opkomen voor mensenrechten in Iran
- 22-04-2015 22-04-2015 22:36 - Grexit is niet einde, maar nieuw begin voor Griekenland
- 22-04-2015 22-04-2015 17:47 - ChristenUnie wil hoorzitting met burgemeesters, vluchtelingenorganisaties en kerken over tekentafeloplossing coalitie
- 22-04-2015 22-04-2015 17:46 - Arie Slob naar Armenië voor herdenking 100 jaar genocide
- 22-04-2015 22-04-2015 11:25 - ChristenUnie: steun mensen met een beperking in ontwikkelingslanden
- 22-04-2015 22-04-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het plenair debat over de extra Europese Top van donderdag 23 april over de vluchtelingenproblematiek in het Middellandse Zeegebied
- 22-04-2015 22-04-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het algemeen overleg Maatschappelijke Organisaties en Ontwikkelingssamenwerking
- 22-04-2015 22-04-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het algemeen overleg Kiesrechtaangelegenheden
- 21-04-2015 21-04-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het voortgezet algemeen overleg 380-kV hoogspanningsverbinding West-Brabant (AO d.d. 07/04)
- 21-04-2015 21-04-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het plenair debat over het Stabiliteitsprogramma en het Nationaal Hervormingsprogramma
- 20-04-2015 20-04-2015 07:00 - Voorstel wijziging grondslag
- 20-04-2015 20-04-2015 00:00 - Schrifteiljke vragen Joël Voordewind en de Leden Van der Staaij (SGP) en Van Laar (PvdA) over moderne slavernij en kinderarbeid in de kledingindustrie in India
- 16-04-2015 16-04-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het plenair debat over de Wet Werk en Zekerheid
- 16-04-2015 16-04-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het plenair debat over het bericht dat licht verstandelijk gehandicapten steeds moeilijker mee kunnen in de maatschappij
- 16-04-2015 16-04-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber over het bericht dat regionale voedselbanken in het nauw komen
- 16-04-2015 16-04-2015 00:00 - Inbreng verslag (wetsvoorstel) Carla Dik-Faber ten behoeve van de Omgevingswet
- 16-04-2015 16-04-2015 00:00 - Bijdrage Arie Slob aan het algemeen overleg Bevolkingsdaling / Krimp
- 15-04-2015 15-04-2015 14:42 - ChristenUnie: kabinet moet motie bed-bad-brood uitvoeren
- 15-04-2015 15-04-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het plenair debat over de status van de zorghervormingen
- 15-04-2015 15-04-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Joël Voordewind en Kees van der Staaij (SGP) over het lot van Pakistaanse vluchtelingen in Thailand
- 15-04-2015 15-04-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Gert-Jan Segers over de uitzending "Ongelukkige Spoed"
- 14-04-2015 14-04-2015 16:55 - ChristenUnie blij met petitie voor kinderen met Down
- 14-04-2015 14-04-2015 10:14 - Christelijk liberalisme - recensie Radix
- 14-04-2015 14-04-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het voortgezet algemeen overleg Armoede- en schuldenbeleid (AO d.d. 25/03)
- 13-04-2015 13-04-2015 23:04 - Geef ruimte aan visserij innovaties
- 10-04-2015 10-04-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber over de NIP-test
- 10-04-2015 10-04-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Joël Voordewind en de Leden Servaes (PvdA), Van der Staaij (SGP), Sjoerdsma (D66) en De Roon (PVV) over het nucleair akkoord met Iran
- 09-04-2015 09-04-2015 17:06 - ChristenUnie wil debat over Down als ‘vermijdbaar risico’ (Nederlands Dagblad)
- 09-04-2015 09-04-2015 16:54 - ChristenUnie: Turkije moet Armeense genocide erkennen
- 09-04-2015 09-04-2015 15:22 - Bijdrage Carola Schouten aan het plenair debat over ABN AMRO
- 09-04-2015 09-04-2015 10:45 - Veel belangstelling voor Groenlezing 'Een katholieke ChristenUnie'
- 09-04-2015 09-04-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Gert-Jan Segers over het bericht "Utrecht vreest komst Belgische martelsjeik"
- 09-04-2015 09-04-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het algemeen overleg Notitie antidemocratische groeperingen
- 09-04-2015 09-04-2015 00:00 - Inbreng verslag (wetsvoorstel) Joël Voordewind ten behoeve van Wijziging van onder meer de Wet educatie en beroepsonderwijs in verband met het regelen van keuzedelen waarop beroepsopleidingen mede worden gebaseerd
- 09-04-2015 09-04-2015 00:00 - Inbreng Carola Schouten mbt kabinetsreactie op groenboek kapitaalmarktunie en consultatiedocumenten over securitisaties en herziening prospectusrichtlijn
- 09-04-2015 09-04-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het algemeen overleg Politie
- 09-04-2015 09-04-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het voortgezet algemeen overleg Internationaal Maatschappelijk Verantwoord Ondernemen (IMVO) (AO d.d. 25/02)
- 08-04-2015 08-04-2015 22:17 - 'Katholiek-sociaal denken kan ChristenUnie verrijken'
- 08-04-2015 08-04-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het algemeen overleg Noodhulp
- 08-04-2015 08-04-2015 00:00 - Inbreng schriftelijk overleg Carla Dik-Faber ten behoeve van AMvB grondgebonden groei melkveehouderij
- 08-04-2015 08-04-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het voortgezet algemeen overleg Vreemdelingen- en asielbeleid (AO d.d. 04/02)
- 07-04-2015 07-04-2015 13:40 - Bisschop de Korte bepleit een katholieke ChristenUnie
- 07-04-2015 07-04-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het plenair debat over de Wijziging van het Wetboek van Strafvordering ivm eigen bijdrage van veroordeelden aan de kosten van de strafvordering en de slachtofferzorg
- 07-04-2015 07-04-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het algemeen overleg 380-kV hoogspanningsverbinding West-Brabant
- 02-04-2015 02-04-2015 18:11 - ChristenUnie: maak van ABN AMRO een coöperatie
- 02-04-2015 02-04-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het voortgezet algemeen overleg Uitwerking kwaliteitsbrief ouderenzorg (AO d.d. 19/03)
- 02-04-2015 02-04-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het voorgezet algemeen overleg Bekostiging onderwijs en zorg aan leerlingen met een ernstige meervoudige beperking (AO d.d. 25/03)
- 02-04-2015 02-04-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het plenair debat over de Staat van de Europese Unie
- 02-04-2015 02-04-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber over de uitspraak van de rechter over de overweg Laantje van Alverna
- 02-04-2015 02-04-2015 00:00 - Inbreng schriftelijk overleg Joël Voordewind met betrekking tot de Kabinetsreactie op het AIV advies ‘Nederland en de Arabische regio’
- 02-04-2015 02-04-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het algemeen overleg Zorg voor ernstig zieke kinderen
- 01-04-2015 01-04-2015 18:32 - Steun voor verbeteren vestigingsklimaat voor bedrijven in Zuidoost-Drenthe
- 01-04-2015 01-04-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het voorgezet schriftelijk overleg inzake gesprek met de Federatie Armeense Organisaties in Nederland
- 01-04-2015 01-04-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het plenair debat over risico’s in de vleesketen en de controle bij visbedrijven
- 01-04-2015 01-04-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het algemeen overleg Discriminatie
- 01-04-2015 01-04-2015 00:00 - Inbreng Carola Schouten tbv Voorstel van wet van het lid Yücel tot wijziging van de Wet op de ondernemingsraden en het Burgerlijk Wetboek om gelijke beloning van mannen en vrouwen te bevorderen
- 01-04-2015 01-04-2015 00:00 - Inbreng schriftelijk overleg Carola Schouten met betrekking tot ABN AMRO
- 01-04-2015 01-04-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het algemeen overleg Programma Aanpak Stikstof
maart
- 31-03-2015 31-03-2015 17:02 - ChristenUnie bezorgd over het vrijgeven abortuspil
- 31-03-2015 31-03-2015 17:01 - Motie ChristenUnie over TTIP aangenomen
- 31-03-2015 31-03-2015 10:14 - De Ceausescu’s van ABN Amro (ND-column)
- 31-03-2015 31-03-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het algemeen overleg Staat van het bestuur Aruba, Curaçao en Sint Maarten
- 30-03-2015 30-03-2015 00:00 - Inbreng schriftelijk overleg Carla Dik-Faber met betrekking tot de Nederlandse bijdrage EUTM Somalië
- 27-03-2015 27-03-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber over een toenemend aantal schrijnende verhalen door wachtlijsten in de GGZ
- 26-03-2015 26-03-2015 11:25 - "Veiligheid luchtvaart is verantwoordelijkheid overheden en luchtvaartmaatschappijen"
- 26-03-2015 26-03-2015 11:18 - "Veiligheid luchtvaart is verantwoordelijkheid overheden en luchtvaartmaatschappijen"
- 26-03-2015 26-03-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het plenair debat inzake Wijziging Algemene Ouderdomswet, de Wet op de loonbelasting 1964 en de Wet verhoging AOW- en pensioenrichtleeftijd in verband met de versnelling van de stapsgewijze verhoging van de AOW-leeftijd
- 26-03-2015 26-03-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carola Schouten over de berichten dat mantelzorgers overbelast raken
- 26-03-2015 26-03-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het algemeen overleg Voortgang uitbetalingsproblematiek PGB's door de SVB
- 25-03-2015 25-03-2015 11:21 - ChristenUnie: kabinet moet mantelzorgers ontlasten
- 25-03-2015 25-03-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Gert-Jan Segers over het proefschrift 'Captivated by fear. An evaluation of terrorism detention policy'
- 25-03-2015 25-03-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het voortgezet algemeen overleg Bedrijfslevenbeleid en Innovatie (AO d.d. 10/03)
- 25-03-2015 25-03-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het plenair debat inzake de Wet windenergie op zee
- 25-03-2015 25-03-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het algemeen overleg Vervreemding en transformatie rijksvastgoed
- 25-03-2015 25-03-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het algemeen overleg Dataretentie en privacy
- 25-03-2015 25-03-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het algemeen overleg Bekostiging onderwijs en zorg aan leerlingen met een ernstige meervoudige beperking
- 25-03-2015 25-03-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het algemeen overleg Armoede- en schuldenbeleid
- 24-03-2015 24-03-2015 14:36 - Uitslag Waterschapsverkiezingen 2015
- 24-03-2015 24-03-2015 13:04 - Peter Ester: 'Een arbeidsmarkt waar voor iedereen plek is'
- 24-03-2015 24-03-2015 10:39 - WI-congres economie: 26 september
- 24-03-2015 24-03-2015 00:00 - Inbreng Gert-Jan Segers ten behoeve van de Wet doorberekening kosten toezicht en tuchtrecht juridische beroepen
- 24-03-2015 24-03-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber over de uitspraken van de secretaris van de Regionale Toetsingscommissie Euthanasie (RTE)
- 24-03-2015 24-03-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers over het plenair debat naar aanleiding van de Europese Top van 19 en 20 maart (kort "terugblikdebat)"
- 24-03-2015 24-03-2015 00:00 - Inbreng schriftelijk overleg Carla Dik-Faber ten behoeve van Ontwerpbesluit wijziging Asbestverwijderingsbesluit 2005
- 19-03-2015 19-03-2015 16:23 - Inbreng schriftelijk overleg Carola Schouten inzake Ontwerpbesluit beleggingsverzekeringen
- 19-03-2015 19-03-2015 10:11 - Arie Slob: "Ontzettend dankbaar"
- 19-03-2015 19-03-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het Initiatief Agnes Mulder / Nijboer; Wijziging van de Wet op het financieel toezicht en enkele andere wetten met het oog op een regelgevend kader voor kredietunies (Wet toezicht kredietunies)
- 19-03-2015 19-03-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het plenair debat Wijziging van enige onderwijswetten in verband met het invoeren van de verplichting voor scholen zorg te dragen voor de sociale veiligheid op school
- 19-03-2015 19-03-2015 00:00 - Inbreng Gert-Jan Segers met betrekking tot Voorstel wet Berndsen-Jansen, Recourt en Van Oosten in verband met beperking omvang wettelijke gemeenschap van goederen (Boek 1, BW en Faillissementswet)
- 19-03-2015 19-03-2015 00:00 - Inbreng Gert-Jan Segers ten behoeve van Wijziging van de Politiewet 2012 in verband met de inbedding van de Politieacademie in het nieuwe politiebestel
- 19-03-2015 19-03-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het algemeen overleg Uitwerking kwaliteitsbrief ouderenzorg
- 19-03-2015 19-03-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het algemeen overleg Spoor
- 18-03-2015 18-03-2015 16:11 - 7 redenen om ChristenUnie te stemmen
- 18-03-2015 18-03-2015 16:06 - Tweede Kamer steunt voorstel ChristenUnie: geen extra bezuinigingen meer op zorg
- 18-03-2015 18-03-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber over de progressieve spierziekte ALS
- 17-03-2015 17-03-2015 20:28 - Arie Slob: 'medeleven en gebed gaan uit naar de nabestaanden'
- 17-03-2015 17-03-2015 17:51 - ChristenUnie: steun christelijke en andere minderheden in Pakistan
- 17-03-2015 17-03-2015 17:49 - Carla Dik-Faber stelt vragen aan de minister en staatssecretaris van Volksgezondheid Welzijn en Sport over de progressieve spierziekte ALS.
- 17-03-2015 17-03-2015 16:16 - Inbreng schriftelijk overleg van ChristenUnie Tweede Kamerlid Carla Dik-Faber als lid van de vaste commissie voor Infrastructuur en Milieu ten behoeve van de implementatie van de EU-wijzigingsrichtlijnen prioritaire stoffen en grondwater
- 17-03-2015 17-03-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het algemeen overleg Opportuniteit van een kiescollege
- 16-03-2015 16-03-2015 16:35 - ChristenUnie: handelsverdrag TTIP dreigt rechtsstaat aan te tasten
- 16-03-2015 16-03-2015 16:02 - ChristenUnie wil naar volledige duurzame energie
- 16-03-2015 16-03-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Arie Slob inzake de herdenking van de Armeense genocide
- 16-03-2015 16-03-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het notaoverleg Agenda van de Europese Top van 19 en 20 maart 2015
- 14-03-2015 14-03-2015 16:15 - ChristenUnie zet vrijwilligers in de bloemen
- 13-03-2015 13-03-2015 11:28 - EP-onderzoek Grexit van tafel geveegd
- 13-03-2015 13-03-2015 08:50 - [Gastblog] Bevrijdend vuur! Waarom christelijke politiek van waarde blijft
- 13-03-2015 13-03-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber en de Leden Rebel (PvdA) en Van der Staaij (SGP) over de rokende gokker
- 12-03-2015 12-03-2015 11:51 - Wetenschappers: ken uw waarden, maar ook uw grenzen - opinie socialevraagstukken.nl
- 12-03-2015 12-03-2015 11:18 - Toelichting Beatrice de Graaf n.a.v. college over Midden-Oosten
- 12-03-2015 12-03-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het plenair debat over de Wet werken na de AOW-gerechtigde leeftijd
- 12-03-2015 12-03-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber over late abortussen in België
- 12-03-2015 12-03-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Gert-Jan Segers over het bericht dat justitiebanen wegvloeien uit Leeuwarden
- 12-03-2015 12-03-2015 00:00 - Inbreng verslag (wetsvoorstel) Gert-Jan Segers inzake Wijziging van het Wetboek van Strafrecht in verband met de herziening van de regeling inzake de meerdaadse samenloop in strafzaken (herziening regeling meerdaadse samenloop in strafzaken)
- 12-03-2015 12-03-2015 00:00 - Inbreng schriftelijk overleg Carola Schouten ten behoeve van de Centrale Wft-examinering
- 11-03-2015 11-03-2015 00:00 - Inbreng schriftelijk overleg Carla Dik-Faber ten behoeve van start Europese bankenunie en werkafspraken bij ingrepen in de financiële sector
- 11-03-2015 11-03-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het algemeen overleg Personeel Defensie
- 10-03-2015 10-03-2015 00:00 - Inbreng schriftelijk overleg Carla Dik-Faber ten behoeve van de Aanbieding concept Notitie Reikwijdte en Detailniveau (NRD) Structuurvisie Ondergrond
- 10-03-2015 10-03-2015 00:00 - Bijdrage Arie Slob aan het plenair debat over de berichtgeving inzake de deal met Cees H.
- 10-03-2015 10-03-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het algemeen overleg Landbouw- en Visserijraad 16 en 17 maart 2015
- 10-03-2015 10-03-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het algemeen overleg Bedrijfslevenbeleid en innovatie
- 09-03-2015 09-03-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Joël Voordewind over de slechte positie van cacaoboeren in de productieketen, waardoor zij ver onder de armoedegrens leven
- 09-03-2015 09-03-2015 00:00 - Inbreng schriftelijk overleg Carla Dik-Faber ten behoeve van de Reactie op de door LTO aangeboden petitie over muizenschade in Noord-Nederland
- 05-03-2015 05-03-2015 22:48 - "Europa en Egypte moeten schouder aan schouder staan in de strijd tegen terrorisme"
- 05-03-2015 05-03-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het plenair debat over belastingontwijking
- 05-03-2015 05-03-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het voortgezet algemeen overleg Uitbetalingsproblematiek van persoonsgebonden budgetten door de SVB (AO d.d. 03/03)
- 05-03-2015 05-03-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan de plenaire behandeling van het Initiatief-Van Tongeren tot verandering in de Grondwet, strekkende tot invoering van de bevoegdheid tot toetsing van wetten aan een aantal bepalingen van de Grondwet door de rechter
- 05-03-2015 05-03-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carola Schouten over de naleving van de beslagvrije voet door schuldeisers
- 05-03-2015 05-03-2015 00:00 - Inbreng verslag Gert-Jan Segers ten behoeve van de Wet scheiden zonder rechter
- 05-03-2015 05-03-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het algemeen overleg Emancipatie
- 04-03-2015 04-03-2015 15:51 - Gaswinning: veiligheid staat voorop, niet de inkomsten
- 04-03-2015 04-03-2015 15:18 - ChristenUnie organiseert rondetafelgesprek ‘Bestrijding antisemitisme en radicalisering in het onderwijs’
- 04-03-2015 04-03-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het plenair debat Integratie lwoo en pro in passend onderwijs
- 04-03-2015 04-03-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het plenair debat aanpassing van het sanctiemechanisme voor decentrale overheden van de Wet houdbare overheidsfinanciën
- 04-03-2015 04-03-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het algemeen overleg Zorgverzekeringswet / zorgstelsel
- 04-03-2015 04-03-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het algemeen overleg WWB-onderwerpen en de Participatiewet
- 03-03-2015 03-03-2015 11:23 - Thema bestuurderscongres: 'De cooperatiemaatschappij'
- 03-03-2015 03-03-2015 00:00 - Bijdrage Arie Slob aan het plenair debat over het rapport van de Onderzoeksraad voor de Veiligheid m.b.t. het 'gasgebouw' in Nederland
- 03-03-2015 03-03-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het algemeen overleg Uitbetalingsproblematiek van persoonsgebonden budgetten door de SVB
- 02-03-2015 02-03-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Joël Voordewind over de gedwongen terugkeer van een uitgeprocedeerde Afghaanse vreemdeling naar Afghanistan
februari
- 27-02-2015 27-02-2015 20:20 - “EU moet snelle trein tussen Groningen-Bremen ondersteunen“
- 26-02-2015 26-02-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het plenair debat ten behoeven van wijziging van de Rijkswet op het Nederlanderschap ter verruiming van de mogelijkheden voor het ontnemen van het Nederlanderschap bij terroristische misdrijven
- 26-02-2015 26-02-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het plenair debat inzake de Wet aanpak schijnconstructies
- 26-02-2015 26-02-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Joël Voordewind over de ontvoering van tenminste 150 Syrische christenen
- 26-02-2015 26-02-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het algemeen overleg Leefomgeving
- 26-02-2015 26-02-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het algemeen overleg Preventiebeleid
- 25-02-2015 25-02-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het plenair debat naar aanleiding van de Europese Top van 12 en 13 februari 2015 en over de steunmaatregelen aan Griekenland
- 25-02-2015 25-02-2015 00:00 - Inbreng verslag (wetsvoorstel) Carla Dik-Faber ten behoeve van de Erfgoedwet
- 25-02-2015 25-02-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het algemeen overleg IMVO
- 25-02-2015 25-02-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het algemeen overleg Nationale veiligheid, crisisbeheersing en brandweerzorg
- 24-02-2015 24-02-2015 18:42 - ChristenUnie: wettelijke zorgplicht mensenrechten als bedrijven niets doen
- 24-02-2015 24-02-2015 00:00 - Inbreng schriftelijk overleg Carla Dik-Faber ten behoeve van het Besluit capaciteitsverdeling hoofdspoorweginfrastructuur (aanvullende vragen)
- 23-02-2015 23-02-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Joël Voordewind en Kees van der Staaij (SGP) over de sluiting van een theologische hogeschool in Jakarta
- 20-02-2015 20-02-2015 21:27 - Henk van Rhee overleden
- 20-02-2015 20-02-2015 17:00 - Inkeertijd, Randstadbeleid en roofkapitalisme
- 20-02-2015 20-02-2015 06:00 - ChristenUnie komt met initiatiefwet Flexhuren voor jongeren
- 20-02-2015 20-02-2015 00:00 - Schriftelijke vragen van Carla Dik-Faber over de bereikbaarheid van reisinformatiediensten
- 20-02-2015 20-02-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber over de gaswinningsplannen op Terschelling, Schiermonnikoog en bij Oppenhuizen
- 19-02-2015 19-02-2015 16:30 - Kamervragen ChristenUnie over bereikbaarheid reisinformatiediensten
- 19-02-2015 19-02-2015 09:05 - Maar ben ik ook schuldig? (ND column)
- 19-02-2015 19-02-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Arie Slob en Carla Dik-Faber over de financiële situatie van kleine ziekenhuizen
- 18-02-2015 18-02-2015 18:50 - Spelen met andermans geld - recensie ND
- 18-02-2015 18-02-2015 16:57 - ChristenUnie wil kleine ziekenhuizen openhouden
- 18-02-2015 18-02-2015 13:06 - ChristenUnie: veiligheid inwoners Groningen staat voorop, productie omlaag
- 17-02-2015 17-02-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Arie Slob en Carla Dik-Faber over de verkeersveiligheid en de doorstroming op de N36
- 17-02-2015 17-02-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber over het bericht dat het beter benutten van restwarmte leidt tot een sterke vermindering van het gasgebruik
- 14-02-2015 14-02-2015 12:00 - De altijd ontevreden ChristenUnie-volksvertegenwoordiger
- 13-02-2015 13-02-2015 20:47 - Eerlijke concurrentie in het Europese wegvervoer
- 13-02-2015 13-02-2015 15:11 - Voorwoord DenkWijzer - Verkiezingen? Welke verkiezingen?!
- 13-02-2015 13-02-2015 13:03 - ChristenUnie: Teleurstellende uitkomst gasdebat voor Groningers
- 12-02-2015 12-02-2015 13:59 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber over kwaliteit agrarisch onderwijs Noord-Nederland
- 12-02-2015 12-02-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het voortgezet algemeen overleg Onderzoeken MH17 (AO d.d. 05/02)
- 12-02-2015 12-02-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het plenair debat over de gaswinning in Groningen
- 12-02-2015 12-02-2015 00:00 - Inbreng Joël Voordewind met betrekking tot Wijziging van enige onderwijswetten in verband met het invoeren van de verplichting voor scholen zorg te dragen voor de sociale veiligheid op school
- 12-02-2015 12-02-2015 00:00 - Inbreng verslag (wetsvoorstel) Gert-Jan Segers inzake samenvoeging van de gemeenten Bussum, Muiden en Naarden en wijziging van de grens met de gemeente Weesp
- 12-02-2015 12-02-2015 00:00 - Inbreng schriftelijk overleg Carola Schouten inzake technische appreciatie Belgisch verlaagd btw-tarief op digitale kranten
- 12-02-2015 12-02-2015 00:00 - Inbreng schriftelijk overleg Carla Dik-Faber ten behoeve van Bibliotheekvoorziening Leesgehandicapten
- 12-02-2015 12-02-2015 00:00 - Inbreng Gert-Jan Segers ten behoeve van Wijziging van de Wet rechtspositie rechterlijke ambtenaren in verband met het verrichten van werkzaamheden op zondagen en feestdagen
- 11-02-2015 11-02-2015 17:03 - Europees Parlement kan nu krachtig optreden voor godsdienstvrijheid
- 11-02-2015 11-02-2015 16:54 - ChristenUnie presenteert 7-puntenplan ‘Groningen Veilig’
- 11-02-2015 11-02-2015 12:11 - Etikettering op basis van herkomst vlees lost niets op
- 11-02-2015 11-02-2015 09:12 - [Gastblog] Christen zijn in een participatiesamenleving
- 11-02-2015 11-02-2015 00:00 - Inbreng verslag (wetsvoorstel) Carola Schouten ten behoeve van een wijziging van de Pensioenwet en enige andere wetten in verband met de invoering van een algemeen pensioenfonds (Wet algemeen pensioenfonds)
- 11-02-2015 11-02-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het plenair debat over de agenda van de Europese Top
- 11-02-2015 11-02-2015 00:00 - Bijdrage Arie Slob aan het plenair debat over inzet en capaciteit in de veiligheidsketen
- 11-02-2015 11-02-2015 00:00 - Bijdrage Arie Slob aan een plenair debat over kwaliteit en prijs van zorg
- 11-02-2015 11-02-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het algemeen overleg politie
- 11-02-2015 11-02-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het algemeen overleg Arbeidsmarktbeleid
- 10-02-2015 10-02-2015 17:14 - Voluit voor verkeersveiligheid
- 10-02-2015 10-02-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik over de kwaliteit van het middelbaar agrarisch onderwijs in Noord-Nederland
- 10-02-2015 10-02-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het algemeen overleg IVD-aangelegenheden
- 09-02-2015 09-02-2015 18:57 - ChristenUnie: Kamp laat Groningen nog steeds in onzekerheid
- 09-02-2015 09-02-2015 16:52 - ChristenUnie tekent voor Maritieme Servicehaven Urk
- 09-02-2015 09-02-2015 00:00 - Inbreng verslag (wetsvoorstel) Joël Voordewind inzake Initiatiefwetgeving onderwijstoezicht
- 06-02-2015 06-02-2015 15:12 - ChristenUnie: nieuwe zorgplan nog erg onduidelijk
- 05-02-2015 05-02-2015 08:17 - Coöperatie – een christelijk participatieperspectief - opinie Woord & Dienst
- 05-02-2015 05-02-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het plenair debat over zorgfraude
- 05-02-2015 05-02-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het voortgezet algemeen overleg Verzamel-algemeen overleg jeugdzorg (AO d.d. 22/01)
- 05-02-2015 05-02-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het plenair debat meldplicht datalekken
- 05-02-2015 05-02-2015 00:00 - Inbreng schriftelijk overleg Gert-Jan Segers inzake de initiatiefnota van het lid Recourt: “De toepassing van herstelbemiddeling binnen het strafrecht”
- 05-02-2015 05-02-2015 00:00 - Inbreng verslag (wetsvoorstel) Gert-Jan Segers ten behoeve van Wijziging van het Wetboek van Strafvordering en de Wet op de economische delicten in verband met het gebruik van elektronische processtukken
- 05-02-2015 05-02-2015 00:00 - Inbreng verslag (wetsvoorstel) Gert-Jan Segers ten behoeve van een wijziging van de Wet openbaarheid van bestuur in verband met aanvullingen ter voorkoming van misbruik
- 05-02-2015 05-02-2015 00:00 - Inbreng verslag (wetsvoorstel) Gert-Jan Segers ten behoeve van een wijziging van de Algemene pensioenwet politieke ambtsdragers in verband met een verkorting van de duur van de voortgezette uitkering (Wet verkorting duur voortgezette uitkering Appa)
- 05-02-2015 05-02-2015 00:00 - Inbreng verslag (wetsvoorstel) Carla Dik-Faber ten behoeve van een wijziging van de Wet algemene bepalingen omgevingsrecht (verbetering vergunningverlening, toezicht en handhaving)
- 05-02-2015 05-02-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het algemeen overleg Draagmoederschap
- 05-02-2015 05-02-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het algemeen overleg inzake Uitvoering Wet verlaging bezoldigingsmaximum
- 05-02-2015 05-02-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het algemeen overleg Raad Buitenlandse Zaken
- 05-02-2015 05-02-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het algemeen overleg Duurzaamheid
- 05-02-2015 05-02-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het algemeen overleg Onderzoeken MH17
- 04-02-2015 04-02-2015 11:50 - ChristenUnie: grote PGB-chaos moet worden opgelost
- 04-02-2015 04-02-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het plenair debat over noodscenario's voor pgb-houders en de gevolgen daarvan
- 04-02-2015 04-02-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het dertigeledendebat over de ‘Grenseffectentoets’
- 04-02-2015 04-02-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber over overmacht bij het niet tijdig melden van het uitrijden van ruige mest
- 04-02-2015 04-02-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber over de NS-dienstregeling Amsterdam-Haarlem-Zandvoort
- 04-02-2015 04-02-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber over de grote treinstoring rond Utrecht op 2 februari 2015
- 04-02-2015 04-02-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber over overmacht bij het niet tijdig melden van het uitrijden van ruige mest
- 04-02-2015 04-02-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het algemeen overleg Vreemdelingen- en asielbeleid
- 03-02-2015 03-02-2015 11:19 - Video & foto's Verjaardagsfeest ChristenUnie
- 03-02-2015 03-02-2015 10:16 - Idealen voor nu
- 02-02-2015 02-02-2015 00:00 - Inbreng schriftelijk overleg Carola Schouten ten behoeve van een Aanbieding ontwerpbesluit houdende wijziging van het Bouwbesluit 2012 betreffende de deregulering van de woonfunctie en enkele andere wijzigingen
januari
- 30-01-2015 30-01-2015 00:00 - Inbreng schriftelijk overleg Carla Dik-Faber ten behoeve van de Gaswinning Groningen
- 29-01-2015 29-01-2015 14:35 - Bijdrage debat ouderenzorg
- 29-01-2015 29-01-2015 14:29 - Groningen wacht op één antwoord (column Christelijk Weekblad)
- 29-01-2015 29-01-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan de plenaire behandeling van het Initiatief-Kuiken; Wet vaststelling parkeerbelasting per minuut en Wet vaststelling parkeertarieven per minuut
- 29-01-2015 29-01-2015 00:00 - Inbreng schriftelijk overleg Carla Dik-Faber inzake Kabinetsreactie op de initiatiefnota 'Een eerlijke boterham, over het versterken van de voedselketen'
- 29-01-2015 29-01-2015 00:00 - Inbreng schriftelijk overleg Carla Dik-Faber inzake Initiatiefnota van het lid Geurts: “Een eerlijke boterham, over het versterken van de voedselketen”
- 29-01-2015 29-01-2015 00:00 - Inbreng verslag (wetsvoorstel) Gert-Jan Segers inzake de Wet herziening tenuitvoerlegging strafrechtelijke beslissingen
- 28-01-2015 28-01-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het plenair debat over de situatie bij KLM
- 28-01-2015 28-01-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het plenair debat over het bericht dat 40% van de gemeenten denkt de ouderenzorg niet of nauwelijks te kunnen betalen en over het bericht dat huisartsen alarm slaan over de ouderenzorg
- 28-01-2015 28-01-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber over De Levenseindekliniek
- 27-01-2015 27-01-2015 20:02 - Indrukwekkende herdenking Holocaust in Tweede Kamer
- 27-01-2015 27-01-2015 19:11 - 5 Europarlementariërs protesteren tegen 'mooier maken' van abortus
- 27-01-2015 27-01-2015 00:00 - Inbreng schriftelijk overleg Carla Dik-Faber ten behoeve van Ontwerpbesluit tot wijziging van het Activiteitenbesluit milieubeheer (rendementseisen kolencentrales)
- 26-01-2015 26-01-2015 11:41 - Alles op alles zetten om Brexit te voorkomen
- 26-01-2015 26-01-2015 10:00 - Gert-Jan Segers organiseert in Den Haag een rondetafelgesprek over de betekenis van mensenrechten voor gemeenten in het kader van de decentralisaties
- 22-01-2015 22-01-2015 16:30 - ChristenUnie: ECB slaat verkeerde weg in met opkopen staatsobligaties
- 22-01-2015 22-01-2015 13:44 - ChristenUnie wil ouderbijdrage jeugd-GGZ schrappen
- 22-01-2015 22-01-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan de plenaire behandeling van de Tabakswet (wijziging inzake verhoging strafmaximum overtreding rookverbod en leeftijdsgrens verkoop tabaksproducten
- 22-01-2015 22-01-2015 00:00 - Inbreng Gert-Jan Segers Wijziging van het Wetboek van Strafvordering ter aanvulling van het spreekrecht van slachtoffers en nabestaanden in het strafproces en wijziging van de Wet schadefonds geweldsmisdrijven
- 22-01-2015 22-01-2015 00:00 - Inbreng Gert-Jan Segers met betrekking tot Wijziging van het Wetboek van Strafvordering in verband met de eigen bijdrage van veroordeelden aan de kosten van de strafvordering en de slachtofferzorg
- 21-01-2015 21-01-2015 16:18 - Geen Kamermeederheid voor extra beveiliging Joodse instellingen
- 21-01-2015 21-01-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan het plenair debat ten behoeve van de Wijziging van de Gemeentewet en het Wetboek van Strafrecht ter aanscherping van de maatregelen ter bestrijding van voetbalvandalisme en ernstige overlast
- 21-01-2015 21-01-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het plenair debat ten behoeve van Wijziging van de Postwet 2009 tot modernisering en flexibilisering van de universele postdienstverlening (modernisering UPD)
- 21-01-2015 21-01-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het algemeen overleg GGZ
- 21-01-2015 21-01-2015 00:00 - Inbreng verslag (wetsvoorstel) Carola Schouten inzake Wet aanpak schijnconstructies
- 20-01-2015 20-01-2015 16:24 - Eindelijk financiering van bed bad en brood
- 20-01-2015 20-01-2015 15:40 - Senator Roel Kuiper: geen leenstelsel
- 20-01-2015 20-01-2015 14:04 - ChristenUnie wil onderzoek muizenplaag Friesland
- 20-01-2015 20-01-2015 11:06 - ChristenUnie wil met pooierverbod uitbuiting vrouwen tegengaan
- 20-01-2015 20-01-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het voortgezet algemeen overleg Ecofin-Raad (AO d.d. 20/1)
- 20-01-2015 20-01-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan de plenaire behandeling van het Initiatief-Van der Steur - Wet registermediator
- 20-01-2015 20-01-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het algemeen overleg Eurogroep / Ecofin Raad
- 17-01-2015 17-01-2015 22:37 - ChristenUnie krijgt 4e Musketier Justice Award voor strijd tegen onrecht
- 16-01-2015 16-01-2015 15:00 - Groenlezing 2015: Een katholieke ChristenUnie
- 15-01-2015 15-01-2015 00:00 - Bijdrage Gert-Jan Segers aan dertigledendebat over de uitspraken van de minister van Buitenlandse Zaken m.b.t. een mogelijk EU lidmaatschap voor Turkije
- 15-01-2015 15-01-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het algemeen overleg Cultuur in beeld en BIS
- 14-01-2015 14-01-2015 21:10 - Bijdrage Arie Slob aan debat over aanslagen Parijs
- 14-01-2015 14-01-2015 10:38 - "Grexit ja, Brexit nee"
- 14-01-2015 14-01-2015 00:00 - Bijdrage Arie Slob over het plenair debat over de aanslag in Parijs
- 14-01-2015 14-01-2015 00:00 - Bijdrage Carola Schouten aan het algemeen overleg Inkomens- en vermogensverdeling
- 14-01-2015 14-01-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het algemeen overleg Partner- en gezinsmigratie
- 14-01-2015 14-01-2015 00:00 - Inbreng verslag (wetsvoorstel) Carla Dik-Faber ten behoeve van de Wet elektriciteit en drinkwater BES
- 14-01-2015 14-01-2015 00:00 - Bijdrage Joël Voordewind aan het algemeen overleg Nederlandse inzet in strijd tegen ISIS
- 14-01-2015 14-01-2015 00:00 - Inbreng schriftelijk overleg Carla Dik-Faber ten behoeve van Ontwerpbesluit verbod op deelname met wilde dieren aan circussen
- 13-01-2015 13-01-2015 10:03 - Kabinet legt rode loper uit voor kolencentrales ten koste van schone energie (opinie Trouw)
- 13-01-2015 13-01-2015 00:00 - Bijdrage Carla Dik-Faber aan het plenair debat over het Energieakkoord en de doelen voor duurzame energie en energiebesparing
- 12-01-2015 12-01-2015 12:00 - [Gastblog] Scenario Grexit dichterbij - door prof. Johan Graafland
- 12-01-2015 12-01-2015 10:43 - ChristenUnie wil opheldering over rapport veiligheid gasboringen Groningen
- 12-01-2015 12-01-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Joël Voordewind en Kees van der Staaij (SGP) over de Open Doors ranglijst christenvervolging 2015
- 09-01-2015 09-01-2015 11:54 - “Géén Duitse tolheffing voor de binnenvaart!”
- 09-01-2015 09-01-2015 10:03 - ChristenUnie: meer regie vanuit de Rijksoverheid bij gaswinning
- 08-01-2015 08-01-2015 11:58 - ChristenUnie stelt vragen over wereldwijd toegenomen christenvervolging
- 08-01-2015 08-01-2015 10:38 - ChristenUnie stelt vragen over uitkomsten belevingsonderzoek euthanasie
- 08-01-2015 08-01-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carla Dik-Faber over de uitkomsten van het belevingsonderzoek euthanasie
- 07-01-2015 07-01-2015 00:00 - Schriftelijke vragen Carola Schouten over een mogelijke uittreding van Griekenland uit de Eurozone
- 06-01-2015 06-01-2015 16:08 - Kabinet moet klare wijn schenken over Griekenland
- 05-01-2015 05-01-2015 14:59 - ChristenUnie viert 15e verjaardag